SYMBIAN UMIRE?
Nakon dogovora o partnerstvu s Microsoftom i odluke da novi Nokia pametni telefoni od 2012. koriste Windows Phone 7 sučelje, bilo je mnogo pretpostavki kako će Symbian OS nestati s tržišta. Zaista, zašto sada kupovati uređaj koji na sebi ima sučelje od kojeg se odustaje?
Nokijino ponašanje doista nije nešto što bi očekivali od velike korporacije koja svoju strategiju planira godinama unaprijed. Najava novog sučelja bez konkretnih uređaja spremnih za prodaju znači isčekivanje do 2012. godine. To možda ne čudi toliko kada bi znali točno što će se dogoditi sa Symbianom za godinu, dvije ili više. Hoće li zaista nestati?
Nokia N8, Nokia C6-01 i Nokia C7
Iz Nokije tvrde da tomu nije tako, što pokazuje nedavno predstavljanje Symbian^3 Anna nadogradnje sučelja koje je napokon donijelo dugo očekivan napredak u obliku bržeg internet preglednika i okomite virtualne QWERTY tipkovnice. Nadogradnju nazvanu Anna moći će skidati svi vlasnici novih Nokia Symbian^3 modela (N8, C6-01 i C7) tijekom ovog mjeseca što će donekle poboljšati iskustvo korištenja tih uređaja. Ako se pitate zašto "Anna", taj potez je u skladu s konkurencijom - dok se Apple drži životinja (OS Lion), Android kolača (Cupcake, Gingerbread), Microsoft voća (Mango), Symbian je odabrao ženska imena za nazive nadogradnju koja će dolaziti abecedno.
ŠTO SMO ISPROBALI?
Dva novopredstavljena uređaja iz Nokije isprobali smo na kratko vrijeme pa u ovom testu donosimo samo naša prva iskustva. Valja reći i da se radi o pretprodajnim primjercima koji se mogu razlikovati od onih koji će se naći u trgovinama krajem ovog ili početkom slijedećeg tromjesečja. Cijene još nisu formirane, no očekujemo da će Nokia E6 stajati 3.000 kuna u maloprodaji, dok će X7 stajati oko 4.500 kuna. Naravno, cijene će u ponudi operatera uz pretplatu biti još povoljnije.
Nokia E6 i Nokia X7 - službene fotke
PRETHODNICI, KONKURENCIJA
Nokia E71 i Nokia E72 dva su najpopularnija modela u zadnjih nekoliko godina iz Nokije. Razlog popularnosti leži u iznimno dobroj QWERTY tipkovnici, 1500 mAh snažnoj bateriji, kao i vrhunskoj kvaliteti izrade kakvu konkurencija rijetko nudi.
Nokia X7 nasljednik je modela Nokia X6. Osim konceptualnog dizajna, ova dva uređaja ne dijele mnogo. X6 još uvijek je u prodaji s cijenom od oko 2.500 kuna, dok će nasljednik koštati gotovo duplo više, vjerojatno zbog metalne izrade i 4.0" Gorilla Glass zaslona na dodir.
U nastavku pogledajte naša iskustva s pojedinim modelima koja se većinom odnose na vanjski izgled uređaja. Oba modela planiramo detaljno testirati kada se pojave u prodaji.
NOKIA E6 - PAKIRANJE, DIZAJN, UREĐAJ, ZASLON
Dok prodajni paket dođe na tržište proći će više od mjesec dana pa je teško reći što će točno dolaziti s Nokijom E6. Nastavno na prethodnike, pored uređaja, baterije, punjača, USB kabela i uputa nadamo se kožnoj futroli kakvu ste dobivali i uz E71 i E72. Nokia E6 dolaziti će u crnoj, sivo bijeloj i bijeloj varijanti, dok smo na korištenju imali prve dvije.
