Dugo očekivana i "najbolja" Nokia, predstavnik N-serije s visokom brojkom "97" stigla je i u naše trgovine s cijenom od 6.000 kuna. Na prvi pogled visoka cijena ne začuđuje ako pretpostavimo da se radi o "najjačem" modelu najprestižnijeg i najprodavanijeg svjetskog proizvođača mobitela.
Ovo je ujedno i drugi Nokijin uređaj s ekranom na dodir u posljednje vrijeme. Nokia je i prije imala u prodaji dva uređaja s ekranima na dodir uz olovkicu, no, to je bilo prije LG Prade i Apple iPhone-a: predvodnika revolucije multimedijalnih dodirnih ekrana.
Tehnički gledano (ili "na papiru"), N97 ima najnaprednije karakteristike s dva nedostatka: ugrađena je samo 5.0 mpx kamera i nema neke dodatne luksuzne funkcije poput DVB-T ili DVB-H prijemnika. Možda bi trebali naglasiti 32 GB ugrađene memorije(?)...
U našem detaljnom testu kroz slijedeća poglavlja provjerili smo kako Nokia N97 radi u praksi i što još nudi osim karakteristika "na papiru". Kolege iz redakcije detaljno su se pozabavile ugrađenom kamerom, Symbian sučeljem, usporedbom s HTC-om Magic, Apple iPhone-a 3Gs, Samsunga i8910 HD, ali i Nokijom 5800 te Samsungom S8000 Jet.
Svakako treba razlikovati pogled na Nokiju N97 iz očiju Symbian korisnika i pogled jednog iPhone OS ili Android OS korisnika - to su potpuno dva različita koncepta. Koji je bolji pokazati će prodani primjerci i komentari korisnika prilikom izlaska nasljednika N97-ice. Za usporedbu smo izdvojili posebno poglavlje i stav iPhone korisnika.
Pored Nokije Hrvatska, moramo se zahvaliti i Europatrade-u na istovremenom ustupanju Samsunga i8910 HD koji je pokretan identičnim Symbian sučeljem kao i Nokia N97, te smo zbog toga napravili posebno poglavlje za dirkektnu usporedbu.
KARAKTERISTIKE:
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije i težina: 117.2 x 55.3 x 15.9-18.3 mm, 150 grama
- Boje: bijela i crna
- Zaslon: TFT zaslon osjetljiv na dodir, 16M boja, 360 x 640 piksela, 3.5" (8.89 cm) dijagonale, senzor rotacije i senzor za isključivanje
- Imenik i pozivi: Neograničeno, pamti zadnjih 30 dana poziva
- Procesor: ARM 11 434MHz CPU
- Memorija: 32 GB interne, microSD kartice do 16 GB, 128 MB radne memorije
- Operativni sustav: Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
- Povezivanje: GPRS, EDGE, HSCSD, 3G, WiFi, microUSB, Bluetooth (A2DP)
- Podržani formati: MP3/WMA/WAV/eAAC+; MPEG4/WMV/3gp
- FM radio: prijemnik s RDS-om i odašiljač
- Kamera: 5 MP, 2584x1938 piksela, Carl Zeiss optika, autofokus, LED bljeskalica
- GPS: A-GPS, Nokia Mape 2.0 Touch
- Internet: WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS kanali
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh (BL-4L)
HVALIMO:
- unaprijeđeno Symbian sučelje i aplikacije (Facebook, YouTube..)
- klizni koncept
- početni zaslon s Widgetima
- odličan internet preglednik
- digitalni kompas i GPS
- 32GB memorije
- 3.5 mm utor za slušalice
- WiFi, 3G
- senzor rotacije i senzor isključivanja ekrana
- izdržljivost baterije
NE HVALIMO:
- cijena
- nije ugrađen AMOLED zaslon
- prosječna kamera
- prosječna QWERTY tipkovnica
- nepodržan DivX video format
- nema predinstaliranih igara
- kvaliteta izrade i korišteni materijali naspram cijene
- u pakiranju nema futrole ili InEar slušalica
- sporost sučelja uz konstanto resetiranje
KUTIJA i OPREMA
Crna i tanka kutija ne odaje dojam ekskluzivnog i skupog uređaja. U prvom planu je mobitel, olovkica i velika baterija od 1500mAh. Ispod poklopca nalazimo USB kabel, punjač, dvodjelne slušalice s daljinskim upravljačem i krpicu za čišćenje ekana.
Nažalost, nema nikakve futrole ili InEar slušalica kakve dolaze s većinom Samsunga ili LG-a iznad 2500 kuna. Vrlo praktična kožna futrola primjerice dolazi sa Samsungom S8000 Jet koji stoji duplo manje - 3000 kuna.
Stalak za punjenje u ovom slučaju nije potreban obzirom na koncept kliznog mehanizma, pa uređaj lijepo izgleda kada ga stavite na stol i podignete ekran.
DIZAJN, UREĐAJ
Prvim primanjem u ruke primjećujemo lijep dizajn ali i plastične materijale izrade koji ne odgovaraju cijeni. Uređaj dolazi u dvije boje; ozbiljnijoj crnoj, te privlačnoj i elegantnoj bijeloj boji. Nažalost N97 u bijeloj boji službeno se ne prodaje u ovom trenutku u našim trgovinama. Nadamo se da će bijela varijanta doći što prije.
U ruci se uopće ne osjeća težina od čak 150 grama, što nas je iznenadilo.
Cijeli koncept podizanja ekrana nam se itekako svidio. Ako želite slušati glazbu na dva vanjska zvučnika, uređaj će jako dobro izgledati na stolu kada podignete ekan.
