- Solidne performanse
- Odlična tipkovnica i touchpad
- Kvaliteta izrade
- Dizajn
- Loš kut gledanja
- Osjetljiva glossy površina
1. Uvod
Lenovo, jedan od tehnoloških lider u PC industriji, prije nešto manje od dva mjeseca predstavio je svoju novu liniju prijenosnika. Pored nekoliko zanimljivih uređaja predstavljena je i nova linija 13" "hibrida" između netbooka i normalnog prijenosnika. Ista linija nazvana je jednostavnim imenom- Edge.
Lenovo je do sada bio poznat po svojem prepoznatljivo poslovnom dizajnu, kojeg su očitovali izduženi rubovi i poslovne boje. Sada imamo nekoliko novih boja, a spomenuti rubovi su odstranjeni. Tim potezom dobili smo jedan potpuno novi izgled, kao i ime. Lenovo se za ovaj model odlučio ne previše komplicirati, te je u konačnici uređaj nazvan jednostanim imenom "Edge". Nama se ime svidjelo, ne sastoji zbunjujuće brojeve, već viđene nazive ili kombinaciju istih.
Ovaj dizajnerski mališan dolazi u dvije 13" verzije, jedna sa snažnijim Intelovim procesorom, a druga s nešto slabijim AMD procesorom. Mi smo na test dobili verziju s Intel procesorom.
13" Edge dolazi u crnoj i crvenoj glossy boji
Lenovo Edge Intel
- Zaslon 13.3" (1366x768) LCD, glossy, LED osvjetljenje, TN matrica
- Procesor Intel Pentium Dual-Core SU4100
- DDR3 RAM memorija od 4GB,
- Grafička kartica GMA 4500MHD
- Hard disk od 320GB, 5400 RPM
- LAN,Bluetooth,Wi-Fi, HDMI, Web Ca, 5 in 1
- Baterija s 4 čelije
Lenovo Edge AMD
- Zaslon 13.3" (1366x768) LCD, glossy, LED osvjetljenje, TN matrica
- Procesor Paris AMD Neo X2 Dual Core L325 (1,5Ghz)
- DDR3 RAM memorija od 2GB,
- Grafička kartica ATI HD 3200 IPG
- Hard disk od 320GB, 5400 RPM
- LAN,Bluetooth,Wi-Fi, HDMI, Web Ca, 5 in 1
- Baterija s 4 čelije
Ako tražite neki lagani prijenosnik koji će u slobodno vrijeme zamijeniti vašeg 17" ljubimca, a ne želite slabašni netbook, onda ste s ovim uređajem na pravom putu. Verziju s Intelovim procesorom možete dobit za nemalih 5300 kuna, dok slabiju AMD konfu mozete naći već za 3500 kuna.
Prijenosnik smo testirali s brojnim programima i igrama, a što su rezultati pokazali možete pogledati na sljedećim poglavljima.
2. Oprema, dojam, dizajn
OPREMA
Iako možda već mislite kako nam je dojadilo, ali raspakiravanje testnih uređaja rijetko kada je monotono. Uvijek vas nešto može iznenaditi ili debelo razočarati. Primjerice, kod dosta proizvoda dodatne pluseve donosi bonus oprema, koje kod prijenosnika, pogotovo u zadnje vrijeme, najčešće nema. Isti slučaj je i s našim Edgeom- od dodatne opreme nema ništa osim mekane navlake. Što je onda kopanje po kutiji učinilo zanimljivim? Konačni pogled na prijenosnik.
UREĐAJ, DIZAJN
Otvaranjem OEM kutije, pored male baterije, još manjeg punjača i kratkih uputa- dolazimo do samog proizvoda. upakiranog u mekanu zaštitnu navlaku. Edge odmah na prvi pogled odaje dojam lijepo dizajniranog prijenosnika. Zaobljeni rubovi, tanko kućište, urezani logo, odlična kombinacija crne i aluminijske boje- sve je u skladu. Zanimljivo je to što se Lenovo za ovaj prijenosnik nije odlučio kopirati konkurente, nego je iznio svoj pogled na svijet mini prijenosnika.
