- Lagano zakrivljen zaslon
- Jednostavnost korištenja operativnog sustava
- Virtualna tipkovnica ima brojke na vrhu
- Virtualne tipke na dnu zaslona su dio zaslona i smanjuju ga
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
LG Spirit je naizgled malen mobitel, no dolazi s 4,7-inčnim zaslonom koji je lagano zakrivljen. U LG-u naime tvrde da će svi njihovi mobiteli uskoro biti zakrivljeni. Iako se radi o povoljnijem uređaju, ima zanimljiv dizajn. Da je zaslon lagano zakrivljen, vidi se tek kad ga stavite na stol.
LG nema bočnih tipki za glasnoću i otključavanje, već ima stražnje fizičke tipke. Na njih se lako naviknete, a te tipke straga su na ovom mobitelu precizne. Ipak, nedostaje mi fizička ili barem odvojene virtualne tipke ispod zaslona (kao kod Samsunga). LG Spirit tako ima na dnu zaslona nagurane virtualne tipke i one često pri korištenju sučelja nestaju, pa valja proći prstom po dnu zaslona da bi se pojavile. Na ovo se da naviknuti, ali ja bih radije kupio Samsung ili iPhone koji ima odvojene tipke ispod zaslona.
Zbog zakrivljenosti kućišta lijepo leži u ruci, iako u profilu nije posebno tanak - ima čak 10 milimetara. Sa 124 grama težine, djeluje lagano obzirom na svoje dimenzije. Kvaliteta izrade je solidna, iako plastična. Nema metalnih ili gumiranih dijelova koji bi podigli dojam.
.
Zaslon i tipkovnica
4,7-inčni zaslon ima dovoljno visoku gustoću piksela - 312 ppi. Dolazi u IPS tehnologiji alli nema neke spektakularne kuteve gledanja (Samsungovi AMOLED zasloni u ovom cjenovnom rangu, primjerice na Galaxy A3 su bolji). Zaslon je nešto tamniji, ali i dalje prikaz je za ovaj cjenovni rang dobar.
Nažalost, nema automatskog senzora osvjetljenja pa osvjetljenje morate podešavati ručno. Ako izađete van na sunce vidjet će se slabije čak i ako je na 100% jer ova staklena površina ima jaku refleksiju (radi se o Gorilla Glass 3 staklu, no ono nije na svakom mobitelu isto izvedeno). Za pohvalu je što zaslon ima relativno tanke rubove (okvir) oko zaslona.
Virtualna tipkovnica je za moje veće prste malo nagurana, ali ima brojke na vrhu i nisam previše griješio prilikom tipkanja. Volio bih da su tipke malo više razdvojene. Zaslon se može uključiti s tom tipkom straga ili dvostrukim pritiskom po ekranu, ali to s dvostrukim klikom na ovom uređaju ne radi najpreciznije i ne radi uvijek. Več sam spomenuo kako su virtualne tipke na dnu zaslona dio zaslona (nisu odvojene ispod) pa time smanjuju iskoristivu dijagonalu.
.
Baterija
Ugrađena baterija može se zamijeniti ispod plastičnog poklopca. Li-Ion kapaciteta 2100 mAh što nije nešto snažno (najnapredniji mobiteli dolaze s preko 3000 mAh).
Prema službenim podacima LG Spirit može izdržati 591 sat u stanju pripravnosti (dok je zaključan zaslon). Nama je na testu baterija uz napredno korištenje (ali bez igranja igara) trajala u prosjeku jedan puni dan. Uz češće igranje baterija će izdržati jedva jedan dan.
.
Operativni sustav i jednostavnost korištenja
LG Spirit dolazi s najnovijim v5 Lollipop Android operativnim sustavom (5.0.1). To znači da dobivate nove efekte i općenito sučelje izgleda osvježavajuće. Tema je lijepa i može se podešavati veličina ikona u sučelju.