Kvaliteta kliznog mehanizma nije loša, ali nije previše uvjerljiva, ponajprije zbog korištenih materijala izrade.
S bočne lijeve strane (kao i kod Nokije 5800) nalazi se klizna tipka za otključavanje ili zaključavanje ekrana. Iznad nje je otvoren microUSB utor za punjač ili USB kabel.
Na vrhu uređaja je 3.5 mm konektror za slušalice i malena ali jasna tipka za paljenje/gašenje uređaja ili odabir nekog od profila (Općenito, Bešumno, Vani...).
S desne bočne strane pri dnu je tipka za kameru s dva klika - jednim površinskim za fokusiranje i dubljim kojim okidate fotografiju. Naspram Nokije N86 ili N96 tipka je napokon unaprijeđena. Detaljnije o tome pročitajte na poglavlju o fotoaparatu.
Pri dnu je mikrofon za razgovor i mali utor za vezicu ili olovkicu.
Stražnji poklopac baterije je od vrlo prosječne plastike, slabašno pričvršćen na uređaj. Klizni poklopac čuva kameru, što svakako hvalimo, iako ostaje dojam da bi poklopac mogao i izgrebati pokrov kamere(!?).
Ispod poklopca je utor za memorijsku karticu. Ne razumijemo zašto nije pomaknut prema rubu za svojim zasebnim otvorom?
Obzirom na ugrađenu memoriju od 32 GB, memorijska kartica čini se suvišna. Na našem testu smo pak čitali podatke upravo s nje. Ne znamo koliko je to utjecalo na usporenost i resetiranje sučelja.
EKRAN
Pri vrhu ekrana s lijeve strane je senzor udaljenosti zahvaljujući kojem se deaktivira zaslon kada prilikom razgovora naslonite N97 na obraz. Pored njega su, po sredini zvučnik za razgovor, te desno, VGA kamera za 3G video pozive i senzor osvjetljenja tipki.
Detaljniji pogled na ekran otkriva da se radi o tanjoj plastiti od one na touch Nokiji 5800.
Plastičan, neotporan na otiske prstiju, uvija se kada jače pritišćete po njemu. A tehnologija pritiska na ekranu je upravo takva da treba malo jače pritisnuti. Tehnološki gledano, zaslon i tehnologija dodira nisu unaprijeđeni naspram modela 5800, pa je uz nekvalitetniju plastiku i nešto veće dimenzije, ekran ostavlja prosječan dojam.
Dodirna tehnologija se znatno razlikuje od one kod HTC-a Magic ili iPhone-a. Kod N97 bolje reagira dodir noktom, vrhom prsta ili olovkicom, dok Magic i iPhone bolje reagiraju na dodir palca, ili veće površine prsta. Neizbježno je da su ti multi-touch ekrani precizniji.
Na dnu, ispod ekrana su tri tipke. Lijeva za ulazak u meni, i dvije za javljanje ili poklapanje poziva (zelena i crvena slušalica). Posjeljednje dvije tipke su pomalo nepraktične, previše približene. Nije nam jasno zašto tipka za meni nije u sredini, a tipke za poklapanje i javljanje na pozive - svaka na svojoj strani.
QWERTY tipkovnica
Unatoč izvrsnom konceptu kliznog mehanizma koji olakšava tipkanje, same tipke su tvrde, pomalo prekratkog i nejasnog hoda. Na što se nije problem naviknuti nakon nekoliko dana tipkanja.
U usporedbi s tipkovnicom na Nokiji E71 ili još više u usporedbi s tipkovnicom na Nokiji E75, Nokia N97 ima poprilično lošu tipkovnicu. Zato što je tipka Shift ponuđena samo s jedne, lijeve strane. Tipka Sym (simboli) je preblizu Space (razmak) tipki, pa nam se često događalo da stisnemo Sym tipku umjesto razmaka. Također Fn tipka je samo jedna, pozicionirana s desne strane, a postoji velik broj znakova koji je moguće stisnuti upravo u kombianciji s Fn tipkom. Čak je i tipku za zarez (",") potrebno stisnuti u kombinaciji tipke za točku (".") i Shift tipke.
Dovoljno razdvojene tipke dovele su do toga da ih ima premalo a napravljeno je previše prečaca. To jasno pokazuje i usporedba s QWERTY tipkovnicama na Nokijama E71, E75 i N97:
N97 - 33 tipke na QWERTY tipkovnici
E71 - 37 tipki na QWERTY tipkovnici
E75 - 39 tipki na QWERTY tipkovnici
BATERIJA i PUNJENJE
Li-Ion baterija snage 1500mAh (BL-4L) ista je kakvu nalazimo i u Nokiji E71. Uz veći ekran i veći broj funkcija to znači gotovo jednako dobru izdržjivost. Koliko će vam baterija trajati iskuljučivo ovisi o vama. Bez uporabe ičega osim poziva i SMS poruka, ona može trajati vjerojatno i više od četiri dana. Uz konstantno slušanje MP3 playera, spajanje na WLAN mreže, surfanje, povremeno korištenje Nokia Mapa, više od deset dužih poziva i slanje desetak poruka dnevno, izdržati će barem dva i pol dana, ako je od početka do kraja napunjena. Što je odličan rezultat.
Punjenje ide preko micro USB utora, a potpuno nelogično je da se uređaj ne puni se kada ga spojite USB kabelom na PC preko istog microUSB utora preko kojeg ide i punjač (!?). Naknadno smo s novim uređajem utvrdili da se N97 puni i kada je spojen na računalo što nije bio slučaj s prvim, testiranim modelom.
