- Atraktivne boje kućišta
- Jednostavan operativni sustav za osnovne aplikacije
- Puna navigacija koja se može skinuti na uređaj
- Kvaliteta izrade
- Zaslon, virtualne tipke su dio zaslona
- Nedostaje jednostavnosti korištenja
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Ovo je najpovoljniji Windows Phone uređaj - Lumia 535 ima 5 inčni zaslon i dolazi s natpisom Microsoft, ne više Nokia. Izvana sve izgleda isto ili vrlo slično kao i kod prethodnih modela Nokia Lumia. Straga je lijepa plastika u atraktivnoj plavoj boji što izgleda osvježavajuće. Sprijeda je poveći zaslon, ali vidi se da se radi o jeftinom mobitelu. Prethodna Lumia 520 je izgledala malo kvalitetnije od ovog uređaja. U profilu, Lumia 535 djeluje dosta debelo, ima 8,8 milimetara i osjeti se da je uređaj malo teži u ruci (146 grama).
Što se tiče ergonomije i jednostavnosti korištenja, trebalo mi je duže vrijeme da se naviknem na korištenje ovog uređaja. Bočne tipke za otključavanje i glasnoću su relativno dobre, mogle bi biti preciznije (tvrđe za pritisak), ali su ispod zaslona virtualne nagurane na dno ekrana i često sam fulavao i krivo pritiskao jer su preblizu ikonama u meniju ili izborniku neke aplikacije.
Konstrukcija je plastična. Stražnja maska djeluje dobro pod prstima, ali je cjelokupna konstrukcija lagano klimava, te završna obrada nije na nekoj visokoj razini. Prednost je što možete mijenjati stražnje maske.
.
Zaslon i tipkovnica
Zaslon dolazi u IPS tehnologiji no čini se da IPS više ne označava standard koji je prije označavao, jer ovaj zaslon ima nešto lošije kuteve gledanja. Na 5 inča dijagonale ima 540x960 piksela, što rezultira s 220ppi piksela gustoće. Boje djeluju malo isprano. Po specifikacijama, zaslon je prekriven Gorrila Glass 3, ali osjećaj pod prstima je kao da se radi o plastičnom pokrovu. Uz to, uređaj malo škripi kad jače pritišćete po ekranu.
Vani na direktnom suncu zaboravite na upotrebljivost zaslona - morat ćete pronaći neki hlad. Uređaj nema senzor automatskog osvjetljenja, ali i kad ga stavite na najjaču od tri razine, neće se previše dobro vidjeti vani.
Virtualna tipkovnica je već dugo vremena zastarjela, odnosno nije unaprijeđena. Tipke su uske i izdužene, što je za moje velike prste prenatrpano i usko. Zaslon je širok pa sam često uspio i pogoditi prave tipke. Nažalost, nema zareza niti brojki na vrhu prvog zaslona kao što to nude Samsung i LG Android mobiteli.
.
Baterija
Li-Ion baterija kapaciteta 1900 mAh se može lako zamijeniti ispod poklopca. Prema službenim specifikacijama nudi do 552 sata u stanju pripravnosti (mobitel je zaključan), te do 13 sati razgovora (3G je uključen).
GSMarena benchmark test baterije daje slabašnih 48 sati u kombiniranim uvjetima korištenja, dok je nama na testu baterija u pravilu izdržala maksimalno jedan dan, bez snage za slijedeće jutro. Ako bi igrali igre i sufrali, baterija ne bi bila dostatna niti za cijeli dan.
.
Operativni sustav i jednostavnost korištenja
Windows Phone 8.1 sučelje je na početku bilo jednostavno i brzo. Sad je dobilo nove opcije i postalo je kompliciranije nego prije. Nakon korištenja Androida, najveći problem je što sučelje nije povezano, nema te intuitivnosti kao kod iPhonea i Androida, a to se vidi na detaljima pri korištenja aplikacija. Korisnici koji ne žele napredne opcije, već samo osnovne to vjerojatno neće niti primjetiti.
Pronaći ćete sve aplikacije koje trebate, od Whatsappa, Facebooka, pa Instagrama. Marketplace trgovina aplikacija zaista već nudi dovoljan broj aplikacija te pokušava pratiti u korak iPhone i Android, a nudi se i sve veći broj igara. Također, postavke su sada malo bolje raspoređene pa se lakše snaći. Traka s vrha nudi četiri glavne opcije, ali one ne rade intuitivno i povezano kao na Androidu ili iPhoneu.
.
Tehnička osnovica
Lumia 535 ima Snapdragon 200 čipset koji je već pomalo zastario. To je najslabiji čipset na tržištu, a ima četverojezgreni procesor kuca na 1.2 Ghz, za grafiku se brine Adreno 302 grafički čip te ima 1GB RAM. Na antutu benchmark testu koji nije isti kao i na android mobitelima, uređaj postiže 11468 bodova što je jako nisko, no ne znam koliko je to usporedivo s Androidima.
Osjeti se da je mobitel malo sporji. Kameri treba duže da se pokrene prvi puta, osim ako već nije pokrenuta u pozadini i okidanje je malo sporije. Aplikacije rade za dlaku sporije, dok su igre nekako manje igrive, imam dojam kao da je više toga namješteno a manje ja upravljam u igri. Framerate (broj sličica u sekundi) je pristojan ali se vide pikseli na zaslonu. No najvažnije je da igre ne trzaju. Jedino se malo sporije pokreću. Kako uređaj ima 8GB interne memorije stati će dosta aplikacija, a veće igre možete instalirati čak i na memorijsku karticu.
.
Kamera
Lumia Windows Phone telefoni su donedavno uvijek imali bočnu fizičku tipku za kameru, ali toga sada više nema. Ne samo da nema bočne fizičke tipke nego ovom mobitelu treba gotovo četiri sekunde dok se pokrene aplikacija kamere - što je stvarno predugo.
