1. Uvod, usporedba
Nokiju N900 imali smo na korištenju gotovo dva mjeseca, što je do sada najdulje razdoblje korištenja nekog mobitela na testu. Nešto kasnija objava donijela je u međuvremenu i nekoliko nadopuna sučelja, pa bi test tako trebao biti interesantniji.
N900 u svakom slučaju nije još jedan uobičajen model N serije. Naziv "N900" u Nokia serijama govori da se radi o potpuno drugačijem uređaju od uobičajenih N95, N96, N97 ili N97mini.
Jedna od najvećih novosti unutar Nokije, ujedno i velika prednost ovog uređaja, je open source Maemo 5 operativni sustav temeljen na Linux-u. Cijena od oko 5.000 kuna koliko stoji N900 u maloprodaji je napokon opravdana i ne stoji tu samo zbog "Nokia" brenda. N900 nudi snažan i brz ARM procesor uz ogromnu količinu radne i podatkovne memorije, kao i sučelje kakvo dosada nismo vidjeli.
USPOREDBA
Odmah na početku treba reći kako N900 nije za svakoga. Uređaj se zasigurno neće svidjeti onima koji traže osnovnu jednostavnost mobitela. Nedostaju fizičke tipke za pozive ispod ekrana. No, zato će naprednim korisnicima i geekovima ponuditi beskrajne mogućnosti i ostaviti im trajan osmjeh na licu.
Maemo s velikim brojem aplikacija (koje su navodno jednostavne za kućno produciranje) strelovito konkurira Andorid OS-u. Kao i kod Androida, većinom nema naplatnih već dominiraju besplatne aplikacije. Također, Maemo je brži i estetski ljepši od Symbiana (po nama je ljepši i od Androida), uz ogromnu razliku u mogućnostima naprednog podešavanja naspram Symbiana, pa čak i Androida.
S Apple iPhoneom ili HTC-om HD2, Nokia N900 je neusporediva. Radi se o dva potpuno različita tipa uređaja. N900 je orijentiran poslovnim korisnicima dok je iPhone više okrenut multimediji, a cijeli koncept iPhone-a zasniva se na jeftinim, ali u svakom slučaju (u velikoj mjeri) naplatnim aplikacijama. No, vlasnicima iPhone-a koji se interesiraju za Nokiju N900 možemo reći kako zaslon na dodir na N900 radi puno bolje nego na drugim touch mobitelima, dok preciznost iPhone-a još uvijek nije dostignuta. Zar je to netko i očekivao? HTC HD2 najviše se u dodirnoj tehnologiji približio iPhoneu.
Nokia N900 pored Nokije N97mini, Apple iPhone-a i HTC-a HD2
HTC HD2 ima malo bolju osjetljivost dodirnog zaslona od N900, dok su po brzini sučelja oba vrlo slični. Ipak, N900 za naprednog korisnika nudi puno više obzirom da se radi o vrlo kvalitetnoj open source platformi.
