1. Uvod
Mobitel najavljen u veljači ove godine već pred mjesec dana našao se i na policama naših trgovina. Po posebno povoljnim tarifama dostupan je kod nekih od domaćih mobilnih operatera.
Riječ je o uređaju pogonjenom potpuno novim S-class sučeljem, sa posebno dobrom i kvalitetnom 3D grafikom. Namijenjen je mlađim trendy korisnicima. Manje zahtjevni poslovni korisnici također bi trebali biti zadovoljni. Dizajn, multimedijalne (glazba i kamera) i ostale mogućnosti su glavni razlozi koji će privući korisnike. Na kraju ne treba zanemariti niti vrlo prihvatljivu cijenu za ovako kvalitetno izrađen uređaj.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- Mrežni rad: 2G 850/900/1800/1900, 3G HSDPA 2100
- Dimenzije i težina: 105.90 x 55.30 x 12.00 mm, 105 grama
- Ekran: TFT, rezolucije 480 x 800, 3” dijagonale, 262K boja
- Memorija: 8 GB interne memorije, proširivo memorijskom karticom do 32 GB
- Prijenos podataka: GPRS (Class 12-do 48 mbps), EDGE (Class 10- 236.8 kbps), 3G-HSDPA do 7.2 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g strandard, Bluetooth v.2.0 A2DP i USB
- Kamera: 5 mpx, rezolucije 2592 x 1944 piksela, Schneider Kreuznach optika, autofokus i stabilizator slike, Geo-tagging (povezivanja mjesta slikanja pomoću ugrađenog GPS-a i fotografije), LED bljeskalica
- Video snimanje: 720 x 480, VGA 30 fps
ODLIČNO:
- cijena
- ugodan i vrlo jednostavan za korištenje
- korišteni materijali i završna obrada
- prekrivo USB utora
- kvaliteta fotografija
- Facebook, YouTube i Google aplikacije uz podržan WiFi
- multimedijalne mogućnosti
- oprema u prodajnom paketu
- 3.5 mm utor za slušalice i InEar slušalice u pakiranju
- zanimljiv i kvalitetan equalizer
- stalak kao dodatna oprema
MANJE ODLIČNO:
- pregledavanje internet sadržaja
- nedostatak GPS “turn by turn” navigacije (nije neodstatak naspram cijene)
- pisanje SMS poruka u horizontalnom (landscape) načinu rada
- povremene “trzavice” softvera
2. Prodajni paket, uređaj
U PRODAJNOM PAKETU
U malenoj i kompaktnoj kutiji nalazi se gotovo sve potrebno prosječnom korisniku. Cijelo pakiranje je vrlo pažljivo dorađeno, što daje dojam luksuznog uređaja.
Tu su punjač, USB kabel za povezivanje, CD sa softverom i uputama, te odlične In-Ear slušalice bijele boje s kromiranim srebrnim dijelovima i daljinskim upravljačem.
Za pohvalu je i sam završetak slušalica na kojem se nalazi 3.5 mm nastavak za isti takav utor kojim je opremljena LG Arena.
DIZAJN I ZAVRŠNA OBRADA
Svojom konstrukcijom LG Arena je izuzetno kompaktna, malenih i vrlo privlačnih dimenzija. Pozadina uređaja je srebrna i odaje dojam brušenog metala.
Na stražnjoj strani telefona je 5.0 megapikselna kamera s bljeskalicom i kromirani LG logo.
Utor za vezicu koji nije predviđen dobro bi došao jer LG Areni nije strano da isklizne iz ruke (op.ur. zbog male težine). Korišteni materijali i završna dorada su iznimni, pogotovo ako gledamo u cjenovni rang u kojem se LG Arena nalazi (2.000 do 3.000 kuna).
Na prednjoj strani nalazi se ekran iznad kojeg su VGA kamera za video pozive (desni kut) i senzor automatskog osvjetljenja prema pozadinskom okruženju (lijevi kut).
Ispod ekrana nalaze se zelena i crvena slučalica za javljanje i odbijanje poziva te tipka za pristup prečicama. Kad se zaslon ugasi, te dvije tipke nije moguće aktivirati, pa treba prvo otključati zaslon. S vremenom se naviknete, no, nije najpraktičnije.
