- Blu-Ray reproduktor
- Podrška za drugi OS
- Igre u Full HD-u
- Izmjenjivi tvrdi disk
- Bežični kontroleri
- Preskupe igre
- Sučelje nije na hrvatskom jeziku
- Nemogućnost Bluetooth razmjene
1. Uvod
Ovim testom željeli smo odgovoriti na najčešća pitanja vezana uz PlayStation 3 igraću konzolu. Koja je razlika između modela od 40 i 60 GB, što nam se nudi od prodajnih paketa pojedinih modela, kako se može zamijeniti tvrdi disk, podržava li PS3 piratske igre, mogu li se igrati igre sa PlayStationa 1 i 2, mogu li se gledati DivX filmovi i kako se instalira drugi OS. Treba li kupiti Blu Ray player? Odgovore ćete naći u slijedećim poglavljima.
Na test smo dobili prvo PlayStation 3 40GB u paketu s dva bežična kontrolera i BluRay daljinskim. Nakon toga stigla je dodatna oprema za PS3 iz Logitecha (HDMI, ChillStream kontorler, bežična tipkovnica, volan...), igre te na kraju PlayStation 3, model od 60 GB. Konzola je testirana na Sony HD Ready 40" LCD-u te Panasonic Full HD 37" LCD-u.
Iako smo mogli podijeliti ovaj test na više manjih testova, draže nam je da na jednom mjestu odgovorimo na sva pitanja vezana uz PlayStation 3.
Općenito o konzoli
PlayStation 3 nasljednik je konzole koju je osmislio Ken Kutaragi sredinom devedestih godina prošlog stojeća. Konkurenti iz Microsofta (Xbox) i Nintenda (Wii) nikada nisu zaostajali mnogo, ali PlayStation je tokom vremena postao ime, a tomu je najzahvalniji marketing koji prati ovu konzolu.
Treća generacija posebna je po tome što omogućava gledanje najnovije generacije HD filmova u Blu-Ray formatu. Omogućava i surfanje internetom na televizoru (Ethernet ili WiFi), (ponajviše za "update" firmware-a, online multiplayer..), te pohranu podataka na tvrdi disk koji je moguće izmijeniti bez gubitka garancije. Omogućava od nedavno i gledanje svih ostalih video formata (Xvid, DivX…) s DTS HD audio podrškom.
PlayStation konzola izašla je 1995. godine i do 2006. godine prodana je u preko 100 milijuna primjeraka. PlayStation 1 i 2 izašli su u normalnim, a zatim i u slim (stanjenim) izdanjima, pa je i za PS3 bilo najava (nikad portvrđenih) oko izlaska slim inačice. 2005. godine ili točno deset godina nakon prvog PlayStationa u prodaju je izašla i prijenosna inačica PlayStation Portable koja je također oduševila korisnike. Od kraja 2007. dostupan je PSP Slim i Lite model s znatno unaprijeđenim funkcijama naspram prvog PSP-a. Osim toga u trgovinama još se može kupiti PlayStation 2 (slim), te PlayStation 3, modeli od 40 i 60GB te PSP, te PSP Slim i Lite. Model od 60GB službeno više nije u prodaji, no možda ga nađete u nekoj od trgovina.
Cijena
Službeno od PlayStation 3-ojke, do 15. 10. 2007. je bio dostupan model od 60GB s dvije igre u paketu (s cijenom na početku od 4 700 do kasnije 4 000 kuna). Nakon toga dostupan je također samo u sjajnoj crnoj boji (u Japanu i drugdje i u još nekim bojama) 40 GB model, s različitim prodajnim paketima. To znači da ćete možda kupiti model od 40GB u paketu s jednom igrom (npr.GTA 4 za 3 400 kuna), bez BluRay daljinskog, s dva bežična kontrolera, ili bez igre ali s Blu-Ray daljinskim (oko 3000 kuna).
U Americi i Europi prodaje se i model s većim tvrdim diskom, može se naručiti i preko interneta, no s obzirom na lakoću izmjene postojećeg tvrdog diska za novi, ne vidimo potrebu za kupnjom konzole s većim diskom (80 GB).
Cijena od preko 4 500 kuna na početku bila je veliki nedostatak. Današnja cijena od oko 3 000 kuna je, smatramo realna i prihvatljiva za ono što konzola nudi. Također ako želite proći još jeftinije možete kupiti rabljenu (obavezno s aktualnom garancijom iz dućana) za 2200 do 2700 kuna.
Konkurenti
Osim PlayStationa tu su i različiti paketi i modeli Microsoft-ovog Xbox-a 360, te Nintendo Wii konzola. Ipak kod nas je najprodavaniji i najpoznatiji PlayStation.
Microsoft Xbox 360 i Nintendo Wii
Razlika u cijeni između Wii-a, Xbox-a i PS3-ojke je velika, ali možda i opravdana. Xbox 360 Premuim je cijenom bliži PS3 40GB, i nudi slične karakteristike, no bez BluRay reproduktora (Microsoft se oslanjao na konkurentni HD DVD koji je izgubio bitku s BluRay-om) što će uskoro biti poveći nedostatak. Kod Xbox-a HDD se zamjenjuje još lakše nego kod PS3-ojke, ali morate kupiti HDD isključivo za Xbox dok za PS3 možete zamijeniti bilo koji 2.5" HDD. Također neki Xbox-ovi nemaju HDMI priključak, a WiFi imaju kao nadogradnju dok ga PS3 ima ugrađenog. Nintendo Wii nudi nešto slabije karakteristike s znatno povoljnijom cijenom, i u Japanu je prodavaniji od PS3-a, ali u Europi čini se ne postiže značajniji uspjeh. Navodno Wii ima nevjerojatno privlačnu igrivost no i ne tako dobru grafiku.
PC vs. Igraće konzole
Često se postavlja pitanje, je li bolji PC ili igraća konzola? Evo našeg odgovora: Igraća konzola.
Računala se često kupuju radi igara, dobro se prodaju gamerski prijenosnici kakvog primjerice i mi imamo. Iako je star više od dvije godine, tada je s GeForce 7800 GTX i rezolucijom od 1650x1080 (2GB RAM, Intel 2.0 Ghz) bio zadivljujuć. Cijenu bolje da ne spominjemo jer za nju danas (koliko opet košta takav novi) možete kupiti 46" Full HD LCD, PlayStation 3 konzolu i par igara.
Gamerski desktop košta između 7 i 11 tisuća kuna (naravno cijena može ići i do 20 tisuća). Govorimo pritom o GeForce 8800 grafičkoj kartici, 2 do 4 GB RAM-a, 3.2 Ghz Core 2 Duo procesoru, matičnoj, kućištu, i malo boljem monitoru od 20 do 24 inča s Full HD rezolucijom. Opet za 7 i pol tisuća kuna možete kupiti najbolji 32" LCD i nedostaje vam 3 tisuće za PS3. No naravno ne morate kupiti najbolji LCD, možete oboje kupiti i za 7 tisuća.
Reći ćete: "ali računalo nam treba i za druge stvari". Da, ali i televizor ćete kad tad kupiti, zar ne?
Za PS3 konzolu možete kupiti i bežičnu tipkovnicu, a na PS3 možete instalirati Linux (ili Windowse) i čak igrati PC igre.
2. Usporedba PS3 modela: 40 vs. 60 GB
Jedina razlika modela od 40 i 60 GB nije samo kapacitet tvrdog diska. No smatramo potrebnim odmah na početku naglasiti da kupnjom „jefitinijeg“ modela ne gubite na gotovo ničemu! Prva razlika između ove dvije konzole očituje se na početku u dizajnu. 60GB konzola ima kromirane dijelove, 40GB ima mat srebrne dijelove. Kromirani detalji su puno ljepši, ali ne i bitni. Čisto da se vidi razlika da ste kupnjom 60GB modela platili koju tisuću više i da ste među prvima imali PlayStation 3.
Primjerice iPhone je prvo izašao po jednoj cijeni da bi ubrzo nakon toga koštao čak 200$ manje. iPhone-ovi prvi kupci su bili prevareni, i novac im je vraćen, dok su kupci PS3 ipak dobili nešto bolju konzolu, za znatno višu cijenu.
PlayStation 3, 40GB
PlayStation 3, 60GB
Model od 60 GB u jednom trenutku nam se učinio nešto većih dimenzija, ali tu ipak nema razlika.
Modeli od 40 i 60 GB na prvi pogled izgledaju isto
Druga velika razlika je poklopac kraj utora za Blu-Ray/DVD jedinicu kod 60GB modela, ispod kojeg se nalazi utor za Memory karticu od PS2 (CF), čitač memorijskih kartica (SD/MiniSD) i PRO utor za Memorij stick PRO. 40 GB model nema taj poklopac niti čitač memorijskih kartica.
Zbog razlike u cijeni postoji i razlika u karakteristikama
Prema iskustvima vlasnika modela od 60GB, model od 40GB manje se zagrijava i hladi.