Uređaj koji bi mogao najviše konkurirati Nokiji N900 je možda Motorola Milestone pokretana s Android 2.1 OS-om. Ako se zadovoljavate Androidom naspram Maemo-a i ne patite za Nokiama, ova Motorola mnogima će biti prvi odabir - vjerojatno zbog razlike u dimenzijama i težini.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije i težina: 110.9 x 59.8 x 18 mm, 181 gram
- Zaslon: TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 800 x 480 piksela, 3.5" dijagonale
- Procesor: ARM Cortex A8 600 MHz, PowerVR SGX graphics
- Operativni sustav: Maemo 5
- Memorija: 256 MB RAM, 32GB za pohranu, microSD utor do 16 GB
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth, micro USB,
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, Carl Zeiss optika, autofokus, dvostruka LED bljeskalica, VGA@30fps, osvjetljenje za video
- GPS navigacija: A-GPS, Ovi Maps 3.0
- Baterija: Li-Ion 1320 mAh (BL-5J)
PREDNOSTI
- brzina rada sučelja (učitavanja memorije i pokretanja aplikacija)
- 32 GB interne memorije za pohranu
- brzina downloada
- izvrsna QWERTY tipkovnica
- 3.5 mm audio priključak
- veliki broj besplatnih aplikacija
- paneli s ikonama
- GPS navigacija uz besplatne Ovi mape
- mogućnost spremanja sadržaja s interneta kao i na računalu
- mogućnost pisanja vlastitih aplikacija
NEDOSTACI
- prikaz ekrana se ne rotira za okomito korištenje (osim iznimno u nekim aplikacijama)
- dimenzije i težina
- prosječna kamera
- nedostatak fizičih tipki za pozive (pri dnu ispod zaslona)
- tipkovnica nema HR znakove, dok izbornik nije dostupan na Hrvatskom
2. Pakiranje, dizajn, zaslon, tipkovnica
U njoj ne manjka opreme. Tu su pored uređaja i baterije, redom; USB kabel, punjač (nažalost Nokia ne kombinira USB kabel u punjač kao jedno), kratke upute, krpica za brisanje zaslona, audio kabel za povezvanje na TV/HiFi te In Ear slušalice s daljnskom kontrolom za pozive. Stalak s punjačem nije potreban jer N900 ima integriran stalak na stražnjem dijelu kućišta. Dodan je i nastavak za klasične punjače s pretvaračem u microUSB punjač.
DIZAJN, UREĐAJ
Nokia N900 već svojim dimenzijama daje do znanja da se ne radi prvenstveno o mobitelu, već o naprednom prijenosom tabletu s dodanim funkcijama mobitela. Tako 181 gram težine ostavlja solidan dojam u rukama, dok su materijali izrade bolji nego na modelu Nokije N97.
Prednja strana metalno je obrubljena, što naglašava ekskluzivnost. Natpisi "Nokia" i "N900" pri vrhu su utiskani vrlo neupadljivo i decentno.
Donji dio kliznog kućišta s tipkovnicom izrađen je od mat plastike, što će spriječiti eventualne otiske prstiju ili vidljive ogrebotine. Straga je i poklopac kamere koji se previše ne ističe izvan povšine stražnjeg dijela uređaja.
Ukupno, dizajn smatramo više nego privlačnim i hvalimo činjenicu da, ukupno, velika količina plastike na uređaju ne ostavlja "preplastičan" dojam. U usporedbi s ostalim naprednim mobitelima, N900 je naprosto pretežak i preglomazan.
Klizni mehanizam na prvi pogled nema automatsko povlačenje, ali ako pogledate malo pobliže, primjetit ćete da pri kraju sjeda u ležište i osigurava da klizni mehanizam bude čvrst.
Kao što smo već nebrojeno puta spomenuli, N900 nije klasičan mobilni uređaj. Namijenjen je prvenstveno za uporabu u landscape (vodoravnom) modu, a ne uobičajeno - okomito. Pomalo zbunjeni, zapravo i danas u korištenju nekada nismo sigurni gdje je vrh, a gdje dno Nokije N900, ako ga prebrzo vadimo iz džepa. Upravo zato smatramo da je nepostojanje fizičkih tipki za pozive ispod zaslona jedan od najvećih nedostataka.
Kako god, prvi vrhu i dnu, N900 ima dva zvučnika koja pružaju solidnu reprodukciju glazbe koja će nadmašiti prosječne mobitele, ali ne možemo reći da je zvuk najbolji u klasi - Motorola Milestone je u direktnoj usporedbi pokazala da nudi puno čišči i popunjeniji zvuk. Pored zvučnika, pri vrhu (ili s lijeve strane u landscape modu) nalazi se i microUSB utor za punjač ili USB kabel. Nema svoj pokrov kao ni Motorola Milestone, što ponovno ne smatramo nekim nedostatkom.
