2. Uređaj, izbornik, tipkovnica
Najveći fokus je dakle na tipkovnici. Prije konkretnijeg opisa iste, spomenimo da LG niti ovaj puta ne zaostaje sa uobičajenom bočnim tipkama (lijevo je tipka za podešavanje glasnoće uz utor za microSD karticu, dok je desno tipka za kameru).
Ekran nudi sasvim solidan prikaz (dapače, rezolucija je ista kao i na puno skupljim takvim mobitelima), ali je izgled izbornika nešto što će odbiti bilo kojeg ozbiljnijeg, da ne kažemo poslovnog korisnika.
IZBORNIK
Razigranost ikona možda će baš dobro pristajati ženskoj populaciji ili mlađim korisnicima. Najmanje nam se svidio izgled početnog ekrana, kao i nedostatak neke bolje pozadine.
Početni zaslon - moguće je odabrati Live Square ili pozadinu
Izbornk je pregledan i jednostavan, a dostupne su samo dvije teme, što pokazuje određenu nemaštovitost proizvođača. Veći broj tema ne bi trebao povećati cijenu uređaja pa ovo zajedno sa lošim početnim ekranom smatramo većim nedostacima.
Sučelje ima samo dvije teme: crnu i bijelu
Iako se ne radi o otvorenom sučelju poput Symbiana u kojem možete dodavati aplikacije i teme, ovdje je iznimno dobro rješen multi-tasking, kako se rad uređaja ne bi previše usporio.
Multitasking
U postavkama je pak moguće odabrati veličinu i boju fonta, što će vjerojatno biti pristupačno za korisnike starije životne dobi.
Svidjelo nam se i što je cijeli izbornik koncipiran kroz tabove, pa se možete pomicati lijevo ili desno u susjedne (hijerarhijski više) izbornike.
Imenik je mogao biti pregledniji
Ogranizator sa kalendarom je nešto bolje rješen nego na mobitelima istog cjenovnog ranga (ispod mjesečne liste prikazuje se jedan najavljeni događaj), ali nije usporediv sa Symbianom ili BlackBerry OS-om.
TIPKOVNICA
Po pitanju funkcionalnosti tipkovnice, rekli bi da je ona jednaka kao i na Nokia E seriji. Sve tipke na LG GW300 imaju dodatnu Fn funkciju, kao i direktne povezvnice za neke dodatne opcije (npr. poruke). Tako je najvažnija funkcija ovog uređaja zadovoljena i možete biti sigurni da ćete za nižu cijenu moć jednako brzo tipkati kao i netko na E seriji ili pak BlackBerry-u.
Po pitanju poruka, nemamo nikakvih prigovora. Za e-mail je ponuđen direktan Yahoo izbornik, a moguće je postaviti i neki drugi spremnik e-pošte, što nismo isprobavali zbog nedostatka 3G ili WiFi povezivosti (dostpni su samo EDGE i GPRS).
1. Uvod, pakiranje
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije i težina: 115.5 x 61 x 12.8 mm; 95 grama
- TFT ekran, 256K boja, 240x320 piksela, 2.4"
- microSD, do 16 GB
- GPRS, EDGE, Bluetooth
- 2 MP, 1600x1200 piksela
- WAP 2.0/xHTML, HTML
- Li-Po 900 mAh
PREDNOSTI
- QWERTZ tipkovnica
- ekran i prikaz
- 3.5 mm audio utor
- bočni microSD utor
- multitasking
- cijena
NEDOSTACI
- ne sviđa nam se izgled i usporenost izbornika, kao i nedostatak tema sučelja
PAKIRANJE
U kutiji sa uređajem uz bateriju i upute, dolaze obične slučalice (pristojne kvalitete repordukcije zvuka) i punjač s nastavkom microUSB kabela. Iako priložene slušalice djeluju jeftino, ugrađen 3.5 mm audio utor omogućava da ih zamijenite s bilo kojim boljim slušalicama. Hvalimo i činjenicu da LG naspram Sony Ericssona isporučuje microUSB punjač koji služi i kao USB kabel (što ste prije mogli dobiti samo uz Windows Mobile i HTC uređaje). Iako su takvi punjači-kabeli standard u 2010. godini, Sony Ericsson uz nove modele poput Hazela i dalje isporučuje zastarjele i nekompatibilne konektore i punjače.
3. Multimedija, zaključak
Glazbeni player je jednostavan za korištenje. Prvi puta je potrebno nekoliko minuta dok učita glazbu sa memorijske kartice, nakon čega ju učitava trenutno. Tu je i FM radio koji intuitivno bilježi postaje, iako radi samo uz priključene slušalice.
Glazbeni player i FM radio
Pregled i uređivanje multimedije
Ugrađena je 2.0 mpx kamera koja se pokreće relativno brzo, dok pri okidanju treba držati ruku stabilnije jer nema stabilizacije. Primjere fotografija možete pogledati ispod.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
IGRE
Na kraju spominjemo i veći broj ugrađenih igara što je uobičajeno za LG mobitele.
ZAKLJUČAK
Od LG-a GW300 očekivali smo ponajviše funkcionalnost QWERTZ tipkovnice, u čemu nas uređaj nije razočarao. Tipke za navigaciju ispod zaslona (a iznad QWERTZ tipkovnice) su manje kvalitetne, pogotovo u usporedbi sa skupljim modelima Nokia E serije.
LG GW300 nema 3G ili WiFi podrške što bi zasigurno povećalo vrlo pristupačnu cijenu od oko 900 kuna, a to pak donosi i jednu drugu prednost - znatno produljuje trajanje baterije. Pored toga, u postavkama je moguća ušteda energije samo noću (kada se uređaj prebacuje u štedljiv mod) što nam se posebno svidjelo.
LG GW300 vrijedi onoliko koliko i stoji. Ne nudi ništa više iznad te cijene, ali niti išta manje. Pored toga, kada se jednom naviknete na brzo tipkanje preko potpune QWERTZ tipkovnice, zasigurno ćete znati cijeniti ovakve mobitele.
-
Naziv:LG GW300