Još jedna velika razlika je broj USB priključaka: 60 GB model ih ima četiri, dok ih 40 GB model ima dva. Ako želite stalno iskorištavati baš sve što konzola nudi, mogla bi vam zatrebati 3 ili 4 USB priključka, ali za prosječnog korisnika, dva su itekako dovoljna.
Razlike između dva modela očituju se i u vanjskom izgledu
Zašto postoje razlike? Jednostavno da kupci koji su platili više, ne bi bili na neki način uvrijeđeni, da netko ne bi tužio PlayStation jer je nesrazmjerno platio više od drugih, i zato što su u PlayStationu zaključili da gotovo nitko ne igra igre s PS1 i PS2 na PS3-u (većinom zbog slabije rezolucije tih igara). Dakle ako vam je doista do PS1/2 igara na PS3-u, potrudite se i nabavite model od 60GB!
Stražnji dio 40 i 60 GB je identičan
20GB HDD se ionako može jednostavno zamijeniti većim, a 2 USB priključka više bi u iznimnim situacijama mogla biti potrebna. Čitač memorijskih kartica ipak ima nešto više smisla, jer bi tako mogli igrati igre s PSP-a ili pregledavati sadržaje s memorijske kartice iz mobitela, fotoaparata i slično.
Ubacivanjem originalne igre za PS2 u model od 40GB, konzola će tražiti Setup, koji će trati beskonačno (ili će na kraju reći da je neuspio). Zbog toga smo konzolu morali resetirati.
Kvarovi: na seriji od 1000 komada 40GB modela znao se kvariti laser, ali to je 1% od ukupno prodanih primjeraka, te je ta brojka zanemariva. Na modelu od 60GB nije bilo serijskih kvarova.
Donji dio na kojem se mijenja tvrdi disk je jednak: 40 i 60 GB
Čišćenje od prašine
Još jedna mala razlika, koja je tek nedavno otkrivena: Kako očistiti 40 GB konzolu od prašine? Isključite stražnji prekidač, potom ga ponovno uključite dok istovremeno držite pritisnutu tipku Eject. Konzola će doći u "self maintenance" mod u kojem će se uključiti svi ventilatori u konzoli. Nakon desetak sekundi rada konzola će se ugasiti.
Radi preglednosti evo i tablice razlika:
PS3 40 GB | PS3 60 GB |
2 x USB | 4 x USB |
- | podrška za PS 1 i 2 igre |
mat srebrni dijelovi kućišta | kromirani dijelovi kućišta |
tvrdi disk 40 GB | tvrdi disk 60 GB |
- | čitač memorijskih kartica |
3. Kutija, konzola, oprema, konektori
Popis dostupnih PS3 prodajnih paketa:
- PS3 40 GB + Gran Turismo 5 Prologue (3300 kn)
- PS3 40 GB + NFS Prostreet i Uncharted: Drakes Fortune (3800 kn)
- PS3 40 GB + GTA 4 (3500 kn)
- PS3 40 GB + FIFA 08 i Ratchet&Clank (3600 kn)
- PS3 40 GB + Lair i Heavenly Sword (3600 kn)
- PS3 40 GB (3200 kn)
Popis dostupne dodatne opreme za PS3:
- Blu Ray daljinski upravljač (200 kn)
- Komponentni AV kabel
- HDMI to DVI kabel (150 kn)
- Logitech HDMI kabel (350 kn)
- PS3 HDMI Cable Sony (250)
- Bandridge HDMI kabel (130 kn)
- Logitech ChillStream (230 kn)
- Logitech Cordless Precision (270 kn)
- Logitech G25 Racing Wheel PC/PS3 (2000 kn)
- Logitech Cordless Mediaboard PS3 (500 kn)
- Sixaxis (400 kn)
- RinoSeat Revolution-G25 Edition (1800 kn)
Popis opreme na testu:
- PS3 40 GB
- PS3 60 GB
- Sony Bravia KDL-40S3000
- Panasonic Riviera TX-37LZ70P
- Logitech Cordless Mediaboard PS3
- Sixaxis
RinoPlayseat Revolution-G25 Edition- Logitech G25 Racing Wheel
- Logitech Cordless Precision
- Logitech ChillStream
- Logitech HDMI kabel
- Bandridge HDMI kabel
- Komponentni AV kabel
- Blu Ray daljinski upravljač
- digitalni optički kabel
- RJ-45 mrežni kabel
- Logitech G51 (5.1 kanalni zvučnički sustav)
- Technics Receiver DA-850 s Wharfedale Diamond III zvučnicima
Kutija, oprema, dodatna oprema
Kutija je praktična i ima ručku za nošenje. U njoj se uvijek nalazi bežični kontroler Sixaxis, te još jedan kontroler (u većini paketa također bežični). Zanimljivo je da nekolicina ljudi koji nabave PS3 niti neznaju da imaju bežični kontroler te ga koriste sa USB žicom. Dok jednog dana ne otrkriju da su cijelo vrijeme imali bežični kontroler.
Dizajn
Jedan od bitnijih elemenata svakog uređaja je dizajn. Jer ako ćete nešto koristiti sljedećih nekoliko godina, želite da to barem lijepo izgleda. I PlayStation 3 zaista u tom segmentu nema greške. Dizajn je jednostavno odličan. Jedino što nam možda nedostaje je mogućnost izbora boja konzole. Sjajno bijela koje nema za kupiti u Europi je također vrlo lijepa. Najave oko modela s većim HDD-om ili u drugoj boji nema.
Završna obrada također je odlična. Dodatan plus je to što se konzola može držati okomito i horizontalno pa ju tako možete prilagoditi vašem prostoru. Čak se i mali PS3 logotip može okrenuti ovisno kako držite konzolu.
Priključci
Od priključaka tu su naponski i Multi AV s produžetkom za SCART.
Mogli bi prigovoriti kako nedostaje još jedan HDMI priključak na kozoli, za receiver od kućnog kina ili neki sličan uređaj, jer je HDMI je u potpunosti već zamijenio SCART. Digitalni optički smo koristili za spajanje konzole s pojačalom, a RJ-45 mrežni za povezivanje na Internet, da bi tek kasnije otkrili da konzola ima WiFi podršku za spajanje na bežičnu mrežu (W-LAN). Pohvalno je što osnovne kablove dobijete u paketu, dok recimo kupnjom printera koji je svakodnevno potreban možda nećete dobiti ni USB kabel za spajanje na računalo (HP LaserJet printer), što je apsolutno katastrofa. Kod hi-fi komponenti isto nećete dobiti kablove, ali na to smo naviklli.
Logtiech HDMI kabel za PS3
Za usporedbu smo imali dva HDMI kabela, jedan Logitechov koji košta 350kn, te jedan Bandridge kabel koji košta nešto više od 100kn.
Iskreno razlika nije bila uočljiva, te bi nju vjerojatno primjetili nakon povećeg broja sati gledanja igre. Ako možete, kupite malo skuplji kabel jer su oni najjeftiniji dužine samo 1 metra, te je njihova kvaliteta upitna.
Naspram AV (ili SCART) kabela, korištenje HDMI kabela je itekako preporučljivo ako imate HD televizor. Razliku u slici možete pogledati ovdje na primjeru s HDtelevizje. Za HDMI ćete morati izdvojiti nešto više novaca nego za običan kabel. Najjeftiniji 1 metarski stoji oko 100 kuna, dok ćete često pronaći i kablove od 300 do 600 kuna.
Tek nakon instaliranja novog firmware-a (2.20) uređaj je prepoznao već prije spojen HDMI kabel koji u početku nismo uspjeli podesiti. Sistem nas je pitao želimo li koristiit HDMI kabel što smo i odbarali.
Nakon odabira HDMI sučelja sistem nam je ponudio podešavanje optimalnih postavki prema mogućnostima televizora. Postavljen je 1080i/60 rezolucija. Na Panasonic Full HD LCD-u također se automatski podešavala 1080i slika. Naime na HD Ready TV-u slika se komprimira dok se na Full HD-u prikazuje u potpunosti.
Uključivanje konzole
Konzola ima stražnji prekidač kojime uređaj dolazi u Stand-By mod. Nakon toga konzolu možete upaliti preko Sixaxisa (pritiskom na PlayStation gumb) ili preko gumba osjetljivog na dodir na samoj konzoli.
Od tipki na konzoli, straga je POWER prekidač čijim pritiskom konzola dolazi u Stand-By mod, dok su naprijed, ispod utora za DVD dvije tipke osjetljive na dodir, jedna za paljenje i gašenje konzole, i druga za umetanje ili vađenje DVD-a. Nismo navikli na tipke osjetljive na dodir jer nemamo osjećaj kada smo ih pravilno pritisnuli a kada ne, no s vremenom smo se i na to navikli. Ovakvi gumbi su novost pa ne znamo kako će se ponašati nakon što ih pritisnete par tisuća puta. Pitanje hoće li se uništiti pogotovo jer ljudi nenaviknuti na njih stišću gumb jače misleći kako će pritisnuti kao klasičnog. Ako želite da vam konzola traje, dovoljno je svaki put doslovno samo lagano dotaknuti gumb.
