- Kvaliteta izrade
- Hot-shoe konektor za eksterni blic
- Mnogo vanjskih tipki sa direktnim kontrolama
- Kvaliteta fotografija pri niskim ISO vrijednostima
- Uzastopno snimanje do 30slik/sek pri smanjenoj rezoluciji (2MP)
- Nemoguće ručno mijenjati prikaz između LCD-a i EVF-a
- RAW format nepotrebno velik (oko 27MB)
- Prosječna kvaliteta video snimanja
- Sporo uključivanje
- Veća količina šuma na višim ISO vrijednostima
U posljednjih godinu dana, pojavljuje se sve veći broj EVIL fotoaparata. Ova nepopularna kratica dolazi od naziva Electronic Viewfinder Interchangeable Lenses, što je i zajednička karakteristika Olympus PEN-u, Sony NEX-u, Panasonic-ovoj G seriji Lumix fotoaparata, kao i našem testnom Samsungu NX10.
UVOD, USPOREDBA
Samsung je jedan od četiri proizvođača koji danas nude fotoaprate u "EVIL" kategoriji, karakterističnoj po izmjenjivim objektivima i "velikim" senzorima korištenim u D-SLR modelima, no bez zrcala i optičkog tražila. EVIL fotoaparati polako zauzimaju sve veći dio tržišta, a najbolje se prodaju u Japanu, gdje drže oko 30% tržišta svih aparata sa izmenjivim objektivima.
NX10 je prvi Samsungov model ove kategorije, predstavljen javnosti početkom 2010. godine. Samsung je igrao na sigurno, pa NX10 funkcijama i ergonomijom podsjeća na tipični D-SLR, dok je tijelo ipak osjetno kompaktnije zahvaljujući izbacivanju zrcala i prizme. Strogo gledajući, vjerojatno jedini direktni konkurent je Panasonic G2; dimenzijama, mogućnostima i cijenom vrlo su slični. Unatoč tome, potencijalni kupci NX10 vjerojatno će razmatrati još i Olympusove PEN modele E-P2 i E-PL1 te nedavno predstavljene Sony NEX-3 i NEX-5 modele.
Navoj za objektive je novo razvijeni NX-mount. Trenutno, dostupna su tri objektiva (18-55mm, 50-200m i 30mm). U najavi je još čak pet objektiva; 20-50mm kompaktni standardni zum, 18-55mm bez stabilizacije (jeftinija inačica testiranog modela), 18-200mm ultrazum (11x), 20mm širokokutni pancake, te 60mm makro objektiv. Većina njih će biti dostupna do kraja 2010 ili tijekom 2011 godine.
NX10 sa tri dostupna objektiva: 18-55, 50-200 i 30mm
Nedavno je najavljena i jefitnija inačica pod oznakom NX5 čiju svrhu malo tko razumije. Naime, jedina razlika u odnosu na NX10 je lošiji LCD ekran.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- 14.6 megapiksela APS-C CMOS senzor
- 3 inčni AMOLED LCD ekran sa 614,000 piksela
- Elektroničko tražilo
- 720p video snimanje
- Ugrađena bljeskalica
- Hot-shoe konektor za vanjsku bljeskalicu
- Novi NX navoj za objektiv
PREDNOSTI:
- Odlična izrada kućišta
- Hot-shoe konektor za eksterni blic
- Snažna ugrađena bljeskalica
- Mnogo vanjskih tipki sa direktnim kontrolama
- AF assist lampica
- Kvaliteta fotografija pri niskim ISO vrijednostima
- Snima RAW+JPEG u bilo kojoj kombinaciji
- Pozicioniranje i promjena veličine AF točke
- Prikaz na LCD ekranu i kutovi geldanja (AMOLED)
- Precizno podešavanje balansa bijele boje (korekcija za svaku postavku + kelvin WB)
- Uzastopno snimanje do 30slik/sek pri smanjenoj rezoluciji (2MP)
- Napredne postavke bracketinga
NEDOSTACI:
- Nemoguće ručno mijenjat prikaz između LCD-a i EVF-a
- RAW format nepotrebno velik (oko 27MB)
- Prosječna kvaliteta video snimanja
- Nema istovremeni rad auto i manualnog fokusa
- Uvećanje pri manualnom fokusu nije dovoljno veliko
- Nema stabilizaciju na senzoru
- Sporo uključivanje
- Veća količina šuma na višim ISO vrijednostima
2. Karakteristike i izbornik (I)
Sadržaj pakiranja je uobičajen. Uz tijelo i objektiv nalazimo punjač, upute i USB kabel. HDMI kabel nažalost nije u kompletu što je nedostatak mnogih proizvođaća, te se pitamo kada će HDMI kabel postati standardni dio opreme.