S donje strane uređaja nalazi se sve ono što bi očekivali na vrhu. Jesu ili se u Nokiji zabunili ili o tome nisu razmišljali? Pri dnu je tako klizna tipka za zaključavanje uređaja (posebno nepraktično!), te 3.5 mm audio utor za slušalice.
S desne strane (na gornjem dijelu gledano u landscape modu), nalaze se tipke za podešavanje glasnoće (pomalo neprecizna i nekad nedostupna zbog otvorenog kliznog mehanizma), tipka za uključivanje/isključivanje uređaja (kojom ujedno možete mijenjati profile) i tipka za kameru (s dva stupnja pritiska koji funkcioniraju solidno).
ZASLON
Iako se ne radi o kapacitivnom (multi-touch) osjetljivom zaslonu na dodir koji kao takav nudi preciznije odabiranje virtualnih ikona i linkova, začuđujuće je koliko zaslon na N900 radi bolje nego na Nokiji N97. Tehnologija dodirne folije je čini se unaprijeđena unutar same Nokije. Tako je osjetljivost na dodir zapravo odlična za tu vrstu (rezistivnih) ekrana. Prikaz boja je izvanredan dok rezolucija od 800x480 piksela na 3.5" govori sama za sebe. Problem ovog zaslona leži u softverski loše podešenoj rotaciji - ekran se rotira samo iznimno u nekim podmenijima. Kako se radi o open source softveru temeljenom na Linux-u, vlasnici N900 mogu se nadati kako će i ovo biti unaprijeđeno (ili čak možete probati sami napisati aplikaciju koja to radi).
Kao što vidite na jednoj od gornjih slika, N900 ima Stylus olovku no ona vam pri korištenju uopće neće trebati, osim u vrlo iznimnim situacijama poput surfanja internetom ili igranja neke preciznije igre.
TIPKOVNICA
Fizičke QWERTY tipkovnice, kakve u posljednje vrijeme ugrađuje Nokia u svoje uređaje, karakteristične su po neuobičajenom rasporedu tipki. Tako se Space tipka ne nalazi u sredini, već je pomaknuta desno. Nakon nekog vremena zaboraviti ćete kako izgleda obična tipkovnica i naviknuti se na ovu. Ponajprije iz razloga što su tipke idealno izbočene (svaka je malo napuhana), dovoljno razdvojene i vrlo jasne (dovoljno tvrde) za pritisak. Spomenimo i da se uslijed dužeg korištenja niti jedan dio tipkovnice nije uvijao prema unutra.
BATERIJA, PUNJENJE
N900 ima ugrađenu bateriju snage 1320mAh, što je za ovako napredan uređaj pri korištenju možda premalo. No, upitno je koliko bi vijek trajanja baterije produljila baterija od 1500mAh. Ovako punjenje traje oko dva sata, dok će nakon punjenja izdržati maksimalno tri dana. Kako neprestano koristimo WiFi mrežu (podaci se stalno ažuriraju za različite servise poput Facebooka ili Weather aplikacije), dnevno pošaljemo više od deset poruka i obavimo dvadesetak ili više poziva, da ne spominjemo povremeno slanje e-mailova ili slušanje glazbe, N900 nam ne izdrži na punoj bateriji više od jednog dana. No, budite svjesni da vam uz to većinom i ne treba računalo - N900 je dovoljan.
Aplikacija koja vrlo precizno prati stanje baterije
3. Maemo OS, osnovne funkcije
Maemo 5 je sučelje za internet tablet uređaje koje je razvila Nokia na temelju "Debian" Linuxa. Radi se o "open source" platformi za koju je dostupan SDK (software development kit). Dakle, uz malo truda sami možete izprogramirati aplikaciju za Nokiju N900, a prema onome što smo doznali u razgovoru s kolegama novinarima i ljudima koji su "nešto" programirali, Debian je verzija Linuxa za koju je gotovo najjednostavnije napraviti aplikaciju. Spomenimo i da su u veljači 2010. godine Nokia i Intel najavili MeeGo platformu koja će uskoro biti dostupna i za N900. Prema našem shvaćanju, plan je konkurirati Androidu s uređajima koji će nuditi "svjetlosno" brzo sučelje na Intelovoj arhitekturi čipova.
