UVOD
Nakon prosječnog modela Motorole ROKR E8 i fenomenalne Motorole U9, na test i u trgovine je došla klizna Motorola VE66. Elegantnog dizajna, pristupačne cijene od oko 2.000 kuna, s naprednom 5.0 mpx kamerom i podrškom za spajanje na WiFi mreže, konkurira sličnim Samsung mobitelima (čije je slim kućište ipak tanje), te LG-evima ponaprije zbog omjera karakteristika i cijene.
KARAKTERISTIKE:
- Mreža: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 103 x 49.5 x 15.2 mm; 121 gram
- Zaslon: TFT, 256K boja, 240 x 320 piksela, 2.2" (5.58 cm)
- Procesor: 32-bit Freescale MXC275-30 500 MHz procesor
- Radna memorija 256 MB ROM
- Memorija: 110 MB, podržane microSD kartice
- Zvonjava: Vibracija, Polifone melodije, MP3
- FM radio s RDS-om (bez slušalica)
- Multimedija: MP3/ WAV/ WMA/ AAC++; MPEG4/ WMV/ H.263/ H.263
- Senzori: Ne
- Operativni sustav: Linux
- Povezivanje: GPRS, HSCSD, EDGE (2G), Bežični internet Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA, Bluetooth s A2DP, microUSB konektor
- Kamera: 5 MP, 2560 x 1920 piksela, autofokus, LED bljeskalica
- Video snimanje: Da
- GPS prijemnik: Ne
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera browser)
- Baterija: Li-Ion 810 mAh, na čekanju do 400h, razgovora do 6h 40min
PREDNOSTI:
- dizajn
- WiFi podrška
- FM radio radi bez slušalica
- 5.0 mpx kamera
- cijena
- CrystalTalk2 tehnologija (2 mikročipa: jedan stišava buku u pozadini, a drugi pojačava glas govornika)
NEDOSTACI:
- vizualno smanjen ekran
- dizajn i (ne)unaprijeđenost menija
- Web preglednik
DIZAJN i UREĐAJ
Profinjen dizajn naglašavaju kromirani rubovi telefona koji su plastični a ne metalni, čime se uštedilo na težini uređaja (iako sa 120 grama VE66 ne spada u lakšu klasu telefona). Dodatna prednost su dijelovi prekriveni kvalitetnom gumom, što znači da mobitel neće kliznuti sa stola ili se uočljivo izgrebati na stražnjem dijelu.
Iako je dizajn ukupno privlačan, smatramo da bi debljina manja od 15 mm ovom telefonu dala još veću privlačnost, samim time bi mogao preoteti i potencijalne kupce Samsunga.
Motorola VE66 pored tanjeg, također kliznog Samsunga S7350
Ekran sa svojih 2.2" (5.58 cm) dijagonale svakako nije malen, ali kako nije raširen od ruba do ruba uređaja, smatramo da je mogao biti veći. Sa ove dvije ispravke VE66 bi po nama bio apsolutni best buy, čak i uz petstotinjak kuna višu cijenu.
Ugodno leži u ruci, a upravljanje tipkama ispod ekrana ili kliznom tipkovnicom ide bez problema - jer je su oba donja ruba telefona dovoljno duga.
Bočne tipke s lijeve i desne strane su pravilno izbočene i njima je lako upravljati. Pored direktne tipke za kameru, mulitmediju i podešavanje glasnoće, tu je i pomična tipka za zaključavanje uređaja kada je zaklopljen. Takva tipka je uobičajena na Motorolinim telefonima.
Tipke ispod zaslona su klasične za Motorole, no, ne i za druge telefone. Vrlo malo su izbočene i razdvojene - prije svega radi estetike. Površinom su dovoljno velike, pa je i autoru ovog testa nakon par dana privikavanja bilo lako tipkati unatoč većim prstima.
Za kliznu tipkovnicu također nemamo prigovora. Tipke su jasne i dovoljno razdvojene, a zahvaljujući brzom sučelju pisanje SMS-ova nakon nekog vremena ide jako brzo.
Preklopni mehanizam je dobar, ne i prečvrst pa nam se čini da bi uslijed dužeg korištenja mogao olabaviti.
Stražnji dio je prekriven gumeno-plastičnim poklopcem ispod kojeg se nalazi baterija, a pored nje je praktično pozicioniran utor za microSD karticu.