Traka koja se povlači s vrha nudi pregledno sve obavijesti i brze postavke. Imate 8 GB interne memorije tako da će vam stati sve igre i aplikacije, ali ima mobitela u ovom cjenovnom rangu koji već nude 16GB (Galaxy A3 i A5). Jedini nedostatak mi je ergonomija (virtualne tipke su dio zaslona). Također, pune postavke su najpreglednije u usporedbi sa svim drugim markama mobitela. Zaista se lako snaći.
Što se tiče jednostavnosti korištenja sustava, u ovih tjedan dana korištenja, još se nisam naviknuo na to da ima stražnju tipku - više mi odgovara fizička tipka na dnu ispod zaslona, pa stoga za ovo područje dajem ocjenu 9. Kod skupljih mobitela kao LG G3, taj donji dio nije toliko velik i ergonomija je bolja jer je zaslon dijagonalom veći i ima veću rezoluciju, pa samim time te virtualne tipke primjerice na LG G3 nisu toliko natrpane.
.
Tehnička osnovica
Najnoviji Android OS v5.0.1 (Lollipop) pokreće Snapdragon 410 čipset koji je poznat već u ovoj srednjoj klasi smartphonea, a isti je ugrađen i u Galaxy A5 i A3. Četverojezgreni procesor kuca na 1.3 GHz, dok je grafički čip Adreno 306. Također, LG Spirit ima 1GB RAM-a što je danas malo u usporedbi s konkurencijom.
Na Antutu benchmark testu postiže vrlo niskih 3 do 5 fps, uz maksimalno nekih 14fps, ali to rijetko. Na kraju dobiva gotovo 21 tisuću bodova što pristojno ako pogledamo da nema neku posebno snažnu tehničku osnovicu. Igrama treba malo duže dok se pokrenu. Slika na Real Racing 3 nije spektakularna, vide se pikseli te se malo osjeti trzanje. Ali opet, sve radi solidno i ne ruši se nikada.
Sučelje radi s pola sekunde zaostatka, a aplikacije se nekad otvaraju sekundu duže. Interna memorija ima 8GB, dok konkurenti već imaju po 16 GB tako da ovo je dovoljno za sve aplikacije i igre, ali bi se LG Spirit mogao usporiti kad ga natrpate aplikacijama i multimedijom.
.
Stražnja kamera
Stražnja kamera ima 8 megapiksela i dolazi s malenom LED bljeskalicom. Nema bočnu tipku za okidanje fotoaparata, dok se aplikacija kamere uključuje za sekundu - možda čak ispod sekunde što je odlično! Prvo okidanje je također trenutno. Sviđa mi se i kako je raspoređeno sučelje fotoaparata, iako bi ikone mogle biti malo veće. No, lako je naći sve opcije i postavke. Mislim da nema panorame i HDR-a, barem ja to nisam našao u postavkama.
Kvaliteta fotografija sa stražnje 8 MP kamere je po danu dosta dobra. Fotografije su čiste i upotrebljive za obiteljsku upotrebu. No čim dođete u sjenu ili ako ima malo manje svjetla, fotografije već znaju dobivati mutne dijelova. Po noći ili u zatvorenom prostoru, fotografije baš i nisu upotrebljive. Detalji su potpuno uništeni i šum ih doslovno "jede".
Video u Full HD 1080p rezoluciji sa stražnje kamere je donekle upotrebljiv. Kvaliteta je zapravo vrlo prosječna - ima dosta artefakata i stabilizacija videa je loša. Stoga će video biti upotrebljiv samo pri dobrom svjetlu (sunčan dan). Po noći video je mutan, ima dosta šuma i zapravo nije upotrebljiv.
.
.
.
.
