UVOD
MeeGo je novi operativni sustav open source tipa, baziran na Linuxu i predstavljen 2010. godine. Trenutačno je Nokia N9 jedini uređaj koji dolazi na tržište s predinstaliranim sustavom MeeGo što taj model zasigurno čini posebnim i izdvaja ga iz konkurencije. S obzirom na vrlo zaostalo sučelje Symbiana koji je odavno prestao biti konkurentan novim mobilnim platformama na tržištu (Windows Phone, Apple iOS i Google Android), Nokia je počela gubiti bitku s konkurencijom koja postaje sve žešća. Logičan potez bio je odabrati između Androida i Windoes Phonea (iOS je dostupan samo za Apple uređaje), što je Nokia i učinila pa se tako očekuju novi modeli s Windows Phone operativnim sustavom. Kad uzmem u obzir i to koliko je vremena prošlo i koliko je konkurencija napredovala, sam prelazak na novu platformu nije dovoljan.
Jasno je da je stoga Nokia ponudila još nešto, nešto što će biti posebno i što će potencijalni korisnici s nestrpljenjem očekivati. Baš tu ulogu dobio je MeeGo. Uz otvorenost i jednostavnost, MeeGo je namijenjen širokom krugu korisnika. Nije teško zamisliti i poslovne korisnike na jednoj strani i klince po školama na drugoj strani, kako se "igraju" svojim MeeGo uređajima. Ne dajte da vas zavara šarenilo boja koje se pokazuje na ekranu. Ima MeeGo i svoju "ozbiljnu", tj. poslovnu stranu. Mogu čak zamisliti budućnost u kojoj MeeGo postaje "opako" konkurentan u segmentima svih kategorija korisnika.
Vrlo ugodno iznenađenje je i brzina kamere koja u tren oka "okida" nove fotografije. Što se one druge, manje privlačne strane tiče, apsolutno najveći nedostatak jest Ovi Store koji je i dalje vrlo loš. Usporedba s konkurencijom (Appleov AppStore i Androidov Market) je čak nepotrebna jer Ovi Store uvelike zaostaje i ne nudi niti približan broj kvalitetnih i korisnih aplikacija kao konkurenti. No, ono što me stvarno iznenadilo jest jednostavnost preuzimanja aplikacija i stabilnost koja je više nego očigledna. Za razliku od Symbiana, odlično.
U ovom dijelu pisat ću o samom prodajnom pakovanju i opremi koja se u njemu nalazi, dizajnu samog uređaja, ergonomiji i funkcionalnosti te prekrasnom zaslonu i trajanju baterije. Dotaknut ću se i konkurencije koja bi morala pomno pratiti daljni razvoj MeeGo operativnog sustava.
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije i težina: 116.5 x 61.2 x 12.1 mm, 135 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED zaslon osjetljiv na dodir, 3.9", Gorilla Glass, 480 x 854 piksela
- Operativni sustav: MeeGo OS, v1.2 Harmattan
- Procesor: 1GHz Cortex A8 CPU, PowerVR SGX530 GPU, TI OMAP 3630 čipset
- Memorija: 1 GB RAM, 16 / 64 GB interne
- Multimedija: 3.5 mm utor za slušalice, MP3/WAV/eAAC+/WMA/FLAC, MP4/H.264/H.263/WMV
- Povezivanje: 3.5G HSDPA 14.4 Mbps; HSUPA, 5.7 Mbps, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth v2.1 +A2DP, EDR
- Fotoaparat: 8.0 MP, 3264x2448 piksela, Carl Zeiss optika, autofokus, dual LED bljeskalica
- Video snimanje: 720p@30fps
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
- Baterija: Li-Ion 1450 mAh (BV-5JW)
ZAŠTO KUPITI
- kvaliteta izrade i kvaliteta korištenih materijala
- vrlo kvalitetan zaslon
- kvaliteta zvuka
- silikonska navlaka u prodajnom paketu (nije jako privlačna, ali je funkcionalna)
- interesantan novi MeeGo operativni sustav
- originalnost nekih rješenja
- jedinstvenost s obzirom na MeeGo
ZAŠTO NE KUPITI
- MeeGo operativni sustav u začecima (držimo fige da ideja ne zamre)
- kraće trajanje baterije (kao i kod većine pametnih mobitela)
- loša podrška za dodatne aplikacije (Ovi Store)
- osrednja kvaliteta Stereo slušalica u prodajnom paketu
PRODAJNI PAKET
DIZAJN, ERGONOMIJA, TIPKE
Nokia N9 je lijepo dizajnirani pametni telefon. Jednostavne i više-manje ravne linije ostavljaju dobar osjećaj u ruci. Na prednjoj strani uređaja nalazi se 3,9" zaslon. To je prvi uređaj koji sam testirao, a da ne posjeduje nijednu tipku na prednjoj strani.
