1. Uvod, usporedba
U prodaju posredstvom Vipneta nedavno je stigao zanimljiv i privlačan mobitel kojim LG nastavlja tradiciju proizvodnje uređaja s naglaskom na dizajn. Za razliku od izvana prelijepe LG BL40 Chocolate čiji zaslon i sučelje nisu oduševili, GD880 mini pokazuje određeni napredak na tom području.
Unutar uređaja su natrpane sve najnaprednije funkcije poput GPS-a s Google Mapama, WiFi-ja, 3G podrške povezivosti, kao i 5.0 mpx kamere koja bi trebala zadovoljiti svojom jednostavnošću i solidnim fotografijama.
USPOREDBA
U usporedbi s drugim mobitelima, LG GD880 mini konceptualno podsjeća na LG Pradu i novi iPhone 4G. Sama riječ mini u nazivu ovog LG-a predstavlja cijelu jednu seriju mobitela koju su za 2010. godinu najavili brojni proizvođači poput Sony Ericssona (X10 mini), HTC-a (HD mini), Nokije (N97 mini) i drugih. To govori o trendu da se uređaji podijele u dimenzijama - na velike i male, dok manji u pravilu nude većinu karakteristika velikih, osim naravno dimenzija ekrana.
Možda će vam biti neobično, ali LG GD880 mini nas po konceptu, cijeni i karakteristikama podsjeća na HTC Legend. Oba mobitela su dizajnerski usavršena, oba stoje oko 3.400 kuna, uz jednu značajnu razliku: Android se na Legendu "vrti" brže naspram LG S-class sučelja.
Na kraju, ako vam je dizajn mobitela najvažniji, tada vam preporučamo da pogledate naš detaljan test LG GD880 mini-ja na slijedećim poglavljima, jer bi ovo mogao biti uređaj za vas.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 102 x 47.6 x 10.6 mm; 99 grama
- TFT zaslon osjetljiv na dodir, 3.2", 256K boja, 480 x 854 piksela
- 100 MB interne memorije, microSD do 32 GB
- FM radio s RDS-om, MP3, MP4 player
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth (A2DP), microUSB v2.0
- 5 MP kamera, 2592 x 1944 piksela, autofokus
- A-GPS
- WAP 2.0/xHTML, HTML internet preglednik
- Li-Ion 900 mAh baterija
PREDNOSTI
- dizajn, izrada kućišta i uporaba materijala
- kapacitivni 3.2" zaslon i prikaz na 854x480 piksela
- In Ear slušalice (kvaliteta reprodukcije)
- WiFi
- GPS
- 3.5 mm audio ulaz
- unaprijeđeno S-class sučelje, multi-tasking
NEDOSTACI
- nema fizičkih tipki ispod zaslona
- virtualna tipkovnica često ne radi u horizontalnom modu
2. Kutija, oprema, uređaj, dizajn
U kutiji uz uređaj dolazi standardizirani microUSB kabel s nastavkom za strujni punjač, uputstva, kao i izvrsne In Ear slušalice. Iste takve slušalice dobili smo i uz LG BL40 Chocolate. Ne bi škodila kakva plišana futrola ili vezica obzirom da se radi o estski privlačnom mobitelu.
Pakiranje i oprema uz LG GD880 mini
Malen, oštrih rubova u ruci leži sasvim solidno, dok nešto veća težina za te dimenzije (gotovo 100 grama) ostavlja "ozbiljniji" dojam u ruci. Sve nas to podsijeća na Nokia 8xxx seriju. Ipak, ovaj LG je cjenovno puno povoljniji od Nokijine ekskluzivne serije pa nam usporedba ne leži.
Gumirano-metalnu konstrukciju kućišta uz staklenu povšinu ekrana prvi puta smo uočili kod HTC-ovih uređaja i tada smo ju naveliko hvalili. Danas je u prodaji sve veći broj takvih mobitela, što ponovno hvalimo. Prednosti su što uređaj neće kliznuti iz ruke ili sa stola, dok metalna konstrukcija djeljuje črvšće i oku ugodnije. Staklena površina ekrana pak preciznije prenosi dodir prsta pri upravljanju funkcijama.
Pored izvrsne konstrukcije, staklom prekriveni TFT ekran osjetljiv na dodir, veličine 3.2" s prikazom 256K boja, 480 x 854 piksela, jedan je od nama najkvalitetnijih koje smo vidjeli zadnje vrijeme na mobitelima. Uz bogate boje, toliku količinu piksela nismo vidjeli na toj veličini ekrana još od Xperije X1. Vidljivost na otvorenom pri jačem suncu je izvrsna ako nije uključen mod štednje zaslona.
Pri vrhu uređaja se uz 3.5 mm audio utor, nalazi microUSB v2.0 utor za punač/USB kabel kakvog ove godine (napokon) koriste svi novi mobiteli. Na kraju, pri vrhu je i mala tipka za uključivanje uređaja/zaključavanje ekrana.