Od ukupno 32GB memorije, Nokia N900 ima tri particije. Prvu za instalaciju programa (2GB), drugu za sistemski dio (sučelje, 230MB) i treći za pohranu korisničkih podataka koji iznosi fenomenalnih 27GB. Dakako, moguće je dodati i microSD karticu od 16GB.
U praksi, Maemo doista radi brzo, dok nas je još više iznenadila brzina skidanja sadržaja s interneta na N900. Nedostatak koji moramo spomenuti, a mnoge vjerojatno neće smetati, je da nema Hrvatskog jezika za Maemo 5. Pored toga, problem je "škrta" rotacija zaslona kada je uređaj zaklopljen.
Naziv procesora ugraviran je na stražnji dio gornjeg dijela, čime se vjerojatno želi naglasiti snaga procesora
Ažuriranje sučelja i aplikacija odvija se preko Application Managera, dok se sve novosti (od novih poruka, propuštenih poziva, do WiFi mreže i informacija o ažuriranju aplikacija) nalaze pri vrhu uz sat. Klikom na taj dio ekrana otvaraju se spomenute informacije. Na sličan način Android sučelje pri vrhu zaslona ima listu koja se može povući i prikazati identične informacije kao i N900.
MAEMO vs. ANDROID PRIČA...
Naspram Androida (iPhoneov AppStore nudi većinom naplatne aplikacije pa ovdje neće biti usporedbe s njima), aplikacija naravno ima puno manje i cijeli sustav možda nije toliko unaprijeđen - na Androidovom Marketu imate ljepši prikaz aplikacija, rangirane su, komentirane, postoji sažet opis svake uz screenshotove i slično. Na Maemu imate samo opis na listi.
Application Manager sastoji se od tri dijela (zadnja slika ekrana, gore), dok su aplikacije poredane vrlo pregledno.
No, nije isto uspoređivati Android sučelje dorađeno HTC Sense-om ili pak Android sučelje na Sony Ericssonu X10. Sense je možda malo ugodniji za korištenje od Maemo-a, dok je općenito Maemo ugodniji naspram golog Android 2.1 sučelja (kakvo ima Sony Ericsson X10 i Motorola Milestone). Maemo je ono što je novi Symbian trebao ponuditi, ali nije.
Ogromna prednost Maemo-a naspram Androida je jednostavnost upravljanja podacima. Na Androidu i danas ne možemo pronaći File Manager (!?). Da ne govorimo koliko je lakše upravljati slikama ili ih uređivati direktno na listi u Media pregledniku. Treba li spominjati da na N900 možete gledati .divx video formate bez prethodnog konvertiranja?
Multitasking - korištenje više aplikacija istovremeno ne usporava sučelje
Spomenimo i zaključavanje zaslona - problem što se zaklapanjem kliznog mehanizma ne zaključava zaslon niti je to moguće podesiti.
POČETNI ZASLON
Početni zaslon nudi četiri pomična "panela". Na svaki panel možete staviti ikone, Widgete ili kontakte. Dovoljno je da duže držite pritisnut prst na ekranu. Uređivanje ikona i prečaca je slično kao i na LG (S-class) ili Samsung (TouchWiz) sučeljima. Nažalost, slična zna biti i natrpanost ekrana raznoraznim ikonama koje su prešarene i nekada nepregledne.
Naša četiri panela, iliti ekrana popunjena ikonama i prečacima
Postavke su posložene pomalo neuobičajeno, ali pregledno. Nedostatak je što sve postavke ne idu dovoljno u dubinu. Isti problem nalazimo i u Symbianu, dok Android ili još bolje iPhone OS, zaista na jednom mjestu nude apsolutno sve postavke koje vam mogu zatrebati. Pored toga, vrlo su pregledno hijerarhijski raspoređene. Od jednostavnijih prema složenijima, dok su na Maemo i Symbianu one od početka preopširne, pa se malo teže snaći.
