1. Uvod
U naše trgovine ovih će dana stići vrlo napredan Samsung pokretan Windows Mobile 6.5 operativnim sustavom. Radi se o pametnom (smartphoneu) Samsung I8000 Omnia2. Nasljedniku vrlo popularne Samung i900 Omnia-e (popularan vjerojatno zbog jake marketinške zastupljenosti u medijima). Taj uređaj je po našem mišljenju bio nepraktičan kao poslovni uređaj zbog malenih dimenzija, prosječnog zaslona i WM 6.1 sučelja koje nije bilo među najboljima.
Istodobno žalimo što u naše trgovine neće stići sličan primjerak I8000 modelu s ugrađenom kliznom QWERTY tipkovnicom - Samsung B7610 OmniaPRO. To je posebice šteta ako uzmemo u obzir da je Nokia N97 jedan od rijetkih smartphone uređaja na tržištu s kombinacijom dodirnog zaslona i potpune QWERTY fizičke tipkovnice (op.a. nismo zaboravili na HTC Touch Pro 2, ali taj uređaj je stvarno preglomazan i pogonjen s WM 6.1).
Samsung je, na tržištu pametnih telefona, odlučio vrlo ozbiljno konkurirati dobro ustoličenom HTC-u. Vanjsko kućište sliči povoljnijim Samsung uređajima (Jet), ali AMOLED ekran, snažan procesor (koji se itekako primjeti u radu) te solidnih 8 GB interne memorije dovoljno govore u prilog ozbiljnosti ovog smartphonea. Uz to, cijena od 3.899.00 kuna, koliko Omnia2 stoji u slobodnoj prodaji, je više nego povoljna ako usporedimo cijene HTC-a koji se kreću između četiri i pet tisuća kuna. Uređaj se također očekuje i u Vipnetu, čime će cijena biti još pristupačnija.
Samsung i7500 Galaxy (Android OS)
Samsung I8000 Omnia2 (Windows Mobile 6.5)
PREDNOSTI
- OLED ekran osjetljiv na dodir, otporan na otiske prstiju
- Windows Mobile 6.5 sučelje uz Samsungove modifikacije
- predinstaliran besplatan Office paket s mogućnošću uređivanja dokumenata
- dizajn
- 3.5 mm audio konektor
- baterija (1500 mAh)
- podrška audio i video formata
NEDOSTACI
- kamera
- memorijska kartica ispod poklopca
5. Organizator, Office, internet, navigacija
ORGANIZATOR, OFFICE
Kompletnost uređaja nadopunjuje besplatan Office paket., gdje dokumente možete neograničeno uređivati, gdje se najbolje očituje Stylus. Gdje je Samsung mislio i na to. Virtualna tipkovnica se jednostavno podiže i spušta pritiskom na tipku pri dnu (sredina).
Kalendar će također zadovoljiti najzahtjevnije. Nudi unos različitih događaja, za razliku od Symbiana koji je ograničen na četiri vrste događaja. Pregled po tabovima je vrlo intuitivan, a na dnu mjesečnog prikaza prikazuju se do tri događaja za označeni dan.
Samo ćemo spomenuti standardne dodatke: Kalkulator i pretvarač.
INTERNET
Prilikom korištenja Windows Mobilea 6.1 i ranijih verzija, bilo je dosta prigovora oko nepraktičnosti korištenja interneta i povezivanja na mrežu. Na Samsungu I8000 Omnia2 predinstalirani su Opera i Internet Explorer. Oba preglednika su nevjerojatno brza u radu, što nas je ponovno iznenadilo.
Uređaj sam prepoznaje već spojenu i jednom odabranu WiFi mrežu
Preglednici učitavaju Flash (iako nešto sporije od ostalog sadržaja) a posebna YouTube aplikacija zapravo radi preko Opere. Dodana je i Facebook aplikacija koju smo kratko isprobali.