Sve spomenuto odgovara standardnom pozicioniranju na većini mobitela što će mnogima olakšati uporabu, dok USB utor ima čvrst poklopac što nažalost nije slučaj na puno skupljim Androdi smartphone-ima.
S lijeve strane se nalaze tipke za podešavanje glasnoće (pohvalno, rade i kada je ekran zaključan). Minimalno su izbočene, ali dovoljno precizne za pritisak.
S desne strane je tipka za kameru s dvostrukim dubinom pritiska. Voljeli bi da je tipka nešto više izbočena, no dojam je da se više pazilo na ukupan izgled uređaja, nego funkcionalnost jedne jedine tipke.
Stražnji dio uređaja je jednostavno dizajniran. Pored 5.0 mpx kamere nalazi se još samo LG logotip. Ispod poklopca je 900mAh snažna baterija koja osigurava tri dana korištenja bez uključenog WiFi-ja kroz cijelo vrijeme. Punjenje traje uobičajena dva sata.
3. Izbornik, pozivi, imenik, poruke
Ugrađeno sučelje je otprije poznato korisnicima LG mobitela na dodir. Radi se o najnovijoj verziji S-class sučelja koje smo po prvi puta vidjeli na LG Arena-i sredinom 2009. Funkcionalnošću i izgledom sliči Samsungovim TouchWiz sučeljima. Na većini mobitela nam se S-class doimao zaigrano i neozbiljno, dok je sadašnja dorada na GD880 mini-ju pokazuje napredak. S-class sada radi nešto fluidnije iako još uvijek nije ni približno dostignuta brzina iPhone-a ili Andorida. Razlog tomu je vjerojatno bogatiji "multimedijski" prikaz S-class sučelja naspram "ogoljenog" Androida.
Početni zaslon i izbornik na LG GD880 mini
Početni zaslon možete listati u tri smjera, a izostala je 3D kocka sa prijašnjih S-class sučelja. Na ovom LG-u je raspored ikona puno pregledniji i sređeniji, dok se na jeftinijim primjercima sa slabijim prikazom ekrana S-class djeluje neozbiljno.
LG Air Sync - nov način povezivanja
Na početni ekran možete dodavati različite aplikacije, iako naspram Androida ili Symbiana, ne postoji on-line trgovina s aplikacijama, što je danas veći nedostatak ovog LG-a naspram konkurencije. Dostupna je pak nova LG Air Sync aplikacija koja omogućava da putem bežične veze sinkronizirate podatke na mobitelu s informacijama spremljenim na računalu, što ipak nismo isprobali jer je prethodno potrebna registracija.
Funkcionalnost Widgeta je solidna i jednostavna za uporabu. Smatramo ju boljom od Symbian početnih zaslona na novim Nokiama X3 i N97mini, iako se vidi da je HTC sa Sense doradom zaista napravio vrhunski posao jer su početni zasloni i Widgeti na njemu još intuitivniji.
Aplikacija za vremensku prognozu
Najviše nedostaju fizičke tipke ispod zaslona za upravljanje pozivima. Nauštrb ukupnog dizajna, LG očito nije htio ubacivati takvo nešto na GD880 mini. Nedostatak takve tipke je u konačnici stvar navike, dok je virtualna brojčana tipkovnica poprilično velika pa će teško doći do pogreške pri tipkanju. Dovoljno velike i sasvim ugodne za korištenje su i virtualne tipke za upravljanje pozivima na dnu zaslona.
Znatno je unaprijeđen izbornik naspram prošlih verzija S-class sučelja. Ikone su veće, preglednije i manje natrpane, što nas je posebno dojmilo. Pored toga, izvrsno je uređeno upravljanje različitim aplikacijama istovremeno (multitasking), što Android nažalost ne nudi na tako jednostavan način.
POZIVI, IMENIK, PORUKE
Unatoč fizički manjoj dijagonali ekrana naspram naprednijih Android uređaja, lista poziva je preglednija jer su ikone na zaslonu veće. Imenik ima ugrađen tzv. smatr dial, funkciju koja prepoznaje kontakte prema prvo upisanim brojkama ili slovima kontakta.
Iako je upravljanje pozvima lakše nego na Androidima, GD880 mini nažalost nije toliko intuitivan za pisanje SMS poruka. Virtualna tipkovnica je nešto nepreciznija i sporija od HTC Legenda, iako je to na kraju stvar navike.
Virtualna tipkovnica - samo u SMS porukama je dostupna u horiznotalnom obliku
4. Multimedija, fotoaparat i video snimanje, igre
Slike se mogu zumirati pomicanjem dva prsta kao i na iPhone-u
Ipak, umjesto mogućnosti da u samom pregledu galerije premještate datoteke na memorijsku karticu ili slično, za to je potrebno otići u izbornikovu posebnu datoteku "Moji Sadržaji".
