- Privlačan dizajn
- Ergonomski idealna veličina
- Ponuđene aplikacije i jednostavnost korištenja
- Odlična prednja i stražnja kamera
- Premalen zaslon u usporedbi s konkurencijom
- Memorija zatvorena za razmjenu podataka (samo putem iTunesa)
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
iPhone 5C je po specifikacijama isti kao i prethodni iPhone 5 model, samo je zapakiran u nov dizajn. 5C tako dolazi u raznim živopisnim bojama (zelena, plava, žuta, crvena, bijela) s lijepom sjajnom plastikom. Konstrukcija uređaja je čvrsta, ali se sama plastika čini dosta podložna ogrebotinama. To nije slučaj kod Nokia Lumia mobitela koji imaju sličan izgled plastike kao i 5C.
Kako se radi o iPhoneu 5 s drugom maskom, ergonomija je i dalje idealna. Sve tipke su precizne za pritisak i dohvatljive na dodir prstiju ruke u kojoj ga držite. Sviđa nam se i bočni prekidač za uključivanje ili isključivanje autorotacije ili zvuka (ovisno o tome što podesite u postavkama).
U usporedbi s drugim mobitelima iz više srednje klase (kao što su Galaxy S4 mini ili HTC One Mini) ovaj iPhone 5C s 9 milimetara u profilu ne spada među najtanje uređaje na tržištu, posebice jer mu rubovi baš i nisu stanjeni kao kod HTC-a i Samsunga. Sa 132 grama uz ovu veličinu i dijagonalu zaslona, iPhone 5C se čini malo pretežak, ali nekima će to biti prednost jer tako ostavlja ozbiljniji dojam u ruci.
Zbog plastike koja nije dovoljno otporna na ogrebotine, kao i zbog rubova koji nisu stanjeni dajemo ukupno ocjenu 9. Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade viši su od većine plastičnih mobitela srednje klase.
.
Zaslon, tipkovnica
Zaslon ima "samo" 4 inča što kod niže klase smartphonea zapravo i nije problem jer većina konkurenata ima 4,3 inča s manjom rezolucijom od ove na iPhoneu 5C. Točnije, radi se o 640x1136 piksela što rezultira sa 326 ppi gustoće piksela. Prikaz je gotovo savršen, dok su boje prikazane bogato.
Vani na otvorenom ekran je vidljiv i uz jače sunce, ali ne toliko dobro kao kod HTC-a ili Nokia Lumia s ClearBlack tehnologijom. Preciznost na dodir je maksimalno usavršena. Virtualna tipkovnica nudi dovoljno razdvojene tipke za precizno tipkanje, ali nam nije jasno zašto nema točke i zareza na prvom zaslonu.
Prilikom ocijenjivanja ne uzimamo u obzir veličinu zaslona, već samo kvalitetu prikaza. Dijagonalu odabirete sami. Mi preferiramo veće zaslone, no određeni korisnici žele manji zaslon, pa je tako ovaj manji 4 inčni zaslon među najboljima u klasi jer ima najveću gustoću piksela. Ocjenu 9 umjesto 10-tke dajemo jer prikaz na suncu nije u rangu Nokia Lumia ClearBlack ekrana.
.
Baterija
Ugrađena baterija (vjerojatno kapaciteta 1440 mAh koliko ima iPhone 5) puni se putem posebnog Lightning konektora koji se može ukopčati s bilo koje strane. Službene specifikacije kažu da je podržano do 250h u stanju pripravnosti, te do 10h razgovora, što je slabašan rezultat.
U praksi baterija će uz korištenje poziva, poruka i par igara, te surfanje internetom izdržati maksimalno jedan dan (uz štedljivo korištenje). Uz napredno korištenje i češće gledanje YouTubea možete očekivati 10-ak sati autonomije što je dosta slab rezultat.
Baterija nije uklonjiva ispod polopca bez prethodnog odlaska na servis.
.
Operativni sustav
Drugačije iskustvo korištenja će dobiti oni koji su prešli s iOS 6 sustava na ovaj novi iOS7, te oni koji će iOS 7 po prvi puta isprobati. Estetski sve izgleda lijepo i pregledno, ali su novo dodane postavke (koje se povlače s dna i vrha zaslona) malo natrpane na ovoj dijagonali. Prijašnje verzije Appleovog mobilnog sustava bile su iznimno intuitivne.
Ponuđene aplikacije više nisu toliko bolje naspram Android OS uređaja, pa je iOS 7 bolji jedino naspram slabijih Androida bez dorade sučelja nekog od proizvođača. Kod Applea je za pohvalu način na koji radi sinkronizacija različitih računa (Cloud), no postoje neke mušice, pa tako kod e-mailova primjerice ne možete sortirati listu poruka prema nepročitanima. Također, iOS ne podržava brzo biranje brojeva iz imenika putem smart dial opcije.
.
Tehnička osnovica
Apple nikada nije naglašavao ugrađen čipset. Unutar iPhonea 5C je od prije poznat A6 čipset s dvojezgrenim (Dual-core) procesorom uz "samo" 1GB radne memorije. Iako to "na papiru" djeluje slabašno, uzmite u obzir kako Apple sam proizvodi softver i hardver što rezultira idealnom brzinom rada sučelja jer je hardver prilagođen softveru i obrnuto. Tako kod 5C-a nema zastajkivanja pri radu. Sve se vrti fluidno, iako će se nakon veće popunjenosti memorije osjetiti blaga usporenost. Skuplji iPhone 5S ima naprednji A7 čipset, pa ovdje dajemo maksimalnu ocjenu 7.
.
