1. Uvod i usporedba
U moru novih naprednih modela, osim dizajnom HTC se sve više ističe i nazivljem svojih uređaja. Nakon Hero-a kojeg je nasljedio Legend, dolazi nam Desire. Naziv bi trebao implicirati na požudu uređaja sa 1Ghz Snapdragon procesorom i AMOLED ekranom, pogonjenog na Android 2.1 operativnom sustavu sa iznimno dobrom HTC Sense doradom izbornika. Čini se kao da smo odmah na početku rekli sve.
No, je li HTC Desire zaista idealan, možda i najbolji pametni mobitel današnjice? Koliko je dobar i kakav je dojam ostavio na nas, možete pročitati u našem detaljnom testu...
USPOREDBA
Ako gledamo samo fizičke dimenzije, HTC Desire je zbog ne postojanja fizičke QWERTZ tipkovnice najusporediviji sa Sony Ericssonom X10. Oba uređaja su jednake težine 135 grama. Desire ima bolje materijale izrade i Sense doradu sučelja naspram Mediascape-a i Timescapea koji nam nekako nisu sjeli. Područje na kojem je X10 bolji od Desire-a je definitivno multimedija i kamera.
Symbian uređaji naprosto ne mogu konkurirati Android-u, pa tako vidimo još jedino Apple iPhone 3Gs kao određenu vrstu konkurencije. Dimenzijama su vrlo slični, no, ne bi željeli ulaziti u detaljniju raspravu koji je bolji. iPhone će uvjek imati svoje obožavatelje koji će ga hvaliti, pa njima preporučujemo da uzmu HTC Desire u ruke, vide kakav je HTC napravio proizvod i sami odluče što tu bolje...
Ako gledamo sučelje, najveći i nama najozbiljniji konkurent HTC-u Desire je Motorola Milestone. U vrlo kompaktnom i tankom kućištu Milestone nudi vrlo važan dodatak: QWERTZ tipkovnicu, uz čak i nešto oštriji prikaz na zaslonu. Ipak, Desire nudi HTC Sense doradu sučelja sa bogatijim prikazom izbornika, koji je intuitivniji za korištenje, te razliku u težini od 135 grama, naspram 165 grama koliko teži Milestone.
HTC Desire i Motorola Milestone
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije i težina: 119 x 60 x 11.9 mm, 135 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED zaslon osjetljiv na dodir, 480x800 piksela, 3.7"
- Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz
- Operativni sustav: Android OS v2.1 (Eclair)
- Memorija: 576 MB RAM, 512 MB ROM, microSD utor do 32 GB
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth, micro USB,
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, LED bljeskalica, WVGA@15fps
- GPS navigacija: A-GPS, Google Mape
- Baterija: Li-Ion 1400 mAh
PREDNOSTI
- fizičke tipke ispod zaslona
- AMOLED zaslon
- težina uređaja
- kvaliteta izrade i završna obrada
NEDOSTACI
- natrpane tipke ispod zaslona
2. Pakiranje, oprema, uređaj
Kutija u kojoj dolazi HTC Desire je identična kao i ostale HTC-ove kutije. Naglasak je na jednostavnosti, što nažalost znači da nema neke nama privlačne dodatne opreme. Tu su uobičajeno slušalice sa kontrolama za glazbu (HTC bi već stvarno mogao početi isporučivati In Ear slušalice), USB kabel s nastavkom za strujni punjač, kao i upute.
Kutija i pakiranje HTC-a Desire
Ono što nam daje nadu, jesu diode pri dnu HTC Desire-a koje govore da bi za taj uređaj mogao postojati stolni stalak/punjač. HTC naravno nudi pregršt dodatne opreme što je vidljivo na prilogu uz upute, no očito namjerava zarađivati na tim dodacima (dostupne su različite futrole, auto stalci i punjači i slično).
Dok god se dodatna oprema ne popularizira sa nekim lifestyle fotkama i stalcima (kao što je to slučaj s iPhone-om), ne vidimo neku budućnost u zaradi od dodatne opreme.
HTC-a Desire idealno leži u ruci
HTC Desire u ruci leži idealno zbog 135 grama težine i dobre kombinacije korištenih materijala u izradi. Zaslon ide do samih rubova kućišta i rekli bi da prekriva 90% površine prednjeg dijela uređaja. Pohvalno. Iako obrub ekrana izgleda metalno, prije se radi o nešto kvalitetnijoj plastici. Ostatak obruba uređaja, kao i stražnji dio prekriveni su gumiranom plastikom što se od prije pokazalo kao idealna kombinacija - uređaj neće skliznuti sa neke površine ili iz ruke, a isto tako ostaje otporan na vidljive ogrebotine.