Nokia E6 i crnoj i sivoj-bijeloj varijanti
BlackBerry oduvijek bio ljuta konkurencija Nokijinoj E seriji - ili možda obratno. Tome u prilog ide i činjenica da je baš nakon najave dolaska Nokije E6, BlackBerry požurio s najavom vrlo sličnog i konkurentnog modela BlackBerry Bold Touch.
Plastičan okvir uređaja u imitiaciji kromiranog metala mogao bi se s vremenom izgrebati, a kombiniran je s metalnim dijelovima i metalnim poklopcem baterije. Bočne tipke su izvrsno izbočene i vrlo precizne za pritisak. Ovo je uvijek bila prednost na Nokijama jer Samsung, HTC i Sony Ericsson često imaju loše rješene bočne tipke.
Na vrhu se pored microSD utora memorijske kartice nalazi poveća tipka za uključivanje uređaja, dok je bočna klizna tipka za zaključavanje zaslona vrlo praktična. Spomenuti utor za punjač napokon ima kvalitetan pokrov dok su prethodnici imali gumirani pokrov koji je uslijed duljeg korištenja otpadao.
Metalni dijelovi vješto su uklopljeni s plastičnim dijelovima
Zaslon dijagonale 2.46" neznatno je veći naspram prethodnika, a uz to prekriven je stalom (prethodnici su imali plastiku) kako bi osjetljvost na dodir bila preciznija. Prednost je i veća rezolucija naspram prethodnika (640x480 piksela).
Nokia E6 pored Samsunga Galaxy S II
Mišljenja smo da je zaslon trebao biti još veći (po visini), što bi poljepšalo dizajn uređaja. Ovako QWERTY tipkovnica s navigacijskim tikpama zauzima više prostora od zaslona, što defitinitno nije trend u izradi mobitela.
Jedna od najboljih tipkovnica na tržištu
Tipke na QWERTY tipkovnici djeluju pak premekano naspram prethodnika (E71 i E72). Navigacijska tipka je puno bolje riješena dobrom izbočenošću i preciznim odazivom na pritisak. Naspram konkurencije ovo je i dalje jedna od najboljih fizičkih tipkovnica na tržištu.
1500 mAh snažna baterija najveća je prednost Nokije E6
Na stražnjem dijelu, metalan obrub kamere s dvostrukom LED bljeskalicom djeluje uvjerljivo. Ispod metalnog poklopca je ugrađena baterija snage 1500mAh (BP-4L) koja bi trebala pružiti autonomiju rada za više od pet dana što ne nudi gotovo niti jedan pametan mobitel.
SYMBIAN^3 ANNA
Najveća prednost naspram prethodnika definitivno je novo Symbian sučelje s Anna nadogradnjom. Osim što na Nokiji E6 radi iznimno brzo, dizajn početnog zaslona, izbornika Ovi mapa, galerije (...) je vizualno osvježen. Više o sučelju donosimo kada nam Nokia E6 dođe na detaljan test.
Symbian Anna izbornik i Ovi mape
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Travanj 2011.
- Dimenzije i težina: 115.5 x 59 x 10.5 mm; 133 grama
- Tipkovnica: Full QWERTY
- Zaslon: Kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 2.46" dijagonale, 640 x 480 piksela
- Procesor: 680 MHz ARM 11, 2D/3D Grafički HW akcelerator s OpenVG1.1 i OpenGL ES 2.0
- Memorija: 256 MB RAM, 1 GB ROM, 8 GB interne memorije, microSD kartice do 32 GB
- Multimedija: Vibracija, MP3, WAV zvonjava, 3.5 mm utor za slušalice, Stereo FM radio s RDS-om, audio formati MP3/WMA/WAV/RA/eAAC+, video formati MP4/H.264/H.263/RV player
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3.5G HSDPA 10.2Mbps, HSUPA 2.0Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g/n; Bluetooth v3.0 A2DP
- Kamera: 8.0 MP fotoaparat (3264x2448 piksela), HD video snimanje (720p@25fps)
- GPS prijemnik: A-GPS, Ovi Mape, Digitalni kompas
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh (BP-4L)
ZAŠTO KUPITI?