Punjenje baterije traje više od dva i pol sata.
Prilikom spajanja punjača svijetli bijela LED-ica što smo već vidjeli kod Nokije N86 8MP.
Signaliziranje da je baterija pri kraju dolazi na vrijeme, pa tako nakon prvog signala da je baterija prazna možete obaviti još nekoliko poziva i poslati nekoliko poruka.
Testirao: Ivan Ivančić
FOTOAPARAT
N97 koristi kameru već uobičajene rezolucije od 5.0 megapiksela. Leća nosi Carl Zeiss "brand" i ima autofokus.
U sučelje kamere ulazimo relativno kratkim pritiskom na bočnu tipku okidača. Ako je stražnji poklopac kamere zatvoren, automatski se uključuje prednja kamera koja nudi video snimanje i okidanje fotografija.
Otvaranjem stražnjeg poklopca kamere automatski se otvara sučelje kamere. Sva podešenja i opcije obavljamo preko touch - screena, što možda i nije idealno rješenje jer su neke opcije vrlo sitno prikazane na ekranu (npr. odabir. scenskih modova) pa treba pažljivo "napikavat" prstom.
Potrebno je otprilike dvije i pol sekunde da bi se aparat uključio i bio spreman na snimanje. Za snimanje slike, dakle, cijeli proces od fokusiranja, snimanja i spremanja treba oko četiri sekunde, što nije rezultat vrijedan pažnje... očekivali smo mali brži rad.
Dostupni su razni scenski modovi i ručna podešenja, ali vjerujemo da će najveći broj korisnika cijelo vrijeme biti na čistoj automatici.
ISO ima automatsko podešenje i tri ručne razine, 200, 400 i 800. Na najnižoj vrijednosti slike još koliko toliko liče na nešto, ali na 400 i 800 redovito ubija sliku agresivnom redukcijom šuma.
Ispod: ISO 200, 400 i 800.
Pri gašenju fotoaparat zaboravlja sve postavke, tako da su pri ponovnom pokretanju sve vrijednosti poput ISO-a, WB-a ili bljeskalice opet na potpunoj automatici. Iritantno, no možda i ne posve nelogično obzirom na mogućnosti kamere i potrebe tipičnog kupca ovog mobitela.
Jedno od većih razočaranja je poklopac objektiva. On je naime loše sastavljen te struže po leći (?!). Na donjoj slici možete jasno vidjeti mjesto gdje je izgrebao pokrov leće. Ako se takva ogrebotina javila kroz pet dana na našem testu, postavlja se pitanje što možemo očekivati kroz pola godine korištenja? Zbilja se nadamo da je to boljka samo našeg testnog primjerka jer je ovakva šlampavost izrade na mobitelu od 6.000 kn sramota.
Leća je, kao što smo spomenuli, brandirana kao Carl Zeiss, ali na snimljenim slikama ne vidimo nikakvu razliku u odnosu na no-name leće na ostalim Nokijama ili drugim mobitelima. Očito marketing mora imati još jednu stavku za isticanje bez stvarne koristi za kupce.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Kvaliteta slika je prosječna. Pod dobrim svjetlom slike su dobro eksponirane i čak sasvim solidne dinamike. Čak i tada, senzor nažalost ostaje bez daha na zahtjevnim detaljima poput krošnji stabala ili travnjaka.
Na nekim slikama oštrenje je bilo daleko preagresivno što je rezultiralo neprirodnim i ispranim bojama. Dobar primjer tog problema možete vidjet ispod. Lijevo je slika iz N97, a desno Samsung 8910... Sve je jasno.
Balans bijele boje je isto područje na kojem smatramo da ima dosta mjesta za poboljšanje. Nekoliko slika iznad (fotografija: kombi pored semafora) dobili smo prežutu nijansu, a pri pokušaju makro snimanja lista, automatika je pobjegla previše prema plavom (lijeva slika). Na desnoj slici smo postavili balans bijele boje na "oblačno" što je spasilo kadar.
Znatnih problema je bilo i sa kutom upada svjetla, tj. "lens flare-om". Ukoliko je sunce blizu ruba kadra, slika poprima nepoželjnu ljubičastu nijansu. Toliko o tzv. "Carl Zeiss" leći... Ispod vidimo manifestaciju problema; slika lijevo je N97, desno Samsung 8910.
Bljeskalica je i nadalje LED čija je boljka zelenkasto svjetlo kojim svijetli. Već smo dosadni sami sebi jer iz testa u test prigovaramo istom problemu, ali s time namjeravamo i nastaviti dok se Nokia ne udostoji napravit blic dostojan klase u kojoj žele konkurirati. Osim toga, blic je i preslab.
Kao usporedbu stavljamo slike sa Sony Ericssona C905 za koji smatramo da ima najbolji blic među svim fotomobitelima:
Iako je N97 u stanju snimiti sasvim pristojnu fotografiju, to je više iznimka nego pravilo i ta nepouzdanost rezultata nas je na kraju jako smetala, osobito ako uzmemo u obzir paprenu cijenu mobitela.
VIDEO SNIMANJE
Video mod nudi standardnih 640 x 480 piksela, ali pri vrlo visokih 60 sličica u sekundi (57 po našem mjerenju što je dovoljno blizu službenoj specifikaciji).
Video je za razliku od fotografija bez bitnih nedostataka. Zahvaljujući visokom frame rate-u vrlo je gladak, brzo reagira na promjenu intenziteta svjetla i dovoljno detaljan. Jedino nam je žao da nema neke vrste mehaničke stabilizacije slike...