Iako spada u EVIL kategoriju čiji su skoro svi dosadašnji pripadnici prilično malenih dimenzija, NX10 je iznimka. Dimenzijama je nešto veći, skoro kao najmanji DSLR modeli poput modela iz Olympusove E-4xx serije, te vrlo sličan najdirektnijem konkurentu - Panasonicu G2.
Sa kit objektivom NX10 je relativno velik
No upravo nešto veće dimenzije omogućile su kvalitetno osmišljenu ergonomiju, te ugradnju bljeskalice i elektroničkog tražila. NX10 ima i više nego dovoljno vanjskih kontrola, te se skoro sve bitne postavke podešavaju vrlo brzo i bez nepotrebnom traženja po izbornicima.
Iza novorazvijenog NX10 navoja skriva se veliki APS-C senzor
NX10 korektno leži u ruci. Manji je od bilo kojeg D-SLR-a no još uvijek dovoljno velik da omogući relativno komotno cjelodnevno fotografiranje te dovoljno prostora za sve potrebne komande. Možda bi upravo ovaj model bio idealan korisnicima koji PEN i NEX modele smatraju premalenima, a ipak ne žele glomazno SLR tijelo.
NX10 sa 18-55mm kit objektivom
Kompaknost najviše dolazi do izražaja pri korištenju 30mm pancake-a.
Kao što smo već spomenuli, nešto veće dimenzije aparata su omogućile smještaj cijelog niza direktnih kontrola što ubrzava izmjenu postavki i potiče korisnika da eksperimentira. Grip i prostor na koji naliježe palac su gumirani što osigurava čvrsto držanje. Jedna od opcija koja nam se neobično dopala je vezana za tipku označenu zelenim kružićem (na gornjem dijelu aparata). Njenim pritiskom aparat vraća tvorničke postavke za podešenje koje trenutno mijenjamo, poput kompenzacije ekspozicije, korekcije balansa bijele boje, aktivne AF točke i sličnoga. U protivnom da bi neke od tih postavki vratili na neutralne, trebalo bi možda i deset do petnaest zasebnih pritisaka na višesmjernu tipku.
Mnogobrojne kontrole potiču korisnika na eksperimentiranje
Baterija je litij-ionska kapaciteta 1300 mAh te je pružala oko 300 fotografija koliko otprilike omogućuju i svi konkurenti. Punjenje traje oko 3 sata.
Iznad: pretinac memorijske kartice i baterija
Memorijska kartica koristi poseban pretinac na desnom boku uređaja. Očekivano, Samsung koristi najrašireniji i najjeftiniji format - SDHC.
Bljeskalica nas je iznenadila performansama. Dovoljno je snažna za obiteljsku ili usputnu amatersku upotrebu, a ukoliko vam zatreba više od toga, NX10 ima standardni hot-shoe konektor za vanjski blic.
LCD ekran je jedan od najboljih koje smo imali priliku isprobati. Koristi AMOLED tehnologiju (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) te ima 614,000 piksela. Iako je po oštrini možda nijansu lošiji od ekrana korištenog na Sony NEX modelima, Samsungov ekran ima najbolji kut gledanja koji smo ikad isprobali, usporediv sa onime na LCD monitorima koji koriste IPS ili PVA matrice. Zbog toga je ekran upotrebljiv čak i kad snimate iz neobičnih kuteva, npr. aprata podignutog visoko iznad glave.
Kvaliteta ekrana doduše najviše dolazi do izražaja pri pregledavanju snimljenog materijala. Pri snimanju prikaz je donekle pikseliziran, vjerojatno radi podizanja frame-rate-a i općenitog ubrzanja rada aparata.
Elektroničko tražilo je korektno, no u usporedbi sa LCD ekranom posve prosječnog prikaza, pa smo ipak većinu vremena koristili vanjski ekran.
Izvedba EVF-a je pomalo čudno riješena. naime, prikaz se između LCD-a i elektroničkog tražila prebacuje automatski, zahvaljujući malim senzorima smještenim ispod EVF-a . To samo po sebi ne bi bilo loše da je tu opciju moguće isključiti. Događalo se da običnim pokretom ruke ispred senzora promijenimo prikaz ili ukoliko korisnik nosi naočale, ne može primaknuti lice dovoljno blizu da bi se prikaz prebacio na EVF.
