1. Uvod
To je KB 770, mobilni uređaj s integriranim televizijskim prijemnikom i to neovisno o tome podržava li tu uslugu vaš mobilni operater. Potrebno je jedino da se nalazite na području pokrivenim televizijskim signalom i to je to. Bez ikakvih dodatnih troškova, potpisivanja ugovora ili plaćanja RTV pretplate.
Uređaj je najavljen polovicom ove godine, a ovih dana našao se na policama naših dućana. S obzirom na cijenu, koja je nešto viša od 3,000 kuna, i mogućnosti koje pruža (prije svega mogućnost gledanja televizijskih programa), ovaj uređaj bit će želja mnogih. Uređaj ćemo smjestiti u višu srednju klasu i zaključiti kako je prije svega namijenjen ovisnicima o multimedijalnim sadržajima, a zatim i poslovnim korisnicima koji nisu ovisni o iPhone-u, Symbian-u ili Windows Mobile sustavima.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- Mreža: 2G GSM 900/1800/1900, 3G HSDPA 2100
- Dimenzije: 108 x 54 x 13, težina: 109 grama
- Zaslon: TFT, 256k boja, rezolucija 240 x 320 piksela, 3" dijagonale
- Memorija: Interna memorija telefona 100MB proširivo do 8GB memorijskom karticom (micro SD)
- Prijenos podataka i povezivanje: GPRS Class 10 (32-48 kbps), HSCSD, EDGE Class 10 (236,8kbps), 3G (HSDPA) do 7.2 Mbps; Bluetooth v2.0, USB v2.0
- Internet preglednik: Wap 2.0x/HTML i HTML
- Kamera: 3.15 megapiksela (2048 x 1536), autofokus, nema bljeskalice, video: QVGA (320 x 240)
- Podržani formati: mp3/mpeg4/Divix/Xvid i formati dokumenta: doc, xls, pdf
- Posebnosti: TV-out, DVB-T prijam signala s antenom na izvlačenje
PREDNOSTI:
- cijena
- multimedijalne mogućnosti
- mogućnost gledanja televizijskog sadržaja bez posebne pretplate
- dimenzije i osjećaj u ruci (masa)
- prodajni paket
- kvaliteta zvuka u slušalici
- trajanje baterije (ako ne gledamo TV)
- podržani formati osobito Divix/Xvid reprodukcija
NEDOSTACI:
- “već viđen” dizajn (previše podsjeća na Viewty-a)
- plastična izrada i korišteni materijali
- nepostojanje većeg broja tema
- ponekad spor odziv izbornika
2. Dizajn i korisničko sučelje
DIZAJN i UREĐAJ
Što se tiče samog dizajna, tu LG nije napravio ništa novo i bez pomaka s obzirom na model s ekranom osjetljivim na dodir: Viewty-jem. Model je i dalje elegantan i svakako je namijenjen onim korisnicima koji vole biti u trendu, ali se ne vole ni po čemu isticati i dolaziti u centar pažnje. Pomalo gumirano kućište daje siguran osjećaj u ruci.
Na desnoj bočnoj strani smještene su gotovo sve tipke koje ćete koristiti - tipka za pristup kameri, tipka za zaključavanje ekrana kako se ekran slučajno ne bi aktivirao prilikom nošenja uređaja u džepu, tipke za stišavanje i pojačavanje zvuka te utor za punjač ili slušalice.
I dalje je izostavljen 3.5 mm utor za slušalice, a naspram njega dostupan je microUSB utor s nastavkom i 3.5 mm utorom.
Na prednjoj strani, osim zaslona i druge kamere (za video pozive), nalaze se tipka za primanje poziva, tipka za odbijanje poziva, odnosno gašenje i paljenje uređaja te tipka za “multitasking”.
Bočna lijeva strana i gornja strana uređaja su prazne, dok se na pozadini uređaja nalazi leća kamere i maleno ogledalo za autoportrete.
