ŠTO MISLIMO O N8-ici?
Nokia N8 nije ubojica svih drugih mobitela i uređaj koji je tržišno nadmašio model N95 8GB. Nokia N8 još uvijek nema optimiziranost interneta na razini Androida, a nedostaju i neki prečaci u sučelju na koje smo navikli kod drugih mobitela.
Nokia N8 pored hit modela Nokije N95 8GB
Oni koji su u međuvremenu odlučili kupiti N8, svjesni su da je Nokia N8 jedan od najboljih multimedijskih uređaja, s vrhunskom kamerom i fenomenalnim slušalicama za glazbu. Ono što mi vidimo kroz naša testiranja brojnih mobitela, je da baterija Nokije N8 traje minimalno dva, prosječno tri, a nekada i četiri dana. Baterija na Androidima traju pak duplo kraće.
Nokia N8 na služenoj fotografiji
Kao što smo rekli u uvodu, u ovom testu će fokus biti na onome što nudi Ovi trgovina, s pregledom aplikacija.
ZAŠTO OVI STORE?
Navodno riječ Nokia u prijevodu s finskog na hrvatski znači kuna, dok riječ Ovi znači vrata. "Ovi" bi tako trebala biti Nokijina vrata prema novom putu razvoja mobitela, prema internetu i aplikacijama, što je u većoj mjeri prvi pokrenuo Apple iPhone. Ovi trgovina je krenula on-line u svibnju 2009. i korisnici su mogli skidati mobilne igre, aplikacije i multimediju. Apple AppStore je za usporedbu krenuo službeno točno godinu dana ranije.
Kao i kod drugih trgovina aplikacijama, na Oviju su dostupne besplatne i naplatne aplikacije. Dok je Appleov AppStore pozamašan izvor zarade za developere i sam Apple, Nokia je svom projektu Ovi trgovine pristupila na način da većina aplikacija bude besplatna, što je bliže Android Marketu.
Važan dio Ovi-ja su Ovi Mape s kojima dobivate potpuno besplatnu navigaciju za vaš mobilni telefon, što je do danas najveća prednost Nokia mobitela naspram konkurencije.
Nokia Ovi mape, mogu se skinuti na uređaj za svaku zemlju
DRUŠTVENE MREŽE
TKO IMA NAJBOLJU TRGOVINU APLIKACIJAMA?
Na tržištu mobitela, valja izdvojiti četiri najvažnije trgovine aplikacijama. To su Appleov AppStore, Googleov Android Market, Microsoftov Marketplace i Nokijin Ovi Store.
Prvi koji je osvojio tržište bio je Apple, a do danas AppStore najviše profitira u tržištu aplikacija. Iza njega, tržište je osvojio Google sa Android Marketom čije su aplikacije prepoznate kao besplatne. Logično, imali ste dva odabira: estetski privlačne i kvalitetne naplatne AppStore aplikacije, naspram pomalo neuglednih, ali opet vrlo korisnih i besplatnih Android aplikacija.
Ovi Store iliti Ovi trgovina je negdje između dva prethodna primjera, što je tržišno dobro pogođeno.
Četvrti igrač, Microsot je krenuo u smjeru Applea, iako se Microsoft Windows Phone 7 telefoni na našem tržištu nisu dovoljno raširili (ne zbog nekvalitete, dapače, više zbog cijene i neinformiranosti kupaca).
Privlačan dizajn Marketa skriva većinom naplatne aplikacije
ISKUSTVA S OVI TRGOVINOM
Od svih trgovinama aplikacija na mobitelima, Ovi se učitava nešto sporije. Objektivno, radi se o sekundi više, no činjenica je da smo na naprednim mobitelima navikli na velike brzine pokretanja aplikacija, posebice išćekujući nVidia Tegra2 čipove na mobitelima, gdje Nokia uvelike kasni.
Svaka nova softverska nadopuna inačice Ovi Storea mora se ažurirati i bez toga ne možete koristiti Ovi trgovinu. Kao i kod Androida, iOS-a i Windows Phone 7 sučelja, za korištenje Ovi trgovine treba vam korisnički račun (e-mail) tog servisa, a uređaj pamti jednom registriran račun preko broja mobitela, što je za pohvalu. Ipak, nekada nas nepotrebno pita za šifru, koju onda treba upisati.
Ovi trgovina danas broji više od 30,000 aplikacija, dok je Appleova trgovina puno veća s čak više od 350,000 aplikacija. Android Market ih broji više 150,000, a ima i najveći postotak besplatnih aplikacija. Ipak, valja uzeti u obzir da se Nokijini mobiteli prodaju još uvijek u najvećem postotku, pa je važnost Ovi trgovine velika.
Na Ovi-ju se najviše skidaju Igre, zatim Multimedia, Social Media, Business aplikacije i ostalo. Prednost je svakako što na našem tržištu postoji niz domaćih aplikacija, a Nokia je projektu pristupila na način da zapravo svatko može producirati svoju Ovi aplikaciju i to u petnajstak minuta.
BESPLATNE OVI APLIKACIJE KOJE SMO TESTIRALI
BATTERY MONITOR
Ovo je vrlo korisna aplikacija za svaku Symbian Nokiju. Posebno nam se sviđa način prikaza na početnom zaslonu u obliku Widgeta, a osim procjene napunjenosti baterije, sadrži detaljne i pregledne statistike o potrošnji. Primjerice, nama 31% odlazi na glazbu, unatoč čemu baterija i dalje traje 3 dana.
