- Dizajn i vrhunska kvaliteta konstrukcije
- Snažan Snapdragon 801 čipset
- Prednja 5 MP kamera
- Dva prednja BoomSound zvučnika
- Virtualne tipke nisu ispod zaslona nego su dio zaslona
- Kamere nisu vrhunske za ovu klasu
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
S lagano zaobljenim stražnjim dijelom i stanjenim rubovima, i uz to potpuno metalan, ovaj uređaj savršeno leži u ruci. Čak djeluje tanji i lakši nego što stvarno jest. Prehodni HTC One (M7) imao je 143 grama dok ovaj djeluje lakše a ima čak 160 grama! Uz to, stari model je imao debljinu od 9.3 mm, dok je novi model debeo 9,4 mm, ali tek u najdebljem dijelu, što je ogromna razlika naspram iPhonea 5C koji primjerice ima 9 milimetara, ali u punom profilu bez stanjenih rubova.
Tipka za otključavanje na vrhu uređaja (gore desno) je ergonomski nespretna uz ovako veliku dijagonalu zaslona, čak i vašem autoru koji ima poveću šaku. Smatramo kako su ju trebali smjestiti gore desno gdje prijanja palac, kao što je to učinjeno na Samsungu Galaxy S5. Ipak, zbog ovoga ne rušimo ocjenu, jer smatramo kako ćete se na ovu poziciju tipke naviknuti kad tad.
>> Usporedba kararketistika: HTC One (M7) vs. HTC One (M8)
Konstrukcija je vrhunske kvalitete, ali One M8 nije vodootporan kao Xperia Z1 ili Galaxy S5. To bi mogao biti razlog za ocjenu niže, ali ne uz ovako privlačan dizajn i završnu obradu koja ga čini pravim modnim dodatkom.
.
Zaslon, tipkovnica
Zaslon ne ide do samih rubova kućišta (kao primjerice kod LG-a G2). Uz to, smanjen je po visini (kao i kod Xperia Z1 te LG-a G2) jer virtualne tipke zauzimaju donji dio zaslona - što znači da više nisu ispod zaslona (kao kod prethodnog HTC-a One M7) nego su one sada dio zaslona.
Štoviše, prostor pored HTC logotipa ispod zaslona je prazan pa su tipke itekako mogle stati na mjesto na kojem su bile i kod prethodnog HTC One (M7). To je iritantno u pogledu toga da je zaslon na mnogim dijelovima sučelja smanjen (zbog tih tipki on nema 5" već ima 4.6", dok ovih 0.4 inča zauzimaju virtualne tipke), ali i u pogledu toga da u pojedinim dijelovima sučelja tipke nestaju. Kada uđete u igru ili galeriju, morate proći prstima po rubu zaslona kako bi se tipke uopće pojavile. Te tipke mijenjaju poziciju ovisno o tome kako držite HTC One okrenuto, pa su nekada desno, nekada su gore... Dovoljno da naruši ergonomiju. Zbog toga za zaslon ocjenu rušimo na 9.
Prekriven je Gorilla staklom, a uz Full HD 1080p rezoluciju na 5 inča nudi 441 ppi gustoće piksela. Prikaz vani na otvorenom uz direktno sunce je dobar uz automatsko osvjetljenje. Kada ga podesite na 100% osvjetljenje, tada je u u rangu Nokia Lumia s ClearBlack tehnologijom.
Virtualna tipkovnica nudi zarez i točku na prvom zaslonu. Tipke su odlično razdvojene za precizno tipkanje, nude prečace, ali opet nema brojčanih tipki na vrhu kao kod Samsunga, a što olakšava tipkanje.
.
Baterija
Ugrađena Li-Po baterija ima kapacitet 2600 mAh. Službeno trajanje u stanju pripravnosti iznosi čak do 496 sati (iliti 2 tjedna), dok bi uz razgovore baterija prema specifikaciji proizvođača trebala izdržati do 20 sati. Iz HTC-a također tvrde kako se baterija pri kraju neće odmah potrošiti (ispod 10%) pa vam ostaje još kapaciteta za igranje s uređajem kada je ona pri kraju. Pokazalo se da to funkcionira i na testu.
Ogromna prednost je što baterija ne troši kad je u uređaj u Sleep modu (kao i kod Apple iPad tableta). Tako primjerice po noći kapacitet neće pasti drastično do jutra, ako je uređaj zaključan.
U praksi, nakon 100% napunjenosti ujutro, te uz korištenje desetak poziva, slanje poruka putem aplikacija i uz poneko gledanje YouTube videa, baterija će opet na kraju dana biti na 15%, što znači da ima prostora za jedan i pol dan korištenja. No, u slučaju kada budete manje koristili aplikacije, a više razgovore, baterija će itekako izdržati dva dana zbog čega dajemo ocjenu 8.