Osjećaj prilikom korištenja zaslona osjetljivog na dodir je nešto uvjerljiviji nego kod modela KE990, no i dalje nismo sasvim zadovoljni. Iako zaslon pri dodiru ne uliježe kao Viewty, s obzirom na iPhone ili Omniu, to nije to. Korištenje je ugodnije, ali konkurencija je tu ipak i dalje u prednosti.
MARATON KROZ IZBORNIK
I u ovom telefonu nalazi se klasičan LG-jev izbornik na koji smo već odavno navikli. Gotovo identičan izbornik kao kod Viewty-ja, uz nekoliko manjih i gotovo neprimjetnih izmjena.
U stand-by načinu rada, na početnom ekranu, pri samom doljnjem rubu nalaze se ikone (virtualne tipke) za ulazak u izbornik u kojem je moguće birati brojeve (tu je smješten izbornik za video pozive i tzv. “call history”) i dirketno na birani broj poslati sms, imenik, pisanje sms poruka, pristup tv izborniku i virtualna tipka za ulazak u izbornik telefona.
Pri gornjem desnom rubu ekrana nalazi se malena strelica koja nas na pritisak vodi u neke prečice kao što su analogni sat, dva digitalna sata (moguće postavljanje različitih vremenskih zona), kalendar i zabilješke.
Ulaskom u glavni izbornik na desnoj strani ekrana nalaze se četiri glavne kategorije u kojima su smještene sve daljnje opcije i mogućnosti. Iza prve kategorije, malene zelene slušalice, nalaze si izbornici za (ponovno) biranje brojeva, kontakti, “povijest” svih razgovora i izbornik sa porukama. Ono što je svojstveno LG-u jest ponavljanje kroz izbornike istih opcija, pa tako gdje se “god okrenete” možete ući u izbornik za biranje brojeva, dok je recimo izbornik za pristup bluetoothu dostupan tek na jednom mjestu bez mogućnosti postavljanja prečice, što bi u svakom slučaju, katkad bilo korisnije. U drugoj kategoriji, smješteni su multimedijalni sadržaji i opcije.
Tu je izbrnik za ulazak u tv, galerija sa slikama i video zapisima koju je moguće prelistavati u lijevu i desnu stranu (horizontalna pozicija uređaja), moje stvari (slike, zvukovi, video zapisi, igre i aplikacije, dokumenti)-dakle, sve što ste od multimedije pohranili na jednom mjestu, kamera, video kamera, muzika odnosno, mp3 reproduktor te izbornik za ulazak u igre i aplikacije (i opet).
Od predinstaliranih igara nalaze se megapopulrani Sudoku i igrica pod nazivom Thomson u kojj pračkom gađate i sakupljate različite predmete (i ljude). Zanimljivo!
U trećem podizborniku nalaze se pretraživać internetskog sadržaja, organizator, alarmi, memo, snimač glasa i alati (kalkulator, svjetsko vrijeme, štoperica i pretvarač mjernih jedinica).
Pregledavanje Internet sadržaja je gotovo zadovoljavajuće (ali i puno bolje nego na kompaktnom Sony Ericssonu ili Nokiji). S obzirom da se radi o 3G uređaju s mogućnosti prijenosa podataka do 7.2 Mbps, šteta što preglednik internetskog sadržaja nije bolji (pod tim podrazumjevamo brži, precizniji i ugodniji za korištenje). Kada bismo rekli da bismo voljeli pretraživač kao na iPhone-u, vjerojatno bismo tjerali mak na konac.
U posljednjoj, četvrtoj, kategoriji nalaze se postavke. Radi se o postavkama ekrana, profilima (predinstalirani profili-zvonjava, zvonjava i vibracija, vibracija, stišano i slično), postavke telefona (jezik, namještanje sata i datuma, štedni rad baterije, sigurnosne postavke i dr .), postavke poziva i izbornik Bluetootha.
