UVOD
Pametni (smartphone) mobiteli su danas snažno prisutni među nama. Od prvotne namjene za poslovne korisnike, polako su se proširili na skupinu gadget freakova (koji traže dobra multimedijalna svojstva), da bi danas svakom malo bolje stojećem školarcu roditelji bili spremni kupiti smartphone.
Kako su svi ti uređaji postali brzi, zapravo koriste nekoliko identičnih sučelja (Android, Symbian, Windows Mobile iliti Windows Phone...), ove godine je došao naglasak u podjeli na velike i male. Pritom se veličina odnosi na zaslon koji se kreće od 2.4" na gotovo duplo većih 4.3" koliki je zaslon HTC-a Desire HD.
Službene slike Motorole Flipout
Motorola Flipout je kao i Sony Ericsson X10 mini pro, jedan od onih manjih pametnih mobitela, pritom nekako orijentiran ženama. Prvenstveno zbog toga što dizajn i oblik kućišta Flipouta podsjećaju na pudrijere. Uz to, dostupne su izmjenjive stražnje maske uređaja u raznim bojama.
Sony Ericsson X10 mini pro i Motorola Flipout
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Zračenje (SAR) W/kg: 0.62
- Dimenzije i težina: 67 x 67 x 17 mm; 120 grama
- Zaslon: Kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, 256K boja, 320x240 piksela, 2.8"
- Procesor: TI OMAP3410 600MHz
- Radna memorija: 512 MB RAM, 512 MB ROM
- Memorija: 150 MB interne, microSD do 32GB, 2GB kartica u pakiranju
- Operativni sustav: Android OS, v2.1 (Eclair)
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3G HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA 2 Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g/n; Bluetooth v2.1 A2DP; microUSB v2.0
- Kamera: 3.15 MP, 2048x1536 piksela; Video snimanje 352x288@26 fps
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML
- Baterija: Li-Ion 1130 mAh
- Ostalo: 3.5 mm; Stereo FM radio s RDS-om; Zamijenjive pozadine u raznim bojama, srebrni okvir; rotirajuće klizna QWERTZ tipkovnica
ZAŠTO KUPITI?
- dizajn, dodatne maske, kompaktnost
- procesor i radna memorija
- Android 2.1 (Eclair)
- 3G, WiFi, GPS i ostale napredne funkcije
- precizan dodirni zaslon
- klizna QWERTZ tipkovnica u malenom kućištu
- CrystalTalk PLUS tehnologija poboljšanja zvuka u razgovoru
- dorada glazbenog playera
ZAŠTO NE KUPITI?
- slušalice u pakiranju nisu In Ear
- raspord QWERTZ tipkovnice nije standardiziran
PAKIRANJE, OPREMA
Kako nam je Motorola Flipout stigla bez kutije i opreme (ne radi se o prodajnom, već testnom primjerku), na GSMareni smo pogledali što sve dolazi u prodajnom paketu.
Za očekivati je da uz uobičajene upute, USB kabel s nastavkom za punjač, uređaj i (obične) slušalice, dobijete čak četiri stražnje maske, dok Sony Ericsson uz X10 mini nudi "samo" dvije dodatne maske.
Nažalost, Motorola i dalje ne isporučuje In Ear slušalice s eventualnim daljinskim kontrolama, kao što to već radi većina vodećih proizvođača mobitela.
UREĐAJ, DIZAJN, ZASLON
Dizajn nam se svidio od prvog pogleda. Naglašavaju ga različite boje stražnje maske, kao i inovativan način otvaranja kliznog mehanizma. Korišteni materijali su većinom plastični (poleđina zaslona je metalna), ali se čine kvalitetnima. Zaslon je prekriven staklom, što preferiramo naspram plastičnih.
Konstrukcija kućišta je u svakom slučaju neuobičajena, jer su sve stranice oko zaslona jednake duljine (67mm). Debljina od 17 mm je prikladna dimenzijama i težini, dok se 120 grama čini malo previše u ruci naspram ukupnih dimenzija, no, na to smo se navikli.
Rotirajući mehanizam nije uvijek najlakše izvući jednom rukom, dok u nekoliko slučajeva nismo znali koji je dio uređaja vrh a koji dno. Također, pitanje je kako će rotirajući mehanizam regirati nakon duljeg vremena, posebno uslijed nemarnijeg korištenja.
Neuobičajen koncept rotirajućeg mehanizma
Voljeli bi da postoje fizičke tipke ispod zaslona koje bi olakšale upravljanje pozivima, a osim toga znali bi kako primiti uređaj kada ga vadimo iz džepa.
Senzor osvjetljenja iznad zaslona rado bi isključili
Kapacitivni zaslon osjetljiv na dodir nudi vrlo pristojan prikaz od 320x240 piksela na 2.8" dijagonale. Preciznost dodira je očekivano dobra, iako su nešto uočljiviji otisci prstiju na zaslonu.
