

- Dvije SIM kartice
- 3.0 mpx kamera
- Baterija
- Nisko zračenje
- Izvrsne tipke

- Dimenzije uređaja
- Nema 3G podršku
- Kamera bez bljeskalice
- Memorijska kartica ispod baterije
1. Uvod
Samsung D880 Duos najavljen je u listopadu 2007. godine da bi u prodaju došao „tek“ u ožujku 2008. „Tek“ zato što je od same najave postao jako tražen i očekivan.
Detalji Samsunga D880 Duos sa cijenama
Odličan Samsung-ov klizni mehanizam kakav popularne Nokije nikada nisu postigle i ostale, standardne funkcije ne razlikuju D880 Duos od bilo kojeg novijeg Samsunga.
Jedina primjetna razlika je u debljini. D880 debljine je nešto manje od 2 cm, dok su noviji modeli uplola tanji. Funkcije uređaja su prosjek tog cjenovnog ranga, uz veliku prednost: dvostruki utor za SIM karticu tj. podrška za simultan rad dviju različitih SIM kartica.
Inače postoji veći broj kineskih mobitela koji prodržavaju čak i do tri kartice odjednom, no niti jedan od svjetski poznatih proizvođača mobitela nije dosada ponudio takav uređaj. Samsung je ulaskom u to područje zagarantirao dobru prodaju ovog modela.
Cijena od oko 2 500 kuna nije malena, no dobro očuvani i malo korišten uređaj možete pronaći i za 1 700 kuna preko nekog od foruma ili oglasnika.
Samsung je inače najavio još jedan Duos uređaj čiji se dolazak očekuje upravo u sljedećem mjesecu: lipnju 2008. D780 Duos biti će kompaktan uređaj sa nešto slabijim karakteristikama i pretpostavljamo, nižom cijenom. Time će Samsung definitivno zavladati tržištem aparata koji podržavaju dvije SIM kartice.
3. Dvije SIM kartice odjednom?
Već smo u uvodu rekli nešto o ponudi ovakvih uređaja na našem tržištu. Evo i objašnjenja kako to točno funkcionira i što uređaj može s obje kartice. Naime druga SIM kartica može se koristiti "samo" za telefoniranje i SMS poruke. No nije li to dovoljno? MMS poruke, E-mailove i slično većina rijetko šalje, a za to im ostaje primarna kartica.
SIM kartice se jednostavno ubacuju, a određivanje primarne i sekundarne ide softvreski
Fukcionalnost dviju SIM kartica
Osim što uređaj može raditi i u izvanmrežnom modu. Možete naravno koristiti i samo jednu SIM karticu, dok se nedostatak druge prikazuje na ekranu. Naime svaku SIM karticu možete nazvati određenim imenom (mi smo ih nazvali jednostavno: SIM 1 i SIM 2). Kada je funkcionalna samo jedna kartica na ekranu piše: SIM 1 i Offline mode.
Ako u jednom trenutku poželite isključiti jedan broj (tj. SIM karticu) dovoljno je da u Postavkama>Postavke dvostukog načina, pritisnete gumb s lijeve strane, i odznačite aktivnost broja (SIM kartice) koju želite isključiti.
Nije bitno u koji ćete utor ubaciti primarnu ili sekundarnu karticu već se to određuje softverski, što je odlično.
Paljenje uređaja traje duže nego uobičajeno zbog učitavanja dviju mreža
Paljenjem uređaja (nakon unosa PIN-a za kartice) treba pričekati 10-ak sekundi. Naime mobitel prilikom paljenja učitava dvije mreže različitih sim kartiva (SIM initialising) pa paljenje traje duže nego uobičajeno.
Nakon toga unosi se PIN za obje kartice (ako ga imate aktiviranog).
Prilikom paljenja telefona s novom karticom potrebno ju je registrirati. Registracija SIM kartica ide tako da prvo dodjelite ime kartici (mi smo ju nazvali SIM 1) te ju označite kao "Primary" ili ne. S kartice koju odaberete za primarnu uvijek ćete slati poruke i birati pozive, osim ako putem gumba s lijeve strane uređaja (iznad tipki podešavanja tona) ne odaberete drugu SIM karticu. Takvim odabirom druge kartice ne dolazi do nikakvog usporavanja rada uređaja. Dakle prebacivanje je trenutno, što je također vrlo pohvalno.