Ukupno gledano, naš prigovor na postavke je zanemariv. Vlasnik uređaja vrlo će se lako priviknuti i na eventualno puno veći nedostatak, pa je komentar ovdje dan radi usporedbe napretka Maema i Symbiana naspram Androida i iPhone OS-a.
IZBORNIK
Raspored ikona u osnovnom izborniku izmjenjiv je samo uz instalaciju posebnog (u Application Manageru dostupnog) programa. Ikone su idealno razdvojene, dok pritiskom na bilo koji kut zaslona izlazite na početni ekran.
Osnovni izbornik, te izbornik s aplikacijama
POZIVI, IMENIK, PORUKE
Kako je funkcija mobitela prvi puta dodana na Nxxx seriju Nokijinih tableta, možda i ne bi trebala čuditi rudimentarnost te funkcije. U praksi, na N900 najviše nedostaju fizičke tipke ispod zaslona (zelena/crvena za pozive i možda srednja za izbornik/povratak). Događalo nam se u pokretu ili pak u automobilu da bi izvadili N900 iz džepa i da ne bi znali gdje je zvučnik, a gdje mikrofon. Naravno da se u automobilu može koristit samo vanjski zvučnik (koji na N900 radi bolje nego na mnogim drugim Nokiama) ili pak auto instalacija. Ono što želimo reći je da u ekstremnim situacijama kakve za korisnike danas nisu rijetke (stalno smo u pokretu), N900 nije idealan kao mobitel.
Problem leži i u činjenici da imeniku, ili popisu kontakata možete pristupiti na dva potpuno različita načina. U prvi, ulaskom preko liste poziva. Pritiskom na "Select contact" otvara se lista koja imenika koje se MOŽE rotirati dok su još važnije, sa desne strane abecedna slova, pa je u većem imeniku odabir puno lakši (slike dolje).
Iz nama nepoznatog razloga, kada direktno uđete u imenik, zaslon se ne želi rotirati okomito niti prikazati abecednu listu kontakata s desne strane (primjer donjie slika imenika, naspram gornjih).
Na listu i imeniku nedostaje direktna tipka za poziv i SMS, ona se otvara tek klikom na kontakt
Sam kontakt je vrlo pregledan za uređivanje i gotovo da nema ograničenja po pitanju broja polja.
SMS poruke je bio pravi užitak pisati na N900. Prikaz je posložen kao razgovor (jednako kao i na Androidu//iPhone-u). Zbog izvrsne tipkovnice, na poruke možete vrlo lako i iznimno brzo odgovarati.
4. Multimedija, fotoaparat i video snimanje
MULTIMEDIJA
32 GB interne memorije omogućit će vam da na uređaj pohranite gotovo sve što želite. Prikaz multimedije je vrlo intuitivno posložen za razliku od izbornika na drugim sučeljima. Moguć je pregled preko klasičnog izbornika multimedije ili preko nekog od programa za multimediju. Najvažnije, pri reprodukciji nema usporavanja rada, dok je učitavanje memorije svjetlosno brzo.
Klasični Maemo preglednik multimediji i MediaBox aplikacija za pregled multimedije
Kod video reprodukcije, N900 u startu podržava .divx i .xvid formate. Pored toga, dva priložena zvučnika s lijeve i desne strane dodatno naglašavaju ugođaj.
GLAZBA
Kod pregleda glazbe, najviše nas je smetalo što se zaslon ne može rotirati, jer bi tako glazba bila jednostavnija za korištenje. Ponovno, brzina učitavanja playliste, kao i brzina prebacivanja s pjesme na pjesmu bez usporavanja sučelja (što je na drugim uređajima gotovo neizbježno) uzdiže N900 naspram konkurencije.