Od opreme smo u kutiji 40 GB modela dobili smo naponski kabel, Multi AV s konvertorom za SCART, dva bežična kontrolera, upute, CD s najnovijim firmware-om i Blu-Ray daljinski. HDMI kabeli i ostalo je dodatna oprema.
Prilikom prvog spajanja konzole, spojili smo strujni kabel i zatim povezali konzolu putem Multi AV-a na televizor. Konzola nas je tražila da spojimo Sixaxis putem USB kabela.
Podešavanje na AV kanalu ide jednostavno i brzo. Bilo bi nam draže da konzola sama podešava vrijeme prema TV-u ili internetu, ali to je sitnica.
Kako na početku testa nismo odmah dobili igre za PS3, nakon malo surfanja, kopanja po menijima i upoznavanjem s konzolom, ubrzo nam je PS3 dosadio, što ipak ne znači da je BluRay/DVD player, ili mogućnost surfanja internetom bezvezna. Jednostavno, više bi vremena provodili s igama. Kada su pak došle igre, teško je bilo raditi bilo što drugo osim igranja Call Of Duty 3, boksanja u paru ili vožnje Need for Speeda-a.
40" HD Ready i 37" Full HD LCD
Na početku sve smo testirali na HD ready LCD-u, dok smo kasnije dobili priliku detaljno testirati konzolu i sve igre na Full HD LCD-u. Razlika u slici je bila itekako uočljiva. S obzirom da su cijene Full HD-a već pale na prihvatljivih 6 tisuća kuna, apsolutno preporučamo Full HD!
4. Usporedni test kontrolera za PlayStation 3
Sixaxis
Sony-ev originalni kontroler je ugodan u ruci i s njime se vrlo jednostavno upravlja kroz korisničko sučelje ili na primjer DVD ili Blu-Ray film. Za upravljanje u igrama, surfanje po internetu i slično, potrebno je određeno vrijeme da se naučite tj. priviknete na kontroler. Na većini igara funkcije su slične pa se to nakon duljeg igranja nauči. Neki smatraju da je Sixaxis, tj. općenito kontroler kompliciran, ali mi smatramo da je odličan. Manjih je dimenzija od Logitech Cordless Precisiona i za razliku od Logitecha ima ugrađenu bateriju koja se preko USB kabela puni otprilike 2 sata. Službeno očekivano trajanje baterije na Sixaxisu je 30 sati rada, a na početku ga je potrebno puniti više sati.
Ako imate PS3, tada zasigurno imate i Sixaxis-a, pa možete prestati koristiti USB kabel ako ste bili u uvjerenju da je to žičani kontroler.
Posebnost bežičnog kontrolera (bilo Sixaxisa ili Cordless Precisiona je što prepoznaje pomicanje kontorlera vertikalno i horizontalno, što će vas neke igre i tražiti - npr.u Call of Duty 3 morate se doslovno boriti s kontrolerom). Naime u samom kontroleru je senzor, čije funkcioniranje ipak ovisi o podršci igre za tu opciju (nisu sve igre kompatibilne sa senzorom).
Nažalost nismo imali Dual Shock s PS2, ali ne vidimo niti način kako bi ga spojili jer nema USB konektore, a tražiti konvertor pinskog u USB jednostavno nam se nije dalo. Pitanje je bi li i tada Dual Shock radio.
Dual Shock 3 je zasada samo u najavi, a na internetu se pojavljuje u bijeloj boji. Naravno biti će bežičan, i smatramo da je to jedan od najznačajnijih dodataka uz PS3, s obzirom na to koliko nam je značio igrajući PS 1 ili 2.
Logitech Cordless Precision
Za aktivaciju ovog bežičnog kontrolera dovoljno je ubaciti USB stick koji odašilje signal i ovaj kontorler će se aktivirati. Za razliku od Sixasixa koji ima ugrađenu bateriju i puni se preko USB kabela, Logitechov bežični kontroler ima dvije AA baterije i većih je dimeinzija od Sixaxisa tako da će bolje ležati u većim (muškim rukama). Tipke su vrlo slične ali ne i identične kao na Sixaxisu. No ako se naviknete na Sixaxis neće vam biti teško prebaciti se na Logitech Cordless Precision.
Logitech ChillStream
Na početku treba naglasiti da je model u crnoj boji puno je ljepši od sivog kakvog smo imali na testu.
Ovaj kontroler ipak nije bežični, ali hladi ruke za vrijeme igre. Sad si mislite wow cool ili wow (!) koja glupost. Vjerovali ili ne hlađenje itekako ima smisla. Devedeset posto ljudi kojima smo rekli da smo nabavili kontroler koji hladi ruke nasmijalo se. Slično nekako smo i mi reagirali kada smo prvi puta čuli za taj kontroler. Ali ako ste imali igraću konzolu do sada i ako ste provodili dane i sate igrajući se, onda znate da hlađenje ruku, pogotovo nakon dužeg igranja itekako ima smisla.
Ipak žica tog kontrolera je trebala biti bar još pola metra duža, jer sadašnjih 1.8 m nije dovoljno ako imate 40“ TV, a da ne govorimo 46“ i veći jer je nemoguće sjediti tako blizu ekranu.
Osim toga malo veći entuzijasti koji će se uživiti u igru mogli bi i otrgnuti kratku žicu iz kontrolera. Nama se to nije dogodilo jer smo se ipak suzdržali od duljeg provođenja vremena igrajući se, što nije bilo lako. Kontorler ugodno hladi ruke, posebice kod multiplayer igara. Kod boksa s dva playera nakon znojenja sa Sixaxisom, ChillStream je bio pravo osvježenje.
Ako se malo više uživite u igru, mogli bi vas zaboljeti i mišići na rukama. Zato kod PS4 konzole očekujemo masažni ChillStream.
Logitech Cordless MediaBoard Pro
Nakon što u ovu Logitech bežičnu tipkovnicu ubacite dvije AA baterije trebate pratiti upute koje idu uz tipkovnicu. Nakon aktiviranja tipkovnice koja je vrlo lijepog sjajno-crnog dizajna, korištenje menija je jednako jednostavno kao i surfanje internetom i upisivanje adresa. Tipkovnica ima touch pad, no iskreno brže ćete pomicati kursor na ekranu putem Sixaxisa. Osim za neke posebne igre u kojima bi tipkovnica bila puno bolji odabir, niti BD daljinski niti tipkovnica za prosječne korisnike nisu potrebne - dovoljan je Sixaxis.
No ako ćete željeti instalirati Linux (ili Windows) na PS3, tada vam obavezno treba tipkovnica! Ova Logitech tipkovnica možda je malo i preskupa (450 kn), ali nudi lijep dizajn, male i kompaktne dimenzije, te dugotrajnu bateriju (jer se sama gasi nakon nekog vremena) i najvažnije bežična je! Ako vam je to preskupo spojite ili nabavite običnu USB tipkovnicu za dvjestotinjak kuna (i tražite žicu dužu od 2 m - što nećete lako pronaći).
Blu Ray daljinski za PS3
Ovo je daljinski za BluRay jedinicu. Isprobali smo radi li i kao kontroler za igrice…. No to nije imalo baš previše smisla. Može raditi i kao kontroler, ali nema dva kružna joysticka za pomicanje lika u igri kao Sixaxis ili Cordless Precision.
Ono što nas je zasmetalo je da se ispod Play tipke na daljinskom nalazi Stop tipka, a ispod nje je Pause tipka. To nije baš logično jer smo jedno desetak puta pritisnuli Stop umjesto Pause ili Play gumba. Prirodno bi bilo da je ispod Play-a - Pauza, a na dnu Stop. Ništa strašno, ali kad se na sitnicama (nestandardizirani položaj tipki na daljnskom) griješi to nikako nije lijepo.
Općenito taj daljinski nas nije posebno impresionirao. Tipke na njemu su od lošije gume nego tipke s daljinskog od Sony televizora ili pak s Panasonic Full HDTV-a koji ima zaista odličan daljinski (već vidimo, trajat će dugo i preživjeti masne ruke od hrane), a cijeli daljinski izrađen je od nekvalitetne plastike. Vrlo se lako naučiti na Sixaxis kontroler pa daljinski ima smisla baš ako ste filmoljubac pa želite imati tipke za direktno prebacivanje poglavlja, ubacivanje/izbacivanje CD/DVD/BluRay-a i direktne tipke za mjenjanje titlova, jezika govora na DVD-u. Sve to naravno možete i na bežičnom kontorleru, ali je dakako puno lakše preko direktnih tipki daljinskog upravljača.
Inače dodatna mana je što se daljinski mora posebno instalirati na konzoli. Kad tad pronaći ćete to u meniju pod Postavkama (Settings>Accessory Settings>Register BD Remote Control), ali nepotrebno ćete se možda iznervirati dok to nađete i izgubiti ćete vrijeme čekajući da napokon počnete gledati film - s daljinskim!
Da bi registrirali BD daljinski, morate stisnu ENTER i Play tipku i držat dok se ne registrira. Nakon toga upravljanje ide jednostavno.
