1. Uvod
Dual SIM uređaji (koji podržavaju simultan rad dviju SIM kartica) postaju sve zastupljeniji u svijetu, samim time i u Hrvatskoj. Tvrtka Movens kao distributer General Mobilea i Bobo Mobiteli kao službeni prodavač novog branda na hrvatskom tržištu, ustupili su nam na test dva uređaja kojima je glavna zajednička karakteristika upravo funkcionalnost istovremenog rada s dvije SIM kartice. Za one koji su slabije upućeni reći ćemo da je General Mobile na razvoju softvera za mobilnu komunikaciju, mobilnih uređaja i GSM telefona počeo raditi u zadnjem kvartalu 2005. Godine, a od tada broj, inovativnost i vrste uređaja u General Mobilovoj ponudi rapidno raste. Tokom godina General Mobile je osvojio mnogobrojne prestižne nagrade na području inovacija, dizajna, jednostavnosti upotrebe i ekologije kao što su primjerice PlusX nagrade za inovacije i jednostavnost korištenja za 2009. godinu.
General Mobile brand je koji se na hrvatskom tržištu još nije ustalio, no svojim uređajima daje naslutiti kako mu je cilj što brže pridobiti ciljanu skupinu korisnika. U svojoj paleti uređaja na hrvatskom tržištu može se pohvaliti sa četiri uređaja dok paletu svih njihovih uređaja sačinjava više od dvadesetak uređaja.
General Mobile DST Business:
PREDNOSTI
- kućište
- 2 baterije
- cijena
NEDOSTACI
- vibracija
- zvučnik
- sitne ikone na zaslonu
General Mobile DST 12 Techno:
PREDNOSTI
- dimenzije
- tipkovnica
NEDOSTACI
- fotoaparat
- malen zaslon
2. General Mobile DST Bussines test
Otvaranjem kutije i uzimanjem ovog uređaja u ruku već na prvi pogled primjećuje se da je ovaj uređaj preslika najskuplje Nokijine serije. Iz daljine telefon izgleda identično kao i Nokia 8800 Arte što nam se baš i nije svidjelo jer su danas kopije mobilnih telefona postale toliko zastupljene da se novi i originalan dizajn puno više cijeni.
No dobro, ostavimo li mišljenje za sebe i objektivno pogledamo kvalitetu izrade uređaja nemamo se zaista na ništa potužiti. Pakiranje je zadovoljavajuće s obzirom da se dobiju 2 USB kabla, adapter za struju, 2 baterije, poseban punjač za bateriju te slušalice.
Čvrsto i metalno kućište težine 156 grama odaje osjećaj čvrstoće i kvalitete u ruci. Odlično sjedi u džepu hlača, no odlučite li ovaj urđaj staviti u džep košulje pripazite jer to neće biti najsretnije rješenje s obzirom na njegovi masu. Cijelim uređajem dominira crna boja koja u kombinaciji s kromiranim rubom i tipkama djeluje zaista fino. Poklopac baterije također je od metala, a jedini dio uređaja koji je napravljen od plastike je onaj iznad poklopca baterije, baš kao i kod Nokije.
Klizni mehanizam funkcionira vrhunski te se laganim pomakom palca preko gore oslobađa tipkovnica osvjetljena u bijeloj boji. Ipak ovdje smo se prvi puta malo razočarali. Intenzitet osvjetljenja nije jednak već na lijevoj strani tipkovnica svijetli slabije nego na desnoj što će vas vjerujemo u mraku prilično smetati. Drugi nedostatak kućišta je u tome što ima praznog hoda između gornjeg i donjeg dijela uređaja te na dodir malo lupka. Priznajemo da kod ovakvog kućišta još nismo navikli na lupkanje i škripuckanje.
Zaslon je TFT/QVGA s 256 tisuća boja dijagonalne veličine 2" i rezolucije 320 x 240 piksela i pregledan je. Najgornji red zaslona u kojem su oznake aktivnih kartica i indikator baterije je najmanji pa se stoga taj red i nešto slabije vidi no nakon nekog vremena naviknete se. Veličina slova je odlična pa se stoga sve funkcije obavljaju vrlo lako, a pritom posebno mislimo na tipkanje brojeva, pretraživanje imenika i čitanje SMS poruka.
Kamera na stražnjoj strani uređaja je razlučivosti 1,3 megapiksela (1280 x 1024) što je za današnje pojmove mobilnog telefona zaista malo. Slike nisu dobre već su mutne i slabo vidljive na ne prevelikom zaslonu. Moramo napomenuti da nam nije jasno da u današnje vrijeme napredne tehnologije u uređaj koji je napravljen kao vrh ponude ovog proizvođača kamera nije mogla biti kvalitetnija.
Izbornik je jedna od najsvijetlijih točaka uređaja. Mrežni prikaz zanimljivo je grafički riješen, a osim toga i pregledan je.
Ovaj uređaj i svojim imenom daje naslutiti da je primarno namijenjen poslovnjacima. Ipak, na sastancima preporučamo isključivanje vibracijske dojave pozive jer je zaista glasna, a u kombinaciji s praznim hodom između gornje i donje strane uređaja vibracijska dojava glasna je gotovo kao i sama zvonjava. Na ulici ćete uvijek čuti zvono zbog iznimno glasnog zvučnika što nam se nije svidjelo jer takva glasnoća vam zaista može oštetiti sluh ako vam uređaj zazvoni u blizini glave. Takvi su zvučnici veliki minus kineskih uređaja i oko njih su se već vani tokom prošle godine vodile polemike.