3.7" AMOLED zaslon nudi prikaz 480x800 piksela (naspram TFT ekrana, AMOLED nudi bogatiji prikaz boja i štedi bateriju). Naš stručni suradnik mikroskopskim je fotografiranjem utvrdio da se ne radi o prikazu u nativnoj rezoluciji, već interpoliranoj čime se gubi oštrina, no svi su AMOLED zasloni s takvim prikazom.
Usporedba nativne i interpolirane (op. nabrijane) RGB piksel rezolucije (mikroskopska slika ekrana Xperia X1 lijevo sa TFT LCD ekranom, i desno AMOLED ekran HTC Desire-a)
Ipak, ovo je jedan od ponajboljih ekrana na današnjim naprednim mobitelima s lijepim i bogatim prikazom boja, ali i s manjkom oštrine.
Reagiranje dodirnog zaslona je toliko usavršeno, da će uz 1Ghz procesor, odabir neke funkcije teže zakazati nego na iPhone-u. Jednako brza je bila i Motorola Milestone.
4. Andorid OS 2.1, početni zaslon
S Android OS 2.1 sučeljem upoznali smo se još pri korištenju HTC Legenda i Motorole Milestone. Naspram Legenda, nema nekih velikih razlika osim veće uporabljivosti na 3.7" ekranu naspram 3.2" ekrana sa HTC Legenda.
Najvažnija je svakako HTC Sense dorada sučelja koja nudi više bolja kao i veću intuitivnost u korištenju. Pri prvom uključivanju uređaja odabirete jezik (za razliku od Sony Ericssona X10, HTC nažalost ne nudi hrvatski jezik izbornika). Nakon toga, HTC Sense nudi prilagođavanje dodira prsta zaslonu. Tako bi se već na početku pri prvom aktiviranju uređaja trebali naučiti kako precizno gađati slova na virtualnoj tipkovnici.
Nakon tog koraka (svaki korak moguće je srećom preskočiti), možete se povezati za 3G ili Wi-Fi mrežu ili pak odabrati preferirani način spajanja. Naspram Symbiana koji nam stalno "podvaljuje 3G povezivanje", ovo je vrlo intuitivan i prijateljski način rada pametnog mobitela.
Početni zasloni i različite teme na HTC Desire-u
Preporučljivo je ulogirati se preko postojećeg ili novog Gmail korisničkog imena, jer je ta funkcija kasnije nužna za korištenje kalendara kao i mnogih drugih opcija. Odmah pored Gmail-a dostupno je podešavanje Microsoft Exchange servera što ne nude u startu svi Andorid OS uređaj, već je to u ovom slučaju zasluga HTC Sense dorade sučelja.
Uređivanje početnog i ostalih (do sedam) ostalih zaslona
Kraj početnom prilagođavanju ni tada još nije došao. Ipak je ovo jako pametan mobitel, pa je preporučljivo povezati se na neke od društvenih mreža poput Facebooka ili Twittera. Time je napokon završeno detaljno prilagođavanje uređaja i slijedi prilagođavanje početnog zaslona.
Izbornik na Desire-u izgleda malo bolje nego na konkurentnim Androidima zbog AMOLED zaslona s bogatijim prikazom boja, kao i nešto ljepšoj estetskoj doradi izbornika u okviru HTC Sense sučelja. Ipak i dalje nam nedostaje hijerarhije, pa će se nakon većeg broja instaliranih aplikacija, u izborniku teško snaći i napredan Android korisnik.
Izbornik - niti ima hijerarhije, niti ju je moguće složiti • Task Killer - ubrzava rad uređaja
Na kraju poglavlja o Androidu općenito, kratko spominjemo i Android Market. Google-ova on-line trgovina besplatnih aplikacija danas je već jako dobro popunjena, dok je velika većina aplikacija besplatna. Tako smo igrali i Teksas Holdem poker.
Pregled i odabir aplikacija je estetski privlačan i intuitivan
6. Multimedija, kamera
Pregled multimedije je i dalje vizualno privlačniji na jeftinim Samsung, LG ili Nokia modelima nego na Androidu. Čak je i pomalo neintuitivan Mediascape zanimljivije rješenje. Crna pozadina i sive tipke, mogao je biti uljepšan barem od strane HTC Sense dorade sučelja.
