- Izvrsna tipkovnica
- Kvaliteta izrade
- Dostupne različite konfiguracije i nadogradnja
- Zaslon nepotrebno umanjen
- Glossy premaz zaslona smeta pri korištenju na otvorenom
1. Uvod
U poplavi malih prijenosnika o kojima smo već pisali prije ljeta, predstavljamo vam jedan od najvećih konkurenata za titulu „Naš izbor“. U prethodnom članku smo ih predstavljali kao savršen izbor za plažu ili duži put. Sada je vrijeme da pogledamo kako se takva klasa prijenosnika nosi sa svakodnevnim poslovnim i multimedijskim zadacima koji slijede nakon ljetnog odmora i plaže.
Cijeli test je napisan upravo na ovom prijenosniku, što neće biti problem s obzirom da isti dolazi vrlo dobro softverski opremljen (Vista Buissness + Office 2007 Ready) netom po vađenju iz kutije. Iako nam se to sviđa, nije nešto što nas posebno impresionira s obzirom na njegovu višu početnu cijenu (dostupan je i model od 3,300 kuna).
O visini cijene bi se dalo raspravljati. Naime mali prijenosnici su uvijek bili najskuplji (od 12 do 20 tisuća kuna). Asus Eee PC je to promijenio, iako objektivno nije ponudio puno. Ali barem je njegova cijena realna. Kako HP miniNote teži Sony Vaio TZ seriji koja košta blizu 20,000 kuna, naspram preskupog TZ Vaia, MiniNote je jeftin.
Za iznos od 3,300 kuna koliko košta ovako opremljen uređaj (bez navedenih softverskih dodataka: Viste i Office-a 2007), možete dobiti povoljniji 15.4" prijenosnik spreman za sve uredske zadatke i multimediju. Neki proizvođači u ponudi imaju i prijenosnike sa 17“ ekranom i punom tipkovnicom za nekih 600 kuna više. Ako vas zanima konkretno ova klasa onda vam sve to i neće biti previše važno, jer tražite kompaktan, mobilan, izdržljiv i praktičan uređaj koji vam neće biti problem imati uvijek uz sebe. Vjerojatno standardni laptop ili kućno računalo već imate i ovaj uređaj će biti tek praktičan dodatak vašem mobilnom uredu.
Ako je prethodna pretpostavka točna, a financije vam ne predstavljaju problem, ovaj uređaj sa Vistom i Office-om 2007 bi vas mogao oduševiti. U suprotnom smo poprilično sigurni da se neće naći na vašoj listi želja za nadolazeće blagdane.
KONKURENCIJA
Ako ste čitali prije spomenuti članak o mini prijenosnicima iz njega najbolje možete vidjeti što sve nudi konkurencija. Spomenimo samo da kao najveće rivale ovom uređaju vidimo Asusov Eee u nekoj bolje opremljenoj inačici (model 901 ili 1001), Acerovu minijaturu Aspire One, te MSI Wind, jer se tek ova tri uklapaju u traženi cjenovni razred i imaju približno slične karakteristike.
Kako su s pomenuti konkurenti u svim odgovarajućim izvedbama znatno jeftiniji od HP-ovog predstavnika u klasi, očito je da treba potražiti i one karakteristike na kojima HP temelji veću cijenu – a već sada možemo reći da one postoje.
GLAVNE KARAKTERISTIKE
HP 2133 Mini-Note PC
- Zaslon: 8.9" (WXGA) 1280x768
- Procesor: VIA C7-M ULV (1.6 GHz, 128 KB L2 cache, 800 MHz FSB)
- Radna memorija: 2 GB (DDRII 667 MHz 1 DIMM, max. 2GB)
- Tvrdi disk: 120 GB (5400 o/min)
- Grafika: VIA Chrome 9
- Povezivanje: (bežično) WiFi 802.11 a/b/g, LAN 10/100/1000Mbps; (portovi) 2 USB 2.0 ports, VGA, RJ-45, Microphone in, headhpones/line out, Bluetooth
- Čitač memorijskih kartica (SD, MMC)
- Softver: Vista Business + Office 2007 Ready|ExpressCard/54 slot
- Napajanje: 6-cell (55 WHr) ili 3-cell (28 WHr) Lithium-Ion baterija, 65W HP Smart AC punjač
- Težina: 1.27 kg
- Garancija: 1 godina
2. Uređaj - dizajn, tipkovnica, zaslon
Uređaj dolazi u povećoj kutiji, u kojoj nalazimo bateriju, punjač, uputstva, i samog prijenosnika.