4. Povezivost, napredne funkcije, kamera i multimedija
PRIJENOS PODATAKA
Kao što smo napisali ranije, radi se o 3G uređaju s nizom multimedijalnih funkcija (osim mogućnosti gledanja TV programa). Pokušali smo prenijeti nekoliko fotografija veličine oko 1.5 MB s uređaja na računala. Bez obzira jesmo li koristili USB kabel ili Bluetooth, trebalo nam je više od jedne minute. Prijenos podataka odvijao se na brzini od oko 40 kbps što i nije najbolji rezultat.
KAMERA
Ono čime smo bili zadovoljni, jako zadovoljni jest kamera od “samo” 3.15 megapiksela. Fotografije su zaista dobre.
Situacije kada kamera “šteka” su prostorije bez dovoljnog osvjetljenja s obizrom da bljeskalica ne postoji. Maksimalna rezolucija od 2048 x 1536 piksela jest dovoljna mada smo navikli na pet megapiskelne kamere, pa čak i na kamere od osam megapiksela.
Od opcija dostupnih u izborniku s kamerom su izbori različitih načina bilježenja fotografija. Moguće je izabrati bilježenje crno-bijelih fotografija, sepia i negativno pozicioniranih boja. Također, moguće je odabrati između automatskog i ručnog načina odabira kontrole osvijetljenja. Od ostalih mogućnosti tu je odabir rezolucije fotografija (3, 2, 1 mpx ili 680x480), kvalitete fotografija (normal, fine i super fine) te timer za autoprotrete i regulacija ISO te noćni način rada. Bilježenje video zapisa omogućeno je u maksimalnoj rezoluciji od 320 x 240 piksela (moguće je odabrati i manju kvalitetu od 176x144), što je zapravo “srednja žalost” i zasigurno bi smo upisali još jedan plus da je rezolucija veća (barem 640 x 480 piksela).
GLAZBA
Vrlo jednostavan i oku ugodan jest izbornik za reprodukciju glazbe. Sučelje je jednostavno za korištenje na koje smo kod ovog proizvođača već navikli. Dostupne su opcije nekoliko različitih načina reproduciranja glazbe, s dodatnim ili reduciranim bassom i slično. Integriranih 100 MB memorije nije ni približno dovoljno za pohranu velikih količina glazbenog sadržaja, ali mogućnost memorijskog proširenja do 8 GB je zaista odlična.
Samo upravljanje pjesmama je jednostavno i funkcionira odlično. Na ono što smo navikli kod drugih proizvođaća, a ovdje je izostavljeno, jest tipka za direktan pristup glazbenom sadržaju. Uređaj podržava pregledavanja nekih dokumenata i to u .doc, .xlm i .pdf formatu. Nažalost, obrada na samom uređaju nije moguća.
Također, ondje nismo pronašli ni GPS prijamnik. No, s obzirom na TV mogućnosti, ovom uređaju je sve oprošteno.
5. Zaključak
Suma sumarum!
Riječ je o uređaju sa naprednim multimedijalnim mogućnostima, pogotovo ako izdvojimo mogućnost gledanja televizijskog sadržaja i to posve besplatno.
Baš ta činjenica čini ovaj uređaj jedinstvenim na našem tržištu.
Moramo priznati kako smo bili skeptični da će ta mogućnost toliko dobro funkcinirati, ali smo se poprilično ugodno iznenadili. Televizijski programi vrlo rijetko postaju nedostupni.
S obzirom na malene dimenzije i kompaktan dizajn, uređaj je idealan suputnik na raznim putovanjima pa čak i ispijanjima kave u najdražem kafiću. Pitanje je jedino koliko u tom slučaju postajete asocijalni!?
Kao što smo istaknuli, uređaj nije primarno namjenjen izuzetno naprednim, poslovnim korisnicima, al svima ostalima jest. Dakako da se ne radi o savršenom aparatu, jer do sada se s takvim nismo susreli, al s obzirom na tv, ovom telefonu možemo bez imalo grižnje savijesti, oprostiti većinu nedostataka. Na svu sreću oni su zaista maleni i neće ugroziti zadovoljstvo prilikom korištenja ovog telefona.