.
Operativni sustav i jednostavnost
Google Android OS u najnovijoj v4.4 KitKat inačici uz HTC Sense doradu izgleda estetski savršeno. Uz Samsungovu, ovo je vjerojatno najbolja dorada Android OS-a koju možete pronaći.
Sučelje povlačenjem trake s vrha nažalost ne nudi brze postavke odmah (kao kod Samsunga), već morate još jedan put kliknuti da bi vam se ikone prikazale. Za najvišu ocjenu nedostaje na nekim dijelovima veća jednostavnost korištenja (postavke, galerija...), no ukupno, aplikacije i Widgeti (velike funkcionalne ikone na zaslonu) izgledaju vrlo intuitivno i pregledno. Također, Android nudi doista pregršt aplikacija na Play trgovini.
Što se tiče otključavanja sučelja, sa zaslona se može povući ikona samo prema dolje - naime, preferiramo opciju da se ikona za otključavanje može povući u bilo kojem smjeru. No, HTC se potrudio dodati neke intuitivne geste. Tako dvostrukim klikom možete "probuditi" zaslon, povlačenjem prsta s desnog ruba zaslona, možete ga potpuno otključati, dok povlačenjem prsta s lijevog ruba zaslona možete odmah otvoriti BlinkFeed.
BlinkFeed je HTC-ova okomita linija događaja na kojoj se prikazuju sve aktualnosti koje želite pratiti (Facebook, Twitter, RSS...) i sada ta linija radi bolje nego na prošlogodišnjem modelu.
U izborniku nam se ne sviđa što su ikone unaprijed grupirane. To možete promijeniti, pa zamjeramo još samo što se izbornik lista po stranicama, umjesto da omoguće slobodno klizanje bez listanja.
.
Tehnička osnovica
Ugrađen je Qualcomm Snapdragon 801 čipset na kojem je četverojezgreni procesor takta 2,3 GHz. Radna memorija ima 2GB, dok je grafički čip Adreno 330. Na Antutu Benchmark testu One M8 postiže 34.149 bodova, uz visokih 56 fps na 1080p rezoluciji što je mrvicu slabije od Galaxy Note 3 koji pak ima 3GB RAM memorije. Sučelje radi iznimno fluidno, kao i na Galaxyju S5.
.
Fotoaparat
Aplikacija kamere uključuje unutar sekunde. Sučelje kamere je pojednostavljeno i fotoaparat okida trenutno.
Fotoaparat naime ima dvostruku stražnju 4 MP kameru što donosi brojne opcije uređivanja fotki - primjerice ponuđen je 3D efekt (koji vam omogućava da nešto što ste fotkali okrećete trodimenzionalno). Ponuđeno je i simultano snimanje videa i fotografija što smo prvi puta vidjeli kod Samsunga. Ogromna prednost kod HTC-a je Zoe uređivač videa.
Inače, sučelje je pregledno i jednostavno za korištenje. Sve ikone su na dovoljno velike i na dohvat prsta. Iako nema bočne fizičke tipke za kameru na samom mobitelu, HTC je omogućio da uključite fotoaparat kratkim klikom na + tipku za glasnoću, u slučaju kada držite mobitel vodoravno.
Prednja kamera ima čak 5 megapiksela. I daje odlične fotke, ali je prednja 2 MP kamera iPhonea 5S bolja opet. Vidljiv je šum, kao i zamućenja na određenim dijelovima fotografije. U uvjetima slabijeg svjetla, prednja kamera daje dosta loše, gotovo neupotrebljive fotografije.
Na primjerima dolje možete vidjeti da kvaliteta fotografija sa stražnje 4MP kamere varira. Neke fotografije izgledaju jako dobro, ali je na dosta njih vidljivo zamućenje na nekim objektima u kadru. Također, detalji postaju ispikselizirani čim pofali svjetla u kadru. Stabilizacija radi dobro, ali čak i uz F2.0 otvor leće, ovako malen 1/3 inčni senzor s 4 megapiksela ne daje spektakularne, već dovoljno dobre fotografije. Dojma smo kako je prethodni HTC One bio bolji, dok je iPhone 5S za ocjenu (9) bolji u pogledu kvalitete fotografija stražnje kamere. Lumia 1020 ostaje nedostižna na vrhu (ocjena 10).