VIDEO PRIMJERI
Piše: Mario Milijević
Nokia N97 v.s iPhone 3Gs
Usporedba s konkurencijom sama po sebi nameće pitanje: “iPhone 3Gs killer ili ne?!”. Da odmah razjasnimo. Ne! Ne, niti ako N97 suprotstavimo 3G modelu. Jasno da N97 nije loš telefon, ali osim što Nokija “opasno” kasni sa izbacivanjem modela na tržište (minimalno godinu dana), ono što je prvo za primjetiti na takvom modelu jest ekran. Ako vam kažemo da s obzirom na model 5800 XpressMusic taj ekran nije uopće mijenjan, nimalo poboljšan, dorađen, unaprijeđen… bit će vam sve jasno.
O multi-touchu niti riječi (op.ur. što i nije bilo za očekivati obzirom da Apple drži primat na tu tehnologiju). Sama ugodnost prilikom svakodnevnog korištenja nije na razini koju očekuje iPhone ili Android OS korisnik. iPhone je što se dodirne tehnlogije tiče i dalje u velikoj prednosti, čak ako uzmemo u obizr i prvi 2G model od prije dvije godine.
Uvelike na strani iPhone-a je i baza dostupnih aplikacija koju je moguće preuzeti direktno na sam uređaj. Nokijin Ovi Store je još u razvijanju, ali mislimo da je dovoljno vremena za to bilo do sada. Otvarajući AppStore na iPhonu, imate osjećaj da je riječ o samo još jednoj od nstaliranih aplikacija, a ne virtualnoj trgovini. Na Nokiji, OviStore više podsjeća na svakodnevno pregledavanje internetske stranice, do koje je eto, moguće pristupiti pomoću prečice u izborniku. Osim što je AppStore pregledniji i grafički znatno doređeniji i jednostavniji za korištenje, o broju aplikacija je definitivno bezpredmetno razgovarati. S obzirom na nepraktično korištenje sučelja N97, jasno nam je zbog čega se ispod velikog zaslona nalazi mehanička tipkovnica. iPhone-u, s druge strane ona nije potrebna, mada ne bi bilo loše da se u nekoj skorijoj varijanti i dogodi.
Idući detalj koji nas je razočarao jest pregledavanje internetskog sadržaja. Safari, kao sastavni dio iPhona ostaje i dalje nenadmašan. Ne možemo ga nikako usporediti s Nokijinim preglednikom, a priznajemo da smo stvarno očekivali više. Znate onu 5800 (vrlo povoljnu i jako popularnu)? Gotovo ništa se nije promjenilo. Malo je bolje, ali miljama od Safarija. Šteta! S obzirom na veličinu ekrana, bilo bi pravo zadovoljstvo.
S obzirom da je N97 multimedijalni uređaj, moramo se dotaknuti i glazbe. Ali, samo dotaknuti jer će utrku i ovdje N97 izgubiti. U iPhonu je svijetki najpoznatiji i najpoluarniji glazbeni reproduktor - iPod, i tu je kraj priče. Osim maksimalno dorađenog sučelja, ugodnost svakodnevnog korištenja je na strani iPhone-a. Ono u čemu će N97 ipak dobiti dva boda je potpuno funkcionalan Bluetooth (veliki minus za 3Gs), i jednostavnost prebacivanja raznog sadržaja na sam uređaj. Nema potrebe za iTunes i svakodnevna razmjena sadržaja funkcionira bolje.
Napravili smo mali test. Isti korisnik (napredniji) imao je zadatak poslati sms poruku na šesteroznamenkasti broj dok su i iPhone i N97 u stanju pripravnosti s otključanim ekranima (glavni izbornik). Tekst poruke glasi “Dobar dan. Nisam dostupan trenutno, čujemo se kasnije.” Osim teksta, potrebno je bilo unjeti broj, dakle ne ga povući iz imenika. Na iPhone-u je korištena tipkovnica u landscape načinu, dok ja na N97 korištena mehanička tipkovnica. Na iPhonu je zadatak izvršen za manje od 22 sekunde, dok je na N97 isti zadatak izvršen za 32 seknude (op.ur. brzina tipkanja je ipak možda stvar navike na neki uređaj).
Također, pokušali smo isto i s kamerom. Mobiteli u istom stanju pa dok fotografija nije pohranjena, bez vremena pregledavnja. Na iPhone-u je zadatak izvršen za svega 5 sekundi, dok je na N97 brojka prešla 10. Moramo priznati da smo očekivali više!Dizajn nećemo uspoređivati jer smo oduševljeni, što se toga tiče s oba uređaja, iako nam se na iPhone-u više svidjela pozdina uređaja koja je sjajna, dok je kod N97 matirana. No, na N97 je ona gotovo uvijek bez ikakvih mrlja, dok na iPhonu ostaju packe.
Možete i sami zbrojiti rezultate, naš pobjednik je iPhone 3Gs, bez obzira na višu cijenu. Nešto vise od 1000 kuna razlike u slobodnoj prodaji, isplati se dati.
NOKIA N97 v.s HTC MAGIC
U našem idućem dvoboju, našli su se N97 i najnoviji uradak iz HTC-a Magic koji je nije stigao u naše trgovine (detaljan test donosimo uskoro).
Odmah moramo priznati da je Android daleko napredniji sustav od Symbiana koji se nalazi u N97.
Njegovo sučelje, funkcije i mogućnosti, neodoljivo podjecaju na Appleov OS X koji je smjesten u sve verzije iPhona. Googleov Market, tj. virtualna trgovina za aplikacije, daleko je bolja od OviStorea.