Pjesme je moguće pregledavati prema izvođaču, playlisti, albumu ili nazivu. Kada uđete u reprodukciju pjesme, ponovno je s desne strane moguće pregledavati listu, što nam se posebno svidjelo.
Kao nedostatak vidimo činjenicu da bočne tipke za podešavanje glasnoće ne rade kada je zaslon zaključan, što nije slučaj na Android sučelju, kao ni na brojnim Samsung ili LG mobitelima.
Uz izvrsnu funkcionalnost internet radija (brzina downloada je besprijekorna), ugrađen je FM transmitter iliti FM odašiljač koji omogućava da reproduciranu glazbu odašiljete na određenoj frekvenciji (primjerice na radiju u automobilu). Zamijetili smo da je za praktičnu primjenu FM odašiljača potrebna dodatna aplikacija FMTX Boost, koja povećava doseg radio signala. FM radio prijemnik dostupan je preko posebne aplikacije od nedavno, ali kao i na većini mobitela, uz prethodno uključene slušalice.
KAMERA
N900 ima ugrađenu prednju kameru za "3G" pozive koja je poprilično šumovita. Još nelogičnije, je što se ona ne može koristiti za 3G video pozive. No, to bi trebalo biti softverski omogućeno kroz neki od slijedećih nadopuna firmwarea. Prednja kamera radi u aplikaciji Google Talk, što smo i testirali.
Sražnja kamera od 5.0 megapiksela može snimiti fotografiju u rezoluciji 2576 x 1936 piksela, dok video snima u 848x480 piksela pri 24 sličice u sekundi, što je bolja rezolucija videa od većine fotomobitela.
FOTOAPARAT
Fotoaparat je brendiran Carl Zeiss lećom što je zapravo samo marketinški trik i ne govori puno o kvaliteti fotografije. Pri okidanju fotografije, bočna tipka ima uobičajeni dvostruki stupanj pritiska. Nažalost, prema primjerima naših fotografija vidljivo je da autofokus ne radi najbolje (pogotovo u usporedbi sa 8-mpx Sony Ericssonima), a na fotografijama je vidljiva veća količina šuma, uz ipak pristojno držanje sitnih detalja. Kako ovo nije fotomobitel, sve ove nedostatke ne možemo uzeti kao ozbiljniju manu. Smanjena fotografija na računalu zapravo izgleda sasvim solidno.
U sučelju kamere je moguće odrediti nazive svih fotogafija, kao i duljinu prikaza fotografije nakon što ju uhvatite (2, 4, 6 sekundi ili neograničeno) što je posebno praktično. Moguće je podešavati scene snimanja (automatski, makro, landscape, portrati, action), a u istoj postavci scena je i mod za video snimanje, što je potpuno nelogično raspoređeno u izborniku.
Ukupno, vidjeli smo i boljih i preglednijih izbornika za kameru od onog na N900.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE
Prilikom video snimanja nismo našli opciju za promjenu rezolucije, uključivanje LED osvjetljena već samo dvije postavke: za podešavanje balansa bijele boje i ekspozicije. Ponovno, neinutitivno.
Sami video primjeri također ne ispadaju najbolje. Unatoč službenih 24 sličice u sekundi, snimljeni video kao da preskače neke sličice u tim sekundama.
5. Poslovne funkcije, GPS navigacija, igre
ORGANIZATOR i OFFICE
Kao tablet, N900 bi trebao ponuditi sve čari poslovnih svojstava koja se očekuju na jednom mobitelu. Unatoč tome, osjećamo da je veći naglasak stavljen na multimediju. No, neke stvari koje na prvi pogled izgledaju loše, za hvaljujući Maemo-u, mogu se vrlo lako ispraviti.
Ručno posložen izbornik poslovnih aplikacija
Uz N900 dolazi samo probna verzija Office paketa uz trajanje od 15 dana. Nakon toga bi trebali kupiti licencu za korištenje. No, najveći problem je što ta probna verzija uopće ne omogućava uređivanje dokumenata.