S vanjske stražnje strane, na dnu je zvučnik, a pri vrhu je 5.0 mpx kamera. Možda bi bilo bolje da je ona pozicionirana ispod poklopca, pa je ovako preporučljivo slikanje uz držanje uređaja horizontalno.
BATERIJA
Li-Ion baterija snage 810 mAh je dostatna za tri dana korištenja. Problem leži u činjenici da vas VE66 prekasno počinje upozoravati da je baterija pri kraju, pa nakon pola sata i par pokušaja uspostave poziva prestaje raditi dok god ga ponovno ne napunite.
Za usporedbu, na Sony Ericssonu C510, upozorenje da će se baterija isprazniti pojavilo se puno ranije, pa smo bili u mogućnosti obaviti nekoliko poziva i čak poslati par poruka.
Kao i kod većine drugih mobitela, punjenje traje oko dva sata. Nakon otpajanja uređaja od punjača Motorola standardno upozorava da nije pametno držati punač konstantno priključen na struju. Ovakve napomene mogu se isključiti.
USPOREDBA
Motorola VE66 i Motorola Aura
Motorola VE66 i Sony Ericsson W995
Motorola VE66 i Samsung S7350 slide
ZAKLJUČAK
Velika prednost mnogih Motorola, od modela U9, Aure pa do aktualnog VE66 je bila kvaliteta zvuka prilikom razgovora. Motorola je u tome čini se daleko najbolja.
Ostale funkcije na ovom uređaju su vrlo napredne (WiFi, 5.0 mpx kamera), ali ne i vrhunski dorađene. Odličan vanjski dizajn također daje dojam kao da VE66 želi biti pripadnik više klase (iznad 3.000 kuna).
Sveukupno, VE66 itekako nudi mnogo za svoju cijenu, jer primjerice LG KC550 ne nudi ni približno dobar dizajn ili WiFi za još nižu cijenu. Samung nudi tanje uređaje s većim zaslonom, ali ponovno bez WiFi-ja ili nekih drugih osvježavajućih opcija poput FM radija koji funkcionira bez antene - i zaista je nešto što s užitkom koristili tijekom testa.
Svi oni koji su navikli na Motorolu neće imati niti jednog prigovora na VE66, dok bi novi vlasnici ove Motorole mogli biti iznenađeni - jednostavno kvalitetom zvuka koji dolazi uz sve ostale nepredne funkcije i lijep dizajn.SUČELJE
Na Motorolama se već standardno pojavljuje Linux OS. Kao takav ima brojne prednosti, ali su neki dijelovi od strane Motorole potpuno neunaprijeđeni. Primjerice, kada pišete SMS poruku, za upis broja potrebno je više koraka - puno jednostavnije je poslati poruku kontaktu iz imenika.
Uređaj je imao predinstalirane samo dvije teme - bijelu i crnu, koje su po pozadinama dobro odmjerene. Ne sviđa nam se prikaz fonta slova, kao ni ikone u glavnom meniju. S obzirom da se radi o Linux-u nadamo se da je to moguće izmijeniti.
Jedna od prednosti je mogućnost promjene poretka funkcija u meniju. Naravno, omogućen je i multitasking (što danas nude gotovo svi mobiteli iznad 1.000 kuna). 110 MB interne memorije i 32-bitni Freescale MXC275-30 500 MHz procesor dovoljan je za zahtjevnije zadatke i sučelje je u većini dijelova iznimno brzo. Iznimka je ulazak u SIM imenik prilikom čega se uređaj redovito usporavao.
IMENIK, POZIVI
Svi oni koji su koristili Motorolu znaju šta znači kvaliteta zvuka prilikom razgovora pod nazivom Crystal Talk. Oni kojima se Motorola ne sviđa teško će zanemariti tu važnost. Čini se da su proizvođači zadovoljni s prosjekom kvalitete zvuka, pa se sredstva ulažu u 8 ili 12 megapiskelne kamere.
Kao i kod Aure ili U9, VE66 savršeno naglašava vokal i smanjuje pozadinsku buku. Da budemo iskreni, ne toliko dobro kao kod Aure, vjerojatno zato što kod tog ekskluzivnog uređaja zvuk rezonira kroz metal, pa je naglašeniji.