Na desnoj strani je vrlo lijepo dizajnirana tipka za pristup kameri i dvije tipke za stišavanje, odnosno pojačavanje zvuka u slušalici. Dobro su izbočene i dovoljno tvrde za pritisak.
Na lijevoj bočnoj strani uređaja smješten je utor za punjač (s fenomenalno praktičnim pokrovom kakvog bi vrlo rado vidjeli i kod drugih mobitela).
Na gornjoj strani telefona nalazi se (op.a. konačno!) 3.5 mm utor za Stereo slušalice, mehanička tipka za micanje pokrova baterije i tipka za paljenje/gašenje uređaja i stavljanje istog u “Sleep mode” način rada (već viđeno na iPhone-u).
SVAKODNEVNA UPOTREBA
LG Arena je poprilično “user friendly” uređaj za čije je korištenje potrebno minimalno privikavanje. Izuzetno zadovoljni bit će i oni koji se nikada nisu koristili uređajima s ekranom osjetljivim na dodir.
Nakon nekoliko dana korištenja, zaboravit će da su ikada koristi tipke, i moglo bi se dogoditi da im korisnici klasičnih telefona izmame smješak na licu.
Javljanje na pozive nije nezgodno niti u velikim tramvajskim gužvama. Jedino su potrebne određene vještine prilikom pisanja SMS poruka i dužih e-mailova s obzirom na pomalo nezgodnu virtualnu tipkovnicu, osobito ako je riječ o muškim korisnicima s malo većim prstima. No, nakon perioda navikavanja, i ovo odlazi u zaborav.
Baterija vas neće iznevjeriti ni do tri puna dana, već ovisno o tome koliko i što radite sa svojim ljubimcem. Punjenje baterije ovisi o stanju baterije, a potpuno prazna baterija spremna je za rad već nakon tri sata.
KORISNIČKO SUČELJE
Na početnom zaslonu u StandBy načinu rada, na donjem dijelu nalaze se četiri osnovna dijela izbornika (pristup je moguć pritiskom na ekran) kao što je to i na većini ostalih modela LG-a.
Redom idu: pristup pozivima, imeniku, porukama i pristup glavnom izborniku. Brojčana tipkovnica je dovoljno velika za sve veličine prstiju.
Te četiri funkcije predstavljaju nepomični ili statični dio ekrana, dok ostatak ekrana (oko 85%) predstavlja pomični, odnosno dinamički dio, koji je moguće pomicanjem prsta okretati i mijenjati u obliku virtualne kocke (3D), stranica različitih boja.
Odlična funkcija koja će uvelike olakšati korištenje uređaja.
Jedna od strana kocke predstavlja prečice prema vlastitom izboru.
Zatim dolazi strana na koju možete staviti svoje glazbene favorite i njima upravljati (dodavati, mijenjati, slušati, prematati i slično).
Nakon toga slijedi “dio kocke” na koji možete postaviti favorite iz imenika te će se prikazati slika određene osobe ako je imate postavljenu kod kontakta, i na kraju slijedi dio na kojem se nalaze tzv. “Widgeti”- korisne funkcije (prema vašem odabiru) kao što su kalendar, sat, kalkulator, dostupnost Wi-Fi mreže i slično.
Nakon duljeg korištenja ovakav način upravljanja funkcijama je izuzetno zabavan što LG Arenu čini istinskim multimedijalnim uređajem.
5. Zaključak
Na početku ovog “kraja”, treba naglasiti (ponovno) kako je LG Arena “prijateljski raspoložena” i odlično ispunjava sve zadatke koje joj zadajete.
Odlična kamera, dizajn, multimedijalne mogućnosti (prije svega glazbena reprodukcija) uz prikaz filmova u DivX formatu i novo korisničko sučelje njezini su glavni aduti.
U ovoj priči ni cijena nije problem. S obzirom na sve izloženo, mislimo da je nepotrebno isticati nekakve posebne nedostatke. Jednostavno, zaboravit ćemo ih!
Svaka čast LG-u jer pokazuje veliki napredak naspram prvih touch modela, poput Viewty-a, Prade ili novijeg Renoira.