Kakvo je stanje vaše baterije, možete provjeriti s Battery Monitorom
ZG TRAM
Domaća aplikacija koja stanovnicima Zagreba olakšava korištenje tramvaja kao javnog prijevoza. Moguće je gledati noćni ili dnevni vozni red svake stanice. Čak je moguće "kreirati rutu", tako da odaberete dvije stanice za koje aplikacija daje upute o najbližem dolasku. Nadamo se da će slijedeća inačica biti povezana s GPS funkcijom koju ima sve veći broj mobitela. Jedino što nam smeta je iritantna vibracija pri svakom odabiru funkcije na aplikaciji.
PANORAMA
Uz odličnu 12.0 MP kameru, Nokia je nedavno ponudila aplikaciju za snimanje panoramske fotografije koja je popularna i kod kompaktnih fotoaparata. Aplikacija je jednostavna za korištenje, iako bolji rezultat daju kompaktni fotoaparati (op.a. Sony DSC-TX5 koji smo primjerice testirali).
ACCUWEATHER
Ova aplikacija za vremensku prognozu je bazirana na GPS podacima, iako vašu poziciju možete utipkati i ručno. Svaki puta pita želimo li se povezati na mrežu iako smo to već opetovano odobrili. Unatoč sitnicama na koje se naviknete, kao Widget prikazuje samo temperaturu aktualnog dana, iako bi više voljeli u Widgetu vidjeti slijedeće dane. To je moguće tek ulaskom u aplikaciju.
CROATIA WEATHER & TRAFFIC
Jedna od najpopularnijih domaćih aplikacija je ona s informacijama o prometu. Čak i bez same registracije možete dobiti vrijedne podatke, pa je ova aplikacija preporuka za svakog vozača koji koristi Symbian Nokiju.
IGRA: NEED FOR SPEED SHIFT HD
Jedna od najpopularnijih aplikacija na Ovi trgovini je Need For Speed Shift HD. Izuzev činjenice da ima 81 MB (obavezno skidati preko WiFi-ja), igra se pokreće nešto duže. Inicijalno je zvuk uključen, no možete ga "ubiti", bilo u postavkama, bilo s bočnim tipkama za podešvanje glasnoće. Osim toga, moguće je i podešavati osjetljivost tilt senzora.
Nedostaje nam mogućnost pogleda iz različitih kuteva pri vožnji (moguć je pogled iz auta samo), dok je sve ostalo više nego savršeno, zajedno s ukupnim doživljajem i vremenom koje možete provesti sjedeći na W... ma di god se nađete.
U početku su dostpuna dva automobila, a vožnjama osvajate nove staze i mogućnost kupovine boljih i skupljih auta. Uz to automobil se može nadograđivati vizualno i u pogledu preformansi. Što dalje napredujete, upravljanje je teže i zahtjeva se veća preciznost.
IGRA: GALAXY ON FIRE
Nakon Need For Speeda koji nas je vratio u djetinjstvo provedeno s trećim nastavkom te igre za PC platformu, Galaxy On Fire se pokazao kao još već hit. Pucačina u svemiru, slična DogFight igrama ratnih aviona izgleda nevjerojatno dobro za jedan mobitel i zapravo je najbolja besplatna igra koju smo ikada igrali na mobitelu! Napomena: ne igrajte ovu igru prije spavanja, jer nećete dugo zaspati. Vrlo brzo se pokreće, dok pri igranju nema zastajkivanja.
ANGRY BIRDS
Na Ovi trgovini je dostupno više verzija ove iznimno popularne igre. Ipak, besplatna verzija je ograničena na nekoliko levela. Angry Birds je igra bez koje danas ne može niti jedna trgovina aplikacijama.
ZAKLJUČAK
Iako je razlika u broju aplikacija pet ili deset puta veća od konkurentnih trgovina (Android Market i AppStore broje 300 odnosno 150 tisuća, naspram Ovijinih 30 tisuća), Ovi trgovina je itetako usporediva jer na njoj nalazimo sve aplikacije koje bi željeli pronaći i na drugim trgovinama. Ne, Ovi nije najbolja trgovina aplikacijama. Nije teško uočiti kvalitetu AppStorea ili Android Marketa, ali se nakon korištenja Android mobitela ne osjećamo zakinuti bilo čime nakon što uzmemo N8 u ruke.
U testu smo izdvojili samo neke (posebno igre), jer su one razlog zbog kojeg bi se odlučili na kupovinu Nokia mobitela naspram Androida. Druge aplikacije poput Traffic i Weather servisa su dostupne na većini mobilnih operativnih sustava, pa tako ne nedostaju i ovdje. Izostavili smo ipak neke aplikacije poput Shazama, Flashlighta ili Gravitya jer nam ne predstavljaju nešto što je toliko korisno ili novo.
Ukupno, Nokia N8 s kojom se vaš autor druži već dulje vrijeme ima pregršt, većinom multimedijalnih prednosti, uz koje baterija može izdržati i po nekoliko dana. S druge strane, baterija uz igre na Androidu presuši u samo pola dana, a za to dobivate milisekundu brže sučelje i malo brži internet. Još jednom, Nokia nije ispunila očekivanja mnogih i ponudila uređaj koji može nadmašiti HTC Desire HD ili Apple iPhone 4. Ali realno, daleko od toga ga je ovaj tisuću kuna jeftiniji mobitel razočaranje.
-
Naziv:Ostali Ovi trgovina