- Ergonomija
- Kvaliteta fotografija
- Ugrađena stabilizacija
- Pregršt naprednih funkcija
- Zakretno elektroničko tražilo
- Maleno tražilo sa RGB tearing efektom
- Povremeno spori odziv
- Nema 3.5mm ulaz za mikrofon
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Lumix GX7 ima jedno od najmanjih tijela u odnosu na broj ugrađenih funkcija. Jedini na tržištu ima zakretno elektroničko tražilo (što posebice dobro dođe kada želite fotografirati makro fotografiju ili pejsaže iz niže pozicije), a LCD zaslon je isto zakretan. Zatim je ugrađena bljeskalica pa i hot-shoe konektor za vanjske bljeskalice, a mjesta se našlo i za dva kontrolna kotačića te svu silu tipki čija se funkcija može podesiti. Uza sve to, grip je veličine koja odlično paše u prosječnu šaku, a cijeli komplet i dalje (ovisno o objektivu) stane u džep jakne. Svi korišteni materijali su vrlo dobri i aparat je čvrsto sklopljen.
Tipke su malene i kratkog hoda no izbočene su i imaju bolji osjećaj pri prtisku nego jeftiniji Panasonic Lumix G6. Korišteni materijali su odlični (gumirani grip).
.
Zaslon i tražilo
Iako fizički nije najveće, elektroničko tražilo sa visokih 2,764,800 točkica je vrlo detaljno. Šteta silnih piksela obzirom da ga kvari "RGB tearing" efekt (vide se dugine boje u tražilo pri pomicanju očne jabučice), a plastika oko tražila smeta osobama koje nose naočale (nemoguće je primaknuti oko dovoljno blizu da bi se vidjeli rubovi kadra).
LCD zaslon je bez greške - ima 3 inča dijagonale i milijun točkica, što je dovoljnp za lijep i detaljan prikaz sa odličnim kutevima gledanja. Zakretan je i osjetljiv na dodir (dodir se može u potpunosti isključiti).
.
Baterija
Litij-ionska baterija prema CIPA standardu mjerenja pruža očekivanih 300 fotografija što je uobičajeno za ovu vrstu aparata (mirrorless).
Puni se u priloženom vanjskom punjaču. Više od ovoga nude samo aparati koji imaju bateriju bitno većih dimenzija poput Panasonica GH4 ili Samsunga NX mini.
.
.
Senzor, kvaliteta fotografija i objektiv
Senzor veličine 4/3 ima 16 megapiksela i očekivano dobru kvalitetu fotografija. Po svim parametrima konkurentan je većini ostalih mirrorless i DSLR aparata. Ističemo mogućnost rada zatvarača u posve elektroničkom modu - tada je GX7 potpuno bešuman što ga čini idealnim za tiha okružja poput crkvi ili uličnu fotografiju.
Neobično za Panasonic - senszor ima mehaničku stabilizaciju; fantastično kada se koriste Olmypusovi objektivi (nisu stabilizirani) ili stara manualna optika sa adapterima. Kada se spoji Panasonicov objektiv sa ugrađenom stabilizacijom, aparat ju sam prepozna i prebaci se na stabilizaciju u objektivu.
Visoki ISO je upotrebljiv do ISO 3200, nakon toga šum postaje dominantan.
Panasonic G6 je moguće kupiti samo kao tijelo ili uz kit objektiv - 14-42mm HD sa optičkom stabilizacijom slike (bolja varijanta nego 14-42mm koji dolazi uz G6). Dovoljno je oštar za amaterske potrebe no slabi otvor blende F/3.5-5.6 (uobičajeno za sve kit objektive) ne može pružiti plitku dubinsku oštrinu i predstavlja problem pri slabom svjetlu. Na sreću, za micro 4/3 format postoji oko 40 objektiva od Panasonica, Olympusa i Voigtlandera od kojih čak tri nude suludo velik otvor blende od čak F/0.95 (dodduše samo uz ručni fokus).
.
Izbornik i brzina rada, povezivost i memorija
Pored dva kontrolna kotačića, vanjskog kotača za odabir moda fotografiranja i nekoliko programibilnih tipki teško je išta prigovoriti GX7-ici. Izbornik je pregledan no krcat naprednim opcijama i mogao bi biti zalogaj previše za početnike, no ovo nije aparat namijenjen njima. Dostupan je i brzi izbornik sa često korištenim funkcijama.
Brzina rada nije baš idealna... GX7 sa 14-42 objektivom se uključuje unutar sekunde, no sa Olympus 17mm objektivom treba i 3-4 sekunde (očito ga nešto zbunjuje u komunikaciji tijela i objektiva), a prebacivanje slike između tražila i LCD zaslona traje sekundu do sekundu i pol što smatramo presporim za aparat ove klase.
GX7 ima mini HDMI, nestandardni USB i 2.5mm ulaz za žićani daljinski upravljač. Nema 3.5mm ulaza za vanjski mikrofon niti GPS povezivosti. Wi-FI sa NFC su pak dostupni, a tu je i hot-shoe za vanjsku bljeskalicu.
.
Video snimanje
Od Panasonica očekujemo vrhunski video i GX7 nije razočarao. Full HD video pri 50p je vrlo fluidan, realnih boja i sa puno detalja u snimkama. Nema vidljivog Moire efekta niti artefakata uzrokovanih kompresijom (visoki 28Mbit bitrate se itekako vidi). Ocjenu rušimo jer nema 3.5mm ulaz za mikrofon... bez toga teško da će netko ozbiljnije razmatrati ovaj aparat za video.
.
Autofokus i bljeskalica
Ugrađena bljeskalica je dometa 7m, a tu je i hot-shoe za snažnu vanjsku blejskalicu. Auto fokus ima cijeli niz mogućnosti konfiguracije fokusnih točaka, a tu je i focus peaking za korisnike manualnih objektiva. Auto fokus je solidne brzine no već ima novijih i bržih aparata (Panasonic GH4, olympus E-M1). Unatoč tome, za svakodnevnu upotrebu ništa vam neće nedostajati.
.
Zaključak
Panasonic Lumix DMC-GX7 je aparat koji nudi u nekim aspektima nudi osjetno više od konkurencije. Pri tome prvenstveno mislimo na zakretno elektroničko tražilo i ugrađenu stabilizaciju. Šteta da neki detalji nisu dorađeniji (povremeno spori odziv te nesavršenost elektroničkog tražila) jer je ergonomijom i količinom ponuđenih funkcija ovo jedan od najopremljenijih mirrorlessa na tržištu.
-
Naziv:Panasonic DMC-GX7
-
Dimenzije:123 x 71 x 55 mm
-
Težina:402 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 1,040,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Litij-ionska
-
Broj okidanja (CIPA standard):350
-
Megapiksela:16
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Da
-
Kontinuirano okidanje:40 fps, 4,3 fps uz praćenje autofokusom
-
Tip:Izmijenjivi, Micro 4/3 mount
-
Rezolucija (fps):1920x1080 (60p, 60i, 50p, 50i, 30p, 24p)
-
AF točaka:23
-
Doseg bljeskalice:7 metara
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade9
-
Zaslon i tražilo8
-
Baterija6
-
Senzor i kvaliteta fotografija8
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada8
-
Povezivost i pohrana podataka7
-
Video snimanje8
-
Autofokus i bljeskalica7