Najveći nedostatak Blu-Ray daljinskog je što nema i Infracrveni odašiljač kao što to imaju normalni daljinski upravljači, jer bi se tada moglo upravljati i nekim komandama televizora (bar Sony modela) kao što se to može kod DVD playera (pojačavanje zvuka, mijenjanje programa…). I drugi vlasnici koji su dobili ovaj daljinski uz konzolu primjetili su to isto.
Logitech G25 Racing Wheel + RinoPlayseat Revolution-G25 Edition
Ponovno zahvaljujući Logitech-u imali smo priliku isprobati konstukciju sportske stolice (Rinoseat Revolution), volana G25 (Logitech G25 Racing Wheel dolazi u paketu s pedalama i mjenjačem, a košta nešto manje od 2000 kuna) u kombinaciji s 5.1. kanalnim G51 Logitech računalnim kućnim kinom, i igrom PS3 Grand Turismo Prologue 5 čiji je ovo službeni volan. Osim toga na sustavu zvučnika G51 i Wharfedale zvučnicima s Technics pojačalom probali smo i ostale igre (o tome na poglavlju s igrama). Cijeli taj sustav bio je spojen na Panasonic Full HD TV.
Osjećaj vožnje na volanu je poseban, a sjedenje u sportskoj stolici još je veći doživljaj. Dok će vas možda vožnja u pravoj Subaru Imperzi WRX zabijati po tvrdom sjedalu, kada se uživite u Grand Turismo Prologue 5, i malo više pojačate zvuk, sami ćete se refleksno zabijati u stolici. Ili smo se mi previše uživili.
Naravno, moguće je mijenjanje brzina na samom volanu što daje zvuk klika koji je odličan. Pri zavoju na volanu se itekako osjeti kada prijeđete preko rubnika ceste, a kada uđete u spin volan se sam zakreće, i pri tome ima težinu što daje još bolji osjećaj. Prikopčan na Rinoseat volan se dobro drži. Kada smo prije testirali Logitech volan pričvršćen na stol, često je iskakao.
Nakon malog dužeg vremena igranja teško je bilo odvojiti se.
Slika je bila zaista vrhunska i razlika između HD Ready i Full HD-a je itekako primjetljiva, pogotovo kada je veća rezolucija (1920x1080) na 37" (97 cm), a manja (1366x768) na malo većem 40" (104 cm) LDC-u.
Ako kupujete ovaj sustav, platit ćete ga 3 800 kuna, plus PS3 i HDTV (koji valjda već imate s nekakvim kućnim kinom), a za to ćete dobiti zaista odličan osjećaj vožnje na trkaćim stazama. Kvaliteti najviše dosada pridonosi vrhunska slika i detalji koji su kao na animiranom filmu.
Više na poglavlju uz igre.
Logitech Vantage USB Headset PS3
Dobro možda nismo testirali baš svu dodatnu opremu. Naime postoji i žičani sustav slušalica i mikrofona. Osim toga moguće je spojiti i bilo koji Bluetooth headset na PS3 i tako na primjer u multiplayeru razgovarati s drugim igračima.
PlayStation Eye
Pojavljuje se i kamera za PlayStation no kod nas je nema u prodaji pa nije jasno čemu ona služi te je li povezana s nedavno najavljivanim "PS3 headtrackinogom".Čini se da itekako ima veze s "headtrackingom" jer su najavljivane karakteristike kamere visoka razlučivost, te minimum od čak 60 sličica u sekundi koje će ona "hvatati" (snimati).
5. Korisničko sučelje i instalacija drugog OS-a
Korisničko sučelje
Korisničko sučelje je vrlo važna komponenta svakog modernog uređaja, i ono je na PS3-ojki vrlo lijepo dizajnirano. Zove se XrossMediaBar. Podržava instaliranje različitih teme, te instaliranje drugog operativnog sustava što zapravo znači neograničene mogućnosti. Osim toga jedna od najvažnijih stvari (osim organizacije menija) je odziv menija koji je odličan. Sve radi jako brzo i nije se niti jednom značajno usporilo.
Sučelje na hrvatskom jeziku bi jako dobro došlo, iako se snalazimo i na engleskom. To je jedna od većih mana pogotovo jer je uređaj kupljen u našem dućanu, a ne uvezen.
Sami meniji su na prvi pogled jako pregledni, no ako želite pronaći WLAN konekciju ili podesiti nešto od dodatne opreme, trebat će vam neko vrijeme da kopate po menijima. Možda su meniji mogli biti i bolje organizirani, ali ne bi rekli da su jako nelogični. Jednostavno ima puno opcija i nisu tako intuitivno postavljene.
Firmware
CD-u koji smo dobili s konzolom sadržavao je najnoviji firmware koji smo instalirali. Dosada je jako puno firmwarea izašlo za PS3 i gotovo svaki je donio neko unaprijeđenje, što je itekako pohvalno i stavlja igraću konzolu u rang s PC-em preko kojeg na primjer možete skinuti nove drivere ili slično. Zadnji firmware je bio 2.30 koji je donio DTS HD audio podršku. Prije njega značajan je bio 2.17 firmware koji je omogućio gledanje DivX-a. Ako imate PS3 konzolu, trgnite se i spojite ju na Internet preko mrežnog kabela ili WLAN-a. Dovoljno je otići u Settings>Upgrade softver.
Nakon par minuta downloada 2.20 firmwera sistem obavještava koje su prednosti tog firmware-a te slijedi jednostavna instalacija koja traje također par minuta. Download i instalacija 2.30 firmware trajala je nešto duže (15-20 minuta).
U meniju odvojene su Music, Photo i Video kategorije, što je eventualno moglo biti spojeno u jednu kategoriju: Multimedia, jer bi tako pohrana sadržaja na HDD išla brže.
Iako su mnogi firmware-i donijeli mnogo toga, još puno stvati nedostaje! Na primjer, podrška za Flash na internetu, podrška za druge Bluetooth uređaje...
Teme sučelja
Postoje dvije predinstalirane teme za korisničko sučelje, a druge teme možete skinuti s Interneta na računalu i onda ih prebaciti na USB, CD (...). Jedino je važno da na mediju kreirate datoteku "PS3" (velikim slovima) i potom u njoj napravite datoteku "THEME" (također velikim slovima). Kad ubacite CD ili USB, treb otići U settings>Theme u korisničkom sučelju, te Change Theme>Install.
Još brže i jednostavnije je da preko svog PlayStationa odete
na PlayStation Network ili neku od stranica s temama i skinete temu koju želite.
Instalacija drugog OS-a
Još je PS2 podržavao instalaciju Linuxa preko PS2 Linux Kit-a (koji je sadržavao Linux OS, USB tipkovnicu, VGA adapter, PS2 Network adapter i 40 GB HDD).
Zanimljivo je da je Sony na početku počeo prodaju PS3-ojke s predisntaliranim Linuxom, dok je kasnije u firmware ugrađena opcija "Other OS" preko koje možete instalirati Boot Loader za Linux. Evo kako to izgleda.
Za instalaciju Linux-a koji PlayStation odnosno Sony službeno podržava (Windowse također podržava -preko Linuxa) trebat će vam naprije USB ili Logitech Cordless tipkovnica.
Linux ima više dostupnih verzija (komercijalnih) od kojih su neka besplatna a neka se mogu kupiti (PS3 podržava Debian, Fedora 8, Gentoo, OpenSuSE i Ubuntu).
Na USB-u ili CD-u trebate kreirati datoteke s Boot Loaderom za PS3. Nakon toga potrebno je napraviti particiju diska na PlayStationu 3, što je jednostavno moguće u meniju i zatim se na jednoj od particija pokrene boot loader za Linux.
Upute kako instalirati Linux pogledajte ovdje, dok su službene Sony upute ovdje.
Instalacija Windows XP-a
Nakon što ste instalirali Linux OS, možete intalirati "virtualnu mašinu" i pomoću nje simulirati Winowse. Raditi će jednako brzo kao i na PC-u.
Iako nismo probali, ne sumnjamo da se tako mogu igrati i PC igre na PS3-ojki. Ako ne, to je sigurno moguće preko StreamMyGame sustava kojime igru s PC-a prenosite na konzolu i tako ju igrate na TV-u.
6. WLAN, Bluetooth, Internet, USB, PS Network
Povezivanje na mrežu
Konzolu možete povezati preko običnog mrežnog kabela kako bi ju spojili na Internet. Za spajanje na sreću nije potrebno podešavati nikakve postavke u sučelju već samo trebate spojiti kabel na mrežni DSL ruter. Konzola ima ugrađen WiFi za što morate otići u Settings> Network connections, te imate odabir "Wireless" ili "Wired" Nakon odabira Wireless prikazati će se dostupne WLAN mreže.
Spajanje više konzola u mrežu
Na žalost nismo isprobali. Za to bi nam osim dvije konzole koje smo imali, trebala i dva televizora jedan kraj drugog. Tada bi mogli "baciti" Call of Duty u dvoje na dva ekrana. Jako lijepo, ali nismo imali dva televizora na jednom mjestu tako da na žalost ništa od toga.