S desne strane naći ćete dva USB 2.0 utora, dual audio utor, utor za memorijske kartice i utor za punjač. S lijeve imamo VGA izlaz, LAN utor, još jedan USB 2.0 i malo iznenađenje- HDMI izlaz. Da ne mislite da je HDMI izlaz samo za ukras, probali smo odvrititi nekoliko Full HD filmova i performanse su i više nego zadovoljavajuće. Svega par trzaja unutar sat vremena reprodukcije. Što je minus? Vjerojatno ste i sami primjetili, nema DVD ROM-a.
Linije pri rubovima podsjecaju na aluminij
Otvaranjem prijenosnika otkrivamo 13" glossy zaslon, potpuno novu vrstu Chicklet tipkovnice, trackpad i touchpad. Isti ThinkPad logo s vanjskog pokrova krasi i unutarnji dio uređaja.
TIPKOVNICA, TOUCHPAD
Lenovo je od uvijek bio poznat po svojim kvalitetnim tipkovnicama, iako se zadnje vrijeme zalomi pokoji lošiji model po tom pitanju (ThinkPad T500). S ovim prijenosnikom tipkovnica je pun pogodak. Chiclet-style, modificiran od strane Lenova. Dovoljno razmaknute tipke, lagano udubljena izrada i dovoljno velike tipke enter i shift. Tipkanje je bilo sasvim ugodno.
Touchpad je jedan od boljih na ovakvim mini prijenosnicima. Naši su prsti po mat plastici klizili bez problema. A trackpad, s pripadajućim left, right i middle tipkama, također nije ostavio loš dojam. Jedino bi izdvojili činjenicu da se touchpad možda nalazi preblizu ruba, te nam se nekoliko puta dogodilo da bi slučajno po stolu tapnuli, umjesto po lijevom kliku.
DIRAJ ME NJEŽNO
Nakon boljeg upoznavanja s uređajem primjetili smo još jedan nedostataka: glossy pokrov. Isti, nakon što se prvi puta zapacka, više nije moguće vratit u prvobitni izgled. Glossy premaz očito je jedan od misterija današnje tehnologije, upravo kada ga određeni proizvođači izbace (HP) ih drugi nazad uvedu (Lenovo). Na crvenoj verziji su otisci vjerojatno manje vidljivi.
ZASLON
Nažalost niti jedan proizvođač do sada nije u svoju ponudu do 6000kn uvrstio prijenosnik s nekom kvalitetnijom matricom, još uvijek se svi okreću prema jeftinoj TN matrici, koja uz najbolju volju još uvijek ne može ponuditi dovoljno kvalitetan prikaz sadržaja, kao ni pokrit sve kutove gledanja.
Na stranu lošeg kuta gledanja, ako dobro namjestite zaslon, onda će vam prikaz biti zadovoljavajući. LED pozadinsko osvjetljenje i žive boje svakako pridodaju kvaliteti prikaz.
Na sljedećem poglavlju možete pogledati performanse.
3. Performanse
Intel Dual Core SU4100 na 1,3 GHz se, u kombinaciji s 4GB DDR3 RAM memorije i grafičkom ATI 4500, vrlo dobro držao na testu.
Temperature su se kretale od većinom konstantnih 50 stupnjeva, pa sve do 60, ovisno o opterećenju komponenti zahtjevnosti zadaće. U početku smo bili pomalo skeptični po pitanju rezultata, jer ipak su to mobilne komponent jednog mini prijenosnika, ali na kraju smo zadovoljno popunili tablice i testiranje priveli kraju. Edge nismo nakrcavali modernim naslovima, nego smo se poigrali s nešto starijim klasicima.
Unreal Tournament 2004
Za početak smo instalirali svima poznati UT 2k4. Pri rezoluciji od 1024x800 dobiveni su skoro slične rezultate kao na HP-ovom poslovnom ProBook-u. Na visokim detaljima pri offline igranju bi FPS-i skakali od 40 do 80, dok bi pri online igranju detalje morali spustiti na minimum, kako bi mogli izvući konstantnih 40 FPS-a.