Na ekranu se prikazuju signali obje mreže (lijevo SIM 1 i desno SIM 2).
Naravno može vam se na početku događati da zovete s pogrešnog broja (na skuplju mrežu i sl.) ali s vremenom ćete se naviknuti.
Pozivi i poruke sa SIM kartica
Ukoliko telefonirate na SIM 1, i u isto vrijeme dobijete poziv na SIM 2, ako ne odgovorite, on će se prikazati kao propušten. No možete staviti prvi razgovor na čekanje, te se javiti na SIM 2 poziv. Ipak ne možete tada SIM 2 poziv također staviti na čekanje i vratiti se SIM 1 pozivu. Iako će ovo većini biti dovoljno, itekako bi mogli prigovoriti što nema direktne tipke za prebacivanje s jednog aktivnog na drugi poziv, te potom vraćanje na prvi. Iako će ovo biti potrebno vjerojatno samo poslovnim korisnicima, koji sve rade na telefonu.
Prilikom dolaznog poziva na vrhu se prikazuje odabrani naziv SIM kartice
Propušteni pozivi i primljene poruke na ekranu se prikazju kao i na svakom mobitelu, s tim da kraj svakog zapisa stoji ikona SIM kartice, kao brojevi 1 ili 2, što znači primarna i sekundarna SIM kartica. Odlično je i što se za pozive sa svake SIM kartice može namjestiti drugi ton zvona. To za poruke ipak nije moguće.
Popis poziva, poruke i imenik jasno se razlikuju za obje SIM kartice
Imenik
Uređaj prepoznajesve brojeve iz imenika obje kartice. Prilikom dolaznog poziva na zaslonu se uz broj koji vas zove, prikazuje i broj SIM kartice na koju je upućen poziv (u našem slučaju SIM 1 ili SIM2).
Dakle podrška za dvije SIM kartice radi odlično. Ne samo to nego nema nikakvih softverskih zamjerki. Baš sve što smo zamislili je predviđeno, od različitih melodija za svaki SIM, preglednosti poziva i poruka s obje kartice do jednostavnosti prebacivanja s jedne na drugu karticu.
2. Kutija, oprema, uređaj
Kutija izgleda identično kao i ona od G800. U njoj se nalazi punjač, USB data kabel, slušalice, CD sa PC softverom, jedna baterija i naravno uređaj. Slušalice su klasične kao i na ostalim Samsung uređajima. Memorijska kartica nažalost ne dolazi u paketu s uređajem.
Sve kutije novijih uređaja su gotovo identične
Sam uređaj je većih dimenzija, ali ne i glomazan kao što je to G800.
Slike D880 Duos u ruci
Kao što smo već naglasili, klizni mehanizam je odličan.
Uređaj, dizajn
Kod dizajna D880 nema ništa novo. Najvjerojatnije zato što je Samsung želio biti što pristupačniji. Na dizajn ni ne možemo prigovoriti, niti reći da je dosadan - on je uobičajen i pristupačan.
Na prvi pogled uređaj djeluje masivno i kompaktno. Uvelike se razlikuje od U600, E250 ili pak D900i koji se zbog tankoće čak doimaju lomljivima. D880 nema velike sličnosti ni s „masivnim“ Samsungom G800. Velike dimenzije popravlja poveći zaslon s 5,84 cm dijagonale i rezolucijom od 240x320 piksela što ga čini vrlo preglednim. Zapravo dimenzije telefona i nisu toliko strašne (104 x 51 x 18.9 mm), Jednostavno smo navikli na tanke klizne Samsunge. Ako ništa drugo dimenzije su neusporedive i sa dvije najtanje Nokije 6500 classic.
Težina uređaja iznosi 113 grama što nije puno pa se time masivnost smanjuje, dok je G800 primjerice i velik i težak (150g) pa može biti vrlo nezgodno kada padne na pod.
Tipkovnica
Ovo je jedan od rijetkih uređaja koji ima ovako dobro izbočene i tvrde tipke. Numerička tipkovnica neusporedivo je bolja od one na G800. Svaka tipka je izbočena i dovoljno udaljena od drugih pa ćete jako teško pogriješiti pri tipkanju. Gornje tipke zajedno s navigacijskima su jednako dobro izbočene, a čini se i da su nešto većih dimenzija nego na primjerice Samsungu E250 ili D900i.
