1. Uvod i karakteristike
Na testiranje smo dobili novi 32 inčni (80 cm) Sharp LC32LE700E Aquos LCD televizor sa LED pozadinskim osvjetljenjem. Kao što se iz imena da naslutiti, riječ je o LE700 seriji Sharp televizora koja je trenutno top ponuda ovog renomiranog proizvođača (ako ignoriramo X1 seriju koja nije dostupna na našem tržištu). U ponudi su također i 40 (12.149,00 kn), 46 (15.649,00 kn) i 52 (18.249,00 kn) inčni modeli. Posebnost ove serije Full HD panela je LED pozadinsko osvjetljenje, 100 Hz način rada, dinamički kontrast od 2,000,000:1 te iznimna štedljivost.
KARAKTERISTIKE
- Veličina ekrana 32"(82cm)
- X-Gen-Panel
- Full LED pozadinsko osvjetljenje
- LED - Aquos Pixel System III
- DVB-T MPEG-4 (HD digitalni zemaljski tuner)
- DVB-C MPEG-4 (HD digitalni kablovski tuner)
- 100 Hz osvježavanje slike
- Full HD (rezolucija 1920x1080)
- Mega kontrast 2,000,000:1
- E-motion (sustav protiv zamućivanja slike)
- 16:9 format
- 10-bitni procesor
- Brzina odziva 4ms
- Svjetlina 450cd/m2
- Mercury free LED (proizvedeno bez korištenja žive)
- Kut vidljivosti 176 stupnjeva
- HDMI x 4- 1.3, SCART x 2, AV x 1
- Komponentni ulaz x 1, CI x 1
- AV izlaz, PC ulaz, RS-232C
- žUSB utor (za pregledavanje slika i glazbe u Mp3 formatu)
- Potrošnja 60W
- Made in Japan
3. Posebnosti i zaključak
PRIKAZ
Različite predefinirane postavke nisu tolko loše, no za pravo uživanje u slici je potrebno poigrati se sa raznim postavkama kojih je iznenađujuće puno. Što svakako hvalimo, posebno opširnu mogućnost namještanja boja.
Slika prilikom prikaza HD materijala je odlična, posebice nakon nekog vremena provedenog u potrazi za optimalnim postavkama. Prilikom gledanja filmova sa BR-a preporučujemo isključiti 100Hz način rada i sve Eco postavke i uživati u čistoj slici. Sa uključenih 100 Hz nam film djeluje neprirodno, ubrzano, kao da je snimljen jeftinom kamerom. No, to je zamjerka većini 100 ili 200 Hz uređajima. Jedini ozbiljniji minus ovog uređaja je blur, odnosno zamućenje slike prilikom brzih akcijskih scena. Nije toliko osjetno i često ali zna zasmetati. Ljubitelje filma će razveseliti i mogućnost 24p reprodukcije filmova sa odgovarajućih BR ili DVD uređaja.
Prikaz SD (standard digital) materijala je zadovoljavajuć. Bez većih zamjerki.
Za igrače postoji i poseban Game način rada koji smanjuje input lag. GT5P je izgedao odlično. Žive boje, detalji, oštrina prikaza i neprimjetna nazubljenost (inače boljka ove igre). U tom modu, kašnjenje kontrola nismo osjetili.
Zvuk iz vješto skrivenih ugrađenih zvučnika nam se nije svidio. Premalo dubine i topline. Ne sviđa nam se ni premaz ekrana. Naime, površina zaslona je jako sjajna i poprilično pati od refleksije, što treba imati na umu prilikom smještanja uređaja.
POSEBNOSTI
Posebnost uređaja je media preglednik koji čita glazbu u MP3 formatu i preglednik slika u .jpeg formatu. Jednostavan je, brz i služi svrsi. Ipak, zamjerka je što ne čita ostale slikovne i glazbene formate te nemogućnost pregledavanja video formata.