Ono što nam se najviše sviđa kod MiniNote-a je realizacija kućišta, posebno rješenja tipkovnice i korišteni materijali s obzirom na cjenovni razred. Tu je i privlačan metalni izgled koji uz kompaktan i skladan dizajn odaje dojam ozbiljnog pristupa prilikom smišljanja vanjske konstrukcije uređaja.
Robusna izvedba nas se posebno dojmila - uređaj izgleda spreman i za nešto veći stres nego što bi ga podnijeli konkurenti. Pri tome prvenstveno mislimo na Eee koji je ostavio dojam prilično osjetljivog uređaja.
Kako sve ne bi bilo tako savršeno pobrinuo se naš dojam o težini uređaja. Kažemo "naš dojam“, jer tvornički podaci govore drugačije - spominje se tek 1.27 kg težine. Kako se ovdje radi o 6-cell bateriji proizvođač se vrlo vjerojatno poigrao podacima, pa je prezentirao autonomiju sa 6-cell baterijom (kakvu smo i mi dobili), dok je pripadna ili težina uređaja bez baterije ili uz 3-cell bateriju.
No, ne uzimajte nas za riječ, radi se o desecima grama pa nas možda samo osjećaj vara zbog iznimne čvrstoće kućišta.
TIPKOVNICA
Tipkovnica je kako kažu tvornički podaci tek 8% manja od standardne laptop tipkovnice, što se u radu itekako primijeti. Ono što je stvarno smanjeno je prostor oko 'touchpada' i njegov razmak od tipkovnice. U HP-u su pametno primijetili kako ovo može imati negativne učinke po pisanje teksta i upravo mi pisanje teksta olakšava ugrađena tipka za zaključavanje dodirne površine koja se koristi umjesto miša (dok se na standardnim prijenosnicima to softverski uključuje/isključuje). U prvih par pokušaja tipkanja bez korištenja zaključavanja događalo se da se izbriše dio teksta ili se sljedeća rečenica ubaci na krivo mjesto, dok pisac ovih redova nije shvatio čemu ta mala tipka između tipkovnice i 'touchpada' .
Ono što nas je ostavilo u nedoumici - uzeti za zlo ili ne, je smještaj zvučnika na rub ekrana. S jedne strane zvuk koji daju je zapanjujuće dobar i glasan za ovako mali prijenosnik, a usmjerenost je zbog smještaja zvučničkih jedinica odlična. Noi ovakav dizajn je uzeo dio ionako malog prostora za smještaj ekrana. S obzirom da konkurenti iz MSI-a i Acer-a imaju i 1.1“ veću dijagonalu (konkretno 10“), a kako smatramo da je u radu sa računalom vizualna percepcija najvažnija - ovdje ćemo uređaju ipak upisati minus. Ovaj minus bi puno teže upisali da konkurencija ne nudi veći zaslon za manje novaca, ovako je situacija nešto jasnija.
ZASLON
Kad smo već kod zaslona spomenimo i njegovu tehničku izvedbu. Radi se o WXGA izvedbi nativne rezolucije 1280x768 piksela. Sam dojam pri korištenju je izvrstan – uvjerljive boje i dobre geometrije, solidan odziv ukoliko se odlučite na gledanje filmova, te dobra vidljivost pri dnevnom svijetlu donose pozitivne bodove.
Jedan manji minus je slaba vidljivost pri vrlo jakom svijetlu koja se da korigirati posvjetljenjem ekrana, no to onda snažno utječe na trajanje baterije. Ako baš ne morate raditi sa suncem iza leđa ovo i nije neki minus, ali bi rado vidjeli neki malo učinkovitiji reflektivni premaz na inače izvrsnom zaslonu. Prilikom pisanja ovog teksta s obzirom na veličinu ekrana bilo je nužno postaviti font 14 u Wordu kako bi tekst bio čitljiv sa udaljenosti od 30-tak centimetara. Očito bi bilo naivno tražiti i visoku rezoluciju i ono što ljudi nazivaju „velike ikone i slova“, za sve one koji preferiraju rad u takvom okruženju preporučamo smanjenje rezolucije, ali naravno uz uvećanje prikaza treba očekivati i smanjenje radne površine na ekranu.
3. Tehničke karakteristike i operativni sustav
U našem slučaju, za na početku spomenutu cijenu, dobivate uređaj opremljen VIA C7-M ULV centralnom procesnom jedinicom takta 1.6 GHz uz sabirnicu brzine 800Mhz što uređaj performansama smješta uz bok stolnih računala od par godina. Nedovoljno da primjerice pogoni Vistu u punom sjaju uz Aero sučelje. No, s druge strane sasvim dovoljno za ugodno pisanje teksta dok slušate glazbu. Z+atim možete baciti oko na otvoreni program za pregled slika, iskopirati nešto iz Outlooka, te baciti oko u Internet Explorer/FireFox bez zastajkivanja sustava.
Za ovakav multitasking zaslužno je 2GB memorije što je prilična količina za ovako mali uređaj, te odlično obavlja posao, što i nije čudno s obzirom na takt od 667 MHz.
Grafika se temelji na VIA Chrome 9 što nikoga neće impresionirati, no ovaj uređaj tome nije ni namjenjen.
Još jedna stvar koja nam se svidjela je 120GB diskovnog prostora što je više nego dovoljno za zadaće koje ćete namijeniti ovom uređaju (sjetimo se da je 120GB bio maksimum za najbolje prijenosnike pred dvije godine). Sav prostor ćete iskoristiti samo ukoliko odlučite da će vam ovo biti minijaturni multimedijski centar dok ste na moru ili putovanju, u suprotnom bi i pola ovog kapaciteta bilo dovoljno.
NA UREĐAJU NALAZIMO i…
Od ostalog što se nudi, tu su bežična mreža (802.11 a/b/g) i Bluetooth bežična povezivost, te žičana povezivost putem LAN-a čiji se konektor nalazi sa desne strane uz ExpressCard/54 slot, te SD i MMC utore. Wireless posao odrađuje očekivano dobro, spajanje na bežične mreže je jednostavno (za što je možda više zaslužna Vista), dok prigovoriti treba nešto dužem vremenu traženja IP adrese prilikom spajanja u lokalnu mrežu.
Spajanje periferije možete obaviti putem samo dva USB-a, pametno smještena na suprotnih strana. Ovo je nedovoljno ako računamo da je jedan USB već zauzet za vanjski miš, a drugi za USB memorijski ključ. Moguće je naravno spojiti i slušalice, te mikrofon - za koji utore potražite uz lijevu ruku – ispod VGA konektora kojim mali uređaj možete spojiti na veliki ekran i dobiti, kako smo se uvjerili - prilično dobar prikaz slike uz malo podešavanje rezolucije.
Ne zaboravimo i ugrađenu kameru (max. 640x480) koja će itakako koristiti ljudbiteljima mrežne komunikacije, jer nema smisla uz mali prijenosnik vući i web-kameru gdje god išli.
Sve navedeno – u čemu, logično, najveću ulogu igra ono u prvih par ulomaka - je omogućilo da uređaj ostvari prilično zanemariv rezultat od 414 bodova u 3DMarku 2005. Koliko uopće ima smisla stavljati ovakav uređaj na takav test – prilikom njegove kupnje igranje igrica vam neće biti ni na kraj pameti, no rezultati je tu – ako je netko znatiželjan.
BATERIJA
Isporučena 6 cell baterija je odlično odradila svoj posao na testu. Osim što je praktično riješena – njezinim umetanjem se uređaj naginje u položaj optimalan za tipkanje – baterija omogućava i odličnu autonomiju od prosječno 5 sati u optimiziranom modu rada. Kao što smo spomenuli tu je samo negativan dojam o težinu cijelog uređaja nakon stavljanja baterije.
4. Zaključak
Kvaliteta izrade ovog prijenosnika svakako će popraviti sve dojmove, dok ćete prilikom otklapanja MiniNote-a biti malo razočarani. Na istoj rezoluciji mogao je doći - ili manji okvir kućišta pa tako i zaslona - ili veća dijagonala zaslona.
No, ukupno gledano, za svoje dimenzije MiniNote ima pristojan zaslon, u koji će osobe s lošijim vidom malo škicati.
Ovaj uređaj nipošta ne može zamijeniti vaš 15" prijenosnik ili stolno računalo. To bi evenutalno mogli 12" ili 13"prijenosnici.
Izvrsna tipkovnica je iznimno važna za ovako mali prijenosnik, jer gdje god ga nosili sa sobom moći ćete brzo i jednostavno tipkati (bez klasičnog zvuka tipkovnice, koji smeta na predavanjima ili sastancima).
Usporedba s Asus Eee 701 prijenosnikom je jedonstavna: koliko kuna, toliko mogućnosti. MiniNote-ov procesor bolje podržava multitasking (iako nismo sigurni koliko je Vista bolja od XP-a za ovaj uređaj?), veća memorija i zaslon omogućavaju korištenje i za malo ozbiljnije poslovne svrhe. Jednostavno, puno više mogućnosti.
Ako ne možete bez prijenosnika kuda god išli, a imate novaca za nešto malo skuplje od Eee PC-a, MiniNote je idealan za vas! Dobra baterija, odlična tipkovnica i malo škicanja u zaslon pomoći će vam u radu, dok nešto veću težinu od Eee-a morate pretrpiti.
-
Naziv:HP MiniNote 2133