Više je bolje
Half life 2
Nakon instalacije je sustav automatski stavio sve postavke na High (najviše je Very High). Uvodna animacija prošla je bez imalo trzanja, a sama igra se u zatvorenom prostoru kretala od 50 do 80 FPS-a, dok bi pri otvorenome držala konstantnih 30 FPS-a. Sasvim ugodno za igrati.
Pro Evolution Soccer 2008
Također jedan hit, iako se u zadnjih godinu dana ponovo poteže rasprava Fifa vs PES, mi smo za ovaj test ipak odlučili pokrenuti inačicu 2k8. Na Medium detaljima i rezoluciji od 1024x800 dobili smo igrivih 40 fps-a, te povremeni trzaj pri standardnoj gužvi u šesnajstercu. USB 2.0 portovi odlično su poslužili za dva Logitech kontrolera, a HDMI izlaz je moguće spojiti i na HDTV, te prebaciti akciju na vaš TV u istoj rezoluciji bez gubitka na performansama.
Jedini problem na koji smo naišli kod multimedije jest izostanak DVD ROM-a, gdje bi prije svake instalacije morali medije RIP-at na neko drugo računalo, zatim prebaciti na Edge i gubiti vrijeme na postavljanje. Nimalo prakitčno.
Datoteka s nekoliko različitog sadržaja, veličine 220 Mb, kompresirali smo unutar 1:30 Min, što je u odnosu na ProBook 6545B iz prijašnjeg testa bolje za skoro minutu. Micanje iz kompresije trajalo je standardnih 0:06 Sec.
Manje je bolje
Iznenađenje uzrokovano WinRarom splasnulo je nakon pokretanja HandBrakea. Za video veličine 220 Mb trebalo nam je oko 50 Min da se konvertira u Mp4. U jednu ruku su to dosta loši rezultati, dok u drugu ovo ipak nije prijenosnik za ovakav tip posla, niti to predstavlja.
Manje je bolje
Znatiželjni kakvi jesmo, odvrtili smo 3D Mark 2006 da vidimo kako se maleni Edge može nositi s dosadašnjim prijenosnicima koje smo imali na testiranju.
Više je bolje
BATERIJA
Deklariranih 5h autonomije možete bez problema postići s 50% osvjetljenja, isključenim Wi-Fi-jem i manje zahtjevnim radom. Dok se pri zahtjevnijem radu baterija ipak počinje lagano buniti, te se autonomija smanjuje na zadovoljavajućih 3h. Svejedno, tehnologija napreduje i to je itekako vidljivo.
Edge je pri punom opterećenju uspio izdržati očekivana 3 sata.
4. Zaključak
Lenovo ovim uređajem ne cilja na početnike u svijetu računala, kao što je to Asus sa svojim prijenosnicima Eee prvobitno htio. Lenovo želi naprednom korisniku pružiti minijaturan prijenosnik, kvalitetne izrade i boljih performansi od većine netbookova baziranih na procesorima Atom. Nažalost, konkurencija po tom pitanju je zaista velika.
Izostanak DVD ROM-a ogroman je minus kojeg ostali proizvođači sa svojim modelima svakodnevno nadoknađuju. Među inovativnijim konkurentima bi svakako naveli HP Pavilion DV3, a među jeftinijima Acer TravelMate TM8371.
HP Pavilion DV3
Isplativost? Ako ste obožavatelj Lenova, tražite lijepo dizajnirani 13" prijenosnik s kvalitetnom tipkovnicom i zadovoljavajućim performansama- onda ste na pravom putu. HDMI izlaz i odlična tipkovnica su definitivno plus, te je sa svim time Lenovo Edge svakako zadovoljavajuća zamjena za vaše glavno računalo, kao i odlična razbibriga pri dužim putovanjima i poslovnim sastancima.
-
Naziv:Lenovo ThinkPad Edge