Auto fokus je korektno obavljao posao, no brzinom je nešto sporiji od onoga na NEX ili PEN aparatima. U praksi to nije puno smetalo, a pri lošijim uvjetima rasvjete moguće je koristiti AF assist lampicu. Iako većina proizvođača koristi narančastu, Samsung se u NX10 odlučio ugraditi zelenu lampicu.
Detalj koji moramo istaknuti, a ima veze sa fokusom je način odabira aktivne AF točke. Osim što ju je moguće smjestiti bilo gdje u kadru, postoji opcija promjene veličinu AF točke, što do sad nismo vidjeli niti kod jednog konkurenta. Vrlo korisno ukoliko želimo biti sigurno da će fokus biti na točno određenom detalju u fotografiji.
3. Karakteristike i izbornik (II)
OBJEKTIVI
Samsung za NX10 trenutno nudi tri objektiva. To su standardni kit 18-55mm F/3.5-5.6, kompaktni 30mm F/2 pancake te 50-200mm F/4-5.6 teleobjektiv. Na naš test pristigla su prva dva i moramo priznati da smo ugodno iznenađeni njihovim performansama. Prije testa bili smo skeptični obzirom da Samsung nema mnogo iskustva na području optike, no kroz korištenje uvjerili smo se u suprotno.
Lijevo 30mm pancake, desno 18-55mm kit objektiv
Oba objektiva su izrađena iz plastike, no kvalitetno su sklopljeni i ulijevaju povjerenje. Obzirom da senzor u NX10 nije stabiliziran, stabilizator se ugrađuje u objektive, točnije samo u 18-55 i 50-200.
30mm pancake nema stabilizaciju, ali to donekle nadoknađuje brzinom: F/2 pruža sasvim solidnu brzinu i svjetlosno je skoro jednako jak kao i jedini slični konkurent - Panasonic 20mm F/1.7. Optički smo jako zadovoljni rezultatima koje daje. Oštar je od ruba do ruba čak i širom otvoren te nema izraženih kromatskih aberacija ili vinjetiranja. Obzirom na brzinu i činjenicu da na APS-C senzoru daje kut prikaza kao 45mm objektiv u 35mm ekvivalentu, najveći dio testa smo koristili upravo ovaj objektiv i ne skrivamo svoje oduševljenje njegovim rezultatima.
IZBORNIK
Obzirom da se skoro svim često korištenim podešenjima pristupa preko direktnih kontrola, meni sadrži samo rijeđe korištene postavke koje su logično razvrstane po kategorijama.
NX10 posjeduje dvije programibilne tipke, no nudi premalo opcija koje bi se na njih mogle podesiti.
Postavke programibilnih tipki
Pri korištenju ručnog fokusa, prikaz se automatski uvećava, no uvećanje je preslabo (samo 4x) da bi bilo pretjerano korisno. Također, ne postoji mogućnost istovremenog korištenja automatskog i manualnog fokusa.
Iznad: uvećanje pri manualnom fokusiranju često nije dovoljno za posve precizno podešavanja
Fn (Function) tipka podiže podizbornik sa nizom postavki kao što su format i veličina snimljenih fotografija, postavke bljeskalice, prostor boja i proširenje dinamičkog raspona.
Veličina snimljenih fotogrtafija i format zapisivanja
Postavke AF točke i bljeskalice
Prostor boja i proširenje dinamičkog raspona.
Video demonstracija NX10:
4. Kvaliteta fotografija i primjeri (I)
ISO TEST
NX10 nudi ISO podešenja između 100 i 3200 ASA, pri čemu je nativni raspon 100 - 1600. Ručnih kontrola redukcije šuma skoro i nema; jedina opcija vezana za šum utječe samo na najvišu vrijednost od 3200 ASA.
Studijski test nije baš realno prenio rezultate koje smo dobivali pri uličnom snimanju. Iako ISO test ne djeluje tako loše sve do ISO 1600, u uličnim situacijama se događalo da šum postane vidljiv u tamnijim dijelovima fotografija već i pri ISO 400. Snimanjem u RAW formatu i ručnom obradom fotografija se može osjetno poboljšati no ostaje činjenica da je ovo jedan od šumovitijih senzora koje smo isprobali i da NX10 daje najbolje rezultate pri nižim ISO vrijednostima.