3. Kroz izbornik, kamera, multimedija
MARATON KROZ IZBORNIK
Kako je riječ o potpuno novom tzv. S-Class sučelju posebno prilagođenom upravljanju pomoću prsta, objasnit ćemo kako je podijeljeno, uz općenite subjektivne dojmove u korištenju.
Dakle, ovo sučelje je namijenjeno za LG mobitele s ekranom osjetljivim na dodir (imaju ga svi novi modeli). Kao što smo već naveli, glavni izbornik je podijeljen u četiri skupine ili funkcionalne trake koje prikazuju određene opcije pomicanjem u lijevo.
Općeniti dojam koji smo imali je da sučelje opasno konkurira Symbian OS-u koji se doima zamršenim.
Prvu skupinu menija čine opcije koje se odnose na KOMUNIKACIJU.
Tu su smješteni kontakti uz koje su podržane sve napredne funkcije (poput uređivanja i pretraživanja). Odlično dizajnirano grafičko sučelje je vrlo ugodno za korištenje pa ćete lako upravljati vašim kontaktima. Prelistavanje kontakata prstima (na listi) radi besprijekorno - puno bolje nego na prethodnim LG mobitelima poput Renoira.
Kao što je uobičajeno, na popisu poziva je moguće pregledavati sve propuštene, primljene i poslane pozive, a iz bilo koje skupine od navedenih, na određeni broj možete poslati poruku.
Sučelje za slanje SMS poruka je na prvi pogled nagurano, no, ono je puno bolje u usporedbi s istim sučeljem za poruke na touch Nokiji 5800.
Nakon duljeg privikavanje, pisanje poruka ide relativno brzo, i ne možemo dati ozbiljniji prigovor tome. Naravno, nije jednako dobro kao i kod iPhone-a koji ima multi-touch tehnologiju.
Na našu radost, poruke možete pregledavati i kao Chat, što su nakon iPhone-a ponudili i Sony Ericsson, te Nokia (samo na nekim Symbian modelima).
Slaganje MMS poruke je jednostavno i pregledno, upravo zahvaljujući lijepom sučelju i velikom zaslonu na dodir.
Internet preglednik je, rekli bi smo malo “aljkav”. Nije ono što smo očekivali (možda zbog navike korištenja izvrsnog Safari preglednika na iPhone-u), makar su vidljivi pomaci s obzirom na predhodne modele. U usporedbi s Nokijinim zastarjelim Mini Map preglednikom ili Sony Ericssonovim, preglednik LG Arene je odličan.
Nakon preglednika slijede ikone za pristup porukama, posebno izdvojenom e-mailu, izborniku za biranje brojeva (virtalna tipkovnica s brojevima).
Unutar komunikacija nalazi se i izbornik za video pozive (koji nismo isprobali) i Google izbornik u kojem su poznate karte - Google Maps, Google pretraživanje, Gmail, YouTube i Bloger. Prisutna je i jako dobro razrađena Facebook aplikacija, što će uz podržan WiFi značiti mnogim mlađim korisnicima.
Uz ugrađeni GPS prijemnik, šteta je što je izostavljena klasična “Turn by Turn” navigacija. Dakako, pomoću Google Maps-a, uređaj će lako i brzo locirati vašu poziciju na otvorenom.
Ako odlučite fotografirati omiljeni krajolik, pomoću Geo-tagginga, LG Arena će koordinate lokacije i lokaciju povezati s fotografijom.
Iduća skupina koje je zaslužila posebno poglavlje objedinjuje MULTIMEDIJU. Nakon toga slijede "korisne", odnosno USLUŽNE ZNAČAJKE (alate).
Treba istaknuti izuzetno dobro napravljen alarm, koji je vrlo jednostavan za upotrebu i zaobilazi niz nepotrebnih koraka na koje smo navikli kod konkurentnih mobitela.
Organizator, tekstualne bilješke, štoperica s nekoliko opcija, snimač glasa, napredan kalkulator, prikaz svjetskog vremena i pretvarač valuta, alati su koje vrlo često koristimo i njihovo mjesto u LG Areni je vrlo logično i praktično za korištenje. Sama upotreba svih, vrlo je jednostavna kao što nas je LG već i naviknuo.