Kako koristiti USB memoriju ili spojiti eksterni HDD na PS3?
Kao što smo već rekli konzola od 40GB ima dva, a model s 60GB četiri USB priključka. Na žalost ne možete jednostavno ubaciti USB stick u konzolu kao i u računalo i kopirati datoteke. Ubacivanje USB-a s glazbom i slikama i odabirom u meniju, na glazbu sa "media servera" ne pronalazi ništa. Najlakše je prebacivanje podataka preko CD/DVD medija.
Sadržaje s USB memorije ili eksternog HDD moguće je pregledavati, ako na njemu raspodjelite datoteke pod ovim nazivima: "Picture", "Music", "Video" (s velikim početnim slovom). Tada ćete bez problema pregledavati sadržaje na USB-u, ili ih kopirati na tvrdi disk konzole. Bilo bi lijepo kada bi ovakvo nešto bilo naznačeno u korisničkom sučelju, ili kada bi se prikazala napomena prilikom ubacivanja USB-a. Kako na eksternom disku od 500 GB imamo gomilu filmova (DivX, DVD...) odlično je da napokon sve to možemo gledati na velikom LCD-u zahvaljujući PlayStationu 3! Naravno nakon što malo reorganiziramo datoteke.
Bluetooh
Pod Settings>Accessory Settings> možete uključiti vaš BluRay daljinski, Bluetooth Headset ili Keyboard, mouse i slične dodatke posebno napravljene za PS3.
Trenutni firmware ne podržava klasičnu razmjenu sadržaja preko Bluetootha (kao npr. s mobitela na mobitel), što je zaista šteta. Ipak to ne umanjuje previše vrijednost konzole kao možda nemogućnost snimanja TV sadržaja na PS3 bez Play TV-a koji nije dostupan za Hrvatsku (više o tome u osmom poglavlju).
Surfanje Internetom na TV-u
Prvi puta nam je bilo neobično surfati internetom preko velikog LCD ekrana, ali kasnije, iskreno da priznamo, nije bilo ništa posebno. Jako je pohvalno da ta opcija postoji, i odlično je što usred gledanja TV-a možda propustite neku aktualnu vijest, jednostavno se spojite na Internet i potražite ju. Ali većina ljudi je navikla na računalo, a PS3 nije ponudio nikakav revolucionaran pretraživač, već solidan koji ipak treba malo naučiti koristiti.
Desnim krugom na Sixaxisu pomičete stranicu u web pretraživaču (gore, dolje, ljevo desno) dok lijevim krugom pomićete kursor. L1 i R1 služe za zum in/out, Play tipka je Enter... Također, bilo bi lijepo da kada uđete u pretraživač, da se pojavi neka uputa bar na početku, kako koristiti kontroler za internet. Kada se naučite surfanje će ići jako brzo.
Nakon malo surfanja po PlayStation Networku na kojem se nalaze vijesti o konzoli, igrama i slično, odlučili smo instalirati najnoviju verziju firmwera, 2.30.
Kod otvaranja Internet pretraživača uvijek se otvara službena PlayStationn UK stranica. Pritiskom gumba Start odabirete web adresu. Browser radi dobro i na kontroleru možete jednostavno zumirati i povećati npr. neki članak. Jedino što se nekad ne razlikuju č,ć,š, đ, ž slova ili se krivo prikazuju.
Web pretraživač je dobar ali nešto sporiji Firefoxa koji koristimo na računalu. S obzirom da je sustav baziran na Linuxu možete instalirati Firefox za Linux.
Svaki puta kada dođemo na jednu stranicu traži prihvaćanje plugina, svaki puta istog… Dakle ne pamti već prihvaćene plugine, što je velika mana. Najviše nedostaje E-mail klijent. S bežičnom tipkovnicom sam surfanje ne ide toliko brže, ali je jednostavnije ukucavanje adresa ili bilo kakvo pisanje preko interneta.
Prilikom surfanja internetom konzola se dvaput zablokirala.
Iako nam automatski nudi instalaciju flasha za gledanje videa na internetu, ne možemo ga instalirati. Sadašnji firmware to ne omogućuje, i nadamo se da će neki noviji to ponuditi.
Folding @home aplikacija
Prvo ju je potrebno skinuti (oko 50 MB), i potom se instalira.
Čemu služi? "Vlasnici PS3 koji doniraju slobodno vrijeme svoje konzole za procesiranje informacija koje služe u istraživanju o slaganju proteina, za koje se autori nadaju da će pomoći u otkrivanju lijekova za Parkinsonovu i Alzheimerovu bolest, kao i za određene oblike raka“.
PlayStation Network
Registracija na PS Network je jednostavna iako traje nekih 15-ak minuta. Možete se ulogirati pod "Master" ili "Sub" korisničkim profilom. Nakon prihvaćanja "Liscence agreementa" i unosa osobnih podataka, odabirete avatar i dolazite do ankete. Nakon registracije, možete se ulogirati.
Postupak registracije opisan na Gizmondu
Neslužbeno smo doznali da uskoro dolazi i PlayStation Network Hrvatska.
Preko PS Networka možete se spjati s vašim prijateljima i igrati igre u multiplayeru-u. Evo jednog zanimljivog videa kako se ekipa zabavlja igrajuči Call of Duty 4 na multiplayeru:
Call of Duty 4, multiplayer s headsetovima
PlayStation Store
Novi PS Store izgleda puno bolje nego prethodni
Sa PlayStation "trgovine" možete skinuti neki demo igre, video (Trailer igre ili filma) ili kupiti samu igru što je zaista fenomenalno. Čak ako imate spojen Flash drive možete odabrati hoćete li pohraniti na njega ili na tvrdi disk u konzoli. Ne možte skidati više stvari odjednom, ali dok skidate možete raditi nešto drugo na konzoli.
S najnovijim firmware-om 2.30 došao je novi PS Store koji izgleda puno bolje od prethodnog. Više nije web-based, već je prilagođen svojim opcijama i time pregledniji.
7. Glazba, fotografije, filmovi, zamjena HDD-a
Glazba
Pohranjivanje glazbenog sadržaja na PS3 je jednostavno. Ubacite CD nakon čega će se pojaviti ikona u kategoriji Music. Odaberite pjesmu ili album i pritiskom trokut gumba na Sixaxisu kopirate sadržaj na PS3 HDD. Slična procedura je i sa sadržajima pohranjenima na drugim priključenim uređajima (PSP, Memory Stick, USB) s tim da smo u prethodnom poglavlju pojasnili kako prebacivati sadržaje s eksternog HDD-a ili USB memory sticka. Glazbenim sadržajima također može se pristupiti preko PSP-a.
Odlično je što možete stvoriti playliste na PS3-u i preko TV-a slušati glazbu u dnevnom boravku (kao HiFi sa tvrdim diskom). Naravno moguća je reprodukcija svih vrsta audio formata.
Fotografije
Fotografije se na PS3 60GB mogu prebaciti s Memory Sticka, SD Memory Card-a ili CF (Compact Flash) kartice preko utora ili jednostavno spajanjem PSP-a, digitalne kamere, ili kameru mobilnog telefona na USB priključak. Fotografije se mogu organizirati u datoteke što je dobro radi preglednosti (moguća je i razmjena s prijateljima (Friends lista) preko PS Networka.
Filmovi
Kao i audio te foto sadržaje, i video sadržaje sa svih dosada navednih načina prijenosa podataka možete prebaciti na HDD i gledati ih u vašim datotekama. Odlično je što noviji firmware podržava gotovo sve video codec-e, ili oko 90% (od tridesetak isprobanih filmova 2 ili 3 nisu radila).
Zamjena tvrdog diska na PS3
Zamjena tvrdog diska na konzoli je vrlo jednostavna i za nju treba izdvojiti desetak minuta. Naravno ako imate, biti će lakše spojiti eksterni HDD u kojem morate organizirati datoteke kao što smo već opisali u prethodnom poglavlju.
Možete ugraditi veći disk, tj. bilo koji 2.5“ (cijene 160GB oko 500kn, 250GB oko 700kn, 320GB oko 1100kn) bez gubitka garancije, no da bi radio mora biti S-ATA. Većina preporučuje 5400rpm s 8 MB cache-a.
Nakon otvaranja poklopca na konzoli što možete napraviti noktom, potrebno je odšerafiti veliki plavi vijak. Izvadite disk. Postojeći disk je pričvršćen na podlogu koja odgovara utoru u PS3-ojki. Na žalost nismo imali drugi (veći) 2.5" tvrdi disk da bi probali kako radi u konzoli. Disk potom treba odspojiti sa podloge i na nju pričvrstiti novi.
Nakon što ga ubacite treba reformatirati drive i disk će raditi.
