- Male dimenzije
- Stabilizacija slike na senzoru
- Dizajn
- Kvaliteta izrade
- Kvaliteta JPEG fotografija "iz aparata"
- Cijena
- Nema "AF assist" lampicu
- Spor auto fokus
- Nema ugrađenu bljeskalicu
Dizajnerski, E-P1 vuče korijene od 50 godina starih analognih PEN tijela koja uživaju kultni status i prodani su u oko 17 milijuna primjeraka tijekom 25 godina proizvodnje. Vaš autor mora u startu priznati da je potpuno "pao" na ovakav dizajn, što je ipak stvar osobnog ukusa - sviđa li vam se ili ne.
Olympus je postavio i posebnu web stranicu koja sadrži pregršt informacija o uređaju, kao i kolekciju linkova na razne testove te mišljenja fotografa koji su isprobali PEN. Ukoliko smatrate da imate dobrih fotografija, možete ih poslati i na foto-natječaj čija je glavna nagrada upravo - PEN!
Za koga je Olympus PEN?
Ukoliko si postavljate to pitanje, onda očito ni niste ciljana skupina kupaca. Mnogo fotografa već dulje vrijeme traži manji aparat za sve trenutke kad ne mogu ili ne žele "teglit" D-SLR sa kompletom objektiva u ruksaku, a ipak žele u svakom trenutku biti u mogućnosti snimiti tehnički jednako kvalitetnu fotografiju.
Većina proizvođača ima bar jedan mali model u ponudi, među kojima se najviše ističu Canoni G serije, Panasonic LX3 i njegova sestra blizanka Leica D-Lux 4, te još par modela. Iako sami za sebe odlični aparati, još uvijek svi koriste minijaturne senzore od par milimetara što stvara ograničenja po pitanju visokih ISO performansi i dinamičkog raspona. Jedini "mali" aparat sa velikim (20 x 13 mm) senzorom su Sigma DP1 i DP2 koji iako su dobri uređaji, ograničeni su fiksnim objektivom, a nisu ni postigli neki zapaženiji uspjeh na tržištu.
Olympus je prepoznao tu "rupu" na tržištu, a njihov odgovor, model PEN smo sa užitkom isprobali prvi u hrvatskoj. Trenutno (osim Sigme DP1 i DP2), to je najmanji aparat sa "velikim" senzorom i time postaje najpoželjniji aparat za sve koji žele uvijek imati fotoaparat uz sebe bez da "tegle" ogromni D-SLR. Ne trebamo ni spominjati koliko mali aparat znači za neopaženo snimanje po ulici.
Doduše, PEN je veći od tipičnog kompakta i jedini džep u koji stane je onaj od jakne, ali je još uvijek više nego znatno manji od bilo kojeg D-SLR-a, a nudi identičnu kvalitetu slike i mogućnost promjene objektiva.
Minijaturizacija je postignuta odbacivanjem optičkog tražila (nema potrebe za zrcalom i prizmom koji su zauzimali puno mjesta) čime je za 2 cm smanjena udaljenost senzora i objektiva u odnosu na ostala Olympusova DSLR tijela. Iako je E-450 još uvijek najmanji DSLR na svijetu, E-P1 sa svojim dimenzijama od samo 121x 70 x 36 mm odlazi u novu krajnost.
Prema najavama, prve primjerke možete kupiti već sredinom mjeseca srpnja, a u ponudi će biti tri kit-a ovisno o kombinaciji objektiva.
Smatramo važnim napomenuti da, iako smo prvi testirali E-P1 u hrvatskoj, na raspolaganju nam je bio samo dva dana što je itekako premalo za donošenje finalnog zaključka i isprobavanje svih mogućnosti te stoga molimo za razumijevanje ukoliko smo nešto preskočili.