MARKETPLACE
Još na predstavljanju Windows Mobilea 6.5 u Hotelu Antunović pred mjesec dana, održane su grupe za programere koji mogu razvijati Windows Mobile aplikacije. Tako je Microsoft odlučio direktno konkurirati Apple-u.
Za one kojima je ovo potpuna nepoznanica, treba reći da se radi o aplikaciji na internetu namijenjenoj Windows Mobile uređajima koja nudi različite naplatne ili besplatne sadržaje (multimedija, aplikacije...).
Sučelje Marketplace-a podsjeća na Ovi Store, ali radi brže. O ovom dodatku je sada teško govoriti ili davati kritike. Treba proći još šest mjeseci ili godina dana da bi vidjeli pravu kvalitetu i iskoristivost Marketplace-a.
NAVIGACIJA i POSTAVKE
Na kraju ovog testa dolazi navigacija. Na kraju, vjerojatno zato što ni u uređaju nije posebno izdvojena. Možda će neki kupac i pomisliti da Samsung I8000 Omnia2 nema GPS, osim ako to ne pročita u uputstvima ili na kutiji uređaja.
Nema posebne ikone za GPS navigaciju. Sve što smo našli su GPS postavke u glavnim postavkama uređaja. Možete dakle, skinuti aplikaciju za Google Mape preko Marketplace-a, ili pak neki drugi, možda bolji softver za navigaciju.
4. Kamera, multimedija, igre
MULTIMEDIJA
Često se događalo da poslovni mobiteli završavaju na pokušaju pružanja multimedijalnih karakteristika. Ako izuzmemo kvalitetu kamere, multimedija je na Samsungu I8000 Omniji2 zasjala u punom sjaju.
Ulaskom u Media Player uređaj, točnije sučelje, samo od sebe provjerava ima li novih multimedijskih datoteka. Ako ima, poprilično ih brzo učita, puno brže nego Symbian sučelje. Govorimo o učitavanju podataka s memorijske kartice. Nije potrebno ni napominjati brzinu učitavanja s ugrađenih 8GB.
Kao i sve ostalo, pregled galerija je vrlo privlačan, a sve postavke su dostupne u opcijama. Nudi se nekoliko načina pregleda multimedije.
Glazba se može sortirati na više načina, a iz glazbenog broja kojeg slušate, izlazak na listu moguć je na početak, i na listu, točno tamo gdje se nalazi upravo pokrenuta glazbena datoteka. Pored brojnih audio formata (MP3/ e-AAC+/ WMA / WMDRM / OMA DRM), Samsung I8000 Omnia2 podržava i brojne video formate (DivX / XviD / MP4/ H.263/ H.264/ WM) što će oduševiti ljubitelje multimedije. Nevjerojatno je da poslovni mobitel to nudi, dok npr. Sony Ericsson U1i Satio to ne nudi, zbog prosječnog i ograničenog Symbian OS-a.
Predinstaliran je vrlo jednostavan program za uređivanje video isječaka, što je davno bilo dostupno na Symbian mobitelima. Tako možete montirati zvuk, video i sliku, na vašem mobitelu.
Dužim držanjem prsta na zaslonu koji prikazuje sliku (kao i u pregledu interneta), otvara se mogućnost brzog zumiranja pomicanjem prsta gore ili dolje.
Dodana je i aplikacija za digitalni okvir, koja omogućuje da podesite vaš mobitel kao okvir s omiljenom fotografijom u pozadini, s dodatnim prikazom datuma i/ili sata... brzo i jednostavno.
Kako i priliči WinMo uređaju, podržani su formati DivX / XviD / MP4/ H.263/ H.264/ WM, što je definitivno uživancija iskorištavat na ovakvom zaslonu. Jedino je problem što većina DivX videa nije rađeno za tu rezoluciju, pa ćete se morati zadovoljiti s 4:3 omjerom slike.