Posebna datoteka za razmjenu podataka
GLAZBA
Reproduktor glazbe je estetski lijepo dorađen. Učitavanje s memorijske kartice funkcionira brže nego na prethodnim LG mobitelima koje smo testirali (op.a. LG BL40 Chocolate), dok podešavanje glasnoće preko bočnih tipki radi i dok je ekran zaključan.
Dodan je i FM radio s ugrađenim RDS-om. Vrlo lako memorira postaje i jednostavan je za korištenje.
KAMERA
5.0 mpx kamera se aktivira poprilično brzo - brže nego na Androidima što nas pomalo čudi jer takvi uređaji imaju ukupno brže sučelje naspram testiranog LG-a.
FOTOAPARAT
Sučelje fotoaparata jedno je od najjednostavnijih na mobitelima s ekranima na dodir. Osim promjene rezolucije, moguće je određivati ISO raspon do 800 asa, podešavati ekspoziciju, balans bijele boje i druge postavke koje će se u stvarnosti rijetko koristiti.
Pri automatskim postavkama, fotografije na nižoj ISO vrijednosti ispadaju poprilično oštro i kvalitetno. Svaki manjak osvjetljenja dovodi do gubitka kvalitete fotografije. Ipak, GD880 može svojom kamerom zamijeniti povoljniji kompaktni fotoaparat do 800 kuna.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE
Video snimanje je dostupno u VGA (640x480) rezoluciji pri čak 30 sličica u seknudi iako smo na našem videu u stvarnosti dobili tek 19 fps, što je na kraju rezultiralo poprilično nestabilnom i šumovitom snimkom.
IGRE
LG mobiteli su uvijek bili obogaćeni različitim zabavnim igrama. Tako je u GD880 mini pored Tetrisa predinstalirana i probna verzija popularne igre Sims 3, koja je na ovako malenom mobitelu začudo vrlo igriva.
5. Organizator, e-mail, GPS, Internet, zaključak
ORGANIZATOR
Organizator je poprilično dobro opremljen raznim aplikacijama koje bi mogle zatrebati poslovnom korisniku. Ipak, moguće je samo pregledavanje, a ne i uređivanje Office datoteka. Ipak, to na ekranu s nespretnom tipkovnicom ne bi nikome preporučili.
Kalendar na mjesečnom prikazu nudi i pregled događanja za pojedinačno označeni datum, što Android nažalost nema. Unos događaja je sličan kao na većini drugih mobitela, iako tipkovnica preko više od pola ekrana ponovno ne obećava komotnost prilikom upisivanja događaja.
Od ostalih alata, tu je uobičajeni kalkulator (postavljanjem u horizontalni položaj ne pretvara se u "znanstveni"). Moguće je dodati nekoliko budilica ili alarma. Za svaki pojedini alarm možete birati hoće li se aktivirati kao zvučni, zvučni sa vibracijom ili samo kao vibracija što rijetki mobiteli nude. Ipak nije moguće odabrati melodiju alarma što je pomalo čudno.
Kalkulator, alarm, snimač zvuka, svjetski sat
Postavljanje pretinca za elektronsku poštu je jednostavno kao i na Andoridu, a samo korištenje e-mailova je pregledno. Moguće je postaviti više pretinaca kao i Exchange aplikaciju.
POVEZIVANJE, INTERNET
Uključivanjem WiFi mreže preglednik automatski surfa preko WiFi-ja, ali samim ulaskom u preglednik, automatski spaja na 3G, što je iritirajuće. Jednom kada se povežete na WiFi, uređaj je zapamtio predefinirane mreže na različitim lokacijama (ured, doma...), pa sam preuzima podatke za E-mail.
Preglednik brzo učitava sadržaj s interneta, kao i preglednici na nedavno testiranim Android OS telefonima. Uz to, GD880 mini bez problema učitava i Flash sadržaj.
FACEBOOK, TWITTER
Predinstalirane su Facebook i Twitter aplikacije. Jednostavne za uporabu, ne razlikuju se previše od istih takvih aplikacija na ostalim mobitelima.
GPS, Google Maps
GPS navigacija nažalost nije posebno istaknuta u izborniku, već je tu Googleova datotetka s linkom na Google Mape. Obzirom na malu dijagonalu ekrana, upravljanje mapama je poprilično jednostavno, kao i kreiranje ruta.
ZAKLJUČAK
Na kraju našeg druženja s LG-em GD880 mini, uređaj je ostavio sasvim solidan dojam. Problem se možda naviknuti na virtualnu tipkovnicu prilikom pisanja poruka, ali su neki dijelovi sučelja čak bolje rješeni nego Androidu (npr. multitatsking, veće i ljepše ikone na zaslonu). Glavni problem ostaje nefluidnost sučelja kakvu očekujemo u usporedbi sa Androidima slične cijene.
LG GD880 mini se vrlo lako može smjestiti u klasu puno skupljih, ekskluzivnijih uređaja. Vlasnici ovog mobitela moći će ga ponosno istaknuti pred drugima, a naš je primjerak izgledom poprilično plijenio pažnju poznanika.
-
Naziv:LG GD880