Najzanimljiviji dio ovog televizora je njegova štedljivost i briga o okolišu. LE700 serija posebno fascinira niskom potrošnjom i EU Eco certifikatom za iznimnu energetsku iskoristivost i mogućnost reciklaže bez štetnog otpada. Uz to, sam panel i LED osvjetljenje pružaju i duži životni vijek televizora, od čak 100,000 sati.
OPC (Optical Picture Control), odnosno mjerač količine svjetlosti u prostoru koji optimizira osvjetljenje ekrana. Štedljivo, ali i ne umara oko. Kad je OPC uključen, svijetli signalna lampica na donjoj desnoj strani televizora, pored one što nam signalizira uključenost televizora (zeleno) odnosno stand by (crvena) način rada. Pored toga, u posebnom Eco izborniku možete birati između različitih Eco postavki. Od posebne Eco kontrole slike koja analizira sliku i optimalno namješta intenzitet pozadinskog osvjetljenja do različitih Energy save načina rada. Također, možete postaviti i automatsko gašenje uređaja u slučaju da nema slike ili signala. Pregršt opcija i mogućnosti koji imaju funkciju smanjiti potrošnju, a sačuvati maksimalno kvalitetu slike. Sama potrošnja, ovisno o različitim ECO postavkama varira od 45 do 65W.
Možda još uvijek ne predstavlja prevelik faktor u odlučivanju pri kupovini televizora, ali podržavamo nastojanje proizvođača da pri proizvodjni imaju na umu očuvanje okoliša i smanjenu potrošnju električne energije. Dugoročno, to je važno.
PREDNOSTI
- Povezivost
- Kvalitetu slike
- Kvalitetu izrade i napredne karakteristike
- Kontrast
- Iznimna štedljivost
NEDOSTACI
- Cijena
- Zvuk
- Zamućenje slike i kut gledanja
ZAKLJUČAK
Neke sitnice, poput zamućenja slike, slabijeg kuta gledanja i loših zvučnika, nam smetaju i teško nam ih je oprostiti s obzirom na cijenu. No, Sharp LC32LE700E je jako kvalitetan televizor odličnog prikaza slike kojem malo treba da bude savršen.
Čini nam se kao savršen televizor za manji stan, dječju ili studentsku sobu, što zbog veličine što zbog velikog broja različitih ulaza i izlaza. Većini će problem biti po običaju, cijena. Ali i Made in Japan je nešto što danas rijetko vidimo.
Cijena za gotovinu: 8.799,00 kn
2. Dizajn, sučelje, tehnologija
U kompaktnom kartonskom pakiranju nalazimo televizor, stalak, uputstva i daljinski upravljač sa baterijama. Za pohvaliti je logičan raspored elemenata unutar kutije i jednostavnost vađenja. Uputstva i daljinski upravljač se nalaze odmah na vrhu, a ne zakopani negdje u bespućima kutije. Stalak, iako elegantan i robustan nije od, uvjetno rečeno, pretjerane koristi. Naime, ne dopušta rotiranje ni naginjanje televizora. Šteta.
Sam dizajn televizora je poprilično konzervativan. Crn, sjajni premaz osjetljiv na dodire, pravilne linije. Ono što ga malo izdvaja iz mase su blage dizajnerske intervencije. Konkretno, veliki svjetleći trokut koji služi kao indikator upaljenosti i suptilni plavi gradijent po dužini donjeg okvira. Indikator koji odašilje poprilično jaku plavu svijetlost plijeni pažnju i srećom ga se može isključiti u meniju. Ukratko, konkretnije zamjerke na sam izgled televizora nemamo. Jedino što nam se ne sviđa je priloženi daljinski upravljač. Na prvu djeluje prejeftino i pomalo zastarjelo. Iako, u ruci ostavlja robustan i čvrst dojam te je pregledan i jednostavan za korištenje, što je ipak najvažnije.