Zašto zamijeniti tvrdi disk? Postoji više razloga. Naime na vašu konzolu možda želite prebaciti fotografije s fotoaparata, glazbu, omiljene filmove, te igre koje će zauzeti najviše prostora. Ako ugradite 160 ili čak 320 GB tvrdi disk, mogli bi u vašem dnevnom boravku imati pravi "Media Hub" ili "Media Centar" (sva multimedija na jednom mjestu - HiFi s HDD-om, igraća konzola, internet, filmovi na jednom mjestu), te je tako sve dostupnije i preglednije nego možda na računalu.
8. DVD/DivX reprodukcija, snimanje TV-a (PlayTV)
DivX i ostali slični filmovi
Isprobali smo reprodukciju nekoliko desetaka filmova (DivX, Xvid, i drugi raznih codec-a). Od njih trideset ili četrdeset (neki su bili na zasebnom CD-R-u, neki u skupini na DVD-R-u...) samo nekoliko njih konzola nije reproducirala, što je izvrstan rezultat, s obzirom da većina Sony DVD playera uopće ne reproducira DivX filmove i slične. Upravo je jedan od novijih firmware-a omogućio reprodukciju svih vrsta codec-a (ako ga niste instalirali to je razlog zašto vaša konzola i dalje ne reproducira DivX). Ne treba niti naglašavati koliko je bolje gledati DivX na televizoru nego na računalu, i teško da bilo tko tko je probao oboje može drugačije reći.
Inače ovo je velika promjena za Sony, čiji je dio i produkcijska kuća BMG te zbog toga često ne omogućavaju reprodukciju neoriginalnih formata.
DVD reprodukcijaOsim DivX-a, reprodukcija raznih "vrsta" DVD-a također ide bez problema. Ubacivanjem originalnog DVD-a u konzolu DVD se samopokrenuo. Probali smo ubaciti i nekoliko spržanih DVD-ovai reprodukcija je išla bez problema. Ubacili smo i DVD na kojem je bio .avi film snimljen s TV karticom, reprodukcija je išla bez problema, osim što je film snimljenu 4:3 modu koji nismo mogli promijeniti na televoizoru.
Također, osim s medija filmove možete gledati i s USB-a ili eksternog tvrdog diska (što je objašnjeno na prethodnim poglavljima).
Rezolucija ekrana se svaki puta prilagođava mediju, tj. kada ubacite DVD na HD Ready televizor postaviti će se SD kvaliteta (576p) slike, a kada ubacite Blu-Ray podesiti će se 1080i.
Bez obzira što ima HDD, ova konzola nije DVD player s HDD-om kao što se nama činilo (jer ne može snimati TV na HDD)Najveći nedostatak ove konzole je što nema TV-in, tj. ulaz za digitalnu ili analognu antenu, kao što to ima bilo koji DVD player s HDD-om (tvrdim diskom). Dvojbeno je to nazvati nedostatkom, jer ovo je igraća konzola. No ipak ako pogledamo što sve PlayStation nudi (BD player s HDD-om) tada je ovo definitivno nedostatak jer se ne može na tvrdi disk snimati TV program kao na DVD recorder s HDD-om.
O DVD tehnologiji naspram Blu ray-a pročitajte na sljedećem poglavlju.
PlayTV - snimanje TV-a na HDD
Baš kad smo se ponadali da ova odlična konzola može snimati TV na tvrdi disk kao što to mogu svi DVD rekorderi s HDD-om, ipak smo se razočarali. To je djelomice moguće, ali opet ne kod nas.
Treba vam PlayTV koji košta nešto više od 1000 kuna, ali nije dostupan u hrvatskoj "zbog slabe pokrivenosti digitnim zemaljskim signalom" (DVB-T). Šteta što ne podržava analogni barem jer smatramo da jako puno ljudi želi imati mogućnost snimanja sadržaja s TV-a.
PlayTV tuner se spaja na konzolu putem USB-a, a može sve što mogu i DVD recorderi s HDD-om: snimanje HD programa koji gledate (definitivno vam treba veći tvrdi disk!), pauziranje TV programa koji gledate - snima se, te nastavk gledanja tamo gdje ste stali. Osim toga uključuje i digitalni vodić kroz program, snimanje TV programa na PSP, te upravljanje kanalima preko Sixaxisa.
Inače dostupni PlayTV namijenjen je samo za Europu. Ako baš želite možete ga kupiti vani te koristiti na području većih hrvatskih gradova gdje je dostupan DVB-T signal (ili je bio dostupan - preko Croatela)
Audio
PlayStation podržava "sve moguće" audio formate, ili bolje reći one koji se najčešće pojavljuju: Dolby Digital, DTS i Dolby TrueHD. S najnovijim firmware-om (2.30 došla je i podrška za DTS HD koji će se sve češće pojavljivati na Blu ray naslovima.
Kao i kod igara, zvuk na pojačalu koje podržava DTS, Dolby i slično, bio je zaista odličan i puno, puno bolji nego zvuk samo s TV-a. Pojačalo je bilo spojeno s PS3-om preko optičkog digitalnog kabela.
9. Test Blu-Ray playera
O Blu Ray-u
Kao posebno poglavlje odlučili smo izdvojiti Blu-Ray reproduktor. Ako niste upoznati sa situacijom, Blu-Ray je nova tehnologija reprodukcije HD (High Definition) sadržaja na prijenosnim medijima, naizgled istim kao i DVD, ali zbog slojevitosti upisa stane puno više podataka pa je tako omogućena reprodukcija filmova u Full HD rezoluciji. Postoje mediji od 25 i 50 GB. Blu-Ray je nedavno pobjedio HD DVD tehnologiju kao što je i pred xx godina, VHS pobjedio Betamax.
Prema nekom istraživanju pokazalo se da korisnici ne vide razliku između BluRay-a i DVD-a. Ipak to prema našem mišljenju nipošto ne može biti točno jer smo mi itekako primjetili razliku na HD ready LCD-u, a razlika je bila posebice uočljiva kada smo gledali film na Full HDTV-u.
Pred 3-4 mjesca PlayStation 3 je bio najjeftiniji Blu-ray player, dok danas možete pronaći komponentne BD playere kod nas s cijenom od oko 2000 kuna. No komponentnih Blu-Ray rekordera još nema, tek ćete možda pronaći Blu-Ray rekorder jedinicu za računalo (s vrlo visokom cijenom).
Da bi Blu-Ray postao ono što danas je (glavni format medija za HD video) trebalo je puno. Prije svega Sony je trebao pobijediti Toshibin HD DVD. U tome mu je svakako pomogao i PlayStation 3 koji je od početka imao ugrađen Blu-Ray player.
BD diskovi, reproduktori...
Cijene Blu-Ray komponentnih playera kreću se između dvije i osam tisuća kuna. Blu-ray rekorder na našem tržištu nismo niti pronašli. Postoji samo najava te komponente, no nije jasno je li ona za računalo ili kao linijska komponenta. Uglavnom najavljena cijena je oko osam tisuća kuna.
Zahvaljujući našim kolegama s HDtelevizije dobili smo dva BluRay filma na testiranje: Spiderman 3 i Ghostridera. Osim toga imali smo Spidrmana 3 na DVD-u. Razlika u slici je naprosto ogromna što je i logično (576 progresivnih linija naspram 1080 p).
Cijena pojedinog Blu-ray filma kod nas se kreće iznad 200 kuna. BD-R košta više od 100 kuna (25 GB), a nismo pronašli videoteku koja iznajmljuje BD filmove. Ipak vrijeme Blu Ray-a će doći.
Scene selection
Osim slike odlične slike na Blu Ray-u, opcija u izborniku pod nazivom "Scene selection" omogućava da za vrijeme trajanja filma pregledavate scene koje eventualno želite prevrtiti. Nažalost ovu opciju smo otkrili tek kasnije i nismo je uspjeli pronaći na Sixaxisu. Ona je vrlo vjerojatno dostupna samo na BD daljinskom kojeg više nemamo.
Kako god ova će opcija pravim filmofilima omogućiti pretraživanje scena na najbolji način dosada.
BD vs. DVD, HD Ready vs. Full HD
Ono što smo željeli od početka ovog testa je otkriti način kako dobiti screenshotove s televizora. Na kraju u tome ipak nismo uspjeli, ali je naše nezadovoljstvo ipak nestalo nakon što smo vidjeli da se razlika između slike sa HD Ready TV-a, Full HDTV-a, razlika između DVD-a i BD-a, itekako vidi na fotografijama ekrana (SCART vs. HDMI prikazano na poglavlju 3.).
Plavi LED indikator na konzoli je uključen kada je BD disk unutra.
Blu Ray jedinica na Sony PlayStationu 3 u potpunosti zamjenjuje BluRay komponentni player. Zapravo i više od toga jer se svaka nova inačica može podržati instalacijom novog firmware-a. Tako je nedavno nadograđen BD Live i BD Java (Sony je nadogradio podrškuza 1080p/24 za Blu-ray Diskove), dok to možda neka Blu-Ray komponenta koja je na tržištu već neko vrijeme, ne podržava.