Graficki je dorađeniji, pregledniji i jednostavniji za korištenje i pokreće se slično kao i AppStore.
Ono najbolje je da su gotovo sve aplikacije besplatne. S tom činjenicom se ne moze nositi niti Nokia niti Apple. Što se samog dizajna tiče, nismo se mogli odluciti izmedju N97 i HTC-a. Oba dolaze u bijelim varijantama i vrlo su dobre kvalitete izrade. Imamo osjećaj da je iPhone ipak najkompletniji telefon, a onda dolazi HTC pa tek na kraju N97.
Isto tako, ovaj model "Google telefona" nema mehanicku tipkovnicu dok ju je G1 imao. Što je plus za N97.
Tko je ovdje pobjednik, tesko je reći. Ipak, odlučili smo se za Magic-a zbog toga sto smo od Nokije očekivali veći pomak s obzirom na 5800 i s obzirom na dedinitivmo preveliku cijenu u slobodnoj prodaji. Uloženo i dobiveno ovdje ipak nije "na vagi".
SYMBIAN OS v9.4, Series 60 rel. 5
Nokia N97 dolazi s novim Symbianom S60 v5, koji u kombinaciji sa zaslonom na dodir predstavlja slično Nokia iskustvo kao i model 5800 XpressMusic. Iako se radi o novoj verziji, ona nije jedinstvena za spomenute modele, nego se s njime krasi i novi Samsungov model i8910 HD.
Sučeljem se možete kretati zaslonom i D–padom (navigacijska tipka u pet smjerova). D–pad će većinu poslovnih korisnika podsjetiti na starije Nokijine modele poput E90 ili 9300i. Na vama je odabir hoćete li se više služiti D–padom ili zaslonom - nama je kombinacija istih najviše odgovarala, ovisno u kojem se dijelu sučelja nalazite (igre, pisanje poruka - idealna za pomicanje lijevo/desno ili slušanje glazbe).
Pojednostavljeno je i ažuriranje softvera preko Ovi serivsa
Ako ste već bili vlasnik modela 5800, ili ga barem na trenutak isprobali, shvatit ćete da se radi o sličnim softverskim mogućnostima koji su na modelu N97 nešto unaprijeđeni. Izgled ikona uopće nije promijenjen, dok se njihov raspored unutar menija može mijenjati.
POČETNI ZASLON, WIDGETI
Na početnom zaslonu svi se indikatori (kao i kod 5800) nalaze pri vrhu, a ostali prostor vam ostaje za Widgete. Jednim potezom prsta preko ekrana i svi Widgeti nestaju. Zgodno.
Widgeti su ugodna novost, smješteni su u 5 “kućica” na početnom zaslonu i njihov sadržaj ili položaj možete mijenjati po želji. Iako će vam priloženi Widgeti brzo dosaditi, jer trenutni odabir i raznovrstan, možete sačekati još koji mjesec dok se sam uređaj ne snađe na tržištu i ne sretne par entuzijastičnih programera (kao što je to uspjelo Apple-u).
Ako niste novi u svijetu touchscreen mobitela, onda će vas otvaranje stavki malo zbuniti. Inače, svi dosadašnji touchscreen mobiteli prate trend otvaranja aplikacije sa samo jednim dodirom, dok se ovdje radi o dva dodira. S jednim označite ikonu, a s drugim ju otvarate. Iako je to izvrsno rješenje za scrollanje sadržajem, te smanjuje rizik otvaranja aplikacija slučajnim dodirom. Ovo definitivno nije svakodnevnica u svijetu touchscreena i treba određen period navikavanja za već uhodane korisnike. iPhone ili Android OS korisnici će naravno prigovarati na nepraktičnost.
Symbian je i do prije godinu dana imao problema sa zastajkivanjem pri otvaranju određenih stavki, kao što su otvaranje inboxa, istovremeno prebacivanje pjesme i otvarenjem neke aplikacije itd. ARM 11 434 MHz procesor je čini se ponovno preslab uz samo 128 MB radne memorije. To je još više uočljivo pored ekrana Samsunga i8910 HD koji kao da ima ugrađen nVidija Tegra grafički čip. Naravno, Tegra će ići samo u Android OS uređaje.
Nakon što vam se nakupi aplikacija unutar neke kategorije, imat ćete malih problema sa skrolanjem pomoću zaslona, prvenstveno zbog drugačije kontrole. Iako smo mi većinom za takve stvari koristili D–pad, skrolat možete i pomoću jednog stiska te zatim povlačenjem prsta po zaslonu, što za sobom nosi laganu vibru pri svakoj aplikaciji koja prođe, te relativno sporo skrolanje. Ali da stvar nije tako loša, imate i side bar pomoću kojeg možete puno brže doći do kraja liste. iPhoneov Spotlight je recimo, puno bolja solucija za ovakve stvari.
Jedna od najvećih mana koje će svaki dugogodišnji korisnik Symbian uređaja primjetiti jest manjak aplikacija za novije verzije. Kada je Nokia napravila korak naprijed i iza sebe ostavila već zaboravljeni OS V8.0 S60 V2.0, je time izgubila hrpu kvalitetnih i zabavnih aplikacija, te se dosta njih nije “prebacilo” na novije sustave.
Promjena rezolucije i zaslona za sobom također nosi minus po pitanju aplikacija, jer prilikom sikidanja istih morate paziti da ima podršku za rezoluciju od 360 x 640px, jer u suprotnome neće raditi. Iako to sve možda sada zvuči jako negativno, mi ipak ulažemo nadu u nedavno otvoreni Ovi Store i budućem razvoju Symbian aplikacija. U doba Symbiana S60 V2.0 je također bilo par naših programera, te će nam biti drago ako budemo ponovno viđali njihova imena na novijim programima, što po forumima što na Ovi Storeu.