Ugrađen FM radio automatski skenira dostupne radio stanice čim spojite slušalice. Nažalost nema ugrađenu antenu, tako da je ne moguće slušati radio bez priključivanja slušalica, kao što je to moguće na Motoroli VE66.
KAMERA
Ugrađena 5.0 mpx kamera ostavila je najlošiji dojam od svih dodataka na ovom uređaju. Autofokus nije previše precizan, što čini veliki broj fotografija neuporabljivim. Po pitanju video snimanja, prosječna dual LED bljeskalica nije bila dovoljna da osvjetli tamnu scenu u nekom klubu.
U nastavku donosimo nekoliko fotografija uslikanih sa I8000 Omniom2 i video primjere.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
Noćna fotografija bez bljeskalice i sa bljeskalicom:
VIDEO PRIMJERI:
IGRE
Od igara, predinstaliran je Asphalt4, igra osjetljiva na pokrete uređaja, Solitaire karakterističan za Windows Mobile te Bubble Braker i Dice (bacanje kocke, već viđeno na LG-u. Igre su vrlo zabavne. Kada bi koristili ovaj uređaj duže, vrlo vjerojatno bi potražili još dostupnih igara.
2. Oprema, uređaj, zaslon
KUTIJA, OPREMA
Iako je kutija malenih dimenzija, u njoj se nalaze uputstva, Windows Phone CD, punjač, USB kabel, dvodjelne In Ear slušalice, te Stylus olovčica (koja nije previše potrebna jer ekran dobro reagira na prste). Dodana je i plastična futrola koja se doima vrlo kvalitetno.
Jedino što Samsung, naspram Nokije, ne uključuje u opremu je multimedijalni daljinski upravljač na slušalicama za kontrolu glazbe. Što je stvarno šteta, ali ne i nešto što bi gledali kao ozbiljniji nedostatak.
Priložena baterija od 1500 mAh pružit će tri do četiri dana naprednog korištenja, što je za ovakav uređaj izvrstan rezultat. Punjenje traje nešto više od dva sata. Kao što na dolje priloženoj fotografiji možete vidjeti, utor za memorijske kartice je pored kamere, nedostupan prije uklanjanja poklopca.
UREĐAJ
Zaobljenim dizajnom Samsung I8000 Omnia2 prati trend ostalih modela iz svoje ponude, od Corbya do Jeta. Dominira velik i lijep AMOLED zaslon, te natpis "8GB" u gornjem lijevom uglu. Desno iznad zaslona nalazi se kamera za 3G video pozive i senzor udaljenosti i osvjetljenja.
Samsung I8000 Omnia2 i Samsung S3650 Corby (gore)
Samsung I8000 Omnia2 i Sony Ericsson Ui1 Satio (dolje)
Kao što smo već spomenuli, novu Omniu krasi 8GB interne memorije te micro SD utor. Pomoću micro SD-a moguće je memoriju proširiti i do 32GB. Od ostalih specifikacija valja spomenuti i S3C6410 800MHz procesor te zaseban grafički akcelerator, što je odlična vijest za fanove igara. Multitasking je time doveden zaista na visoku razinu. Uređaj nam se prilikom tjedan dana testiranja nije niti jednom zablokirao ili resetirao na što smo već naviknuli kod Samsunga.
Tipke ispod zaslona su izvrsne, dovoljno velike, duboke ali i jasne za pritisak. Bočne tipke s lijeve strane služe za pojačavanje/stišavanje glasnoće (unutar multimedije postoji dodatno pojačanje zvuka) ili zumiranje kamere. One su solidne, iako smo vidjeli i kvalitetnijih. Nema razloga da prigovaramo na sitnice.
S desne strane je tipka za kameru koja se može prenamijeniti i za neku drugu funkciju, dok je iznad nje tipka za izlazak iz programa i pokretanje Samsung Cubea (menija u obliku 3D kocke). Lijevo pri vrhu je tipka hold za zaključavanje zaslona.