Preporučene cijene:
- E-P1 tijelo - 5.399 kn
- E-P1 + 14-42 - 5.799 kn
- E-P1 + 17mm pancake + optičko tražilo - 6.599 kn
- E-P1 + 14-42 + 17mm + optičko tražilo - 7.399 kn
- 14-42mm - 2.099 kn
- 17mm - 2.099 kn
- VF-1 optičko tražilo - 799 kn
- FL-14 bljeskalica - 1.249kn
- MF-2 adapter za OM manualne objektive - 1.299 kn
- MMF-1 adapter za 4/3 objektive - 1.299 kn
KLJUČNE KARAKTERISTIKE:
- 12 megapiksela
- TruePic V procesor slike
- Ugrađena stabilizacija
- ISO 100 - 6400
- 3 inčni ekran (230,000 piksela)
- HD video sa stereo zvukom
- Razvijanje RAW formata u kameri
- Dva okretna gumba/kotačića
- Metalno kućište
- Dva nova micro 4/3 kit objektiva
- Mogućnost prihvata svih Olympus 4/3 objektiva sa adapterom
PREDNOSTI:
- Male dimenzije
- Izmjenjivi objektivi
- Stabilizirani senzor
- Dizajn i kvaliteta izrade
- Vrhunski HD video sa stereo zvukom
- Slike u klasi sa DSLR aparatima
- Jedan od najboljih "in-camera" JPEG formata
NEDOSTACI:
- Cijena
- Nema "AF assist" lampicu
- Spor auto fokus
- Nema ugrađenu bljeskalicu
OPIS UREĐAJA
Pri prvom primanju PEN-a u ruke postaje jasno da se kod izrade nije pristupalo kompromisima. Cijelo tijelo je od metala, djeluje izrazito čvrsto i masivno. Skupa sa baterijom i karticom teži 400 grama, a sa pancake objektivom oko 490 grama.
Leži u ruci odlično, a ipak aparat nije toliko malen da ga ne bi mogli držati jednom rukom. Pokazalo se da je najbolje pridržavati ga sa obje, osobito kad se koristi sa 14-42 objektivom.
Pomalo je neobično vidjeti senzor ovako izložen i blizu vanjskog ruba kućišta. Ukoliko namjeravate mnogo mijenjati objektive, sigurno je da će skupljati više prašine nego bi bilo uobičajeno na SLR tijelima gdje je senzor sakriven iza zatvarača i zrcala.
Tijekom dva dana koliko je bio na testu, naš primjerak nije skupio vidljive prašine, no, to je prekratko razdoblje za donošenje zaključaka. E-P1 također ima i SSWF sustav uklanjanja prašine koji slovi za najučinkovitiji na tržištu, ali očito će samo vrijeme pokazati koliko je dorastao zadatku i na E-P1. S druge strane, senzor je vrlo lako dosegnuti kada dođe vrijeme za ručno čišćenje.
Senzor od 12 megapixela posuđen je od modela E-30 (i E-620), a u kombinaciji sa najnovijimTruPic V procesorom trebao bi dati još i bolje rezultate.
Naravno, ugrađena je i stabilizacija koja odlično obavlja posao i funkcionira bez obzira koji objektiv montirali.
Optičko tražilo prikazano na gornjim slikama je osmišljeno za upotrebu sa 17mm objektivom te se isporučuje u kitu. Dovoljno je veliko i svijetlo i na njega teško da će netko imati prigovora. Pri korištenju optičkog tražila naravno nema potrebe za upaljenim LCD ekranom, te se Fn tipki može dodijeliti funkcija gašenja live-view-a. Naravno, to će i produljiti trajanje baterije.
Srećom, optičko tražilo dolazi uključeno u kitu sa 17mm ili dual lens kitom, jer njegovu zasebnu maloprodajnu cijenu od 800 kn smatramo nekoliko puta preuveličanom.
Glavni prekidač za odabir modova snimanja osim standardnih P-A-S-M pozicija nudi i potpunu automatiku, veliki broj scenskih modova, art filtere i video način snimanja. Iako Olympusov marketing gura ART filtere kao bitnu stavku, u redakciji ih smatramo za obične igračke čije efekte možete postići i kasnijom obradom na računalu.
Na desnoj gornjoj strani nalazimo SSWF lampicu koja signalizira aktivnost sustava za čišćenje prašine, glavni prekidač za paljenje i gašenje, tipku kompenzacije ekspozicije te okidač. Okidač je solidno izveden i ima dobro definirane dvije dubine pritiska.
Stražnjom stranom dominira veliki 3" LCD ekran. Kadrirarnje preko ovolikog ekrana je pravi užitak, a osvjetljenje je dovoljno jako za upotrebu po jakom suncu. 230,000 piksela u prvi tren izgleda dostatno, no, redovni korisnici ručnog fokusa poželjet će veću rezoluciju (neki konkurenti u ovu dijagonalu ugrađuju i cca. 900.000 piksela).