Dvostruko LED osvjetljenje za stražnju kameru će doprijeti do 3 metra ispred, ali se fotografije u uvjetima slabijeg svjetla doimaju lošije nego na prethodnom HTC-u One. Detalji na fotografiji su uništeni, iako ne toliko kao kod Galaxy S5 stražnje kamere. Ovdje su lica (treći primjer dolje) donekle raspoznatljiva. Ponovno, iPhone 5S i Lumia 1020 daju bolje fotografije u uvjetima slabijeg svjetla.
.
Video snimanje
Video snimanje je dostupno u Full HD rezoluciji (1920x1080 piksela) pri 60 sličica u sekundi. Prednja kamera pak snima 1080p@30 fps. Kvaliteta videa je malo bolja od kvalitete fotografija. Pokreti su glatki zahvaljujući dobroj stabilizaciji, ali je ponovno vidljiv šum, pa ovaj video nije usporedbi s onime što nudi iPhone 5S ili još manje Lumia 1020.
.
U uvjetima slabijeg svjetla video snimljen stražnjom kamerom izgleda solidno i upotrebljivo, ali ne toliko dobro kao kod prošlogodišnjeg HTC-a One.
.
Povezivost, memorija, multimedija
HTC One (M8) nudi sve napredne oblike povezivosti (3G, 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth v4, NFC, Infracrveni port, microUSB, 3.5mm audio) a dostupan je i Stereo FM radio s RDS-om.
Ugrađena memorija ima 16 ili 32 GB, ovisno o modelu koji kupite. No, važnije od toga, ovaj put je memorija proširiva microSD karticama do čak 128 GB, što nije bio slučaj kod prethodnog HTC-a One, koji nije podržavao proširenje memorije.
Najveća prednost po pitanju multimedije, ali i općenito kod ovog uređaja su dva prednja Stereo BoomSound zvučnika koja daju fenomenalan, vrlo glasan zvuk. To naime nema niti jedan drugi mobitel koji smo vidjeli do sada.
.
Navigacija
Uz ugrađen GPS modul putem Google karti dostupna je glasovna navigacija (hrvatski jezik). Uz to, HTC surađuje s proizvođačima automobila, te nudi posebnu auto aplikaciju s velikim ikonama na zaslonu.
Dajemo ocjenu 9 jer iPhone nudi malo intuitivnije sučelje od Google Maps-a, dok je najbolja Nokia Lumia s preciznim kartama i punom glasovnom navigacijom koja se može skinuti na uređaj - Google karte nažalost ne mogu biti skinute na uređaj, te rade jedino uz podatkovni promet.
.
Zaključak
Prošlogodišnji HTC One (M7) pobrao je mnoge nagrade - zajedno s našom preporukom za kupovinu. Novi HTC One (M8) za 2014-tu ima još bolji dizajn, napredniji i snažniji čipset, odlične zvučnike... ali i dalje ima neke mušice što pokazuje da nije perfekcionistički dorađen do kraja, kao što je to bio slučaj s iPhoneom 5 kada je prvi puta najavljen. Najviše nam smeta što zaslon zapravo nema 5 inča, već manje (jer donji dio zaslona zauzimaju virtualne tipke). One su prije bile smještene ispod zaslona, što su inženjeri iz HTC-a mogli ponoviti. Unatoč tome, kao i činjenici da je kamera mrvicu lošija naspram prošlogodišnjeg modela, HTC One M8 je i dalje fenomenalan. Ljepši je od Galaxyja S5. U konačnici, preporučujemo vam da ga sami isprobate. Za usporedbu su i dalje aktualni nešto stariji modeli - iPhone 5S i Galaxy Note 3.
Usporedba testova: Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)
-
Naziv:HTC One (M8)
-
Dimenzije:146,4 x 70,6 x 9,4 mm
-
Težina:160 g
-
Dijagonala i rezolucija:5 inča, 1080 x 1920 piksela
-
Gustoća piksela:441 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po 2600 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):do 496 h; do 20 h
-
Inačica (dorada):v4.4.2 KiatKat
-
Čipset:Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801
-
Procesor:četverojezgreni 2,3 GHz
-
Radna memorija:2 GB
-
Grafički čip:Adreno 330
-
Prednja kamera:5 MP, 1080p@30 fps
-
Ugrađena memorija:16/32 GB
-
Zvučnik:Prednji, stereo
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica9
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja9
-
Tehnička osnovica10
-
Fotoaparat8
-
Video snimanje8
-
Povezivost, memorija i multimedija10
-
Navigacija9
-
-
Mobitel HTC ONE M8 GoldMobitel HTC ONE M8 Gold. Dostupno do čak 24 rate beskamatno putem American Express i Diners kartica Već od 195,79 kn mjesečno!Raspoloživo
-
4.699,00 knPogledaj ponudu