Meni na BD playeru je pregledan čak i preko Sixaxis bežičnog kontorlera. Voljeli bi da je BD daljinski možda malo skuplji, ali da onda ima infracrveni odašiljač za upravljanje TV funkcija i daj je kvalitetnije izrade (loše gumene tipke i kućište od jeftine plastike).
Spiderman 3 DVD naspram Spiderman 3 Blu Ray-a na HD Ready LCD TV-u i na Full HD TV-u
1. DVD naspram Blu Ray-a
2. DVD naspram Blu Ray-a
3. DVD naspram Blu Ray-a
4. DVD naspram Blu Ray-a
5. DVD naspram Blu Ray-a
6. DVD naspram Blu Ray-a
7. DVD naspram Blu Ray-a
1. DVD vs. BluRay na HD Ready vs. Full HD TV-u
2. DVD na HD Ready, Blu Ray na HD Ready i Blu Ray na Full HD televizoru
3. DVD na HD Ready, Blu Ray na HD Ready i Blu Ray na Full HD televizoru
Nakon što smo na početku (3 poglavlje) prikazali razliku između slike preko SCART-a i HDMI-a, smatramo da je itekao uočljiva i razlika u slici na DVD-u naspram BD-a, te konačno razlika između slike HD Ready (720p) televizora naspram Full HD (1080p) televizora. Ako kupujete TV, nema dvojbe da trebate kupiti Full HD.
Sve čari Full HD-a s BD filma
Prema tvrdnjama HomeTheaterMag-a, PS3 ostaje najbrži i najpouzdaniji DVD/BD player. S obzirom na ono što nudi (podrška za sve codec-e - DivX, Xvid...) zaista je povoljan (donedavno među najpovoljnijima). Još će proći dosta vremena dok BD recorderi s HDD-om dođu na tržište, a njihova cijena do kraja ove godine zasigurno neće biti manja od 5-6 tisuća kuna. Stoga je PlayStation 3 sa PlayTV-om (koji možete kod nas koristiti, ali ne i kupiti) definitivno još dugo najjeftiniji BD recorder s HDD-om (cijena konzole + PlayTV = 4000 kuna).
Ne zaboravite da ne postoji DVD recorder s HDD-om kojem možete jednostavno bez gubitka garancije mijenjati HDD (tvrdi disk) kao što to možete s PlayStationom 3. Jer cijene tvdih diskova svaki dan padaju, i sigurno ćete voljeti jednog dana vaših 40 ili 60GB zamijeniti za 500 GB ili 1 TB za povoljnu cijenu. Ponovno to je samo jedan dio ovog odličnog multimedijskog uređaja.
Ako razmišljate o kupnji Blu Ray playera PlayStation 3 je idealan. Blu-ray tehnologija je prevladala, pa je samo pitanje hoćete li ju nabaviti sada ili za koju godinu kada bude povoljnija kao što je to bilo i s DVD tehnologijom.
10. Testovi igara za PlayStation 3 konzolu
I na kraju, o onome čemu je ovaj uređaj prvotno namijenjen. Nova generacija igara u HD kvaliteti uzdrmala je PC igre, te povećala prodaju igraćih konzola. Samo u 2007. godini prodaja konzola u SAD-u povećana je za 43%. Ipak tu je predvodio Nintendo, dok je slijedio Sony s PS2 i PS3. Dosada je najveća mana PS3-a bila cijena, no ona je sada znatno smanjena i itekako opravdana.
Na testu smo imali više različitih igara, od simulacije utrka do pucačine. Na kraju najviše vremena proveli smo igrajući Call of Duty 3. Većina igara koje smo imali na testu, podržavale "samo" 720p rezoluciju, dok je Grand Turismo 5 Prologue podržavao 1080i/p. Slika je bila fantastična. Na Need for Speedu Carbon u 720p-u kutevi su bili nešto oštriji dok su na GT 5 Prologue kutevi objekata na slici izgledali fantastično.
Inače trenutno samo nekolicina igara ima podršku za 1080p. Ako je razlika između filma u 720p-u (HD ready) i 1080p-u (Full HD) toliko očita, tada si možete zamisliti da su i igre u 1080p-u puno bolje.
Učitavanje igara je svakako brže nego na PC-u, sve unutar 30 sekundi. Učitavanje igre za 2 igrača traje malo duže, dok je instalacija većine igara (iznimka je GTA 4) vrlo brza (unutar 2-3 minute).
Prilikom igranja igara, konzola se jednom zablokirala. Morali smo ju ugasiti i ponovno upaliti.
Piratstvo na PS3
Za PS3 ne postoje piratske igre. Sony je s PlayStationom i BluRay-om zaista pogodio. Piratskih igara nema jer su igre veličine igara od 15 do 25 GB (možda čak i više), i nitko se nije ni trudio previše da napravi čip za PS3 jer Blu-Ray još uvijek poprilično nedostupan i skup format (prazan BD disk košta preko 150 kuna), a vrijeme dok skinete 25GB igre s interneta je predugo, da ne govorimo da BD rekordera još nema.
Spržene igre za PS2 neće raditi na PS3-u od 60GB, već samo originalne. Na internetu postoje ISO image-i igara za PS3, no nismo ih pokušavali skinuti, jer jedan image na primjer ima oko 18 GB.
Ne samo to, nego se i izlascima novih firmware-a zakrpavaju propusti, i nema informacija o uspjesima hakiranja firmware-a.
S druge strane Microsoft Xbox 360, Nintendo Wii, DS i Sony PSP su postali su žrtve piratstva. Smatramo da će raširenjem BD formata i padom njegove cijene izaći i nekakav modchip za PS3 ili nešto slično. No do tada će možda Sony već razviti novu konzolu i zaraditi na postojećoj koja je ujedno i jedina "neprovaljena" na tržištu.
Najbolje od svega u toj priči, bilo bi da se snize cijene igara.
Strategije (RTS) na PlayStationu 3?
Iako mnogi sanaju da mogu na svom 42" televizoru ili većem, igrati strategije kao World of Warcraft, to do danas nije moguće niti nema najava kada bi to bilo moguće. No s obzirom da PS3 podržava i miša i tipkovnicu, možemo se samo nadati da će i strategije doći na PS3.
Igre s PC-a na PlayStationu 3
Kao što smo već rekli kod poglavlja o instalaciji Linuxa na PS3-u, moguće je igrati igre s PC-a na PS3 konzoli preko StreamMyGame sustava prijenosa. Osim instaliranog Linuxa, morate instalirati i Stream Player na računalu i Linux OS-u na PS3-u (i prethodno se besplatno registrirati na toj stranici jer se igra prenosi na PS3 preko web sučelja). Detaljnije upute o ovome možete pronaći ovdje.
Cijene igara za PS3
Cijene igara za PS3 konzolu u hrvatskoj se kreću od 300 do rekordnih 700 kuna. Na sreću i za 300 kuna može se naći kvalitetna i zanimljiva igra. Prosječna cijena je ipak 550 kuna.
Zato na forumima i oglasnicima možete pronaći igre (većinom korištene iako ima i nekorištenih) koje su povoljnije oko 100 kuna. No ako potražite malo bolje možda se uspijete zamijeniti za neku igru koju ste prešli. Naći ćete i igre za 200 ili 250 kuna.
Cijene u SAD-u na Amazonu kreću se od 30 (150kn) do 60$ (300kn) dok su rijetke igre 80 i 90$ (400-450kn). To znaći da ako naši prodavači naručuju igre iz SAD-a, onda jako dobro zarađuju na tome. Ako idete u SAD a imate PS3, kupite igru.
U zemljama EU (Njemačka) cijene kreću od 30€ do 60€. Naravno naći će se i one za 20 ili 80, 90€ što je opet prosječno za 100 kuna jeftinije nego u hrvatskoj.
Možda bi i bilo vrijeme da se cijene igara malo i snize, jer zar nije bolje prodati puno više po nižoj cijeni, nego nekoliko po većoj? Jer ovo nije ekskluzivna roba od materijala vrhunske izrade koja mora držati cijenu radi imidža, već igre za široko popularnu konzolu koja se prodaje u stotinama tisuća komada u svijetu svaki mjesec.
On-line multiplayer igre
Iako smo imali dvije konzole nismo se spajali u multiplayer preko mreže. Osim dvije konzole spojene preko net-a, svaki igrač mora imati svoj primjerak igre jer se njen kod upisuje prilikom namještanja multiplayer postavki.
No svakako preporučamo multiplayer uz korištenje Bluetooth headseta preko kojeg se uživo možete čuti sa suigračima.
Spajanje dvije konzole u lokalnu mrežu preko rutera nije moguće jer niti jedna igra ne podržava LAN multiplayer.
Zvuk
Glazba u igrama je odlična, i činjenica da se prikazuje na TV-u uz kućno kino daje ugođaj u kojem vrijeme malo brže prolazi.
Zvuk igara na TV-u je dobar, ali osjećamo da nedostaje kućno kino.
Odlučili smo dodati receiver (Teshnics SA-DX850 5.1 kanalni) za kućno kino s dva prednja Warfedale Diamond III zvučnika koji smo spojili digitalnim optičkim kabelom na PS3. Razlika u zvuku između onoga samo s televizora, i ovoga sa dva prednja zvučnika bio ogorman!