Pregled slika i videa na Androidu - dosadno
Razlog ružnjikavog pregleda multimedije, po našem mišljenju leži u činjenici da Google s Androidom ne želi da fotke i videe pregledavat na uređaju, već na on-line servisima poput Facebooka, Flickr-a ili YouTube-a, koji su vizualno privlačni.
GLAZBA
Glazbeni reproduktor je uz doradu HTC Sense sučelja lijepo dizajniran i pregledan. Kada spojite slušalice i zaključate ekan, bočne tipke i dalje rade što nije slučaj sa primjerice, Nokiama.
Slušalice koje dolaze uz HTC Desire su solidne
Kada pak odspojite slušalice, reprodukcija pjesme se pauzira, dok je vanjski zvučnik slabašan, iako će zadovoljiti za osnovnu uporabu. Hvalimo mogućnost spajanja bilo kakvih slušalica preko 3.5 mm utora, iako nismo bili u mogućnosti povezati Motoroline bežične Bluetooth slušalice.
Glazbeni reproduktor izgleda lijepo u Sense doradi, dok se u detaljnom prikazu ne razlikuje od lošeg estetskog prikaza ostale multimedije
KAMERA
Ugrađena 5.0 mega pikselna kamera nije nešto što čini glavninu ovog uređaja, iako su fotografije više nego pristojne. Pokrov kamere često nam se pri uporabi znao zapackati, na što će morati pripaziti svaki vlasnik Desire-a.
Nama najveći nedostatak po pitanju kamere je nepostojanje bočne tipke za okidanje fotografija. Sučelje za kameru je uporabljivo iako nam se više svidjelo ono na Xperiji X10. Moguće je podešavanje ekspozicije, uporaba različitih efekata, podešavanje ISO osjetljivosti do 800 asa, kao i podešavanje WB-a (balansa bijele boje), ili pak geotagiranje fotki. Od te gomile, za mobitel, naprednih funkcija, svidjelo nam se što je moguće iskuljučiti zvuk okidača.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE
Iako nema fizičke bočne tipke za kameru, hvalimo činjenicu da je u izborniku ponuđena posebna (direktna) ikona za video snimanje. Kod videa su kao i za fotoaparat, dostupne brojne napredne mogućnosti podešavanja (koje će koristiti valjda 2% vlasnika Desire-a). Video je moguće snimati u WVGA rezoluciji (800x480 piksela) pri 26 sličica u sekundi. Jedna od dodatnih opcija koja nam se svidjela je mogućnost isključivanja zvuka prilikom video snimanja. Okidanje i spremanje fotografija ili videa radi iznimno brzo, čak i brže nego na Xperia X10.
7. Povezivanje, Internet, GPS
Iako je Android OS na naprednim mobitelima koje testiramo ove godine iznimno brz i jednostavan za povezivanje, on troši najviše baterije. Za povezivanje putem WiFi-ja postoje aplikacije na Android Marketu koje omogućavaju da uređaj pretražuje dostupne otvorene mreže kako se krećete, te se automatski spaja na njih. Moguće je podesiti da kada nije dostupna WiFi mreža, uređaj prebacuje rad na 3G podatkovni prijenos i slično.
INTERNET
Internet je jedna od najbolje dorađenih stavki svakog Androida, pa tako i ovog. Učitavanje stranica radi nešto brže na Opera Mini 5 pregledniku koji je potrebno skinuti sa Market-a. Nažalost, razmjena podataka sa interneta nije moguća kao na Nokiji N900, jer se radi o donekle zatvorenom sučelju.
Opera Mini 5 ipak je do kraja učitao našu stranicu, iako na vizualno čudan način, što nije bio slučaj sa Xperijom X10. Opera općenito radi brže od predinstaliranog Android OS preglednika, iako ne učitava Flash sadržaj.
Opera Mini 5 web preglednik, bolji je od predinstaliranog
Za razliku od Nokije N900, na Androidima nije moguće Chatat preko Fejs aplikacije
GPS NAVIGACIJA
Što se GPS navigacije tiče, Google je ovdje s Androidom nešto napredovao. Karte za pojedino područje i dalje nije moguće (pitanje hoće li ikada biti moguće) pohraniti na uređaj, pa vam je za navigaciju potrebna stalna WiFi ili 3G podatkovna veza, naspram besplatnih Nokia Ovi Mapa koje se mogu pohraniti na uređaj. HTC Desire ima ugrađen digitalni kompas, dok je pronalaženje GPS pozicije nešto brže nego na Legendu. Iako Motorola Milestone ima ekran identične veličine, zbog dodatnog stalka za automobil kao i posebnog izbornika za korištenje u automobilu, ostavila nam je bolji dojam.
