1. Uvod
Stigao nam je prvo Lenovo IdeaPad S10e netbook iz ponude T-mobile-a koji se prodaje uz Web'n'Walk bežični pristup internetu. Nakon njega iz HP-a nam je za usporedbu stigao nasljednik MiniNote-a 2133, model HP MiniNote 2140, koji se prodaje u Vipnet ponudi. Spomenimo i da je uz pretplatu za mobilni internet HP skuplji par stotina kuna, dok je maloprodajna cijena samih uređaja bez pretplate vrlo različita. Lenovo stoji oko 2.500 kuna, dok HP stoji tisuću kuna više, oko 3.500 kuna.
Velika razlika u cijeni ova dva uređaja se očituje u zaslonu (HP nudi bolji prikaz LCD-a) te kućištu i tipkovnici - Lenovo je plastičan, dok je HP izrađen od aluminija, te nudi ugodniju tipkovnicu.
Unutra je sve više manje isto. Oba prijenosnika imaju (kao i svi ostali netbook-ovi na tržištu) 1.66 Ghz Intelov Atom procesor, 160 GB memorije na čvrstom disku, 1 GB radne memorije, Bluetooth, WiFi...
Onima koji će preko T-mobile-a (uz Web'n'walk pretplatu) trošiti mobilni Internet ili pak istu stvar uzeti u Vipnetu, cijena će biti puno prihvatljivija. Naglasak je na "trošiti", jer nema smisla uzimati prijenosnik "povoljno" i onda svaki mjesec plaćati podatkovni promet ako ga ne iskoristite.
KARAKTERISTIKE:
PREDNOSTI:
NEDOSTACI:
| KARAKTERISTIKE:
PREDNOSTI:
NEDOSTACI:
|
2. Opis i iskustva u korištenju
OPREMA, DIZAJN, KUĆIŠTE
Lenovo IdeaPad S10e nam se svidio zbog činjenice da je dostupan u tri boje. Drugi razlog leži u činjenici da je tržište zatrpano ponudom svakakvih uređaja sa sjajnim premazom koji nam je postao dosadan. Klasičan mat i po nekima zastario dizajn nam se ovdje doima kao osvježenje.
Što se tiče HP MiniNote-a 2140, brušeni alumnij jasno daje do znanja da se radi o skupljem netbooku. Kućište se nije promijenilo od 2133 modela, a jedini problem je što futrolu za njega morate dodatno platiti. U kutiji su samo upute i punjač.
Iako je MiniNote 2140 po vanjskom izgledu elegantniji, nama se više svidio plastični, jeftiniji i stotinu grama lakši Lenovo.
Oba netbooka s lijeve i desne strane imaju identične priključke. Po dva USB utora, jedan VGA konektor za vanjski monitor, otvor hladnjaka, čitač memorijskih kartica, utor za PCMCIA karticu, strujni konektor te audio priključke za mikrofon i slušalice. Voljeli bi vidjeti još jedan USB konektor, jer smatramo da fizički ima mjesta za takvo što. To bi posebice trebao ponuditi skuplji HP, pa smo mu to uzeli i za nedostatak.
HP MiniNote se razlikuje od Lenovo IdeaPad-a po izvedbi preklopnog mehanizma ekrana. Zbog povećane tipkovnice kod HP-a, gornji dio LCD ekrana se spušta ispod tipkovnice, što izgleda elegantno. Za korištenje na otvorenom, Lenovo s klasičnim preklopnim mehanizmom nam se učinio praktičniji.
TIPKOVNICA i TOUCHPAD
Lenovo IdeaPad nudi manje tipke na tipkovnici, ali je zato donji dio (na kojem držite dlanove) ostao dovoljno velik da na njega možete nasloniti ruke dok tipkate. Kod HP-a to nije moguće, pa samim time izvrsna tipkovnica ima ozbiljan nedostatak.
Površina touchpad-a na Lenovu je hrapava, i dvostruki klik slabije reagira nego kod HP-a. Lenovo nudi touchpad klasičan za sve netbookove, s dvije tipke na dnu, dok HP nudi wide (raširen) format touchpad-a, uz tipke sa strane. Pored činjenice da ne možete nasloniti bar mali dio dlana na donji dio, nekima se neće svidjeti i odabir će pasti na Lenovo.
Nama se pak više svidio HP-ov touchpad jer je njegova površina manje hrapava, a bočne tipke (koje s takvom pozicijom nisu odmah pristupačne) su puno mekanije za pritisak.
Oba uređaja imaju hrvatsku tipkovnicu. Kod Lenova je ona poprilično zgurana, tipke su jednolične, Enter je smanjen, a površinom niti jedna tipka nije naglašena, kao što je to običaj kod nekih prijenosnika.