Kao i u svim dosadašnjim Symbian sučeljima, uređivanje profila i drugih postavki je vrlo napredno.
TEME, IMENIK, POZVI
Na N97-ici su predinstalirane tri teme: plava, bijela i crna, a cjelokupni dizajn sučelja je privlačan i moderan.
Ispod Widgeta na početnom zaslonu mogu se postaviti pozadine.
Pregled kontakata je unaprijeđen i puno je ugodniji na većem zaslonu naspram Nokije 5800. N97 može čitati SIM kontakte, memoriju telefona ili oboje istovremeno. U traženju kroz imenik preko dodirnog ekrana nedostaje nešto što smo primjetili na Samsungu S8000 Jet - kako se pomičete korz imena tako se otvara bočna linija koja prikazuje na kojem slovu abecede u imeniku se nalazite.
Zanimljiv je i način pretrage kontakata kada je QWERTY tipkovnica zaklopljena. Unosom prvog slova pretrage, dalje se prikazuju samo slova koja vode nazivu nekog kontakta.
Zapisnik poziva standardno memorira sve dolazne, odlazne i propuštene pozive u zadnjih 30 dana. Ulaskom u zapisnik moguće je na jednoj isti vidjeti i cjelokupan popis poziva, data prometa, poruka... Točnije, na jednoj listi moguće je vidjeti sve što ste radili preko mobitela u posljednjih trideset dana.
Dostupna je i "napredna" zabrana poziva, odavno prisutna na Samsung mobitelima.
PORUKE, E-MAIL
Do 999 poruka moguće je pohraniti u memoriju telefona ili na memorijsku karticu, ne računajući poruke pohranjene na SIM kartici. Pregled kroz tabove ulaznih, odlaznih poruka, nacrta (...) nešto je izmjenjen, i čini nam se praktičniji..
Napredne postavke poruka i glasovni čitač poruka
Glasovni čitač poruka dostupan je samo za engleski jezik i poprilično je zabavan.
Unutar urednika za slanje SMS poruke, vrlo lako možete dodati sliku, zvuk ili video i tako pretvoriti SMS poruku u MMS.
Što se tiče e-mail-a, sve je vrlo slično kao i kod Nokia N86 ili E75, s tim da N97 više nema aktivni zaslon već Widgete koji su definitivno bolje i praktičnije rješenje. Spomenimo i da su na Ovi servisu dostupne druge besplatne ili naplatne e-mail aplikacije.
Mi smo isprobali korištenje Gmail-a i Yahoo mail-a.
ZAKLJUČAK
Nakon vrlo prosječne i iznimno skupe Nokije N96, Nokia N97 je donijela napredak unutar same Nokije. On se ponajviše osjeća naspram modela 5800, iako taj napredak - nažalost - nije toliko velik, koliko je velika razlika u cijeni između ta dva uređaja. Nokia 5800 stoji duplo manje, a N97 ne nudi duplo više.
Činjenica je i da Samsung, LG, HTC (i Apple samo s jednim uređajem) proizvode vrhunske multimedijalne mobitele s ekranima na dodir. Koji su pri tome u mnogim segmentima bolji od "najbolje" Nokije.
Pored karakteristika na papiru N97 i dalje ne nudi mnogo. Od Nokije N97 očekivali smo vrhunac tehnologije, najnaprednije funkcije uz luksuzne materijale izrade i bogatu dodatnu opremu. Možda i najbolji pametan mobitel današnjice. Tu smo se razočarali. Očekivali smo previše. Upravo zato N97 nije loš ili promašen telefon. Ali jednostavno nije ono što smo očekivali, nije nešto za što bi se bili spremni odlučiti u ovo vrijeme recesije a to je peglanje kartice na šest, dvanaest ili više rata.
Ono što je bila Nokija N95 (zajedno N95 8GB) - vrhunac mobilne telefonije s preko deset milijuna prodanih primjeraka, ultimativni telefon za koji je svaki ljubitelj dobrog mobitela bio spreman izdvojiti poveću svotu novaca - N97 kao ni N96 nije naslijedio. Iako N97 ima puno manje nedostataka od N96-ice.
Nokia N97 kakvu zamišljamo, imala bi 8.0 mpx kameru iz modela N86, AMOLED ekan osjetljiv na dodir, bolje materijale izrade sličnije Samsungu i8910 HD, kvalitetniji pokrov ekrana, a veselila bi i kožna ili druga futrola, In Ear slušalice...
Na služebenoj prezentaciji, ljudi iz Nokije nisu željeli otkriti koji je procesor ugrađen u N97, a na GSMareni smo pronašli podatak za koji se nadamo da je točan: ARM 11 434MHz CPU uz 128 MB radne memorije. Očito da je to premalo. Ni rezolucija ekrana nije nimalo zadivljujuća, već solidna. i8910 HD očarava, a košta dvije tisuće kuna manje.
N97 je odličan uređaj, ali jednostavno ne vrijedi šest tisuća kuna.
S nazivom N89 i cijenom od 4.200 kuna, odmah bi ovaj uređaj proglasili ultimativnim i najboljim na tržištu. Između ostalog i jer je to Nokia.
Symbian sučelje je unaprijeđeno, ali prekasno. Dio tržišnog kolača več uzimaju Android, iPhone OS, pa čak i 3D class (LG) i TouchWiz (Samsung). Umjesto da se pristupi slobodnim developerima na način kao što je to napravio Apple, Nokia kao da je slijepa na taj korak.