Ispod zaslona se nalaze tri dodirne tipke, karakteristične za Android OS.
QWERTZ tipkovnica neuobičajenog rasporeda
S jedne bočne strane nalazi se standrardizirani microUSB utor. Na drugoj je 3.5 mm utor za slušalice uz tipku za uključivanje uređaja i zaključavanje zaslona. Ta tipka je nažalost premalo izbočena i nedovoljno jasna za pritisak. Treća strana sadrži tipku za podešavanje glasnoće (jednako izbočena kao i ona za zaključavanje), dok je četvrta strana prazna.
Straga se nalazi 3.1 MP kamera bez LED osvjetljenja. Ispod pokrova je Li-Ion 1130 mAh baterija koja na našem testnom uređaju očito nije dobro punjena od početka. Obzirom na veličinu zaslona i dimenzije uređaja, kao i brojnost funkcija te snagu same baterije, ona bi trebala pružiti autonomiju od prosječna dva dana. Punjenje našeg uređaja trajalo je duže od 2h.
1130 mAh snažna Li-ion baterija i microSD kartica ispod poklopca
OPERATIVNI SUSTAV
Android operativni sustav s novom inačicom 2.1 (Eclair) govori da je Flipout okrenut internetu i aplikacijama, što u ovom obliku kućišta (pored X10 minija pro), nije nudio niti jedan uređaj do sada.
Ugrađen 600 MHz procesor i 512 MB RAM-a, pružaju jednaku brzinu rada kakvu nude puno veći mobiteli. Interna memorija sadrži 150 MB, a nadogradiva je putem microSD kartice do 32GB, dok bi 2GB kartica trebala doći u pakiranju. Razmjena podataka via USB moguća je samo uz prethodnu instalaciju Motorola softvera.
Android OS na Motoroli Flipout ima neku vrstu dorade sučelja, koja se ne ističe previše kao što se ističe HTC Sense ili Samsung TouchWiz na Android mobitelima.
Početni zasloni koje listate horizontalno
Dorada sučelja je najprimjetljivija na Widgetima s početnih zaslona, kojih može biti ukupno sedam. Na svaki od početnih zaslona možete jednostavno dodavati prečace ili Widgete, koji su nam se svidjeli, iako ne predstavljaju ništa novo i revolucionarno u usporedbi s konkurencijom.
Uređivanje početnog zaslona
S vrha zaslona izvlačite traku na kojoj se prikazuju sve aktualnosti poput nove poruke, e-mailova, obavjesti o instaliranim aplikacijama i sl. (prva slika dolje), a putem tipki ispod zaslona možete tražiti sadržaj uređaja i interneta (treća slika dolje), ili pak odabirati dodatne opcije (druga slika dolje).
Izbornik
POZIVI, IMENIK, SMS, E-MAIL
Za upisivanje telefonskog broja možete otvoriti rotirajuću QWERTZ tipkovnicu - upisivanje broja preko "Dialera" ne pomaže ako je uređaj zaklopljen (za uspostavu poziva valja ga otvoriti). Smart dial ne funkcionira u potpunosti, jer ukucavanje prvih slova ili brojki kontakta znači pretragu sadžaja telefona, a među rezultatima će se obično naći i kontakt ako je pohranjen u uređaj.
Za uspostavu poziva valja otvoriti rotirajući mehanizam
Kako je Motorola poznata po izvrsnoj kvaliteti zvuka prilikom razgovora, valja napomenuti da je i na Flipoutu zvuk u razgovoru vrlo čist i dovoljno glasan, ukupno bolji od konkurencije.
Imenik je klasičan za Android sučelja. Brzo se lista, iako nam pored svakog kontakta nedostaju prečaci za slanje poruke i pozivanje, pa je tako potreban jedan korak više - ulazak u detalje kontakta.
SMS poruke je lako tipkati zbog ugrađene QWERTZ tipkovnice, iako je dostupna i QWERTZ virtualna tipkovnica kada je uređaj zaklopljen. Poruke se pregledavaju u obliku konverzacija, a u SMS je standardno integriran i MMS (nastaje dodavanjem multimedijalnih sadržaja u SMS).
E-mail klijent je uobičajen, obzirom na to da je cijelo Android sučelje okrenuto internetu. Svaki novi e-mail pojavljuje se standardno kao i nova SMS poruka (Push). Isprobali smo Gmail, dok su dostupne predinstalirane postavke i za ostale poznate servise.
ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE, OSTALE INTERNE APLIKACIJE
Kalendar također nije dorađen od strane Motorole i izgleda jednako kao i na drugim Androidima. Nudi osnovne funkije koje ne konkuriraju previše Symbian ili Windows Phone 7 sučelju.