Pri vrhu uređaja naći ćete popularni 3.5 mm utor za fanove glazbe, kao i vješto sakriveni USB utor.
ZASLON
Samsungov AMOLED zaslon prisutan je i na ovom modelu, što je svakako prednost. Na 3,7" s 65K boja i rezolucijom od 480 x 800 plasira se na vrh trenutne ponude zaslona. Među konkurencijom zasigurno istiće i činjenica da na sebi ne ostavlja toliko jake otiske prstiju kao konkurencija (op. a. Sony Ericsson U1i Satio, Apple iPhone, LG Arena). Zanimljiva je i opska kolega s GSMarena-e, gdje spominju kako je ova rezolucija zaslona donedavno bila karakteristična samo za manja računala, ne i mobitele.
VIRTUALNA TIPKOVNICA
Eventualno bi cjenili i podršku za europski layout (pogotovo ako ste naviknuli na QWERTZ) ili hrvatsku tipkovnicu sa Č, Ć, Š, Đ, Ž slovima koja su trenutno dostupna, ali skrivena u simbolima.
3. Windows Mobile 6.5 sučelje
Napokon je stigao dugo očekivani Windows Mobile 6.5. Slijedi nakon ne previše ohrabrujućih iskustava s prijašnjim 6.0 i 6.1. verzijama. Zato smo možda podsvjesno ovaj uređaj u startu gledali s pesimistične strane. Iako je cijeli hype spustila najava Windows Mobile 7, ova inačica je ipak uspjela ispuniti naša očekivanja. Dizajn je znatno unaprijeđen i sada se doima vrlo privlačnim (treba li napominjati koliko je dosadan bio dizajn sučelja WM 6.1.?).
Na sučelju i dalje postoje upiti: "Jeste li sigurni?" iako je vrlo vjerojatno da jesmo ako smo odabrali neku funkciju - no, oni se pojavljuju u manjoj mjeri nego na prijašnjim verzijama WM sustava. Većina aplikacija i programa se gasi pritiskom na X u gornjem desnom uglu, a umjesto njega je nekada ponuđena tipka OK. Ne previše uočljiva funkcija, ali jednom kada se naviknete, bit će praktična. Zbog kvalitetnog zaslona, nije teško ni većim prstom muške ruke pogoditi u "X-ić".
Spomenimo odmah na početku da je sučelje nadograđeno Samsungovim TouchWiz funkcijama koji daju multimedijalni šarm svemu. Važni dijelovi WM 6.5 sučelja su svakako Media Player, Internet Explorer i Marketplace. O njima možete pročitati na jednom od slijedećih poglavlja. Sada više o početnom zaslonu i osnovnim funkcijama.
POČETNI ZASLON
Desna bočna tipka na uređaju zapravo služi za zaključavanje zaslona. Da bi ga otključali, nepotrebno, morate učiniti dvije radnje: pritisnuti ponovno tu istu bočnu tipku i na vrhu zaslona kratko povući Slide ikonu za otključavanje.
Početni zaslon prikazuje pet ikona pri dnu. Ukupno, tu su tri ekrana, koje možete pomicati palcem, lijevo ili desno. Na svaki od tih ekrana možete staviti neku pozadinu i pobacati neke od ikona (Widgeta) s lijeve bočne trake. Rad s takvim Widgetima i zaslonima puno je bolje rješenje od Symbian zaslona na Nokiji N97 ili pak nekom drugom zaslonu (HTC WM uređaji) s Widgetima.
Obzirom da je ovo prvi Windows Mobile 6.5 uređaj koji detaljno testiramo, teško je reći koliko TouchWiz dodaci poboljšavaju ukupan dojam sučelja. Vjerojatno puno.
IZBORNIK
Izbornik je moguće pregledavati preko središnje (fizičke tipke koja sliči na kristal) ili pak preko Start tipke na lijevom vrhu zaslona.
