- Performanse u igrama
- Dizajn
- Tipkovnica
- Touchpad
- Blu-ray pogon
- Zaslon (TN matrica)
- Kamera
- Pregrijavanje
1. Uvod
Video igre i prijenosnici dvije su riječi koje u zadnjih nekoliko godina nikako nisu išle jedna uz drugu, što će većina naših čitatelja vjerojatno potvrditi. Prijenosnici su većinom dolazili s oslabljenim mobile procesorima, integriranom grafikom i činjenicom da ne možete mijenjati unutrašnje komponente. Sve su te stavke ljubitelje video igara tjerale da na LAN okupljanja s mukom nose svoja stolna računala. No, Asus tome problemu pokušava stati na kraj.
Među prvim proizvođačima koji su krenuli prema gaming sceni moramo istaknuti Alienware, čiji su gaming prijenosnici odnedavno dostupni i kod nas, ali nažalost podrška za iste kao i sama usluga kupovine nije niti blizu onoj u Americi.
Konkurenciju na stranu, Asus je sredinom ove godine najavio svoj sljedeći gaming prijenosnik, koji bi se specifikacijama i dizajnom trebao uklopiti u ostatak njegove ponude Republic of Gamers (RoG). Za one koji još nisu upoznati sa serijom RoG, radi se o liniji matičnih ploča, grafičkih kartica i prijenosnika za najzahtjevnije. RoG prijenosnici su, osim po odličnom dizajnu, poznati i po tome da mogu konkurirati i boljim stolnim računalima. Ponudu čine G51j, G72gx i G60VX:
Asusovi gaming prijenosnici G51j, G72gx i G60VX
Od spomenuta tri modela od Asusa smo dobili G60VX, koji sa svojim performansama pruža jedno potpuno novo iskustvo u svijetu prijenosnika. Isplati li se iskeširati peteroznamenkastu cifru za ovaj model? Pročitajte u nastavku.
SPECIFIKACIJE:
- CPU: Intel Core 2 Quad Q9000 (2.00 GHz) 45 nm, 6 Mb Cache
- RAM: 4 GB DDR2
- MBO: Intel PM45 chipset.
- GPU: Nvidia GeForce GTX 260M with 1 GB memory
- HDD: 1x 320 GB 7,200 rpm Seagate Momentus
- Zvučnici: Altec Lansin
- Baterija: 6 Cells 11.1V 7200 mAh battery
- Optički pogon: Matshita UJ130AS Blu-Ray ROM/8x DVD±RW
- Zaslon: 16in TFT TN panel, 1,366 x 768px
- Težina: 3.3 kg s baterijom
- Dodatno: 2 Mpx kamera, Bluetooth, Windows 7, dvogodišnja garancija
2. Oprema, dizajn, ostalo
OPREMA
Asus G60VX dolazi u povećoj, lijepo dizajniranoj plavo-crnoj kutiji. S Asusom smo dobili kabel za napajanje i uputstva, a dodatnu opremu čine miš, slušalice i torba. Na test smo dobili testni primjerak koji ne dolazi s dodatnom opremom, tako da nažalost ne možemo dati više detalja oko iste.
DIZAJN
Vjerojatno svjesni kako su crno-crvene kombinacije već pomalo dosadne, u Asusu su se kod ovog modela odlučili za bijelu boju. Čvrsto kućište, izrađeno od kvalitetne plastike u crno-bijeloj kombinaciji, sa zanimljivim logom, čini ovaj prijenosnik jednim od bolje dizajniranih prijenosnika u ovoj godini. Gornja strana prijenosnika bijele je boje s lagano sjajnim premazom i RoG-ovim logom, dok su unutrašnjost i pozadina crne boje. Iako se radi o plastici, niti u jednom trenutku nismo imali osjećaj da se radi o jeftinoj izradi. Kombinacija bijele boje i sjajnog premaza izgleda odlično, a otisci prstiju su zbog boje potpuno neprimjetni.
Ono što mnoge korisnike smeta jest uvijanje odmarališta za dlanove (op. a. HP ProBook 4510s), što kod ovog prijenosnika definitivno nije slučaj. Naravno da bi za ovu cijenu bilo dobro ubaciti aluminijsko kućište, ali što je, tu je.
Od konektora izdvajamo četiri USB 2.0 utora, utore za slušalice, antenu, mikrofon, E-Sata, mini USB, VGA, HDMI, Kensigston lock, FireWire, LAN, i SD kartice. Utori se nalaze s lijeve, desne i stražnje strane. Iako smo očekivali DVI izlaz, dobili smo već zastarijeli VGA.