- baterija
- zaslon na dodir u kombinaciji s QWERTY tipkovnicom
- cijena
- Symbian^3 Anna nadogradnja sučelja
- kvaliteta izrade
ZAŠTO NE KUPITI?
- ekran je mogao biti i veći
- Symbian ni s novom nadogradnjom ne konkurira dovoljno Androidu
NOKIA X7 - DIZAJN, UREĐAJ, ZASLON
Nakon poslovnog modela Nokije E7, ovo je drugi uređaj tog finskog proizvođača koji dolazi s 4.0" AMOLED zaslonom osjetljivim na dodir. Ako se pitate je li prevelik, odgovor je definitivno - ne. Veliki zasloni su nešto na što se lako navikente, posebice nakon korištenja Samsunga Galaxy S II.
Nokia X7 (4.0") pored Samsunga Galaxy S II (4.3")
Čvrsta metalna konstrukcija uz težinu od 146 grama definitivno ostavlja dojam u ruci. Isto kao i kod Nokije E6, nedostaju nam gumirani dijelovi na poleđini koji bi pružali bolji grip kako uređaj ne bi iskliznuo iz ruke.
Uređaj dolazi u dvije boje (srebrna i crna) koje se u pogledu na prednju stranu previše ne uočavaju jer se zaslon kreće do samih rubova uređaja.
Crna i srebrna varijanta Nokije X7
Dizajn Nokije X7 izgleda vrlo moderno i privlačno, dok rubovi s naborima podsjećaju na igraću konzolu. Pomislili smo kako otvori skrivaju zvučnike, no radi se samo o ukrasima.
Rubovi s rešetkama podsjećaju na igraću konzolu
Za razliku od Androida, na Nokijama ne nedostaje bočnih tipki. One su na Nokiji X7 minimalno izbočene ali iznimno precizne za pritisak. Najviše nam se svidjela tipka na vrhu koja je posebno izbočena a služi otključavanju/zaključavanju zaslona.
Nema poklopca baterije pa se microSD i SIM utor nalaze bočno
Kako baterija nema poklopca i nije zamjenjiva od strane korisnika (već samo na servisu), bočno su ugrađeni utori za SIM karticu i microSD karticu. Pri vrhu se nalazi standardizirani micro USB utor za punjač i 3.5 mm utor za slušalice.
Konstrukcija je zaobljena kako bi uređaj bolje ležao u ruci
Najveća prednost ovog mobitela je svakako njegov zaslon. Na 4.0" dijagonale nudi kapacitivnu osjetljivost (puno preciznija od Rezistivne tehnologije kakvu imaju jeftini mobiteli), dok AMOLED tehnologija zaslona znači bogate boje i uštedu energije. Uz to zaslon je prekriven Gorilla Glass staklom. U praksi, rezolucija od 360x640 piksela nije mala na 4.0" upravo zbog bogatih boja.
4.0" AMOLED zaslon osjetljiv na dodir, nema tipki za upravljanje pozivima ispod zaslona
Tipka ispod zaslona je pak premalo izbočena i nedostaju fizičke tipke za upravljanje pozivima kakve ima primjerice Nokia C7.
Stražnji dio kućišta je zaobljen kako bi uređaj bolje ležao u ruci (još jednom spominjemo, nema poklopca baterije), dok je pri vrhu stražnjeg dijela smještena 8.0 MP kamera s dvostrukom bljeskalicom.
SYMBIAN^3 ANNA
Kao i kod prethodnog modela, najveća prednost novih Nokia je definitivno Symbian sučelje s Anna nadogradnjom koje između ostalog napokon nudi QWERTY virtualnu tipkovnicu u okomitom položaju.