Uobičajen kalendar na Androidu
Alarm nudi gotovo sve napredne postavke, osim što nije moguće odabrati glasnoću zvonjave, kao što je to nudio Samsung Galaxy S i Galaxy 5.
Alarm i kalkulator
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Galerija multimedije je pregledna, ali estetski neprivlačna. Žalimo što nije dorađena od strane Motorole. Samo listanje slika je estetski privlačnije, dok u slici zumirate kao i na iPhoneu, razvlačenjem prstiju na zaslonu.
Glazbom možete upravljati preko Widgeta s početnog zaslona ili putem uobičajene poveznice u izborniku. Glazbeni player je odlično dorađen od strane Motorole. Putem interneta automatski se pretražuje tekst pjesme, kao i ostale informacije o njoj. Pjesme se učitavaju brzo sa memorijske kartice, no nismo pronašli nikakav equilaizer.
U glazbeni player je ukomponiran i FM radio koji funkcionira putem slušalica. Reprodukcija na vanjskom zvučniku je poprilično kreštava, bez jačeg basa i profinjenosti zvuka.
FM radio automatski pretražuje RDS postaje
KAMERA
Ugrađena je 3.15 MP kamera bez direktne bočne tipke i LED bljeskalice.
Sučelje kamere je vrlo jednostavno, prilagođeno zaslonu, što hvalimo. Rezultat su fotografije prosječne kvalitete kakvu smo i očekivali za ovu rezoluciju. Važno je da se okidanje odvija brzo i da se sve fotografije i videi tagiraju preko GPS-a.
Jednostavno sučelje fotoaparata
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Ponuđeno je i video snimanje u rezoluciji maksimalnih 352x288 pri 26 sličica u seknudi, dok je sučelje videa također pojednostavljeno.
Sučelje video snimanja u CIF (176x144), QVGA (320x240) ili 352x288 rezoluciji
PRIMJERI VIDEO SNIMANJA
POVEZIVANJE, INTERNET
Motorola Flipout nudi sve oblike povezivanja; od GPRS-a; EDGE-a; 3.5G-a pri brzini od 7.2 Mbps; Wi-Fi-a; Bluetootha v2.1 s A2DP-om, sve do microUSB kabela i razmjene putem microSD kartice.
Kako su postavke Android sučelja nama i dalje nepregledne, nismo uspjeli povezati uređaj na EDGE/3G (pronašli smo postavke ali ne i opciju aktivacije).
Posebnost je Motorolin "Phone Portal" koji omogućuje preglednije i lakše povezivanje i razmjenu sadržaja uređaja, jer samo povezivanje USB-om na računalo ne nudi mogućnost pregleda sadržaja memorijske kartice ili uređaja.
Internetom smo surfali preko preinstaliranog preglednika koji je radio jednako brzo kao i na svim ostalim Android uređajima. Predinstalirana YouTube aplikacija se također brzo učitavala.
Facebook aplikacija nažalost nije unaprijeđena naspram prethodnih verzija Androida, pa se tako nova poruka ne prikazuje među obavjestima na uređaju (sve dok ne uđete u samu aplikaciju za Facebook). Također, na ovim dimenzijama zaslona Facebook baš i nije previše pregledan. Facebook Widget za početni zaslon je standardan i ne nudi ništa novo.
ANDROID MARKET
Androidova on-line trgovina aplikacijama svakim danom raste i nudi ogromnu količinu zabavnih aplikacija, dok je njegova preglednost i brzina prikaza na visokoj razini.
GPS NAVIGACIJA
Ponuđena navigacija se odvija putem Google Mapa ili neke od aplikacija na Android Marketu. To znači da u startu nije dostupna glasovna ili Turn by Turn navigacija.
ZAKLJUČAK
Kod Flipouta naglasak nije na pojedinim specifikacijama i detaljima unutar sučelja. Oni su slični ili čak mjestimice bolji nego na ostalim Android OS uređajima (npr. glazbeni player), izuzev HTC-a koji prednjači sa Sense doradom, ali ne nudi ovako inovativan oblik kućišta.
Motorola Flipout će već na prvi pogled svojim oblikom i dizajnom oduševiti većinu ženske populacije jer se ne razlikuje previše od ostalih kutijica kakve one skrivaju u torbicama (poput pudrijere i sl.).
"Pametno i maleno", nadopunjuju izmjenjive maske koje Flipout čine zabavnim. Cijenu od gotovo 3.000 kuna, koliko Flipout stoji u slobodnoj ponudi Tele2 (bez pretplate) opravdavaju napredne funkcije i Android v2.1 sučelje, dok je uređaj još pristupačniji u nekoj od Tele2 tarifa. U svakom slučaju, zabavan i privlačan uređaj vrijedan preporuke.
Motorola Flipout i Apple iPhone 3Gs
-
Naziv:Motorola Flipout