Ručno fokusiranje je odlično rješeno. Čim se takne prsten za izoštravanje, prikaz na ekranu automatski zumira u središte slike da omogući precizno podešavanje. Naravno, moguće je zumirati u bilo koji dio kadra, a ne samo središte.
Na desnoj strani nalazimo većinu tipki za kontrolu mnogobrojnih funkcija. Pohvalno je da E-P1 posjeduje dvije kružne tipke (kotačića) čija kombinacija omogućuje jako brzo kretanje kroz menije, a moguće ih je i programirat ovisno o aktivnom modu snimanja. Gornja tipka je pomalo čudnog valjkastog dizajna no u praksi brzo ulazi u naviku i ima odličan "klik". Druga kružna tipka također i reagira na pritisak u četiri smjera na čije pozicije se smještene kontrole za WB, ISO, fokus te kontinuirano / timer snimanje.
Iznad nalazimo programibilnu "Fn" tipku. INFO tipkom mijenjamo količinu prikazanih informacija na ekranu. Osim već (na D-LSR tijelima) viđenih načina prikaza informacija, ističemo i libelu koja sugerira kad je aparat poravnat vodoravno ili okomito (slika ispod). Očekivano, prisutan je i Live histogram.
Podešavanje funkcija se obavlja preko klasičnog "Super control panel" display-a (slika lijevo) ili novo razvijenog kontrolnog sistema kroz koji se kreće i odabire vrijednosti pomoću dva okretna kotačića (desna slika). Jednim se kotačićem krećemo kroz funkcije, a drugim odabire vrijednost. Novim sistem je izrazito brz i logičan i njime smo jako zadovoljni.
Na donjoj strani nalazimo metalni navoj za stalak i vratašca iza kojih se skrivaju baterija i memorijska kartica. Olympus je napokon došao pametni i odustao od omraženih xD kartica. E-P1 koristi široko rasprostranjene i jeftine SDHC kartice i nadamo se da više nećemo vidjeti novih modela sa xD formatom.
Baterija je litij ionski model BLS-1, korišten i u E-620. Službeno bi trebala držati oko 300 slika.
E-P1 nudi i kontinuirano snimanje brzinom od 3 slike u sekundi što je u rangu većine jeftinijih D-SLR modela. Isprobali smo dvije brzine kartica, Class 2 i 4, no, nije bilo razlika. U oba slučaja, PEN je prije opadanja brzine snimio 10 RAW, 13 large-super fine, 14 large-fine i 16 large-normal slika.
Što se menija ili pregledavanja slika tiče, tu nema ničega što bi posebno istaknuli jer je sve preuzeto s D-SLR modela. Opcija ima dovoljno, prisutni su naprednijim korisnicima bitni detalji poput Kelvin WB-a i Mirror Lockup-a. HDR korisnici neće nažalost biti oduševljeni Bracketingom koji još uvijek ne nudi više od 1 EV kompenzacije, a nema niti intervalnog snimanja.
VIDEO SNIMANJE
E-P1 također snima i video. Na odabir nudi dvije rezolucije, 1280 x 720 pri 30 fps (HD), te manji 640 x 480 također pri 30 fps. Sam proces snimanja izgleda kao i na kompaktima - predfokusiramo scenu te započnemo snimanje. Ukoliko treba, pritiskom na AEL tipku aktivira se fokus tijekom snimanja. Također, može se omogućiti i konstantni auto fokus tijekom videa, međutim jako je spor i mikrofon hvata zvukove AF motora tako da je upotreba auto fokusa ograničena.
Zvuk je stereo, 16 bitni na 44,1 kHz. Mikrofoni se nalaze u rupicama pored natpisa Olympus iznad objektiva.
Što se same kvalitete snimke tiče, smatramo da jedna od najboljih na tržištu. Vrlo je oštra i kvalitetno eksponirana, boje su vrhunske i nema nikakvih artefakata kompresije. Zvuk je također odličan, no, snimanje po vjetru mu očekivano predstavlja problem obzirom da je šum vjetra vrlo izražen.
Primjeri videa:
OBJEKTIVI
Olympus trenutno u ponudi ima samo dva micro 4/3 objektiva. To su 14-42 f/3.5-6.6 zum, te 17mm f/2.8 pancake. Naravno, uz punu funkcionalnost možete koristiti i nekoliko Panasonicovih objektiva, te uz adapter sve ostale Olympus objektive.