Na kraju, nadamo se da će cijena N97 približiti realnosti, kao što se to dogodilo sa Sony Ericsson Xperia-om X1 koja sada stoji oko 3.000 kuna.
PREGLED GALERIJA
Pregled galerija na N97-ici je uobičajen (mreža slika), nažalost ne i tako privlačan kao i kod Nokije N86 (u sredini odabrana slikam okolo mreža).
Kako N97 ima velik ekran, jednostavno je upravljati slikama, pomicati se u galeriji lijevo/desno, ili pak povećavati slike. Dok smo koristili N97, softver se nije usporavao prilikom pregleda galerija.
Slike se mogu i razvrstavati na razne načine.
Pregled video isječaka je posebno izdvojen u meniju. Problem posebice istaknut u usporedbi sa Samsungom i8910 HD je činjenica je N97 podržava ograničen broj video formata, a izostavljen je i DivX. Pored toga, učitavanje video isječaka je pomalo usporeno.
GLAZBA
Glazbeni svirač pak ne nudi nove skinove ili nov dizajn (kao što to nude brojni novi Samsung ili LG mobiteli).
Kvalitetu reprodukcije na dva vanjska zvučnika, usporedili smo sa Samungom i8910 HD, koji se na testu pokazao puno boljim.
Unatoč činjenici da slušalice u pakiranju nisu In Ear kao što je to slučaj u pakiranju s Nokijom N86 8MP, ove slušalice reproduciraju vrlo kvalitetan zvuk. Jedini "luksuzni nedostatak" je što nema predodređenih direktnih tipki za glazbeni svirač, isto kao što ni tipke na daljinskom upravljaču od slušalica nažalost nisu osvjetljene.
FM RADIO, UKV ODAŠILJAČ
Radio svira jedino uz spojene slušalice. Bilo bi lijepo da se Nokia sjetila, kao primjerice Motorola s modelom VE66, ponuditi FM radio s internom antenom.
Jedan od značajnijih dodataka u mobitelima u zadnje vrijeme je FM odašiljač. On je iznimno praktičan i u autu i u domu. Naime, dovoljno je da ga uključite, postavite blizu vašeg radio prijemnika i na većem sustavu možete slušati omiljenu glazbu sa čak 32 GB memorije vaše N97-ice.
GPS
U prijašnjim testovima naprednih mobitela s GPS-om već smo pisali o nedostacima te funkcije. Iako autor ovih redaka nije u potpunosti oduševljen iPhone-om kao neki kolege, moramo priznati da je GPS još jedna od funkcija koja je upravo na iPhone-u najjednostavnija. Da bi učitali svoju poziciju i povezali ju s mapom, N97, i8910HD, LG Arena i mnogi drugi mobiteli zahtjevati će da se povežete s mrežom operatera. I, da stvar bude apsurdnija, isto to povezivanje nije moguće preko WiFi mreže. Dakle, radi se o direktnom dogovoru između proizvođača mobitela operatera koji pokušavaju što više zaraditi na kupcima. Na kraju, pobjediti će ih Google sa svojim besplatnim servisima i alternativnim načinima zarade koji se sve više šire i putem Android OS-a.
Tako u N97-ici možete odabrati kako će GPS pretraživati vašu poziciju, i sve to daje ukupni dojam velike nepraktičnosti, jer ako odaberete traženje samo preko integriranog GPS-a, softver će biti ograničen.
Pored toga, Nokija ni u svojim najskupljim izdanjima mobitela ne nudi besplatne dodatke poput govorne navigacije ili sličnog.
Srećom, na Ovi servisu dostupne su Google Mape koje N97 ne učltava jednako brzo kao i na iPhone-u ili nekom Android OS uređaju.
POVEZIVANJE
N97 nudi sve vrste povezivanja osim Infracrvenog sučelja koje je apsolutno zastarjelo. Prednost je što će N97 prilikom paljenja upitati da li se želite spojiti na predefiniranu WiFi mrežu, pa tako unutar nekog prostora možete stalno biti on-line. U postavkama je moguće odrediti da li da se uređaj automatski prebacuje s WiFi mreže na 3G mrežu (aktivacija takve funkcije biti će pristupačna jedino poslovnim korisnicima).
Krzo tabove, vrlo je jednostavno kretati se izbornikom za povezivanje.Kao i kod svih novijih Nokia, povezivanjem na računalo putem USB kabela možete upravljati memorijom telefona i memorijskom karticom u uređaju.
INTERNET
Iako iPhone korisnici neće biti oduševljeni, nama se internet preglednik na Nokiji N97 čini kao najveće iznenađenje. On radi brzo, izuzetno je pregledan s intuitivnim funkcijama - naravno u usporedbi s prijašnjim Symbian intenet preglednicima (više slika ekrana uz internet preglednik uskoro).
Dostupan je i Opera Mini internet preglednik koji čak i brže učitava sadržaje s interneta. Razlog tomu je što Opera Mini na nešto drugačiji način prikazuje web stranice - okomito poredava cjeokupan sadržaj, što je možda praktično za brz pronalazak informacija, ali ne i ugodno za surfanje.
IGRE
N97-ica nije imala niti jedne predinstalirane igre, što je još jedan nedostatak u nizu kod uređaja koji stoji 6.000 kuna.