Drive In čitač, osim čitanja i snimanja DVD-a, podržava i čitanje Blu- Raya, što je svakako plus. Po pitanju zvuka, Asus se za ovaj model odlučio na zvučnike Altec Lansing, koji nas nažalost u radu nisu oduševili. Bass je bio neprimjetan, a visoki i srednji tonovi neujednačeni. Toshiba i Apple u ovom rangu nude znatno više - od kvalitetnijeg, dubljeg bassa do skladne i glasnije kombinacije visokih i niskih tonova.
Spajanjem na slušalice ili eksterne zvučnike, situacija se znatno mijenja. Integrirana zvučna kartica se bez imalo problema može mjeriti s eksternim karticama u rangu Audigy SB, tako da smo prilikom igranja, uz odličan zvuk, mogli uživati i u dodatnim opcijama poput EAX-a.
TIPKOVNICA
Moramo primijetiti kako se u zadnje vrijeme sve više proizvođača prijenosnika pokušava dizajnom i kvalitetom približiti Appleovim tipkovnicama pa je tako i Asus za svoj model G60VX odabrao sličan dizajn.
Tipke imaju mekan, kratak hod i dovoljno su odvojene, tako da čak i osobe s krupnijim prstima ne bi imale problema s tipkanjem ili igranjem. Oko tipkovnice nalazi se crna sjajna plastika. Ako obožavate igrati u zamračenoj sobi, razveselit će vas osvjetljenje tipkovnice, čiji se stupanj može prilagoditi u tri jačine.
Nažalost, moramo spomenuti i jedan nedostatak. Asus nije dovoljno kvalitetno učvrstio tipkovnicu, kao što je to praksa kod ostalih proizvođača (aluminijska izrada kod Apple Macbook Pro, magnezijski kavez kod Lenova, tvrda plastika kod HP-a i Toshibe), te se pri jačem stisku tipkovnica lagano uvine, što je inače običaj kod znatno jeftinijih prijenosnika. Iako taj problem ne utječe pretjerano na sam rad, nikako nije ugodno za vidjeti na računalu ovog ranga
Iznad tipkovnice nalazi se tipka za paljenje računala, tipka overclock te nekoliko indikatora. Tipka overclock služi za automatsko podizanje frekvencije procesora, što je vrlo korisna stvar pri zahtjevnijim igrama.
Ispod tipkovnice nalazimo touchpad, koji je izrađen od tvrde, glatke plastike, obrubljen aluminijskim tipkama. Sam rad na touchpadu iznenađujuće je ugodan, a tipke pružaju dovoljan otpor kako bi slučajni stisak na iste bio sveden na minimum. Ako izostavimo Appleove prijenosnike, moramo priznati da je ovo dosad najbolje izrađen touchpad, gdje čak ni legendarni Lenovo ne može konkurirati.
MONITOR
Monitor... Bolna točka našeg G60Vx-a. Dok se ostali konkurenti u tom rangu drže PVA i IPS panela (op.a HP, Apple), Asus se za ovaj model odlučio za jeftiniju varijantu - TN panel. 16-inčni zaslon nudi rezoluciju do 1330x1170, a sam kut gledanja je sasvim prosječan.
Preuzeto s Notebookcheck.net
TN paneli možda imaju svoje prednosti, kao npr. brz odaziv, što je dobrodošlo u bržim igrama (FPS), ali nedostaci jednostavno prevladavaju. Unatoč izvrsnom preklopnom mehanizmu, namještanje monitora, kako bi dobili kvalitetnu sliku, nakon nekog vremena postaje vrlo naporno. Zbog lošeg kuta gledanja, crna boja većinu vremena vuče na sivkastu, a kvaliteta ostalih boja ovisi o trenutačnom položaju monitora. Također, zaslon ima sjajni premaz, što se nekim korisnicima sviđa, dok drugi, kao npr. autor ovog testa, nisu ljubitelji takvog rješenja.
KAMERA
Iznad monitora nalazi se kamera, koja broji dva megapiksela. Kvaliteta slike može se mjeriti s kamerom na Apple iMacu. Čija kamera je bolja? Prosudite sami u priloženim slikama.
BATERIJA
Pošto je ovo prvenstveno gaming prijenosnik, odmah u startu nismo očekivali previše od baterije. Pri laganom korištenju traje do dva sata, dok pri aktivnom dogura do 50-ak minuta. Na trajnost baterije itekako utječu komponente, jer za nahraniti Quad procesor i grafičku karticu nVidia 260M na nekoliko sati treba mnogo više od 6600 MAh-a.