Sučelje fotoaparata je po meni čudno složeno - nije mi se bilo lako snaći, ikone su premalene i nisam odmah mogao pronaći direktnu tipku za prebacivanje prednja/stražnja kamera. Općenito, opcije su čudno posložene i nije se baš lako snaći, čak HTC ima bolje sučelje kamere od ovoga iako HTC stvarno nije među najboljima što se tiče sučelja kamere. I na kraju, okidanje fotografije je sporo, treba 2-3 sekunde dok pohrani fotografiju koju je okinuo što je zaista dugo.
Stražnja kamera ima 5 megapiksela kao i prednja. Po danu daje pristojne, donekle upotrebljive fotografije. Dosta su zrnate, a na detaljima je puno šuma. Za obiteljsku upotrebu lica djece baš i neće biti čista. Također, boje znaju biti malo bljedunjave - ako fotkate cvijeće nećete baš imat neke detalje. U uvjetima s manje svjetla u nekoj zatvorenoj prostoriji vidi se još više šuma, ali su fotografije ipak i dalje upotrebljive. Po noći, to jest u mraku uz neku rasvjetu ima mutnih detalja. Ovo je neka prosječna niža kvaliteta, ništa posebno.
Može snimati samo 480p video, to je malo bolje od VGA, ali slabije od HD 720p rezolucije. Video ima nešto uži kut snimanja i slika je dobra ako držite stabilno mobitel, ako se mičete previše onda slika trza i stabilizacija je loša, ali video je ukupno upotrebljiv samo zbog male rezolucije nećete vidjeti puno detalja na njemu. Po noći video je upotrebljiv i nema čak puno šuma, tako da izgleda bolje nego fotke po noći.
.
.
Prednja kamera
Prednja 5 megapikselna kamera ima istu kvalitetu fotografija kao i stražnja, jedino što se tu vidi da prednja ima općenito uži kut snimanja, uži otvor leće nego recimo Galaxy A5, pa vam neće stati puno toga u kadar. Boje nisu pravilno pogođene. U uvjetima slabijeg svjetla fotografije su mutne ima puno šuma tako da su samo za neku osnovnu upoterebu ako baš morate snimiti nešto. S društvom ako se fotkate po noći neće se vidjeti na fotografijama dobro.
I prednja kamera može snimati 480p video, što je malo bolje od VGA, ali slabije od HD 720p rezolucije. Slika na videu je ista kao i sa stražnje kamere - nema puno detalja ali je slika relativno čista. Morate samo stabilno držati mobitel, a po noći je snimka neupotrebljiva, bez puno detalja jer ima nisu rezoluciju.
.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Lumia 535 podržava 3G brzinu prijenosa podataka, ali nema najbrži 4G (LTE) standard. Ugrađen je i Wi-Fi (DLNA, hotspot), Bluetooth v4, a nedostaju NFC tehnologija beskontaktnog povezivanja, WiFi direct te druge opcije poput infracrenog porta. Uređaj se puni i na računalo povezuje preko standardnog microUSB konektora, te je interna memorija od 8GB proširiva microSD karticama do 64GB, a sva memorija je otvorena za razmjenu podataka i multimedije. Zanimljivo je da se instalacijske datoteke igara mogu instalirati i na memorijsku karticu.
Na 3.5mm audio konektor možete spojiti slušalice te upogoniti FM radio. Vanjski zvučnik se nalazi straga na dnu. Kad stavite uređaj na stol, utišati će se. Zvučnik je glasan ali ima plitak zvuk, bez neke bolje kvalitete.
.
Navigacija
Nokia ima svoju navigaciju koja se može skinut na uređaj (240MB su velike za našu zemlju) tako da karte možete koristiti bez obzira jeste li povezani na internet ili ne. I još imate vrlo precizne upute i karte na hrvatskom, do 95% kućnih brojeva za cijelu zemlju. Ova navigacija je intuitivnija i preciznija od Google karti i Apple iPhone navigacije.
.
Zaključak
Definitivno je prednost što Microsoft Lumia i dalje ima prepoznatljiv drugačiji dizajn od Androida i to je po meni glavni razlog zašto bih ju kupio. Kvalitetom se vidi da je ovo dosta povoljan uređaj. Ako vam je to prvi smartphone i želite samo osnovne funkcije i najnužnije aplikacije, po meni vam je bolje onda uzet ovaj mobitel nego neki Android.
Kamere se uključuju nešto sporije, fotografije su donekle upotrebljive. Od aplikacija ćete uglavnom naći sve što vam treba, a ne nedostaje ni igara. Pitanje je kakvi su Android mobiteli u ovom cjenovnom rangu. Galaxy Core Prime bi radije uzeli nego ovaj, ali drugi iz HTC-a, Sonyja ili od nekog kineskog proizvođača bi vjerojatno dobili i lošije ocjene od Lumije 535.
-
Naziv:Microsoft Lumia 535
-
Dimenzije:140 x 72.4 x 8.8 mm
-
Težina:146 grama
-
Dijagonala i rezolucija:5.0 inča (540x960 piksela)
-
Gustoća piksela:220 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 1905 mAh (BL-L4A)
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):Do 522h u stanju pripravnosti, do 13h razgovora
-
Inačica (dorada):8.1
-
Čipset:Qualcomm Snapdragon 200
-
Procesor:Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:Adreno 302
-
Prednja kamera:5 MP
-
Ugrađena memorija:8 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade6
-
Zaslon i tipkovnica5
-
Baterija6
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja7
-
Tehnička osnovica5
-
Stražnja kamera6
-
Prednja kamera4
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija10