- Gumirano kućište
- Dostupna u atraktivnim bojama kućišta
- Android sa Sony Xperia UI doradom
- Virtualne tipke su dio ekrana i smanjuju iskoristivu površinu
- Samo 4GB interne memorije nedovoljno za sve aplikacije i igre
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Sony Xperia E3 je potpuno gumirana, što je baš ugodno u ruci. Mekano djeluje pod prstima. Rubovi su zaobljeni, što je super, a u profilu je debljine 8.5 milimetara što je taman. Problem je što ima malo veće rubove oko zaslona tako da je uređaj dimenzija kao neki 5-inčni mobitel s tanjim rubovima oko zaslona. Xperia E3 je i malo je teža u ruci, osjeti se tih 143 grama i osjetit će se i u džepu gdje možda malo smeta - bolje je nositi ju u jakni.
Bočne tipke su relativno precizne, ali mogle bi biti više izbočene i preciznije, pogotovo ove za glasnoću. Nažalost nema odvojenih tipki ispod zaslona (virtualne ili barem jedna fizička), nego su virtualne tipke na dnu dio zaslona što je nepraktično i smanjuje mi iskoristivu dijagonalu. Ergonomija bi stoga mogla biti i bolja. Ipak, to nije da se što se ne da naviknuti.
.
Zaslon i tipkovnica
Zaslon ima 4,5 inča dijagonale i malo nižu rezoluciju (854x480 piksela) što rezultira s 218 ppi gustoće piksela. Pikseli se vide na ekranu ako ih baš tražite, radi se o IPS tipu zaslona koji solidne ali i ne baš jako dobre kuteve gledanja. Boje su malo nabrijane, ali je oštrina dobra. Ukupno, prikaz je dovoljno dobar za prosječnog korisnika, ali vidio sam i boljih, primjerice na LG uređajima ovog cjenovnog ranga.
Vani na suncu prikaz je donekle dobar. Uređaj navodno ima senzor automatskog osvjetljenja, ali u praksi kao da ga nema ili možda sporo reagira, tako da morate sami podesiti osvjetljenje na maksimum (100%). Na onom najjačem suncu se neće vidjeti dobro čak ni kada ga maksimalno nabrijete i nažalost, Sony ima nešto inferiornije zaslone od Samsunga, LG-a, pa čak i HTC-a.
Virtualna tipkovnica ima nešto izdužene duže tipke po visini. Dovoljno su razdvojene, ali ja sam s ovim mojim velikim prstima ponekad promašivao pravu tipku. Šteta je što nema brojki na vrhu (kao kod Samsunga i LG-a), ali dolje su zarez i točka na prvom zaslonu, što hvalim (ubrzava tipkanje). Inače izgled tipkovnice se može promijeniti u postavkama i nudi se više tipova pa si možete potražiti onu koja vam najbolje odgovara.
Već sam prethodno spomenuo da su virtualne tipke na dnu zaslona, umjesto da su odvojene ispod na ovoj crnoj crti gdje definitivno ima mjesta. Ne samo da je to ergonomski nepraktično, već tipke u sučelju nestaju povremeno i morate povući prstom da bi se pojavile. Zaslon ima i nešto veće rubove kućišta pa mobitel samim time izgleda glomaznije. Konkurenti s 4,5-inčnim zaslonom su fizički manji.
.
Baterija
Ugrađena baterija nije zamjenjiva ispod poklopca, iako se poklopac može dignuti, kako biste zamijenili microSD karticu. Li-Ion tipa, ima 2330 mAh kapaciteta što nije spektakularno, već uobičajeno za ovaj povoljniji cjenovni rang. Prema službeno deklariranim podacima baterija može izdržati do 661 sat u stanju pripravnosti, to jest dok je zaslon zaključan (3G uključen), te do 8 sati 41 min razgovora, što u usporedbi s konkurentima ne obećava puno. Deklarirano je i da može reproducirati glazbu do 49 sati.
GSMarena benchmark test baterije Xperiji E3 pak daje 75h što je iznad prosjeka na mobitelima općenito. Nama je baterija na testu izdržala prosječno dan i pol naprednog korištenje. Kako Xperia E3 nudi i STAMINA mod naprednih postavki uštede, to znači da se dodatno može produljiti trajanje baterije na dva dana.
.
Operativni sustav i jednostavnost korištenja
Android operativni sustav ovdje dolazi u v4.4.2 (KitKat) inačici. Ako do sada nije došla nadogradnja za Lollipop, onda vjerojatno niti neće. Šteta, jer primjerice na modelima Z3 i Z3 Compact, Lollipop uz Sonyjevu UI nadogradnju nudi bolju intuitivnost korištenja.
Sučelje tako izgleda isto kao i na svim (starijim) Xperijama. Ja sam instalirao ovu Triflat temu (dostupna na Google Play) koja mi je najatraktivnija za Sony. Widgeti i teme izgledaju atraktivno. Ova traka koja se povlači s vrha je uredu, ali mogla bi biti i intuitivnije posložena (Samsung i LG mi to imaju bolje napravljeno). Opet, ovo na Sonyju je bolje nego na HTC ovim mobitelima.
Mislim da moram ovdje spomenuti i da uređaj ima samo 4 GB interne memorije (oko 2.3 GB stvarno iskoristivo) tako da ćete moći instalirati ograničen broj aplikacija, dok vam veće datoteke i naprednije igre neće raditi (Real Racing 3 zauzima previše mjesta).
.
Tehnička osnovica
KitKat Android ovdje pogoni Qualcomm Snapdragon 400 čipset što je prosjek za srednju klasu mobitela. Čipset na sebi ima četverojezgreni procesor takta 1.2 GHz, uz Adreno 305 grafički čip i 1 GB RAM memorije. Na Antutu benchmark testu Xperia E3 postiže samo 4 do 7 fps (sličica u sekundi) što je nisko. Na kraju benchmark testa dobijete 18 tisuća bodova što je niži rezultat u klasi.
Aplikacije se otvaraju malo sporije, osjeti se zaostatak od par sekundi kad nešto želite upogoniti. Igra se također otvara malo duže. Prednost je što se straga ne zagrijava previše. Detalji na igri su malo lošiji, rezolucija je slabija i zna zatrzati nekad, ali nije da se ruši stalno.
Najveći problem je što memorija ima samo 4GB interne memorije tako da vam neće stati Real Racing 3 ni druge naprednije igre. I ako ga natrpate aplikacijama usporit će se pa ako možete potražite neki mobitel s 8GB interne memorije.
.
Stražnja kamera
Sony Xperia E3 straga ima 5 megapikselnu kameru s autofokusom i malenom LED bljeskalicom. Nažalost nema bočne fizičke tipke za kameru koju Sony ponekad zna ugraditi u svoje mobitele.
Aplikaciji kamere (kad kliknete ikonu) treba dvije ili tri sekunde dok se pokrene, što je sporo, čak i unutar ove klase povoljnijih mobitela. Ali zato je okidanje relativno brzo - možda treba sekunda dok pohrani fotografiju. Sučelje kamere mi se sviđa. Ikone su velike, lako se snaći, ima direktna tipka za prebacivanje prednja/stražnja kamera, te sučelje nudi i malo naprednije postavke (HDR, panorama itd).
Stražnja 5 megapikselna kamera po danu daje donekle upotrebljive fotografije, nema previše šuma na detaljima (100% crop) ali nema niti oštrine. Stoga fotografije nisu nešto posebno kvalitetne. Fali bolja stabilizacija i malo više svjetline na slici. Ovo što možete vidjeti dolje na primjerima fotografija je dobro samo za neku osnovnu upotrebu.
U zatvorenoj prostoriji (gdje ima manje svjetla) fotke nisu puno lošije što me iznenadilo. Čak su upotrebljive ako budete u uvjetima s malo manje svjetla, ali opet daleko od toga da su jako dobre. U mraku uz gradsku rasvjetu fotografije ispadaju solidno, donekle su upotrebljive ali boje nisu dobro pogođene.
Video Xperia E3 snima u Full HD 1080p rezoluciji. Unatoč tome, video je poprilično loš. Slika doslovno vibrira ima hrpa artefakata, tako da ovo je samo ako vas netko napada pa morate snimit potencijalnog ubojicu da ga policija zna prepoznat kad vas više ne bude. Šalu na stranu, video će biti dobar samo ako jako mirno držite aparat i ako je moguće, na mičete ga.
.
.
.