Samsungov izbornik kojim dolazite pritiskom na središnju, fizičku tipku
Ovo prvo je Samsungov izbornik, a drugo je tipičan Windows Mobile izbornik. Na oba zaslona, ikone su dovoljno velike, tako da je mogućnost da nešto krivo stisnete svedena na minimum.
Start meni karakterističan za Windows Mobile
Samsungov izbornik podijeljen je na četiri dijela kroz koja se krećete prstima, lijevo ili desno (kao u iPhone OS-u). Svaki od ta četiri dijela (My menu, Multimedia, Internet, Office) moguće je uređivati. Dakle, određivati pozicije ikona, dodavati nove i slično. Moguće je pregledavati taj meni i u obliku 3D kocke.
U izborniku nema hrvatskog jezika (zadnja slika gore), i nadamo se da će se on pojaviti uskoro, kao što je to bio slučaj sa Samsungom i900 Omnia. Dužim držanjem središnje fizičke tipke ispod zaslona prikazuju se aktivni taskovi (aplikacije).
Nakon povezivanja uređaja na računalo putem USB kabela je Windows 7 prepoznao Samsung I8000 i odmah skinuo softver za razmjenu podataka- što je trajalo oko pet minuta. Nakon toga, jednostavnim povezivanjem uređaja, možete upravljati podacima s memorije telefona ili memorijskom karticom - fenomenalno.
Imenik je iznimno pregledan. Na listi se prikazuje šest kontakata uz mogućnost vrlo preciznog pomicanja gore ili dolje (bržim kretanjem, prikazuje se i slovo abecede u kontaktima na kojem se nalazite). Za svaki kontakt na listi prikazuje se mala slika, ime i broj, te tipka za pozivanje, što znači da pritiskom na naziv kontakta ulazite u njegovo uređivanje. Ovo je vjerojatno najpregledniji imenik koji smo imali prilike vidjeti.
Pisanje SMS poruke na ovakvom zaslonu nije problem ni unatoč manjim tipkama. Svidio nam se i način raspoređivanje datoteka u porukama, koji podsjeća na Windows Explorer. Poruke je moguće pregledavati i u obliku chata (op.a. Slično kao na novijim Sony Ericsson modelima)
6. Zaključak
Nakon multimedijalnog modela Samsunga i8910HD, mogli ste prema našem testu zaključiti da je ovo još jedan izvrstan uređaj. Kao što smo rekli u uvodu, Samsung (kao i svi ostali proizvođači) kombinira poslovne funkcije i multimediju. Još važnije, ostavljen je dojam da Samsung to radi zaista dobro.
Naspram svih ostalih dodirnih zaslona, multi-touch je najuvjerljiviji. Korisnici iPhonea to jako dobro znaju. Ovaj zaslon prekriven je plastikom, pa možda kretanje prstima po njemu nije tako ugodno kao po staklenom pokrovu iPhone-a, no AMOLED zaslon je i više nego uvjerljiv, pogotovo kad su iritantni otisci prstiju smanjeni na minimum.
Windows Mobile 6.5 pružio je više nego što smo očekivali (možda smo premalo očekivali?). Tomu je sigurno zaslužan kvalitetan zaslon, snažan procesor i dorada sučelja od strane Samsunga. Napokon, ljubitelji Windows Mobile telefona mogu biti ponosni, jer ga je Samsung I8000 Omnia2 predstavio u najboljem mogućem svjetlu.
Kamera možda ne zadivljuje, GPS nije dovoljno naglašen u meniju, ali moramo priznati da je ovo jedan od najkompletnijih uređaja kad u obzir uzmemo i pristupačnu cijenu. Nema niti jednog većeg nedostatka (hrvatski izbornik očekujemo uskoro..) i ponovno, kao i na početku testa, žalimo što u prodaju neće doći isti ovakav model s kliznom fizičkom QWERTY tipkovnicom.
-
Naziv:Samsung I8000 Omnia II