8. Zaključak
Na kraju desetodnevnog druženja s HTC Desireom, naš najveći prigovor ide na nepotrebnu količinu tipki ispod zaslona (četiri fizičke tipke + senzor umjesto trackballa) što vam nimalo ne pomaže pri korištenju - manje je bolje. Prigovor bi mogli uputiti i osvjetljenju (inače izvrsnog AMOLED ekrana) na otvorenom, pri malo jačem suncu. Kako su prsti autora ovog testa veći od uobičajenih, ponekad je bilo nespretno odabrati premale ikone na primjerice, listi poziva. To je moguće nadomjestiti pojačanim osvjetljavanjem zaslona u postavkama, što pak uz uključen WiFi ili 3G u konačnici prebrzo guta bateriju.
Ukupno gledano, kao i u usporedbi sa drugim trenutno dostupnim naprednim mobitelima (Motorola Milestone, Nokia N900, Sony Ericsson Xperia X10), HTC Desire je itekako napravio cjelovit i dobro dorađen uređaj, u velikoj mjeri bolji od konkurencije.
Mjesta napretku uvijek ima, no treba reći da je najvažnija funkcija ovog uređaja - osjetljivost zaslona na dodir maksimalno usavršena. Jednako je dobra ili čak bolja nego na iPhoneu. Možda zato i ne čudi tužba Applea prema HTC usmjerena upravo na kršenje patenata pri izradi modela Desire..
Kvaliteta izrade samog uređaja je po našoj ocjeni vrhunska, kao i dizajn koji nenametljivo ulazi "pod kožu" sve većeg broja korisnika koji više nisu isključivo poslovnjaci ili geekovi. HTC Desire je jedan od onih uređaja koje najradije ne bi vratili, iako nas je u usporedbi sa HTC Legendom, mrvicu manje impresionirao.
5. Osnovne funkcije, e-mail, kalendar, Office
POZIVI, IMENIK, PORUKE, E-MAIL
Po pitanju poziva i korištenja ovog uređaja za telefoniranje (op.a. to je jednom davno mobitelima bila glavna namjena), HTC Desire je s jedne strane odličan, ali istovremeno i nespretan. Previše tipki ispod zaslona, kao i presitne ikone na zaslonu usporavaju korištenje njegove primarne funkcije. Tako je imenik i lista poziva (koja inače, pohvalno, ima ugrađen smart dialing) malo prenatrpana, s premalim ikonama za slanje poruka. Situacija je malo bolja na Xperia X10 zbog većeg zaslona, dok Milestone ima mrvicu nama precizniji dodirni mehanizam.
Sam imenik, kao i lista poziva vrlo je povezan i u tom smislu pregledan. Kontakti se automatski mogu sinkronizirati sa Facebook kontaktima, kao i Exchange serverom, što je vrlo pohvalno.
Po pitanju poruka, hvalimo predinstaliranu tipkovnicu na Sense sučelju, iako nam u landscape modu nedostaje direknta tipka za slanje poruke, pa za se za taj odabir trebate vratiti nazad na klasičnu, okomitu tipkovnicu.
Što se tiče virtualne tipkovnice, s njom smo zadovoljni iako nam nedostaju hrvatska slova č, ć, š, đ, ž, što Xperia X10 ima.
E-mail je uz HTC Sense doradu fenomenalno intuitivan. Moguće je podesiti više računa koji se pritom ne isprepliću, dok je Exchange podržan u bazičnoj verziji (nije potrebna dodatna aplikacija kao na Xperiji X10). Također, vrlo preglednim smatramo navigaciju sandučićem kroz tabove (nepročitani, s prilogom, najnoviji...).
Yahoo i Gmail korisnički sandučići E-mailova
ALARM, KALENDAR, OFFICE, OSTALO
Pritiskom na sat sa početnog zaslona, dolazite do navigacije kroz tabove za alarm, timer i slične funkcije. Kod budilice/alarma hvalimo mogućnost podešavanja glasnoće alarma, ali ne možete sami odabrati melodiju zvona.
Kalendar je nešto intuitivniji za dopunjavanje nego na Xperiji X10, ali i dalje ne nudi napredne opcije kao što je to nudio Symbian ili Windows Mobile. Svidjele su nam se mogućnosti sinkronizacije događaja sa kontaktima iz imenika, e-mail-om ili čak društvenim mrežama.