Office paket za Maemo se plaća i jedina napredna funkcija koju nudi je pretraga
Kako doskočiti tome? Instalacijom open office paketa sa meamo.org. Iako se time nismo bavili, taj paket od oko 150 MB trebao bi omogućiti uređivanje Office dokumenata na N900.
S kalendarom pak nismo zadovoljni jer je onaj na Symbianu pregledniji. Unos događaja u kalendar je vrlo sličan kao i na Android OS-u. Možda najveća prednost je Widget za početni ekran na kojem se prikazuju svi aktualni događaji. Jedino čemu se možemo nadati je neka samostalno programirana aplikacija za neki bolji Maemo kalendar.
Kalkulator na N900 može biti napredan (znanstveni) i običan, dok alarm pridodan satu omogućava unos više naprednih budilica.
Notes aplikacija za kratke bilješke je nešto unaprijeđena naspram Symbian verzije. Naravno, dostupne su i aplikacije za snimanje zvuka, kao i snimanje razgovora putem mobitela, prijetvornik valuta i slične.
GPS NAVIGACIJA
Kao i u dosadašnjim testovima, uvijek smo naglašavali prednost Nokijinih Ovi mapa naspram konkurencije. Nedavna odluka da one budu potpuno besplatne, najdirektnije konkurira nekada privlačnijim Google mapama. Naime, na maemo.org je moguće pronaći Ovi karte za bilo koji dio svijeta. Tako smo na naš N900 instalirali paket mapa za Europu od 2GB.
U praksi uređaju treba jako dugo dok uređaj pronađe GPS satelite, dok je učitavanje karte s uređaja iznimno brzo. Karte nude vrlo detaljne informacije, a prebacivanje na satelitski način pregleda naravno zahtjeva povezivanje na mrežu (WiFi ili 3G).
Uz ovako naprednu, brzu i besplatnu navigaciju za koju nije potrebno povezivanje na 3G/WiFi, poželili bi još veći ekran na N900, iako je ovaj objektivno velik.
IGRE
Naviknuti na vrlo napredne igre na današnjim Symbian Nokiama, Touch Wiz Samsung i S-class LG mobitelima, od igara na N900 smo očekivali više. Razlika je u tome što su sve igre na N900 besplatne, dok su na prije spomenutim konkurentnim sučeljima grafički vrlo napredne igre samo probne verzije, dok se cijela igra mora kupiti.
Uz snažan ARM procesor i jaku podršku radne i interne memorije, ne sumnjamo da bi N900 uz malo truda mogao zavrtiti Quake ili neku sličnu igru, što bi bio zaista užitak.
Blocks - Tetris na N900 koji igrate preko zaslona osjetljivg na dodir
Chess - šah
Mahjong
Marbles
Sudoku i Solitaire
6. Povezivost, internet, Ovi Store
POVEZIVOST
Iako svi napredniji mobiteli današnjice nude pregršt načina povezivanja, vrlo često je uporabljivost tih funkcija vrlo niska. Možda najvažniji, WiFi (WLAN) koji na N900 opsano guta bateriju, spaja se fenomenalno intuitivno. Ne pita vas svaki puta na koju se mrežu želite spajati već se povezuje na jednom spojenu mrežu u nekom prostoru jednako pametno kao što to radi i Android OS. Tu funkciju koja guta bateriju, moguće je preko raznih aplikacija ograničiti kako ne bi baš svakih pet minuta kupila podatke sa Exchange servera, Facebooka i sličih servisa.
Povezivanjem na računalo preko USB kabela, učitava se memorija microSD kartice kao i interna memorija uređaja. Prilikom spajanja kabela, N900 ispušta zvuk dostojan pravog gadgeta, kao u kakvom filmskom hitu.