Najavljen je i još jedan širokokutni pancake, te tele-zum za kraj ove ili početak sljedeće godine.
Olympus 14-42 mm
14-42 predstavlja klasični zum kit objektiv. Preračunato u 35mm format, raspon mu je 28-84 mm uz uobičajenu blendu 3.5 - 5.6. Specifičnost je što se objektiv sklapa sam u sebe kada nije u upotrebi, čime se mudro smanjuje njegova veličina. Težak je ravno 150 grama.
Nažalost, prednji element objektiva se rotira pri fokusu što se neće svidjeti redovnim korisnicima cirkularnih polarizatora.
Olympus je uvijek imao bolje kit objektive nego većina ostalih proizvođača i čini se da novi 14-42 nije iznimka. Na širokom kutu je dovoljno oštar već na najvećoj blendi, dok na tele kraju najveću oštrinu očekivano ostvaruje na f/8.
Olympus 17mm
Drugi i vjerojatno zanimljiviji objektiv je 17mm pancake. Zbilja je malen i težak (lagan) samo 80 grama i savršeno paše PEN tijelu.
Pancake je u sredini kadra oštar čak i na najvećoj blendi. Rubovi su nešto lošiji na f/2.8, a pritvaranjem na f/4 je vidljivo poboljšanje no očekivali smo i malo više. Negativno je što je znao pokazivat primjetnih kromatskih aberacija, no to je nešto što se lako uklanja na računalu.
Također, fokusiranje je bilo nešto brže na ovom objektivu nego na 14-42 zumu.
Navoji na oba objektiva su metalni što je za pohvalu.
FL-14 bljeskalica
Obzirom da E-P1 nema ugrađenu bljeskalicu, ista je ponuđena kao dodatni pribor. Napaja se iz dvije AAA baterije. Nismo imali previše vremena detaljno ju isprobati, ali čini se da dovoljno snažna za normalnu upotrebu, a u svakom slučaju jača od onih na većini kompaktnih fotoaparata.
Mnogi čitatelji će se zapitati zašto PEN nema ugrađeni blic te će to isticati kao nedostatak. Iako ne poričemo da postoje mnoge situacije kada je potrebno blicati, PEN je osmišljen za neprimjetnu uličnu upotrebu (čim opalite prvi bljesak propada vam nazamijećenost) i snimanje sa raspoloživom ambijentalnom rasvjetom. Zbog toga smatramo da je Olympus napravio pravi potez što nije pokušao ugurati blic u već ionako natrpano tijelo jer bi dotično najvjerojatnije bilo preslabo i dodatno opterećivalo bateriju koja se ionako mora mučiti sa velikim ekranom i Live View-om. Korisnici koji redovno "siluju" svoje objekte snimanja umjetnim svjetlom bi ionako bili sretniji sa vanjskim blicom kojeg E-P1 podržava.
Ekspozicija
E-P1 nudi tri uobičajena načina mjerenja svjetla. ESP (za cijeli kadar), centralni dio slike ili spot mjerenje. Generalno smo zadovoljni njegovim performansama, ali u kontrastnim situacijama gdje u istom kadru imamo direktno sunce i duboku sjenu E-P1 je volio "spaliti" osunčane dijelove. Ništa što EV kompenzacijom ne bi mogli spasiti, ali to treba unaprijed uzeti u obzir.
Balans bijele boje
Balans bijele boje je također radio odlično. Automatika je skoro uvijek dobro pogodila točnu vrijednost, a ako griješi, griješi na topliju stranu. Osim automatike i predefiniranih vrijednosti nudi i ručno podešenje snimanjem bijelog papira te namještanje putem temperature što će cijeniti napredniji korisnici.
Auto fokus
Ovo je točka koja vjerojatno brine mnoge potencijalne kupce. Obzirom da je E-P1 "Live View only" aparat, koristi "Contrast detect" sustav fokusiranja za razliku od D-SLR-ova koji imaju "Phase detect". Iako je Panasonic razvio vrlo brzi contrast detect sustav za svoj model GH1, Olympus nažalost nije posudio tehnologiju pa E-P1 koristi čini se isti sustav koji je implementiran u E-620.