KB770 kao TV
Ono po čemu gotovo svi konkurenti, sada naveliko zaostaju jest TV prijemnik integiran u KB770. Moramo naglasiti kako se radi o malenom uređaju, koji osim metalne antene - dobro skrivene u samo kućište koja se prilikom gledanja programa izvlači kako bi se osigurao što bolji signal - ne odaje da se radi o uređaju s toliko naprednom mogućnosti. Moramo priznati da smo očekivali “ciglu”, barem duplo težu i zasigurno veću od ovog malenog i zgodnog telefona.
Kada govorimo o ovom uređaju, bez imalo pretjerivanja, možemo govoriti o malenom, prijenosnom televizoru.
Na početnom ekranu nalazi se prečica za ulazak u TV izbornik,a uređaj je potrebno okrenuti u horizontalni položaj kako je položena slika tijekom gledanja televizije. Uhvatili smo gotovo sve naše programe: HRT1, HRT2, RTL, NOVU TV i Z1, s tim da je RTL televizija bila dostupna gotovo svugdje, dok su ostali programi ponekad "štekali". Ne možemo reći kako smo baš na svakom mjestu našli programe, no to je prije svega do i dalje, slabe pokrivenosti DVB-T signalom u Hrvatskoj.
U Austriji je, primjerice, situacija drugačija pa je tamo gotovo svugdje dostupan signal. U stanu, u Dugavama (gdje autor ove recenzije živi, signal je bio nešto slabiji), pa je ponekad bilo potrebno doći do prozora i tek tada bi se na ekranu pojavila slika. U Centru grada, oko Trga bana Josipa Jelačića signal je nešto bolji te je moguće uhvatiti većinu televizijskih programa. Pokušali smo i po kafićima i moramo reći kako su nas neka, pomalo zabita mjesta, iznenadila te smo bili u mogućnosti pogledati posljednji nastavak jedne sapunice, dok su neka mjesta, od kojih smo očekivali najviše, razočarala i KB770 je služio isključivo kao GSM uređaj.
Za vrijeme gledanja programa ponekad nam se dogodilo da se slika na trenutak smrzne, no to je zaista rijetka situacija ako se nalazite na području pokrivenom signalom.
Inače, kvaliteta slike i intenzitet boja su izuzetno dobri, čak je i mala metalna antena simpatična mada podsjeća na tranzistorsku antenu 20. stoljeća. Glasnoća i jasnoća zvuka su izuzetno dobre, dapače, odlične i tu nemamo nikakvih zamjerki. Ekran je solidne veličine pa je tako i gledanje samog TV-a ugodno. Ako gledate TV morate biti svjesni kako vam baterija tada neće izdržati tri dana pa vam savjetujemo da sa sobom nosite putni punjač, osobito ako idete na duži put. U samom izborniku postoji mogućnost pregledavanja programskih vodiča (primjerice, sadržaj nekog filma), ali tu mogućnost nismo uspjeli iskoristiti.
Ovo je prvi uređaj s TV prijamnikom za koji nije potrebna nikakva dodatna opcija mobilnog operatera i moramo reći kako smo oduševljeni načinom na koji cijela ova priča funkcionira. Svarno odlično!
Što se tiče zvuka, nemamo nikakvih zamjerki. Bez obzira radi li se o glasnoći zvuka u slušalicama, tijekom razgovora ili slušanja glazbe ili gledanja TV-a, LG KB770 svoj posao odrađuje vrhunski. Također, za svaku pohvalu jest i kvaliteta GSM ili 3G signala (prednost GSM signalu, no, to je do operatera). Kao što smo već napisali u gornjem dijelu ovog odlomka, ekran nije najbolji dio ovog telefona pa je tako biranje brojeva ili pisanje poruka pomalo zamorno i ne najbolje riješeno.
-
Naziv:LG KB770