Prednja kamera
Prednja VGA kamera (rezolucije 640x480 piksela) po danu daje fotografije koje ne služe ničem. Možda u Sonyju nisu uopće trebali niti staviti prednju kameru. Po noći vas neće ni biti na fotografiji. Šalu na stranu, ovo je kvaliteta u rangu mobitela starih dvije do tri godine, iako su i tada kamere nudile bolju optiku.
Video u istoj VGA rezoluciji izgleda kao retro snimka iz 8o-tih.
.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Xperia E3 podržava gotovo sve što će vam trebati od bežične povezivosti. Tako ima ugrađen 3G pa čak i 4G LTE brzi prijenos podataka. Podržava WiFi direct i hotspot, te ima Bluetooth v4 i NFC beskontaktnu povezivost. Žičano se puni i povezuje na računalo preko standardnog microUSB konektora i memorija nije ograničena za razmjenu podataka (kao na Apple iPhoneu). Problem je samo što interna memorija ima 4GB pa vam neće stati baš sve aplikacije i igre. Iako ima samo 4GB memorije, možete ju proširiti s microSD karticama do 64GB, a zanimljivo je da uređaj podržava i USB host, što znači da preko dodatnog OTP kabela memoriju microSD kartice ili internu možete koristiti kao vanjski HDD.
Uz 3.5mm audio konektor za slušalice, ugrađen je i FM radio s RDS-om koji radi ako prikopčate slušalice. Vanjski zvučnik se nalazi iza na dnu. Kako je uređaj ravan straga, ako ga stavite na stol, zvuk će se malo utišati, ali ne previše kao kod nekih mobitela. Kvaliteta zvuka je dobra za ovu klasu i mislim da je zvučnik glasan.
.
Navigacija
Uz ugrađen A-GPS modul podržana je navigacija preko Google karti koja za našu zemlju nudi glasovne (turn-by-turn) upute na hrvatskom jeziku. Karte i glasovne upute se ne mogu skinuti na uređaj. Sučelje Google Maps aplikacije je pregledno, ali ne intuitivno kao na Apple iPhone i Nokia Lumia "Here Maps" navigaciji. Za ovu dijagonalu zaslona i kvalitetu prikaza dajemo ocjenu 7. Inače, Nokia Here mape moguće je skinuti i na Android OS uređaj, ali ni tada navigacija ne radi kao na Lumia uređajima.
.
Zaključak
Sony Xperia E3 ima veličinu ekrana kao Galaxy A3, ali je po vanjskim dimenzijama uređaj nekako sličniji Galaxyju A5. Sviđa mi se što ima cijelo kućište gumirano. Najviše od svega privući će brojne boje kućišta u kojima je Xperia E3 dostupna, dok je tehnički najveća prednost što podržava 4G (LTE) brzinu skidanja podataka.
Android sustav radi solidno, pa ako volite izgled Sony sučelja i želite ovak mekan osjećaj u ruci, to je to. Ako ne pogledajte recimo LG L Bello, Galaxy A3 ili HTC Desire 510. Najbolje bi vam bilo usporedit ih u našoj košarici za usporedbu i pogledat usporedbu testova.
-
Naziv:Sony Xperia E3
-
Dimenzije:137,7 x 69,4 x 8,5 mm
-
Težina:143 g
-
Dijagonala i rezolucija:4,5 inča, 480 x 854 piksela
-
Gustoća piksela:218 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion, 2330 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):do 661h; do 8h 41min
-
Inačica (dorada):v4.4 KitKat
-
Čipset:Qualcomm MSM8926-2 Snapdragon 400
-
Procesor:Četverojezgreni 1.2 GHz Cortex-A7
-
Radna memorija:1 GB
-
Grafički čip:Adreno 305
-
Prednja kamera:VGA
-
Ugrađena memorija:4 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade7
-
Zaslon i tipkovnica6
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja8
-
Tehnička osnovica6
-
Stražnja kamera6
-
Prednja kamera4
-
Povezivost, memorija i multimedija8
-
Navigacija7
-
-
Mobitel Sony Xperia E3 blackMobitel Sony Xperia E3 black. Dostupno do čak 24 rate beskamatno putem American Express i Diners kartica već od 58,29 kn mjesečno!Raspoloživo
-
1.399,00 knPogledaj ponudu