Iako se specifikacijama ne može mjeriti s ovim Asusom, Apple je, recimo, svoja prijenosna računala napravio tako da se pri manje zahtjevnom korištenju koristi integrirana grafička kako bi se uštedjelo na bateriji, a pri zahtjevnijem korištenju upalila bi se jača kartica i time korisniku pružila svoj maksimum.
3. Performanse
Ono što model G60VX ističe na tržištu jest njegov procesor Centrino2 Quad od 2 GHz s 2x3 MB cachea, 4 GB DDR2 memorije i nVidia GTX 260M Cuda. Zbog jačih smo specifikacija odmah u startu očekivali više temperature nego inače, tako da nas visoke brojke nisu iznenadile.
Pri manje zahtjevom radu, surfanju i slušanju glazbe temperatura procesora kretala bi se od 50 do 70 stupnjeva, dok bi pri zahtjevnijim zadaćama varirala od 85 do 95 stupnjeva. Za testiranje performansi iskoristili smo nekoliko igraćih naslova, što starijih što novijih, te nekoliko programa.
Unreal Tournament 2004
UT 2k4, autoru testa najdraži UT, očekivano se vrtio u punom sjaju na najvišim postavkama. UT 2004 nastavak je popularne pucačine UT 99, tj. prvog UT-a. Na rezoluciji od 1280 x 800 s najvišim postavkama iz nVidia 260M Cuda izvukli smo najviše 250 FPS-a, najmanje 115, a većinu se vremena igra vrtila pri stabilnih 150. Napominjemo da većina online servera ima ograničenje od 80 FPS-a, tako da se prilikom online igranja nije niti jednom dogodio pad ispod 79 FPS-a.
Dragon Age: Originis
Dragon Age je jedna od onih igara koje osjećaj old school RPG-a vraća nazad u vaše ruke, tj. tipkovnicu. Nakon pet godina je BioWare, jedan od najprodukvitnijih i najcjenjenijih zapadnjačkih proizvođača igara, svim fanovima predstavio svoju novu RPG poslasticu. Ova se fantasy igra mračne tematike na Asusu G60VX, na najvišim postavkama, vrtila u maksimalno 32 FPS-a, najmanje 23, a većinu vremena u 25 FPS-a. Iako se to možda čini malo naspram rezultata iz UT 2k4, moramo istaknuti kako je za novije naslove ovog tipa ovo i više nego dobar rezultat; prilikom aktivnog igranja s hrpom neprijatelja, na ekranu nam se niti u jednom trenutku nije dogodilo da je igra zapinjala.
Race Driver: Grid
Uz pucačine i fantasy RPG-ove našla se i jedna svestrana trkaća igra: Race Driver: Grid. Sva ljepota ove odlične igre prikazana nam je zahvaljujući Quad procesoru i 260m nVidiji. Na najvišim postavkama u DX9 modu s 2xAnti Alisingom dobili smo najviše 54 FPS-a, najmanje 39 FPS-a, a većinu vremena stabilnih 45, što je i više nego dovoljno za ugodno igranje i razbijanje vašeg limenog ljubimca.
Da sada ne duljimo više o igri, ponovno vas prebacujemo na portal HCL.hr i njihovu recenziju ove trkaće simulacije: Race Driver: Grid
Crysis
Sigurno među našim PC čitateljima nema osobe koja nije čula za Crysis - jedan od najrazvikanijih FPS-a koji je za sobom povukao mnoštvo fanova. Ono što je kod Crysisa bilo specifično jest odlična grafika, gameplay i... nažalost, velika glad za komponentama. Crysis je čak i najskuplja računala dovodio do pregrijavanja i kašljucanja. Unatoč lošoj optimizaciji, Crysis je i dan-danas benchmark za novije komponente, tak da smo ga i mi uvrstili u našu recenziju. Crysis je na najvišim postavkama u DX10 s 2xAA prikazivao najviše 21 FPS, najmanje 14, te više-manje kostantnih 17 FPS-a. Iako to nije ništa revolucionarno, Asus se u najmanju ruku može pohvaliti da je proizveo prijenosnik koji može pokrenuti ovu igru s najjačim postavkama.