S desne strane je vidljivo u koju memoriju je pohranjen kontakt.
SMS PORUKE
FM RADIO
Veliko iznenađenje je FM RDS radio prijemnik koji - napokon - radi bez priključnih slušalica. Također, moguće je i snimati sadržaj s radija na mobitel ili memorijsku karticu.
Ovo je zaista praktično pa radio možete slušati pored kreveta prije spavanja ili tokom radnog dana. Prijem je jako dobar ako uzmemo u obzir činjenicu da nema slušalica kao velike antene. Stalno pomicanje uređaja prilikom slušanja radija uzrokovat će smetnje, ali zato nije teško naći poziciju u kojoj uređaj dobro "hvata" sve stanice.
Shvatili smo da jedino još nedostaje pozadinski stalak za uređaj kakav ima Nokia N96 ili Sony Ericsson W995, a ne bi škodio ni sve učestaliji senzor autorotacije ekrana.
Vanjski zvučnik na koji se radio reproducira je dovoljno glasan, a kako to izgleda pogledajte na videu.
FOTOAPARAT
5.0 megapiselni fotoaparat prvi puta se pojavio u Motoroli ZN5 i tada je bio označen Kodak brandom - toga ovaj put nema. Kako ZN5 nismo imali priliku koristiti ne možemo reći koliko je Kodak brand važan za kvalitetu fotografije.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
Na otvorenom ili osunčanom prostoru, fotografije su relativno dobre, pogotovo kada su smanjene na rezoluciju u kojoj ih gledamo na zaslonu monitora.
Ako se osvrnemo na detalje, lako je primijetiti veću količinu šuma (kao da se radi o nabrijanoj 3.2 mpx kameri) i nepravilnog prijelaza boja na rubovima između različitih objekata.
Za prosječnog korisnika, kamera će biti sasvim zadovoljavajuća, a jedini problem može biti činjenica da prilikom fotografiranja, vrijeme spremanja fotografije traje predugo - što možete vidjeti i u priloženom videu. Srećom, to nema veze s ekspozicijom i načinom na koji (stabilno) držite ruku, pa ni ne utječe na kvalitetu fotografije.
Spomenimo i da je moguće video snimanje u, za mobitele uobičajenoj rezoluciji 320 x 240 piksela pri 30 sličica u sekundi, što daje jednaku kvalitetu videa kao i na svim ostalim mobitelima s takvim preformansama.
MULTIMEDIJA
Za pregled multimedije ponuđen je Windows Media Player 11. Reprodukcija glazbe preko zvučnika je malo bolja od prosjeka, ipak nedostižna za, dosada najbolji zvučnik na testu Nokije 5800.
Moguć je pregled većeg broja audio i video formata (MP3, WAV, WMA, AAC++; MPEG4, WMV, H.263, H.263). To se može smatrati prednošću s obzirom da brojni multimedijski mobiteli pružaju reprodukciju ograničenih formata.
KALENDAR, ALARMI, OSTALO
Kalendar i kalkulator nude osnovno kao i svi drugi mobiteli. Buduilica je napredna pa je moguće odrediti više alarma za različita razdobolja dana ili tjedna.
IGRE
Predinstalirane igre dolaze u dovoljnom broju, i na sreću nema Trial (probnih) verzija kao kod Samsunga ili Nokija. Sims DJ je igra izrađena od strane Electronic Arts-a,
INTERNET
Jedna od većih prednosti VE66-ice je podrška za WiFi mreže. Ipak, kako testni uređaj nije imao predinstaliran preglednik Opera, korištenje takve mreže bilo je ugodno samo za provjeru E-mail-a ili još bolje korištenje Widgeta (op. vidi u nastavku: Programčića).
Prije povezivanja, u postavkama veze treba odrediti (predefinirani ili defaultni) način spajanja - EDGE ili WiFi.
PROGRAMČIĆI
Na kraju tu su vrlo privlačni "Programčići" iliti Widgeti. Vrlo su lijepo dizajnirani i nude korisne informacije, poput detalja o statusu baterije, mreže, ili pak vremenske prognoze. RSS kanali lako su podesivi i brzo se učitavaju. Jedini nedostatak ovih Widgeta je što se ne mogu dovući na početni zaslon.
-
Naziv:Motorola VE66