Kasnije smo spojili Logitech G51 surround za računala i zvuk je bio također odličan, posebice jer se radi o 5 kanalnom sustavu sa subwooferom. G51 sustav košta 1500 kuna naspram zvučnika i pojačala koje ćete platiti najmanje duplo. A razlika u zvuku između ta dva sustava za većinu neće biti primjetliva. Pojačalo i dva zvučnika mogu bolje reproducirati tonove, ali ponovno, G51 ne zaostaje puno, pogotovo ako imate manju sobu u kojoj se nalazi konzola.
Ako imate HDTV, pa i ako nemate PS3, nabavite bar pojačalo i dva bookshelf zvučnika, jer i zvuk s TV-a, ili DVD filma puno je bolji.
Napokon igre...
Nakon par dana nakon što smo dobili prvu konzolu od 40GB na test, bez igara nakon nekoliko dana malo nam je dosadila. Kada smo napokon dobili igre na test tada je počeo pravi test. Jednostavno ubacite CD (točnije BD) i nakon nekad kraće nekad duže instalacije ganjate nabrijanog Dodgea na 40“ (104 centimetarskom) LCD televizoru preko bežičnog kontrolera s zvukom motora koji para sobu. :)
Ubacivanjem igre u konzolu, kao i bilo kojeg drugog medija (npr. BD filma), AV na televizoru se ne prebacuje automatski, kao što se prebacuje kada na primjer uključite Satelitsku ili ubacite DVD u DVD player. Ne bi bilo loše da se to događa, pogotovo ako imate 9 AV kanala i PS3 je na sedmom, jer ste spojili HDMI ulaz br.3. Znači svaki puta sedam puta pritisak na tipku AV, ako ju nije zapamtio kao posljednje korištenu.
Pritiskom na Start na kontroleru, dolazimo u meni.
Need For Speed Carbon
(1-2 igrača, 720p rezolucija, Network 2-8 igrača, Network podrška i dodatci)
Dobra igra, ali nekako nismo oduševljeni. Može se uz nju potrošiti sate i sate jer se voziti možete po cijelim kvartovima. Ali opet u GTA 4 možete to isto, i možete izaći iz auta i na primjer potući se s nekim. No doživljaj vožnje i brzine u GTA je vrlo slab naspram Need for Speeda Carbon. Igra je dobra i zanimljiva, ali smo njome zasićeni, možda zato što smo stotine puta već igrali Need for Speed verzije i potrošili dane i sate igrajući NFS na PC-u.
Fight Night Round 3
(1-2 igrača, 720p, Network 2 igrača, Sixaxis Motion Sensitive, Network podrška i dodatci)
Ova igra treba malo više privikavanja kako bi postali pravi igrač. Nakon što naučite udarati mogla bi vas itekako zaboljeti ruka (jer morate brzo tipkati), te će vam definitivno trebati ChillStream. Sa dva igrača ruke se brzo oznoje. Ovu igru je i najbolje igrati u dvoje, jer se zaista lijepo možete potuči, bez ozljeda u stvarnom životu.
Call od Duty 3
(1 igrač, Sixaxis Motion Sensitive, 720p, Network 2-24 igrača, Network podrška i dodatci)
Na ovu igru smo potrošili najviše vremena. Lako se udubiti u nju, a pucanje iz machineguna pri malo jačemn volume-u jedinstven je i nadmoćan osjećaj. Igra će se više svidjeti muškoj populaciji, a više sati igranja u tmurnom ratnom okruženju ne utječe najbolje na vašu psihu taj dan. Zbog ovisnosti o ovoj igri crveni fokus za pucanje počeo nam se pojavljivati i prije spavanja. Ovu igru gotovo da nismo prešli do kraja.
Genji
(1 igrač, Sixaxis Motion Sensitive, 720p, Network podrška i dodatci)
Igra više orjentirana mlađima, lijepo je dizajnirana. Ali prestari smo za nju i nismo ju igrali više od dvadesetak minuta.
Grand Turismo Prologue 5
(1 igrač, 720p, 1080i, 1080p, Network 2-16 igrača)
Igranje na RinoPlaySeatu i G25 volanu je odlično. Inače ovo je jedina Full HD igra koju smo imali, i slika je bila zaista odlična. Vožnja na stazama je realna, kao u animiranom filmu, a najmanja pogreška koštat će vas izlijetanja sa staze. Nakon malo duže prakse igra je privlačila puno više od Need for Speeda Carbon.
Grand Theft Auto 4
(1 igrač, Sixaxis Motion Sensitive, 720p, Network 2-?, Network podrška i dodatci)
USKORO
Sve igre koje smo ispobali rade relativno brzo, bez ikakvih zablokiravanja, a učitavanje igara je puno brže nego na PS dvojki ili jedinici. Zaista minimalno čekanje od doslovno nekoliko sekundi dok se igra učita, dok je na PS2 na primjer trebalo desetak sekundi ili čak pola minute dok se igra učita.
Razlika u grafici naspram PS2 je tolika da igranjem na PS3 imate potpuno drugačiji (realniji) doživljaj. Jedino što još nedostaje je dolazak bežičnog Sixaxis DualShock 3 kontorlera.
11. Zaključak
Ako ste samo preskočili na zaključak testa, znajte da po stoti put ponavljamo: ovo je puno više od igraće konzole i cijena to pokazuje. Za PS3 morate izdvojiti oko 3 000 kuna i s obzirom što se nudi cijena nije visoka. Većina nedostataka koja je postojala, rješena je novim firmware-ima (podrška za DivX filmove, DTS HD...) dok se neke još očekuju (podršaka za flash u web pretraživaču, ili možda Bluetooth otvorena razmjena).
Razlika modela 40 i 60GB je minorna, iako bi mogao u nekim situacijama nedostajati jedan USB priključak viška.
Od dodatne opreme možemo preporučiti volan za trkaće igre s pedalama, ChillStream (iako je kratka žica veliki nedostatak) i Logitech G51 surround sustav koji je cijenovno jeftiniji od kućnog kina, a daje odličan zvuk. Ako ste filmofil i obožavate igre, 200 kuna za BluRay daljinski nije puno (osim ako ga već ne dobijete u paketu). Ako sufrate internetom i navikli ste igrati preko tipkovnice, Logitech bežična tipkovnica ili neka jeftinija USB ili Bluetooth tipkovnica s mišem dobro dođe.
Veseli što je ova konzola otvorena za podršku drugih uređaja, i što je čak moguća instalacija drugog OS-a koji ruši sve granice.Ako pak nemate HD televizor, ne vidimo previše smisla za kupnju ove konzole. Jer za razliku od računala, činjenica da igre možete igrati na povećem televizoru od 32“ pa nadalje je vjerojatno najpresudnija.
Nedostatak što nema sučelja na hrvatskom jeziku smeta. Jednostavno, ako se proizvod prodaje kod nas, treba imati meni na našem jeziku koji je tako dostupniji široj populaciji (posebice kada su u pitanju noviji tehnički izrazi).
Igre na PlayStationu 3 su zaista fenomenalne i puno ugodnije za igranje nego na PC-u. Nakon PS "jedinice" i "dvojke" ovo je veliki napredak, a dovoljno govori i činjenica da su igre na BD medijima veličine od 15 pa do 50 GB! Učitavanje je nešto brže nego na PS2 (puno brže nego na PS1), a odziv igre na kontrole je brz (što zvukom, što slikom).
Također razlika između 720p i 1080p igara je uočljiva, kao što je uočljiva razlika u na primjer TV slici tih rezolucija, ali daleko od toga da je 720p, u kojem je većina igara, loš.
Možete kupiti samo jednu igru, i ponuditi ju na razmjenu preko oglasnika za drugu koju želite isprobati, ako vam je kupovanje novih skup sport.
Blu Ray player na PS3-ojki će uvijek konkurirati komponentnim BD playerima, zbog mogućnosti ažuriranja firmware-a preko interneta, te dostupnosti svih pa i najnovijih opcija. S PlayTV-om koji omogućava snimanje sadržaja s TV-a u HD-u, konkurirati će i Blu Ray rekorderima, ali bez mogućnosti snimanja BluRay diskova (BD). No zato će postojati povoljne BD jedinice za računalo, na kojem ionako svi danas prže DVD.
Razlika slike između DVD-a i BD-a koju ste mogli vidjeti, govori dovoljno, i itekako ide u prilog razlozima za kupnju ove konzole.
PS3 definitinvno zaslužuje titulu najbolje konzole današnjice, upravo zbog spektra funkcija koje nudi, lijepog dizajna i odličnih igara koje su ipak preskupe što je na kraju najveća mana. Jer konkurenti (Wii i Xbox nemaju niti BluRay, niti brojne druge već nabrojane funkcije kao PS3).
Najljepša hvala:
Logitech Hrvatska na ustupljenoj dodatnoj opremi
ArsVenatus
GMC
-
Naziv:Sony PlayStation 3