Napredan kalkulator
Na kraju tu su i opcije pregleda različitih vrsta dokumenata..
Skupina POSTAVKI podijeljena je u nekoliko osnovnih kategorija. Profili (zvonjave) - predinstalirana su tri profila i avionski rad uređaja (bez gsm i ostalih podatkovnih signala), i nekoliko praznih profila čije podešenje ovisi o krajnjem korisniku.
Moguće je zaključavanje pojedinih dijelova sučelja, što je za svaku pohvalu
U postavkamazaslona nalazi se mogućnost odabira pozadine, izbor fonta, pozadinsko osvjetljenje i ostale postavke koje se odnose na zaslon uređaja, no, i ovaj put LG je izostavio korisničke teme. Moramo priznati kako je ovo prvi uređaj na kojem nas to nije zasmetalo, barem ne kao do sada jer je izbornik vrlo ugodan i šaren pa se smisao tema možda lagano i gubi.
U općim postavkama telefona je dostupno namještanje datuma/vremena, izbor rada telefona uz uštedu energije (baterije), izbor jezika (nikako se nismo naviknuli na hrvatski prijevod izbornika), sigurnosne postavke, postavke dodirnog zaslona (odabir vibracije ili zvuka i intenzitet istih prilikom dodirivanja zaslona), upravljanje memorijom i ostalo.
Isto tako, ovdje su zasebne ikone kojima se direktno pristupa Bluetooth-u i WiFI mreži. Za svaku pohvalu! Nije potrebno sumanuto kopati po izborniku!
U uređaju se nalazi program za registraciju DivX-a, podržan je TV izlaz što je praktična karakteristika multimedijalnih telefona i znači da ćete moći gledati sadržaje s mobitela na vašem TV-u.
4. Multimedija, kamera...
Drugu skupinu izbornika čini MULTIMEDIJA
Glazbeni reproduktor, poznatiji kao MP3 player krasi fenomenalno dizajnirano grafičko sučelje uz jednostavnost korištenja. Nadamo se da će i drugi proizvođači poput Nokije ili Sony Ericssona (s dosadno dizajniranom Walkman serijom) po uzoru na LG uskoro ponuditi grafički ljepše dizajnirane glazbene playere.
Glazbenu kolekciju moguće je grupirati i pregledavati po albumima, žanrovima, ili pak kreirati vlastite Playliste i stvarati liste favorita kojima je moguće pristupiti s glavnog ekrana (jedna od četiri stranice virtualne 3D kocke). Sve ovo dostupno je i na konkuretnim uređajima.
Kamera je sljedeća opcija kojoj je moguće pristupiti iz multimedija. Dostupne su različite rezolucije, VGA, 1 mpx., 2 mpx., 3 mpx. i konačno 5.0 megapiksela.
Fotografije s LG Arene za pohvalu, a ako se želite igrati moguće je dodavati efekte boje, namještati ISO, odabrati kvalitetu slike ili koristiti samookidač.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
Video snimanje je podržano do rezolucije 720x480 piksela i može zadovoljiti zahtjevnije korisnike. Prilikom snimanja namjerno smo agresivno pomicali kameru kako bi isprobali stabilizaciju i kvalitetu prikaza slike.
U multimediji se nalaze i galerija te datoteka s vašim stvarima gdje su pohranjene sve pjesme, fotografije i ostalo. Kao što možete vidjeti u primjerima slika s ekrana, sve je vrlo pregledno i estetski dotjerano.
FM radio je naspram prethodnog dorađen. Podržan je i odašiljač pa je reprodukcija radija moguća i na ostalim uređajima putem zadane frekvencije. Ovu zanimljivu funkciju već su nedavno ponudili neki Nokijini telefoni Nserije.
U zabavi se nalaze i od ranije poznate, tzv. M-toy igre-leteće kocke, ludi rulet i igrica s teniskom lopticom. Upravlja se "drmanjem" uređaja - tj. igre reagiraju na pokrete senzora. Od ostalih igara ništa nismo pronašli makar postoji datoteka s “igrama” unutar datoteke “Zabava” ali je i ovaj put prazan.
-
Naziv:LG KM900 Arena