Fotoaparat
Nažalost nema bočne tipke za fotoaparat na samom uređaju, ali se aplikacija kamere uključuje unutar sekunde. Sučelje kamere je pojednostavljeno i fotoaparat okida trenutno.
Prednja 1.2MP kamera daje čiste fotografije bez zamućenja, s jasnim detaljima ako želite okidati selfije. Po noći je pak vidljivo dosta šuma, ali opet, fotografije su upotrebljive i izgledaju puno bolje nego na brojim naprednijim i skupljim top modelima.
Stražnja kamera ima 8MP (radi se o istoj kameri kakvu ima iPhone 5). Kvaliteta fotografija je vrhunska. Na detaljima nema zamućenja, šum gotovo i da nije uočljiv dok su boje realno prikazane.
.
Video snimanje
Video snimanje stražnjom kamerom je dostupno u Full HD 1080p rezoluciji pri 30fps. Kvaliteta je solidna zahvaljujući dobroj stabilizaciji, iako se pri bržim pokretima vide artefakti.
.
U uvjetima slabijeg svjetla video također izgleda dosta upotrebljivo. Vidljivo je nešto šuma, kao i zamućenja kod bržih pokreta, iako je slika ukupno vrlo uporabljiva.
.
Čak i HD 720p video s prednje kamere izgleda bolje nego Full HD video na Android top modelima s prednjom kamerom.
.
.
Povezivost, memorija, multimedija
Najveći nedostatak iPhonea oduvijek je bila činjenica da je iOS zatvoren za razmjenu podataka. Tako glazbu, video ili slike možete prebacivati s računala na uređaj (i obratno) samo putem iTunes programa. To najviše ruši ocjenu za ovo područje. Na raspolaganju vam je ugrađena memorija od 16/32/64GB, a koja nije proširiva s memorijskim karticama.
iPhone 5C ima samo jedan zvučnik na dnu, dok je prethodni iPhone
5 imao dva. Na dnu je i 3.5 mm konektor za slušalice, ali nema FM radio prijemnika. Za pohvalu su priložene slušalice uz pakiranju uz uređaj.
Za bežično povezivanje su podržani GPRS, EDGE, 3G, 4G LTE, Bluetooth v4 (također ograničen za razmjenu podataka) te WiFi. Nedostaje tako jedino NFC (što i nije velik nedostatak) te infracrveni port za upravljanje multimedijskim uređajima.
.
Navigacija
iPhone 5C uz A-GPS modul za pozicioniranje, nudi glasovnu navigaciju za našu zemlju, ali karte nije moguće skinuti na uređaj kao kod Nokia Lumia.
Glasovne upute su pak dostupne samo na engleskom jeziku (dok Nokia i Android OS nude hrvatski jezik). Iako 5C ima maleni ekran, zbog visoke rezolucije i intuitivnog sučelja (boljeg nego na Google Maps-u), navigacija je ovdje vrlo uporabljiva, pa dajemo ocjenu 9.
.
Zaključak
Ako iPhone 5C gledamo u usporedbi s ostalim iPhoneima, tada ćete naći malo razlike naspram prethodnika - iPhonea 5. Skuplji iPhone 5S nudi malo bolju kameru i nešto brži čipset naspram modela 5C. Sve ostalo je isto ili vrlo slično na ta dva uređaja.
>> Pogledajte otključan iPhone 5C i bez ugovorne obveze u iStyle trgovini
Kod HTC-a, Samsunga i drugih, razlika između skupljih i povoljnijih uređaja (odnosno različite klase i cjenovnog razreda) je vidljiva ponajprije u dijagonali zaslona. S druge strane, ova tri iPhonea (5, 5C i 5S) praktički imaju isti ekran. Ta činjenica da 5S ima samo 4 inčnu dijagonalu zaslona možda ide na uštrb njemu u usporedbi s Galaxyjem S5 ili HTC-om One, ali kod modela iPhone 5C ova 4 inčna dijagonala sasvim priliči klasi - jer Galaxy S4 mini i HTC One mini imaju sličnu veličinu zaslona.
Zaboravimo stoga na iPhone 5 ili 5S. Tada se ovaj 5C doima kao fenomenalan uređaj. Ima bolju plastiku i kvalitetu izrade od njegovih konkurenata s pridjevom "mini" u nazivu. Ima kamere dostojne, pa čak i bolje od mnogih skupljih uređaja koje možete naći na tržištu, te na kraju nudi operativni sustav koji u usporedbi sa srednjom ili višom srednjom klasom smartphonea (bilo da su Windows Phone ili Android OS) nudi fenomenalne aplikacije na estetski vrlo privlačnom i intuitivnom sučelju.
-
Naziv:Apple iPhone 5C
-
Dimenzije:124.4 x 59.2 x 9 mm
-
Težina:132 grama
-
Dijagonala i rezolucija:4,0 inča, 640x1136 piksela
-
Gustoća piksela:326 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):250h; 10h
-
Inačica (dorada):7
-
Čipset:Apple A6
-
Procesor:Dual-core
-
Radna memorija:1 GB
-
Prednja kamera:1.2 MP, HD video (720p) pri 30fps
-
Ugrađena memorija:8/16/32 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade9
-
Zaslon i tipkovnica9
-
Baterija6
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja9
-
Tehnička osnovica7
-
Fotoaparat9
-
Video snimanje9
-
Povezivost, memorija i multimedija6
-
Navigacija9
-
-
Mobitel Apple iPhone 5c 8GB WhiteiPhone 5c ima A6 čip, 4G LTE bežično povezivanje, kameru iSight od 8 MP i iOS 8. Dostupno do čak 24 rate beskamatno putem American Express i Diners kartica. Već od 124,96 kn mjesečno!Raspoloživo
-
2.999,00 knPogledaj ponudu