Na stražnjoj strani uređaja ispisan je logo proizvođača i gotovo centralno smještena je kamera s dvostrukom LED bljeskalicom. Lijeva bočna strana je prazna, dok su na desnoj bočnoj strani tri tipke. Dvije tipke služe za kontrolu zvuka, a treća tipka za paljenje i gašenje uređaja te otključavanje zaslona.
Korisnici koji su navikli na iPhone ili bilo koji drugi uređaj mogli bi se duži period navikavati. Jednostavno se spontano hvatam za gornji dio uređaja kako sam dosad navikao. Na gornjoj rubnoj strani uređaja nalazi se utor za microSIM karticu i utor za punjač (microUSB v2.0). Uz iPhone, ovo je još jedan uređaj koji će vam microSIM karticom zakomplicirati život, osobito onima koji koriste više uređaja pa katkada žele zamijeniti SIM kartice.
Zvučnik je smješten na donjem rubnom dijelu uređaja s napomenom da je riječ o Dolby Mobile Sound sustavu koji je u praksi pomalo razočarao (u usporedbi s iPhonom 4S). No, on do izražaja dolazi prilikom spajanja uređaja s vanjskim zvučnicima.
Nokia N9 nema utor za memorijsko proširenje što s obzirom na ugrađenih 16GB memorije nije nedostatak (dostupan je i model od 64 GB) tako da nema mjesta nikakvom prigovoru po tom pitanju. Uređaj vrlo dobro leži u ruci osim kada se nalazite u ležećem ili gotovo ležećem položaju, a Nokiu N9 držite ispred sebe. Ako se uhvatim usporedbe sa Samsungovim Galaxyjem S2, Nokia N9 je ugodnija za korištenje s obzirom na manje gabarite, no i dalje je iPhone 4/4S ugodniji i bolje leži u ruci. Uz malo navikavanja, svaki uređaj kroz neko vrijeme "sraste" s dlanom. Što se pak težine tiče, nemam zamjerki. 135 grama nije previše i na to svi potencijalni korisnici moraju biti spremni pa tada rasprave o "ciglama" neće biti potrebne.
ZASLON
Glavni, ali ne i jedini adut Nokije N9 je definitivno zaslon. Svojim dimenzijama od 3.9" dijagonale nudi jasan prikaz boja koje djeluju zaista prekrasno i u odnosu na iPhonovih 330 ppi (piksela po inču). Nokijina "manja gustoća" od 251ppi ne umanjuje doživljaj kao što sam očekivao. Vidljivost pri suncu je također zadovoljavajuća, dok je jedini nedostatak nemogućnost gašenja automatskog podešavanja osvjetljenja pa je gledanje u sam zaslon nekada zamorno. Pokušao sam se vratiti u prošlost i prisjetiti monokromatskih ekrana i prvih ekrana koji su dolazili s nekoliko boja pa onda s 256 boja. O čemu danas pišem? O milijunima boja i prekrasnim zaslonima s kojih je teško skinuti pogled. Nokija N9 je upravo jedan takav uređaj.