U praksi to znači da je spor. U dobrim svjetlosnim uvjetima radi kao i na boljim kompaktima, ali što je veći mrak, to ima i više problema pri fokusu.
Nažalost, E-P1 nema niti AF assist lampicu za ispomoć fokusu i to stvara dodatne probleme.
ISO test
Iako koristi isti senzor kao i E-30 i E-620, E-P1 je pokazao vidljivo bolje rezultate na višim ISO vrijednostima što je vjerojatno zasluga novog procesora sllike. Na odabir nudi tri razine filtera šuma i njegovo potpuno isključivanje. 100% cropove sve četiri postavke možete vidjeti u donjoj tablici.
U sljedećoj tablici usporedili smo E-P1 sa istim senzorom u E-620, 10 megapikselnim E-3 te Nikonom D5000. Jasno se vidi niža razina šuma u odnosu na E-620 na ISO 1600 i 3200.
Nažalost, Nikon još uvijek podosta ispred po pitanju šuma tj. nedostatku istoga, međutim Olympus bolje zadržava oštrinu (što je djelomično i krivica ne baš impresivnog kit objektiva na Nikonu naspram Oylimpusovog kita). Ako se uključi filter šuma, razlika je znatno manja.
Bitno je napomenuti i kako je uzorak šuma na E-P1 vrlo ugodan (podsjeća na zrno na filmu) i vrlo dobro reagira na uklanjanje na računalu.
RAW vs. JPEG
Već u E-620 modelu JPEG mod nas je pošteno iznenadio svojom oštrinom i dobrom reprodukcijom boja. Isti trend se nastavlja i kod E-P1. Promatrajući JPEG iz kamere i onaj konvertiran na kompjuteru, ne vidimo skoro nikakvih razlika.
Nažalost trenutno jedini program koji otvara ORF datoteke iz E-P1 je Olympus Master, tako da smo u usporedbi ograničeni samo na njega. Čim se pojavi update za ostale popularne programe, isprobat ćemo ORF-ove i u njima.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
(napominjemo da je na svim fotografijam filter šuma postavljen na "Off" čime se zadržava najveća oštrina, a uklanjanje šuma je ionako bolje izvesti na računalu)
17mm pancake:
14-42mm:
ZAKLJUČAK
Iako je naše druženje sa PEN-om bilo dosta kratko, možemo sa sigurnošću reći da Olympus ima odličan proizvod. Lijep, malen, izmjenjivi objektivi, veliki broj funkcija, visoki ISO dobar kao na D-SLR-u, dobri objektivi, stabilizacija u tijelu, odlične fotografije i video, ergonomija na visokoj razini...
Da, ima nekih nedostataka... Voljeli bi vidjeti ekran sa višom rezolucijom. Fokusiranje u slaboj rasvjeti je sporo, a u mraku skoro nemoguće. Netko će se okrenuti čim vidi da nema blic, a još par sitnica nedostaje u opcijama.
Unatoč tome, treba gledati na cijeli komplet i ukupnost doživljaja, a tada je PEN savršen. Možda nije dovoljno malen da bi zamijenio prave male kompakte u džepu uskih traperica, ali je daleko manji od bilo koje D-SLR/objektiv kombinacije na tržištu. Sa pancake objektivom stane u džep jakne ili mušku torbicu bez ikakvih problema, a dovoljno je velik da ima tipke normalne veličine i posve pristojno ležanje u ruci.
Glavni nedostatak koji vidimo je nešto viša cijena. No, svi su novi proizvodi na tržištu u početku skupi. Cijena će s vremenom pasti i očekujemo da će kupci prepoznati kvalitete Olympus PEN-a.
Olympus je uspio tehnologiju i kvalitetu DSLR uređaja ugurati u minijaturno pakiranje što je od početka bio smisao 4/3 formata i žao nam je da smo ovako dugo čekali na ovakav proizvod.
Bravo Olympus!
-
Naziv:Olympus PEN E-P1
-
Dimenzije:121 x 70 x 36 mm
-
Težina:355 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 230,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion
-
Broj okidanja (CIPA standard):300
-
Megapiksela:12,3
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Da
-
Kontinuirano okidanje:3 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Micro 4/3 mount
-
Hrvatski izbornik:Da
-
Rezolucija (fps):1280x720 (30 fps)
-
AF točaka:11