Prednja kamera
LG Spirit ima prednju samo 1 megapikselnu kameru što je danas čak i za ovu povoljniju klasu mobitela malo. Uređaji često dolaze s 2 ili čak 5MP prednjim kamerama. Stoga ćete s ove 1 MP kamere po danu dobiti dosta zrnate fotografije s lošim detaljima. Pogledajte dolje priložene primjere, po meni ovo nije previše upotrebljivo. Po noći, to jest u uvjetima s malo svjetla kao da je bomba pala negdje dok ste se fotografirali - toliko su detalji uništeni.
Video s prednje kamere možete snimati u HD 720p rezoluciji i po danu snimka je upotrebljiva ako ima dovoljno svjetla. U mraku ili sjeni po danu gotovo i da se ništa ne vidi na videu. Po noći u gradu uz gradsku rasvjetu ćete se jedva vidjeti na slici, te je prisutna ogromna količina šuma.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Za bežično povezivanje dostupni su Wi-Fi (Direct za lakši prijenos podataka i hotspot koji omogućava spajanje drugih uređaja na 3G podatkovnu vezu LG Spirita kao rutera). Ponuđen je i Bluetooth v4, a neke verzije LG Spirita dolaze s 4G LTE konekcijom i prodaju se pod nazivom "LG Spirit 4G".
Interna memorija ima 8GB što je dostatno za gotovo sve aplikacije i napredne igre, ali konkurencija već nudi i po 16GB. Memorija je proširiva microSD karticama do 64GB, te je otvorena za razmjenu podataka. Uređaj se puni i povezuje na računalo putem standardnog microUSB 2.0 konektora. Ima naravno i 3.5mm konektor za slušalice, te FM radio s RDS-om. Vanjski zvučnik je prosječne kvalitete, nudi relativno glasan zvuk.
.
Navigacija
Uz ugrađen A-GPS modul podržana je navigacija preko Google karti koja za našu zemlju nudi glasovne (turn-by-turn) upute na hrvatskom jeziku. Karte i glasovne upute se ne mogu skinuti na uređaj. Sučelje Google Maps aplikacije je pregledno, ali ne intuitivno kao na Apple iPhone i Nokia Lumia "Here Maps" navigaciji. Za ovu dijagonalu zaslona i kvalitetu prikaza dajemo ocjenu 8. Inače, Nokia Here mape moguće je skinuti i na Android OS uređaj, ali ni tada navigacija ne radi kao na Lumia uređajima.
.
Zaključak
LG Spirit se izdvaja dizajnom, ali je ipak plastika pod prstima obična. Ima matiran premaz ali nema neki dobar osjećaj pod prstima. Također, nema gumiranih dijelova ili barem imitacije metala. Trebalo mi je i nešto duže da se naviknem na ergonomiju.
Osim ovih par nedostataka, sve radi solidno brzo, a ugrađene kamere su dobre samo po danu. Najveća prednost jesu tanki rubovi oko zaslona - uređaj zaista nije glomazan i ne biste rekli da ima 4,7-inčni zaslon. LG ima i izvrsnu doradu sučelja, te tipkovnica nudi zarez, točku i brojke na vrhu prvog zaslona. Ipak, meni se više sviđa LG L Bello koji je širi i tanji. Ali ako pogledamo konkurenciju iz HTC-a ili Sonyja u ovom cjenovnom rangu LG je definitivno u prednosti.
-
Naziv:LG Spirit
-
Dimenzije:133.3 x 66.1 x 10 mm
-
Težina:124.4 g
-
Dijagonala i rezolucija:4.7 inča, 720x1280 piksela
-
Gustoća piksela:312 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 2100 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):591 h
-
Inačica (dorada):v5.0.1 (Lollipop)
-
Čipset:Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
-
Procesor:Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:Adreno 306
-
Prednja kamera:1 MP, HD 720p video
-
Ugrađena memorija:8 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica7
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja9
-
Tehnička osnovica7
-
Stražnja kamera7
-
Prednja kamera5
-
Povezivost, memorija i multimedija8
-
Navigacija8