Funkcionalnost rada s dvije SIM kartice je odlična. Na lijevoj strani uređaja, neposredno uz navigacijski krug nalaze se dvije tanke kromirane tipke, jedna ispod druge pri čemu s gornjom obavljate poziv s prve, a s donjom s druge SIM kartice. Kod pisanja poruka situacija je nešto drugačija i ide tako da nakon što napišete odgovarajući tekst i stisnete „Options“ birate „SIM1 done“ ili „SIM2“ done pri čemu birate s koje kartice želite poslati poruku.
Naravno prilikom svakog upućenog ili primljenog poziva vidljiva je informacija o kojoj je kartici riječ, no ono najzanimljivije je kod tekstualnih poruka. Postoje dva razdijeljena inboxa, naravno za svaku karticu posebno. Iskustvo sradom s Dual-SIM telefonima pokazalo je da su dvije tipke bolje rješenje nego samo jedna tipka za pozivanje kao primjerice kod Samsungovih telefona. Kod njih je tipka na bočnoj strani uređaja dobro rješenje sve dok ju se sjetite stisnuti. U brzini i navici ponekad ju je lako zaboraviti. Ipak kod popisa poziva oznake s koje kartice je upućen poziv zaista su male tako da je zaista teško imati uvid u upućene i primljene pozive.
Samsung je to riješio puno bolje. Veća slova i kombinacija svijetlih slova i tamne pozadine i obrnuto olakšavaju iščitavanje sa zaslona. Svi dosad isprobani kineski Dual-SIM uređaji, kao i General Mobileovi imaju malene oznake aktivnih kartica kao i oznaka u popisu poziva što otežava korištenje.
3. General Mobile DST 12 Techno test
Osim najskupljeg u naše je ruke došao i najjeftiniji, bazni primjerak iz General Mobilea. Dual-SIM malih dimenzija osim funkcionalnosti s dvije SIM kartice neće ponuditi ništa drugo.
U malenoj kutiji simpatičnoj za ovakav uređaj dobiva se strujni adapter, USB kabl i slušalice.
Napravljen od mekane plastike ovaj uređaj ne odlikuje se naprednim funkcijama. Baš naprotiv, teško je nabrojati naprednu funkciju koju on ima. Nedostatak kamere definitivno je najveći minus iz razloga što u današnje vrijeme svaki mobilni telefon ima kameru pa makar i slabije rezolucije.
Plavo osvjetljenje tipkovnice jedino je što nam se estetski na uređaju dopalo. Zaslon je malen, dijagonalne veličine 1,44 inča s 65 tisuća boja i zaista ga je teško koristiti. Ostaje pitanje zašto je zaslon tako malen kada oko njega ima još zaista mnogo mjesta. Mogao se onda cijeli uređaj napraviti još manji pa bi barem bilo jasna problematika malog zaslona.
Memoriju je moguće koristiti s memorijskim karticama microSD tipa što je rješenje koje nismo shvatili jer uređaj bez kamere i fotoaparata s vanjskom memorijom još nismo vidjeli.
Uređaj u cijelosti podsjeća na najjeftiniju klasu uređaja iz LG-jeve tvornice. Lagan je i jednostavan za korištenje. Posjeduje dvije odvojene tipke za svaku karticu baš onako kako smo opisali i kod jačeg modela - Businessa.
4. Usporedba, zaključak
Ova je dva uređaja praktički nemoguće usporediti. Razlike su prevelike te bismo zaista morali ići iz krajnosti u krajnost kako bi ova dva uređaja mogla stati jedan uz drugoga. No ipak, ocijenili smo ih zasebno, u istom testu jer se radi o uređajima relativno novog i većini nepoznatog proizvođača koji oboje nude mogućnost korištenja dviju SIM kartica istodobno.
General Mobile DST Business kvalitetno je napravljen uređaj koji će služiti dobro za razgovore i poruke. Ukoliko tražite multimedijski potkovaniji uređaj zaboravite na njega. Interne memorije nema, već prima samo memorijske kartice do 2 GB. Ipak, za one kojima je Dual-SIM od presudne važnosti, a sviđa im se Nokijina serija 8 ovo bi moglo biti logično rješenje. Uzmemo li uz to još cijenu od 1.445,00 kn kao najbitniji faktor onda ćemo se složiti da je General Mobile Business dobar izbor kupnje.
S druge strane pak, General Mobile DST 12 Techno simpatičan je uređaj koji ne bi preporučili. Osim već spomenute Dual-SIM funkcionalnosti ne nudi ništa s čime bi privukao korisnike. Čak ni cijena od 745,00 kn nije toliko primamljiva uzmemo li u obzir da se za te novce može kupiti Hyundai MB-D130 koji je također Dual Sim sličnih karakteristika ali koji ima VGA fotoaparat ugrađen u sebi ili pak Samsung C5212 koji u tom cjenovnom rangu donosi 1,3 megapikselni fotoaparat i internu memoriju od 60 MB.
-
Naziv:Ostali General Mobile Dual SIM test