Najvažnije od svega, Maemo kao open source sučelje omogućava da bilo koju sliku, dokument ili bilo što sa interneta pohranite u memoriju uređaja, što Android, i kada nudi, nudi na vrlo kompliciran način.
Pored klasične aplikacije za e-mail kakvu nalazimo na Symbian-u, tu je i Mail for Exchange koji je vrlo lako podesiti.
INTERNET, OVI, YOUTUBE, FACEBOOK
Pri korištenju interneta,ekran se rotira i u okomitom načinu što je na N900 nažalost rijetkost. Učitavanje web stranica preko WiFi mreže bilo je vjerojatno najbrže ikada na mobitelima koje smo testirali. Problem leži u činjenici da N900 nema kapacitrivni ekran (multitouch) pa je zumiranje ograničeno na dvostruki pritisak zaslona (neintuitivno) ili na bočnu tipku za podešavanje glasnoće kojom možete zumirati ili odzumirati.
Naravno, moguće je otvarati više prozora odjednom, gdje posebno do izražaja dolazi multitasking. Naime, na drugim mobitelima otvaranjem više prozora (stranica odjednom) nalazite se u jednom programu, dok N900 više stvarica otvara kao različite programe što je puno jednostavnije za upravljanje.
Na N900 je moguće instalirati popularnu Mozillu Firefox, ali taj preglednik na N900 ne učitava Flash sadržaj za razliku od predinstaliranog Maemo web preglednika koji smatramo boljim.
Na Ovi Store-u nalaze se većinom naplatne aplikacije, uz poneku besplatnu poput one za YouTube ili Twitter. Facebook na N900 radi brže nego na drugim uređajima, ali chat ne funkcionira najbolje.
7. Zaključak
Na kraju detaljnog testa i dugog korištenja ovog naprednog internet tableta s funkcijama mobitela, možda najvažnije pitanje većini biti će isplativost cijene. Nokia N900 i dalje nije dostupna kod niti jednog mobilnog operatera. Razlog tomu moglo bi biti upravo open source Maemo sučelje. Ili su možda operateri shvatili da N900 nije uređaj za mase zbog nenaglašenih funkcija mobitela te povećih dimenzija i mase...?
U usporedbi s Androidom ili iPhone OS-om, Maemo je itekako dostojan protivnik. Nudi multitasking uz vrlo privlačno grafičko sučelje. Nedostatak je što N900 nema kapacitivan ekran sa možda staklenom površinom kao što to nudi HTC HD2. Ali zato ima fenomenalnu fizičku tipkovnicu koja nam i dalje ne može nadomjestiti niti jednu virtualnu (napredni iPhone korisnici se možda nikada neće složiti s nama).
Oni koji traže napredne funkcije i zbog takvih razloga razmišljaju o kupnji Nokije N900, teško će se zadovoljiti HTC-om HD2, pa čak i Motorolom Milestone (koja također kombinira fižičku tipkovnicu i zaslon osjetljiv na dodir). Android sučelje je puno ograničenije od Maema (primjerice, za korištenje nekih osnovnih funkcija, obavezno je imati Gmail), a da ne govorimo o tome da na Androidu ne možemo pronaći klasičan File Manager i razmijenjivati slobodno podatke.
Ukupno, vrlo kvalitetna plastična konstrukcija, iznimna snaga procesora uz 32GB memorije i odlično korisničko sučelje koje u praktičnom smislu nema ograničenja itekako opravdavaju cijenu od oko pet tisuća kuna koliko stoji N900.
Ovaj genijalan uređaj podsjeća nas na Samsung i8910HD (fenomenalan mobitel kojem su glavni nedostatak bile preglomazne dimenzije). Nokia N900 je čak malo kompaktnija do Samsunga i8910 HD, ali nema dovoljno naglašene karakteristike mobitela. Kada se zaljubite u N900 kao mi, to vam neće smetati nimalo, jer Maemo kao da nema ograničenja u napretku.
-
Naziv:Nokia N900