S obzirom na sjajni crni rub ekrana koji se spaja s crnim kućištem uređaja, stvara se poseban dojam da je uređaj izveden u jednom komadu (govorimo o crnom primjerku Nokije N9). Tek blagi prijelaz između ruba ekrana i samog uređaja jasno pokazuje da je na prednjoj strani i dio kućišta, a ne samo zaslon.
Razmještaj pojedinih segmenata sučelja (baterija, signal, obavijesti o porukama, sat i dr.) u određene dijelove zaslona je logičan i svi su dijelovi lako primjetni. Upravljanje uređajem putem dodirne tehnologije iziskuje neko vrijeme da se prsti naviknu na pokrete koji su potrebni kako bi se uređaj što bolje koristio. Naime, kako biste se pomaknuli s početne pozicije kada otključate (probudite N9 iz sleep načina rada), potrebno je prstom povući po ekranu, ali točno od fizičkog ruba zaslona do supotne strane zaslona (ulijevo i udesno). Ako ste početnik ili nemate mnogo iskustva s pametnim telefonima, mogli biste u početku biti malo zbunjeni. No, unatoč tome, MeeGo me stvarno razveselio. Slično kao i iPhone, samo što sam nakon toga i ostao "na iPhoneu". Može li Nokia? Ne znam jer moram vratiti uređaj.
Što se tiče same preciznosti, većina dijelova sučelja funkcionira besprijekorno, no u određenom dijelu jasno je da je potrebno još neko vrijeme kako bi se postigla kvaliteta koja je standard kod konkurencije. No, u ovom dijelu koji je odličan, Nokia N9 bolje, brže i preciznije funkcionira od Androida što me svakako obradovalo.
BATERIJA
Ugrađena Litij-ionska baterija od 1450 mAh dovoljna je za gotovo sve skupine korisnika. Pokušao sam provjeriti koliko su točni deklarirani podaci o trajanju baterije i iznenadila me činjenica da odstupanja nisu toliko očita kao kod drugih proizvođača.
Uz prosječno korištenje Nokie N9, uređaj će izdržati gotovo dva dana, no ako se malo zaigrate i pokušate iskoristiti uređaj u potpunosti, savjetujem vam da imate punjač pri ruci. Cijeli se dan nisam odvajao od Nokije N9 - slušao sam glazbu, gledao i snimao video klipove, fotkao, surfao, stalno nešto "čačkao" i do navečer je baterija još pokazivala "znakove života". U svakom slučaju, kao i kod većine pametnih telefona, baterija nije glavni adut ovog uređaja, no s obzirom na sve mogućnosti i veličinu ekrana to me zaista ne čudi. Što se tiče punjenja baterije, iPhone 4S ostaje nepobijeđen. Nokiji N9 potrebno je preko sat vremena da bi se napunila 1/5 baterije.
Što god rekao o bateriji, moram priznati da ne smeta kraće trajanje baterije s obzirom da su ovi pametni uređaji s godinama toliko napredovali i da dolaze s izuzetnim mogućnostima o kojima smo svi nekad samo sanjali. Ako je bateriju radi samog dizajna trebalo žrtvovati, neka.
ZAKLJUČAK
Neke sitnice pri korištenju, kao i kod većine mobitela, zahtijevaju navikavanje. "Savršena jednostavnost" na kojoj je tako opsesivno radio Steve Jobs ovdje je pristuna u tragovima, iako uočljivijim nego na Android mobitelima. Koliki je ovo pomak naspram Symbiana, nepotrebno je spominjati. Nokia N9 primjer je kako posvećenost jednog sučelja (MeeGo) i jedne skupine inženjera pri izradi uređaja donosi nevjerojatno dobar rezultat. Za aplikacije nalik onima kao na AppStoreu morat ćemo pričekati još neko vrijeme i uistinu se nadam da neće razočarati. Sve u svemu, zadovoljan sam.
Dok ste uvodni test mogli čitati prošli tjedan, za tjedan dana svakako očekujte detaljni test MeeGo sučelja (NOVO: link na treći i posljednji dio iskustava u korištenju).
-
Naziv:Nokia Test: Nokia N9 - inovativan koncept