Također smo zamijetili kako NX10 koristi donekle preagresivno oštrenje na neutralnim postavkama u JPEG formatu. Oko finih detalja je često vidljiv bijeli rub koji možda subjektivno pridonosi oštrini, no u stvari je nepoželjan pa bi prepuručuli smanjivanje oštrine u postavkama.
Primjer lijevo odlično demonstrira koliki se napredak može ostvariti snimanjem u RAW formatu i ručnim otklanjanjem šuma. Ne samo da je šum manji, nego fotografija pokazuje i bolju reprodukciju detalja.
BALANS BIJELE BOJE
NX10 posjeduje zbilja dovoljno opcija za podešavanje balansa bijele boje. Osim automatike i sedam predpodešenih vrijednosti, na raspolganju su i manualno podešenje snimanjem bijele pozadine, te kelvin WB. Povrh toga, svako podešenje je moguće korigirati po blue-amber i green-magenta osima.
U praksi, automatika se pokazala posve solidnom pod dnevnim svjetlom dok je pod umjetnom rasvjetom WB bježao na topliju stranu što je boljka mnogih uređaja.
EKSPOZICIJA
NX10 posjeduje tri uobičajena načina mjerenja svjetla: cijeli kadar, centar i spot. U skoro svim uvjetima je radio pouzdano i na njega nemamo prigovora.
RAW/JPEG
Kao što i priliči fotoaparatu ovog cjenovnog ranga, NX10 može snimati i u RAW formatu. Postoji i opcija istovremenog snimanja RAW i JPEG fotografija, pri čemu je moguće odrediti dimenzije i stupanj kompresije za JPEG što je karakteristika koju smo uglavnom viđali na uređajima skupljim od ovoga.
Kvaliteta JPEG formata nas je pozitivno iznenadila. Fotografije se odlikuju atraktivnim, ali ne prenaglašenim bojama, prilično su oštre (što treba zahvaliti i dobrim objektivima) te uglavnom ne zahtijevaju nikaku naknadnu obradu. Zbog toga bi korisnicima koji ne znaju u potpunosti iskorisiti prednosti RAW formata preporučili da snimaju u JPEG-u koji daje sjajne rezultate. RAW fotografije su bile neobično velike; u prosjeku oko 27 MB svaka što je skoro duplo od očekivane veličine za 14 megapiksela.
U određenim okolnostima, JPEG je čak i dao nešto bolje rezultate od RAW konverzije sa defaultnim parametrima, iz čega je očito da NX10 poznaje svoje crne točke i zna ih dobro korigirati. Možda najbolji primjer je donja fotografija vodoskoka, gdje je JPEG proizveo življu boju neba i bolje kontraste na svijetlim dijelovima poput kore debla ili vodoskoka. Iz toga slijedi da bi RAW u većini slučajevima zbilja bio najprikladniji naprednim korisnicima koji znaju prepoznati nedostatke na fotorgafiji i ispraviti ih. Dodatni razlog za korištenje JPEG-a je i činjenica da NX10 automatski ispravlja kromatske aberacije uzrokovane nesavršenošću objektiva.
Na sljedećim primjerima obavezno pogledajte fotografije u punoj rezoluciji jer thumbnailovi ni približno ne daju dobar uvid u razlike. Lijeva fotografija je JPEG iz aparata (neutralne postavke oštrenja, kontrasta i saturacije), a desno konverzija iz RAW formata. Koristili smo Photoshop CS5 i posljednju verziju ACR plugina.
Dobar primjer kada je potreban RAW je donja snimka ruže. Možda manje iskusni korisnici to ne vide, no u JPEG formatu skoro cijela površina cvijetova je preeksponirana u crvenom kanalu. U ACR-u smo smanjili ekspoziciju za punih 1.5 EV, WB za oko 650 kelvina te postavili Highlight slider na vrijednost 50. Rezultat je mnogo realnija reprodukcija boja, potpuna eliminacija clippinga u crvenom kanalu i puno realniji osjećaj trodimenzionalnosti cvijeća.