Tipkovnica je za svaku pohvalu: tvrde i jasno razdvojene tipke
Jedino što nas je malo zasmetalo, je što centralni dio navigacijskih tipki (za potvrdu) vodi ponovno na Internet, kao što je to bilo i na prijašnjim Samsung uređajima, a na G800 je napokon maknuto. Ako želimo ići na Internet odabrati ćemo to, i stvarno zna biti iritirajuće kada pogrešno stisnete tu tipku i odete na intrenet preglednik.
Slušalice i punjač spajaju se preko mini USB sučelja
Sa desne strane je utor za USB ili punjač (uređaj se ne puni kada je priključen na USB). Po sredini desne strane je za Samsung već standardna tipka koja vodi na kameru.
S lijeve strane su tipke za pojačavanje zvuka (+/-) te najvažnija tipka: za odabir SIM kartice. Upravo je ta tipka u jednakoj ravnini s uređajem što je čini pomalo nedostupnom. Možda je tomu tako da ju ne bi pritiskali slučajno (primjerice u džepu ili slično).
Tipke za pojačavanje/stišavanje tona i najvažnija tipka: za promjenu SIM kartice
Na stražnjem dijelu nalazi se plastični poklopac baterije koji djeluje kao da je od kože. Stražnji poklopac činu uređaj ugodnim za držanje u ruci i nema mogućnosti da vam klizne iz ruke. Utor za MicroSD memorijsku karticu se nalazi ispod baterije pokraj dviju SIM kartica, što otežava njezinu zamjenu. Učitavanje memorije s kartice ide brzo.
Baterija
Baterija je nešto veće snage, 1200mAh, što je razumljivo s obzirom da se istovremeno koriste dvije SIM kartice. Ipak ona traje uobičajeno, kao da se radi o klasičnom uređaju s podrškom za jednu mrežu. Uz normalno korištenje trajati će dva možda tri dana dok će uz česte razgovore na obje mreže (ili SIM kartice) trajati jedan dan (na kraju dana ostaje jedna crtica od baterije pa je potrebno uređaj puniti preko noći). Samo punjenje traje nešto više od dva sata.
Stražnji dio uređaja pokriven je gumom koja nalikuje koži, pa će uređaj teško kliznuti iz ruke
Valja napomenuti kao su prijašnji modeli Samsunga (otprilike do modela S300 i S500) dolazili u paketu sa dvije baterije, dok danas s dvije baterije dolaze samo modeli Samsung „i“ serije. Stoga je nedostatak još jedne baterije u paketu s D880 veći minus.
Dimenzije u usporedbi sa starijom Nokijom 6288.
4. Korisničko sučelje, kamera, MP3 i ostalo
Korisničko sučelje
Kao i na svim Samsung mobitelima, i ovdje nalazimo isti meni. Podržane su samo četiri predinstalirane teme. Ako ništa drugo, dobro da i one postoje.
Najvažnije, sučelje radi jako brzo i odgovor na tipke je trenutan. I sam raspored je isti kao i na drugim Samsung uređajima. Nema nikakvih komplikacija, sve je jasno rapoređeno u meniju.
Pozivi i poruke
Kada odabirete neki broj, D880 vam sugerira već birane brojeve ili brojeve iz imenka. Upravo smo to naglasili kao nedostatak kod Nokija. Svaka čast Samsungu, jer ta funkcija (prisutna i kod G800) zaista olakšava pregled brojeva!
Prijem obiju mreža radi savršeno (vlasnik uređaja potvrdio nakon par mjeseci korištenja). Osim toga čujnost za vrijeme razgovora je standardno dobra kao i kod većine Samsunga pa ni tu nema zamjerki.
O imeniku i porukama smo već govorili u prethodnom poglavlju. Dakle osim što se razlikuje pregled poruka i poziva sa različitih SIM kartica, sve ostalo je standardno dobro kao i na drugim Samsung mobitelima.
Novost firmware-a za D880 je što za poruku možete staviti bilo koji ton, što prije nije bilo moguće.
Telefonska sekretarica!