Okomita virtualna QWERTY tipkovnica
Unatoč tome u okomitom prikazu je X7 dosta uzak pa tipkanje zahtjeva navikavanja. Iz Nokije tvrde i da je novi internet preglednik puno brži što planiramo isprobati u detaljnom testu kada uređaj stigne u prodaju. Do tada možete pogledati naš video i prikaze zaslona s novim sučeljem.
Predinstalirane igre ne dolaze s uređajem već ih valja skinuti s Ovi trgovine
Dugo očekivana - okomita virtualna QWERTY tipkovnica na Symbianu
Redizajnirane Ovi mape na Symbianu Anna
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Travanj 2011.
- Zračenje (SAR) W/kg: 0.61 W/kg
- Dimenzije i težina: 119.7 x 62.8 x 11.9 mm; 146 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED zaslon osjetljiv na dodir, 4.0" dijagonale, Gorilla glass, 360x640 piksela
- Operativni sustav: Symbian^3 Anna OS
- Procesor: 680 MHz ARM 11, Broadcom BCM2727 GPU
- Memorija: 256 MB RAM, 1 GB ROM, microSD kartica do 32 GB
- Multimedija: Vibracija, MP3, WAV zvonjava, 3.5 mm utor za slušalice, Stereo FM radio s RDS-om, podržani audio formati MP3/WMA/WAV/eAAC+; podržani video DivX/XviD/MP4/H.264/H.263/WMV
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3.5G HSDPA 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v3.0 A2DP, microUSB v2.0
- Kamera: 8.0 MP fotoaparat (3264x2448 piksela), HD video snimanje (720p@25fps)
- GPS prijemnik: A-GPS, Ovi Mape, Digitalni kompas
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS kanali
- Baterija: Li-Ion 1300 mAh (BL-5K)
ZAŠTO KUPITI?
- 4.0" Gorilla Glass zaslon na dodir
- kvaliteta izrade
- Symbian^3 Anna nadogradnja sučelja
ZAŠTO NE KUPITI?
- cijena
- Symbian ni s novom nadogradnjom ne konkurira dovoljno Androidu
ZAKLJUČAK
Gledano s pozicije razvoja i rasta Googleovog Android OS-a, dva nova modela Nokia zapravo su nastavak linija koje su već postojale i ne predstavljaju revoluciju u konceptualnom smislu, te na taj način ne konkuriraju Androidu.
Novi modeli dapače imaju vrlo naglašen industrijski dizajn i karakteristike na kakve smo navikli od Nokije. To će cijeniti trenutni vlasnici Nokia telefona koji su zadovoljni njihovim svojstvima, uz što dolazi i unaprijeđeno sučelje. Mi bi svakako voljeli da Nokia što prije promijeni nomenklaturu svojih uređaja koja bi trebala dobiti malo manje inženjerske nazive – kao što to radi HTC ili kao što je to krenuo raditi Sony Ericsson.
Softverski, već na prvi pogled sučelje je ubrzano, estestski ušminkano uz neke od duže očekivanih dodataka poput bržeg web preglednika i virtualne QWERTY tipkovnice u okomitom prikazu (na Nokiji X7). Činjenica da će u budućim kvartalima dolaziti nove nadogradnje Symbiana sa ženskim imenima, dobar je smjer razvoja, ali govori o tome da Symbian neće doživjeti radikalne promjene već će ga, barem na naprednim (pametnim) telefonima zamijeniti Microsoft Windows Phone 7 sučelje.
Iako Nokia E6 ne izgleda baš onako kako bi vaš autor (kao vlasnik modela E71) volio, veća rezolucija zaslona uz novi Symbian biti će vrlo primamljiva karakteristika širokom krugu korisnika. Kvalitetu ovog modela nadopunjuje dugotrajna baterija i ugodna QWERTY tipkovnica, pa ne sumnjamo da će se ovaj uređaj jako dobro prodavati kao i njegovi prethodnici.
-
Naziv:Ostali Na prvi pogled: Nokia X7 i Nokia E6