Ako ste ipak jedan od onih koji nisu čuli za Crysis, onda svakako pročitajte više o njoj u recenziji na HCL-u pod sljedećim linkom: Crysis
Nakon što smo odvrtili nekoliko igara, prešli smo na programe:
HandBrake je jedan od boljih besplatnih konvertera dostupan na internetu, a pri testiranju našeg prijenosnika poslužili smo se najnovijom edicijom ovog programa. Uzeli smo video od 25 minuta, veličine 220MB, i iz formata MKV konvertirali u MP4. Prosjek konvertiranja videa ove veličine obično je od 5 do 6 minuta, dok je Asusu G60VX u ovom testu nažalost trebalo 8 minuta i 20 sekundi za cijeli video, što je znatno lošije čak i od upola jeftinije konkurencije.
Svima poznati WinRAR, program za kompresiranje različitih fileova, jedan je od najkorištenijih programa u PC svijetu. Ono što smo za ovaj test napravili jest uzeli folder s nekoliko slika i videa, veličine 220MB, i stavili ga da se kompresira.
Kompresiranje je trajalo od prilike 1:20 min, što je inače za 20-ak sekundi bolje od prosjeka kod ostalih PC računala. Istom je folderu za micanje s kompresije trebalo oko šest sekundi, što je više-manje standard.
Total: 10325 3Dmarks
SM3.0 : 4583SM2.0: 4334
CPU : 2914
Performanse nažalost ne možemo usporediti s direktnim konkurentom, prijenosnikom Toshiba Qosmio X500, ali ovo su, po svemu sudeći, i više nego dobri rezultati za jedan prijenosnik.
4. Zaključak
Asus G60VX na tržištu se ističe po mnogočemu, ali isplati li se iskeširati ovoliku svotu za prijenosnik? Uzevši u obzir sve pluseve i minuse, Asus G60VX predstavlja izvrsnu zamjenu za stolno računalo, a dizajn ga plasira na sam vrh ponude. Quad procesor djelomično će zadovoljiti i profesionalne korisnike, dok se nVidia 260M Cuda i Blu-Ray čitač brinu za nezaboravne trenutke s najdražom multimedijom. S druge strane, za cijenu od 12 999,00 kn, prosječan zaslon dosta korisnika može shvatiti kao veliki minus. Jer, ako se malo bolje pogleda na tržište, moramo primjetiti kako konkurentski tabori također nude kvalitetna računala sličnih performansi.
Kao primjer možemo odvojiti sljedeće:
Alienware M17X
Alienware, do nedavno najpoznatiji proizvođač gamerskih konfiguracija, u svojoj ponudi drži model M17X, koji definitivno opravdava svoju cijenu.
Ispod aluminijskog kućišta nalaze se Intel Core2Duo P8700 2.53 Ghz, GeForce GTX260M, 4 GB DDR3 memorije, 250 GB 7200 Rpm hard disk i 17" 1920x1200 zaslon. Od mana izdvajamo tek TN matricu, koja je ipak za nijansu kvalitetnija od one u Asusovom modelu G60Vx. Alienware je inače poznat po svojim gamerskim konfiguracijama, ali izostanak kvalitetne podrške za naše područje veliki je minus.
Okvirna cijena: 12.250,00 kn
Toshiba Qosmio X500-110
Toshiba se svojim modelom X500, čijeg se dizajna i specifikacija ne bi sramili ni najzahtjevniji, odnedavno također priključila tržištu gamerskih prijenosnika.
Ovaj prijenosnik čine komponente poput Intel Core i7 720QM (2.8 GHz), 6 GB DDR3 RAM memorije, 18,4" TN LCD zaslon(1920x1200), nVidia GTS 250M i Blu-Ray drive. Ako ste željni ultimativnog gamerskog iskustva, onda u uži izbor upada i ovaj prijenosnik.
Okvirna cijena: 13.800,00 kn
Apple Macbook Pro
Svima poznat Appleov prijenosnik. Iako ga možda nema smisla spominjati u testu gamerskog prijenosnika, moramo napomenuti kako je Macbook Pro izradom i specifikacijama jedinstven na tržištu. Krasi ga aluminijsko Unibody kućište, integrirana nVidia 9400M i eksterna nVidia 9600GT 256/512 MB grafička kartica, izvrsna tipkovnica, odlični zvučnici i jedan od najboljih IPS zaslona na tržištu. Macbook Pro bez imalo stida posljednjih nekoliko godina predstavlja vrh ponude prijenosnika u ovom rangu. No, dizajn i kvaliteta nažalost nose za sobom i ponešto mana, a to su slabije komponente od konkurencije.
Okvirna cijena: 15.000,00kn
-
Naziv:Asus G60VX