Straga nalazimo solidnu količinu konektora. Uz antenski priključak i VGA ulaz nalazimo i tri HDMI utora, od kojih jedan ima i pridruženi 3,5 mm audio ulaz za spajanje računala s DVI konektorom (uz odgovarajući HDMI - DVI adapter, dakako), dva SCART utora, komponentni video ulaz te analogni i optički audio izlaz. Na desnoj, bočnoj strani uređaja nalazimo dodatni HDMI ulaz, USB sučelje za pregledavanje slika i Mp3 glazbe sa memorijskog stika ili drugog uređaja, kompozitni ulaz, CI utor za Pay-TV kartice i izlaz za slušalice.
SUČELJE
Samo sučelje, već dobro poznato korisnicima Sharp televizora, je vrlo jednostavno, pregledno i logično raspoređeno. Doduše, ako sjedite na većoj udaljenosti tekst je malo teže čitati, posebice kod ovog, manjeg modela. Boju elegantnog padajućeg poluprozirnog izbornika možete čak i mijenjati. Sviđa nam se velik izbor različitih opcija za namještanje slike i detalji poput prikaza vremena igranja.
Prilikom prvog paljenja biramo između dva načina rada (kuća ili trgovina). Instalacija je jednostavna i televizor je u vrlo kratkom roku pronašao sve dostupne programe, što analogne što digitalne. Uređaj pored analognog i digitalnog (DVB-T) posjeduje i kabelski (DVB-C) prijamnik čije prednosti, za sad, možete koristiti jedino ako ste B.net-ov korisnik.
Cijeli jedan dio izbornika je posvećen Eco opcijama. No, o tome više u posebnostima.
TEHNOLOGIJA
Glavna karakteristika nove LE700 serije je korištenje Full LED pozadinskog osvjetljenja. Bitno je naglasiti da oznaka LED TV, koju često koriste Samsung, Toshiba, Philips i LG, označava samo vrstu pozadinskog osvjetljenja, odnosno, i dalje je riječ o televizorima baziranim na LCD tehnologiji. Većina LCD televizora na tržištu korist CCFL (tanke florescentne cijevi) pozadinsko osvjetljenje, a novije (i skuplje) generacije LCD televizora sve više i više koriste LED pozadinsko osvjetljenje. LED diode troše manje struje, ekološki su prihvatljivije, a uz to LCD televizori sa LED pozadinskim osvjetljenjem nude bolji kontrast i bogatiji prikaz crne te opasno konkuriraju i nekim plazma modelima.
Trenutno na tržištu postoje dva tipa LED pozadinskog osvjetljenja; Dynamic LED i Edge LED osvjetljenje. Ukratko, Edge LED, kako i samo ime sugerira, je osvjetljenje od LED dioda smještenih na rubovima ekrana (glavna prednost je mogućnost proizvodnje ultra tankih televizora ), a Dynamic LED je pravilno raspoređen grid dioda koje se nalaze iza površine panela. Posebnost Dynamic LED osvjetljenja je mogućnost lokalnog smanjivanja i povećavanja intenziteta svijetljenja pojedinih dioda (local dimming) što doprinosi prikazu tamne (prave) crne boje i puno većem dinamičnom kontrastu.
No, postoji i treći tip pozadinskog osvjetljenja, koji koristi samo Sharp. Riječ je o Full LED tehnologiji, koja se sastoji od pravilon raspoređenog grida dioda iza panela, ali bez local dimminga. To može značiti da u usporednim testovima sa najboljim panelima sa local dimmigom crna boja u osvjetljenim scenama neće biti na razini konkurentskih panela sa local dimmigom. No, Sharp objašnjava da im to i nije potrebno, jer njihov X-Gen panel sa 10-bitnim procesorom dopušta slaganje piksela na poseban način za optimalno propuštanje svjetla. Komplicirano, ali u praksi crna na testnom modelu uistinu izgleda iznimno. Doduše, rado bi voljeli direktno usporediti ovaj Sharpov model sa nekim koji koristi local dimming.
-
Naziv:Ostali Sharp 32" LED LCD