HP ima vjerojatno najbolju tipkovnicu od svih dostupnih netbook-ova na tržištu. Pritisak tipke je vrlo ugodan, tipke su dovoljno velike i svaka je dovoljno razdvojena od susjednih.
Skraćeni donji dio za duže mejlove ili pisanje teksta smeta i nije nešto što može postati ugodno nakon dužeg navikavanja.
EKRAN
Umjesto 1024 x 600 piksela na 10.1“, oba netbook-a nude nešto manjih 1024 x 576 piksela. Radi se o klasičnom guranju wide formata slike na prijenosnike i računalne monitore što smeta velik broj privatnih i poslovnih korisnika.
Tako je u ovom slučaju sa 600px visine zaslona, prikaz smanjen za 24 piksela - na ovako malenom ekranu to nije oduševljavajuće.
Oba ekrana imaju glossy premaz, ali je HP-ove ekran prekriven plastikom i nudi puno bolji prikaz boja.
Lenovo na tipkovnici nema direktnih tipki za podešavanje jačine osvjetljenja zaslona (Fn+ tipka za pojačavanje/smanjenje kontrasta) dok su takve tipke kod HP-a prisutne.
Prilikom korištenja na otvorenom sunčanom prostoru vidljivost zaslona sa Lenova je bila solidna, bez spomenute mogućnosti pojačavanja putem tipkovnice, što daje prednost HP-u - odličan kontrast i prikaz boja.
Voljeli bi i da skuplji HP nudi i veću rezoluciju od 1280 x 768 piksela. To bi ga apsolutno izdiglo iznad konkurencije.
HARDVER i SUČELJE - Windows XP
1GB radne memorije na oba modela bi bilo dobro unaprijediti s još jednim modulom od gigabajta. Windows XP se na Lenovu podiže jako brzo, ali je zato vrijeme otvaranja Internet Explorera ili Excell dokumenta iznimno sporo u početku. Kod HP-a potrebna je minuta dok se učita operativni sustav, nakon čega se aplikacije pokreću znatno brže nego na Lenovu.
Ako niste spojeni na struju, otvaranje više od pet tabova u Firefox-u uz surfanje preko USB modema ili PCMCIA kartice te pokretanje još par aplikacija zablokirati će rad oba modela na pola minute ili dulje.
SURFANJE PREKO Web'n'walk-a
Povezivanje preko PCMCIA kartice na mobilnu mrežu jednostavno je kao i kod druga dva operatera: otvorite aplikcaiju za mobilni internet, ukucate PIN i povezani ste na mrežu.
Nemamo niti najmanjih prigovora na prijem signala na desetak različitih lokacija u Zagrebu, na otvorenim ili pak zatvorenim prostorima.
Problem je jedino bilo zagrijavanje PCMCIA kartice, što se kod USB sticka toliko ne očituje. Prilikom kupnje preporučamo da zatražite USB stick za mobilni internet.
BATERIJA i PUNJENJE
Tokom korištenja na sastanku ili "radnoj kavi" baterije oba prijenosnika (zasebno korištena) su se pokazale kao dostatne. Službeno, autonomija baterije iznosi 3 h za oba modela, a u trgovinama su dostupne i proširene baterije, s kojima bi bio moguć rad i do iznad 5 h bez punjenja.
3. Zaključak
Kod netbooka je većini kupaca najvažnija cijena.
Svi oni imaju isti procesor, radna memorije se može nadopuniti do ukupno 2 ili 3 GB, što je sasvim dovoljno, pa je samo pitanje; kakvo kućište, tipkovnicu, ekran i touchpad dobivate za što manju cijenu?
HP je u ovom slučaju šminker koji jedino zaslonom, kvalitetom kućišta i tipkovnicom može opravdati cijenu. Veća rezolucija ekrana ili 2GB standardno ugrađene memorije je nešto što bi radije vidjeli.
Stoga nam se Lenovo u ovom slučaju čini prihvatljivijim, jer nudi jednak hardver za nižu cijenu. Razlika u kvaliteti prikaza ekrana je vidljiva, ali ne i presudna za kratko korištenje u pokretu.
Uz T-mobile PCMCIA karticu svakako možemo preporučiti ovaj prijenosnik, ako namjeravate i trošiti megabajte iz podatkobnog paketa. U svakom slučaju cijena od oko 2.500 kuna u samostalnoj prodaji je sasvim opravdana.
Ukoliko uzimate podatkovnu tarifu preko Vipneta, nećete pogriješiti s HP-om, jer je tada razlika u cijeni naspram Lenova (u T-mobileu) samo par stotina kuna za koje dobivate bolji ekran, tipkovnicu i kvalitetnije kućište.
-
Naziv:Lenovo IdeaPad S10e