5. Kvaliteta fotografija (II)
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
NX 18-55mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/90, F/6.7
NX 18-55mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/180, F/9
NX 18-55mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/200, F/8
NX 18-55mm, JPEG iz aparata, ISO 1600, 1/125, F/7.1
NX 30mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/500, F/6.7
NX 30mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/350, F/6.3
NX 30mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/400, F/6.7
NX 30mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/1250, F/2
NX 30mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/400, F/5.6
NX 18-55mm, JPEG iz aparata, ISO 1600, 1/125, F/7.1
NX 18-55mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/160, F/9.5
NX 30mm, JPEG iz aparata, ISO 100, 1/400, F/6.3
NX 30mm, RAW via CS5 (ručne postavke), ISO 100, 20sek, F/2
NX 30mm, RAW via CS5 (default postavke), ISO 100, 1/3000sek, F/2
NX 30mm, RAW via CS5 (default postavke), ISO 400, 1/1250sek, F/2
NX 30mm, RAW via CS5 (ručne postavke), ISO 100, 1/3200sek, F/2
NX 30mm, RAW via CS5 (default postavke), ISO 100, 1/400sek, F/6.3
NX 30mm, RAW via CS5 (default postavke), ISO 100, 1/640sek, F/8
6. Video snimanje
Video mogućnosti su prema specifikacijama u prosjeku klase. NX10 omogućuje snimanje u maksimalnoj rezoluciji 1280 x 720 piksela pri 30 sličica u sekundi, te pritom koristi H.264 codec. Ugrađen je i mono mikrofon.
Iako skoro svi konkurenti posjeduju posebnu tipku za pokretanje snimanja videa, NX10 je nema, te je potrebno selektirati video mod na kontrolnom kotačiću. Ručna kontrola je moguća samo nad otvorom objektiva i kompenzacijom ekspozicije.
Auto fokus nije konstantno aktivan tijekom snimanja tako da je potrebno pritisnuti DOF preview tipku (pored objektiva) da bi refokusirali tijekom snimanja. Naravno, moguće je koristiti i ručni fokus tijekom snimanja videa. Zanimljiva je i opcija pauziranja snimanja (pritiskom na OK tipku) što može biti vrlo korisno.
Općenito smo zadovoljni kvalitetom snimki no nisu na razini koju pruža konkurencija. To se najviše osjetilo pri vodoravnom pomicanju aparata kada do izražaja dolazi tzv. rolling shutter efekt. Riječ je o problemu koji proganja mnoge CMOS senzore, a radi se o načinu na koji se iščitavaju podaci sa senzora. Umjesto da aparat odmah iščita podatke sa cijelog senzora, on bilježi liniju po liniju od gore prema dolje, što pri pomicanju aparata rezultira da okomite linije na snimci postaju dijagonale. Kod nekih je aparata taj efekt slabije izražen ili ga nema, ali NX10 vidljivo pati od tog problema.
Za usputno obiteljsko ili turističko snimanje NX10 je sasvim korektan, ali tko se želi ozbiljnije primiti snimanja trebao bi ozbiljno razmislitit o nekom drugom aparatu.
Primjer rolling shutter efekta:
Video primjeri:
7. Zaključak
Za kraj, moramo priznati da smo prije testa bili pristrani. Od Samsunga NX10 nismo očekivali previše, no vrlo brzo smo promijenili mišljenje. NX10 ne da je dobar, nego je u određenim uvjetima čak i bolji od konkurencije.
Pri osmišljavanju tijela aparata se očito nije riskiralo; NX10 djeluje kao umanjena kopija D-SLR modela. Ergonomija je na solidnoj razini, kao i izrada aparata. Uz nekoliko manjih propusta, NX10 je dovoljno opremljen i za zahtjevnije korisnike.
Kvaliteta fotografija na nižim ISO vrijednostima je besprijekorna, ali na višim pomalo zaostaje za konkurencijom. Tome se može doskočiti snimanjem i pažljivom obradom RAW formata no to spada u malo zahtjevniju obradu.
Objektivi su također odlični. Samsung koji nema skoro nikakvo iskustvo u izradi optike, izradio je (obzirom na cijenu) besprijekorne objektive. Naročito smo zadovoljni 30mm F/2 objektivom, koji je pravi pogodak za korisnike željne eksperimentiranja.
U usporedbi sa konkurencijom, NX10 ima mnogo toga za ponuditi. Možda je veći od NEX-a, možda trenutno ima manju ponudu objektiva od PEN-a, no aparat je vrlo ugodan za korištenje i daje odlične fotografije, a to je ono što je najbitnije.
-
Naziv:Samsung NX10
-
Dimenzije:123 x 87 x 40 mm
-
Težina:499 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 614,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1300 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):400
-
Megapiksela:14,6
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Ne
-
Kontinuirano okidanje:3 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Samsung NX mount
-
Rezolucija (fps):1280x720 (30 fps)
-
AF točaka:15
-
Doseg bljeskalice:11 metara