DIZAJN, KONSTRUKCIJA
Neupitno je da prvim primanjem u ruke Samsung ostavlja puno bolji dojam od Nokije. Mnogi koji su imali priliku vidjeti oba uređaja jedan kraj drugog, imali su dojam da Samsung košta čak dvije tisuće kuna više od Nokije. Iako Samsung nema fizičke QWERTY tipkovnice kao N97 pa je samim time i kompaktniji, korišteni materijali izrade doimaju se puno ljepšim, čvršćim i kvalitetnijim.
Mnogima će ipak N97 po fizičkom izgledu biti privlačniji - Samsung je naprosto prevelik, a tomu je ponajviše "kriv" ogroman AMOLED zaslon. Pored toga, mnogi će više cijeniti fizičku tipkovnicu od zaslona na dodir.
Tipke ispod ekrana puno su bolje na Samsungu i nije nam jasno zašto je Nokija ugradila ovakve "dodirne" tipke.
Bočne tipke su na oba uređaja jednako kvalitetne. Ipak, na Samsungu su malo veće i preciznije za dodir.
Symbian OS
Posebno zanimljivo je bilo identično Symbian sučelje na oba telefona. Iako smo rekli identično, ono je puno ljepše dizajnirano na Nokiji N97 nego na Samsungu i8910 HD.
No, Samsung nudi više predinstaliranih aplikacija i Widgeta za početni ekran nego Nokija. Iako bi trebalo biti suprotno, obzirom da Samsung nema svoj Ovi store.
Pri usporedbi moramo zanemariti fizičku tipkovnicu na N97-ici i okrenuti se isključivo usporedbi ekrana. Samsung ima ne samo već, nego površinom puno kvalitetniji zaslon koji pri tome i bolje reagira na dodir.
To znači i da je upravljanje svim funkcijama preko dodirnog ekrana puno jednostavnije na Samsungu.
Ono što apsolutno hvalimo, je činjenica da oba uređaja imaju snažne baterije (1500mAh). Kako Samsung nudi veći ekran i puno bolju (8.0 napsram 5.0 mpx) kameru s HD video snimanjem, očekivalo bi se da na njemu baterija traje kraće. Ipak, radi se o štedljivom AMOLED ekranu pa nam se čini kako baterija na Samsungu traje čak nešto dulje.
UKUPAN DOJAM
Kako se radi o jačem procesoru na Samsungu, jasno je da i8910 naspram N97 nudi puno ugodniji rad. Kvaliteta izrade i kamera apsolutno su na strani Samsunga, o kvaliteti reprodukcije zvuka da ne govorimo, pa Nokia uz fizičku tipkovnicu (koja je pak vrlo prosječna u usporedbi s drugim QWERTY Nokijama) i nema drugih prednosti.
Dapače, i8910 HD je upravo ono što smo očekivali od vrhunskog mobitela, a apsolutno iznenađuje i cijena od samo 4.200 kuna, naspram preskupe N97-ice.
APLIKACIJE
Za razliku od prethodnih Symbian Nokija, s N97 dolaz nešto veći broj predinstaliranih aplikacija (nadamo se da to nije slučajnost za testni uređaj), a uz kratku i jednostavnu registraciju na Ovi servis, lako je pronaći dodatne programe - iako ih zasada nema mnogo.
Instalacija programa i aplikacija je jednostavna i brza.
SAT, ALARM, KALKULATOR, KALENDAR
Unutar sata, koji se kao Widget pojavljuje na glavnom ekranu, je ukomponirana je i aplikacija za alarm. U zasebnim postavkama možete odrediti melodiju alarma - bilo bi praktičnije da je odabir melodije vezan za pojedini alarm koji unesete.
Kalendar je vrlo pregledan, iako kao i u prošlim verzijama Symbiana nedostaje naprednih postavki - npr. dodavanja različitih vrsta događaja.
ACCUWEATHER
Jedna od razvikanijih aplikacija vezanih uz N97 je AccuWeather. Spajanjem na WiFi ii 3G mrežu konstantno se ažuriraju podaci vezani uz vremensku prognozu, što je iznimno korisno. Općenito, aplikacija je za pohvalu.
Predinstaliranu smo pronašli i Facebook aplikaciju koja će se posebno svidjeti "ovisnicima" o tom servisu. Lijepo je dizajnirana i vrlo pregledna.
YOUTUBE
Druga "najvažnija" stvar vezana uz Web 2.0 je svakako YouTube servis. Isprobali smo pregled filmova, registraciju pa čak i upload filmova na taj serivs.
Obzirom na velik ekran sve je vrlo pregledno i jednostavno. Ipak, ne i toliko dobro kao i na iPhone-u.
KOMPAS
N97-ica u sebi ima ugrađen i digitalni kompas koji će oduševiti sve pustolove. Nama se čini kao praktičan dodatak koji čini N97-cu pravim gadgetom.
AMAZON.COM
Na Ovi serivsu smo pronašli Amazon.com aplikaciju koja vam omogućuje kupovinu omiljenih stvari preko najvećeg i najpoznatijeg on-line dućana. Kao i sve druge aplikacije, i ova je pregledna i lijepo dizajnirana.
AP NEWS
Za sve one koji vole biti u toku s novostima, na Ovi store-u je dostupna aplikacija za razne strane news servise. Aplikacije su poprilično dobro dorađene. Prvo se učitavaju svi tekstualni sadržaji, pa tek onda sve slike.
BLOOMBERG
Financijsko tržište i novosti vezane uz njega lako je pratiti uz Bloomberg aplikaciju.
CRTANJE
Na kraju, N97 ima vrlo uobičajenu, pomalo i dosadnu aplikaciju za crtanje po ekranu.
-
Naziv:Nokia N97