Ono što smo oduvijek željeli u mobitelu, a nije ga nudio niti jedan koji smo imali u rukama je telefonska sekretarica. Zašto plaćati govornu poštu, koja je usput komplicirana i skupa?
Na D880 Duos u Postavkama>Postavke poziva>Svi pozivi>Telefonska sekretarica, možete uključiti ili isključiti istu. Kada ju uključite trebate snimiti svoju pozdravnu poruku. Napokon.
Kamera
Kamera D880 je 3.0 megapikselna s auto fokusom, no nažalost bez bljeskalice. Zbog autofokusa fotografije ispadaju odlično. Ipak noćno fotografiranje možete zaboraviti. Samo sučelje kamere je dobro, puno bolje nego na prethodno testiranoj Nokiji E51, ali opet ono nema jednako inutitivne ikone kao Samsung G800 (što je i za očekivati). Naime na desnoj slici dolje, ikone u krug oko ekrana se prikazuju samo nekoliko sekundi. Bilo bi puno bolje da se one mogu ugasiti ili upaliti. Najdonja slika prikazuje standardno kako izgleda sučelje kamere.
Evo i primjera fotografija sa D880 Duos, koje su više nego zadovoljavajuće.
D880 snima video u mp4 formatu na rezoluciji 320x240 piksela. Video je prosječan.
MP3 player
Kao prvo odlično je da ovaj uređaj podržava memorijske kartice (iako ju nećete dobiti u paketu kao s Nokijama). 60 MB interne memorije biti će dovoljno za samo par pjesama, ako računamo još i slike, video i sl. No kupnjom 2GB microSD kartice za stotinjak kuna, dodivate pravi glazbeni i multimedijski uređaj.
Reprodukcija glazbe je solidna. Nije dobra kao na U600, ali zadovoljava.
Radio, kalkulator, aplikacije, alarm
Uređaj posjeduje FM radio što je zgodna stvarčica, ali kao i na svakom uređaju: šteta što se nemože slušati bez slušalica. Kalendar je dobar ali morate ući u svaki datum da bi vidjeli pojedinosti (zapise) tog dana. Na zaslonu bi se našlo mjesta za "pop-up" ili sličan prikaz kao kod Nokija.
Ostale aplikacije na uređaju kao svjetski sat, kalkulator, štoperica, pretvornici i slično ne želimo detaljnije opisivati.
Uređaj sadrži standardne samsungove igre, koje su prisutne još od modela D500. Nove igre možete instalirati preko Java-e.
5. Zaključak
Za vlasnike prethodnih Samsunga (U600, D900, E2500...) ovaj uređaj mogao bi se nazvati predimenzioniran. No uređaj je normalnih dimenzija, jedino što nije tanak kao svi najnoviji Samsung mobiteli. I svakako, bolji je od bilo koja dva najtanja uređaja koja možda sada morate koristiti.
Uređaj nije toliko manji od G800, koliko je značajno manja njegova težina, pa u slučaju da padne na pod, G800 će se zasigurno izgrebati, dok će D880 teže i pasti na pod.
Također u usporedbi sa drugim popularnim Samsung mobitelima (U600, D900i, E250...) ovaj uređaj je kao što smo nebrojeno puta ponovili: standardan. Ništa novo od funkcija, osim softverskih novina (npr. telefonska sekretarica) koje su odlične. Glavna simisao ovog uređaja je da bude pristupačan raznim tipovima korisnika, i da nudi dobru podršku za dvije SIM kartice.
Očekivali smo da će zračenje biti na visokoj razini, no ipak ono iznosi ukupno 0.21 W/kg što je malo naspram nokije E51 koja ima zračenje od čak 1.40 W/kg.
Cijena formirana u ovlaštenim dućanima nije previsoka, s obzirom na to da na neki način dobivate dva uređaja u jednom.
Najveća zamjerka ide kameri zbog nedostatka bljekalice (slikanje u mraku možete zaboraviti). Središnja tipka za potvrdu nažalost opet vas vodi na Internet, ali to također sitnica.
D880 je zaista odličan uređaj, bez senzacionalnih novotarija, pristupačan svima, uz prodršku dvije SIM kartice, koji iskreno možemo preporučiti, ako se mučite s dva uređaja.
Ostale slike Samsunga D880 Duos

-
Naziv:Samsung 2 mreže, 1 uređaj: Samsung D880 Duos