Kalendar i unos događaja
Snimač zvuka, kalkulator i FM radio
Teeter, popularna igra već dugo vrijeme pristuna na HTC mobitelima
Po pitanju pregleda Office dokumenata, uređaj nam preko QuickOffice aplikacije nije htio učitati Word dokument (?), dok je Excell i PDF učitan bez problema. Za uređivanje dokumenata morate nadoplatiti za korištenje aplikacije, no to vam ne preporučamo jer virtualna tipkovnica za razliku hardverske na Motoroli Milestone, ne obećava baš toliko.
Pregled Office dokumenata na HTC Desire-u
3. Opis uređaja (2), baterija
Ispod zaista velikog zaslona (velikog naspram ukupnih dimenzija uređaja), nalaze se četiri za Android OS uobičajene fizičke tipke. Ako ste već čitali naše testove, znate da idealnim smatramo tri tipke ispod zaslona.
Četiri tipke ispod zaslona, plus senzor s mogućnošć pritiska - previše
Najbitnije je da su tipke fizičke (hardverske), a ne osjetljive na dodir, kao što je to slučaj kod Motorole Milestone. Tako je upravljanje na Desire-u puno ugodnije i sigurnije. Između dva para tipki, nalazi se senzor (zamjenjuje nekadašnji scroller) koji vam omogućava da se precizno pomičete na ekranu (primjerice između slova u tekstu). Isti takav senzor prisutan je i na HTC Legendu, a moguće je pritisnuti ga za potvrdu nekog odabira. Često nam se događalo da tijekom korištenja slučajno prijeđemo preko senzora što dokazuje da su tipke ispod ekrana zajedno sa senzorom prenatrpane. Nadamo se da slijedeća generacija HTC-ovih uređaja neće imati ovakve nedostatke.
Pri dnu uređaja se nalazi microUSB v2.0 utor za USB kabel i punjač. Pored njega su već spomenute diode za stolni punjač. Cijeli donji dio uređaja je blago zaobljen prema gore, iako ne toliko naglašeno kao na HTC Legendu, što olakšava držanje u ruci.
Bočne strane uobičajeno za HTC-ove uređaje ne nude mnogo. Tako samo sa desne strane nalazimo poprilično velike i blago izbočene tipke za podešavanje glasnoće. Nadamo se da će HTC na svojoj novoj liniji uređaja napokon ponuditi veći broj bočnih tipki (primjerice za kameru ili možda čak glazbeni svirač).
Pri vrhu se nalazi 3.5 mm audio utor za slušalice, što znači da vrlo jednostavno možete spojiti bilo koje bolje slušalice za glazbu. Pri vrhu je i tipka za uključivanje uređaja koja služi i za zaključavanje ekrana.
Stražnji dio uređaja je lagano gumiran
Na kraju, stražnji dio uređaja s velikim (blago gumiranim) poklopcem baterije, sadrži vrlo pristojno ubačen HTC logo, kameru obrubljenu metalnim okvirom s crvenim rubom (tu se primjećuje naglasak na pažnji posvećenoj pri završnoj obradi i detaljima, što uređaj čini ekskluzivnijim), a prekrivenu staklom, kao i vrlo malenu LED bljeskalicu pored koje je zvučnik.
Iako je zvučnik malenih dimenzija, reproducira poprilično glasan zvuk (kvalitetom neusporediv sa dva zvučnika na Nokiji N900 ili pak fenomenalnom zvučniku sa Motorole Milestone).
Ispod poklopca baterije (koji na naše grubo i uporno stiskanje mrvicu klizi gore-dolje), osim baterije nalaze se i utor za SIM karticu i microSD karticu. Nažalost, za mijenjanje microSD kartice potrebno je ukloniti bateriju što smatramo nepraktičnim.
Baterija uz naprednije korištenje traje dva dana. Najviše. Naravno da se njezin vijek drastično produžuje (na oko tri ili čak četiri dana) ako potpuno isključite WiFi. 3G podatkovni prijenos troši prema našim iskustvima nešto manje baterije. No, bez WiFi ili 3G podrške, ovakav uređaj i nema previše smisla.
Punjenje pak traje nešto više od uobičajenih dva sata, pogotovo ako uređaj punite putem USB-a sa računala.
Zanimljv je način na koji je Apple rješio problem kratko trajne baterije. Kupite stalak/punjač na kojem vaš mobitel izgleda vrlo privlačno, pa uz estetsku privlačnost, istovremeno i punite bateriju. Kako su na dnu Desire-a diode za stolni punjač, nadamo se da će biti dostupan po povoljnoj cijeni u našim trgovinama.
-
Naziv:HTC Desire