1. Uvod, prethodnici
Sony Ericsson ima svojevrsnu tradiciju u proizvodnji mobitela za poslovne korisnike. Njihovu nekada poznatu P seriju (modeli P910, P990, P1i) zamijenila je X serija, počevši s modelom X1 koji smo testirali početkom 2009. godine. Xperia X1 pogonjen je Windows Mobile OS-om. Radi se o uređaju koji možda nudi mnogo naprednim poslovnim korisnicima, ali nedostaje intuitivnosti i praktičnosti za ostale. Nakon X1, uslijedio je model X2 (pogonjen istim OS-om), ali o njemu ni riječi u nekom marketinškom smislu. Unatoč unaprijeđenom kućištu Xperia-e X2, softver je ovaj puta još usporeniji. Tako je umjesto X3 došao model X10 pogonjen Android OS-om, i to u ovom trenutku zastarjelom verzijom 1.6. Ažuriranje za najnoviju 2.1 verziju bi trebalo biti dostupno tek na jesen. Nažalost.
Službene fotografije Sony Ericssona X10
Od prve najave Sony Ericssona X10 u zimi 2009. godine, do danas je prošlo nekoliko mjeseci u kojima se na tržištu pojavio veći broj poprilično naprednih i konkurentnih mobitela. Tako se i naš pogled na ovaj uređaj uz usporedbu sa Motorolom Milestone i HTC-ovim modelima Desire i Legend nešto promijenio. Od prvotnog ushićenja, shvatili smo da je konkurencija poprilično zagrizla. Ali je naš stav o Xperiji X10 ostao itekako pozitivan. Ključna razlika naspram konkurencije je orijentiranost ovog Sony Ericssona multimediji, naspram primjerice Motorole Milestone koja je orijentirana isključivo poslovnim korisnicima i geekovima.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije i težina: 119 x 63 x 13 mm, 135 grama
- Zaslon: Kapacitivni TFT zaslon osjetljiv na dodir, 65K boja, 854x480 piksela, 4.0"
- Procesor: Qualcomm QSD8250 Snapdragon 1 GHz
- Operativni sustav: Android OS v1.6
- Memorija: 256 MB RAM, 1 GB interne, microSD utor do 16 GB
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth, micro USB,
- Kamera: 8 MP, 3264 x 2448 piksela, autofokus, LED bljeskalica
- GPS navigacija: A-GPS, Digitalni kompas, Google Mape
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh
PREDNOSTI
- 4.0" dodirni ekran koji se izvrsno vidi na suncu
- dobra ergonomija
- 8.0 mpx fotoaparat i kamera
- Timescape i Mediascape aplikacije
- 8GB memorijska kartica u pakiranju, 1GB interne memorije
- cijena
- slab zvučnik
- nema nativne podrške za Microsoft Exchange
- samo 3 ekrana za Widgete i prečace programa
2. Pakiranje, dizajn, usporedba
Prva stvar koju uočite kada izvadite uređaj iz kutije je ta da na prvi pogled izgleda jako veliko, primarno zbog 4.0'' ekrana i ravnih linija. Usporedno s drugim uređajima, dimenzijama ne odudara previše od popularnog iPhone-a.
Stražnji dio je lagano gumiran, dok je prednji poprilično packav
Ova vizualna varka vjerojatna je zbog njegovog velikog ekrana i oštrih linija. S druge strane donji dio telefona koji je ujedno i pokopac baterije je ergonomski dizajniran i naprosto fenomenalno leži u ruci te se njegova težina od 135 grama u potunosti izgubi.
Solidno leži u ruci, sa ugrađene (nama idealne) tri fizičke tipke ispod zaslona
Poklopac baterije je na modelu X10 crne boje gumiran (kao i kod HTC Desire-a), dok je na bijelom modelu X10 pozadina sjajno plastična. Gumirana pozadina sigurnije leži u ruci i nikada nemate osjećaj da bi vam nenadano uređaj mogao iskliznuti iz ruke.
Tri tipke ispod zaslona su po svom konceptu idealne, ali premalo izbočene i nejasne za pritisak
Bočne strane su djeluju vrlo elegantno. Na desnoj su smještene tipka za kameru kao i tipke za podešavanje glasnoće. Obje tipke trebale su po nama biti malo ispupčenije ili jasnije za pritisak. S lijeve strane nema tipki, već se samo pri vrhu nalazi maleni zvučnik, slabašne snage.
Bočne strane sadrže uobičajenu tipku za kameru i podešavanje glasnoće
Dno sa mikrofonom i vrh za prekrievnim microUSB utorom, tipkom za uključivanje i 3.5 mm audio ulazom
BATERIJA i PUNJENJE
Što se baterije tiče, Sony Ericsson se odlučio ostaviti već poznatu i provjerenu Li-polimer bateriju iz prvog modela Xperia X1 - BST-41 snage 1500mAh. Na našem testu uređaj je uspio izdržati skoro jedan čitav dan pravog teroriziranja (telefon čitav dan nismo ispuštali iz ruku, a surfanje putem WiFi-ja, skidanje i instalacija aplikacija s Android Market-a nije nam bilo nimalo strano...) što je u principu zadovoljavajuće za telefon s ovolikom dijagonalom ekrana te ovoliko moćnim procesorom i u potpunosti u skladu s očekivanjima.
Zamjena microSD kartice moguća je nakon što se ukloni baterija - kao i kod HTC Desire-a, Motorole Milestone...
Punjenje uređaja nažalost nismo stigli isprobati na klasičan način, no u radu s njim trebalo mu je negdje između 2 i 3 sata da napuni bateriju paralelno sa samim isprobavanjem uređaja što je zadovoljavajući rezultat.
3. Android 1.6, izbornik, osnovne funkcije
Xperia X10 ima instaliran Googleov operativni sustav Android, verzije 1.6, a pogonjen je 1 GHz Snapdragon procesorom koji polako postaje standard za high-end pametne telefone vodećih proizvođača. Verzija 1.6 sada je već pomalo zaostala za konkurencijom poput HTC-a ili Motorole (koji se trenutno vrte sa verzijom 2.1). X10 trebao bi dobiti nadopunu negdje u jesen 2010. godine. Također, X10 nema podrške za multi-touch naspram Milestone i Desire-a.
Task Killer aplikacija sa Marketa, ubrzava rad
Virtualnu tipkovnicu preporučljivo je nadograditi s aplikacijom
POČETNI ZASLON, IZBORNIK
Predinstalirana su tri početna ekrana na koje možete stavljati svoje Widgete ili kratice do programa, no nema podrške za animirane pozadine ekrana. Tome se može doskočiti kreiranjem direktorija u koje ćete dodavati aplikacije, te na taj način uštediti ovo malo prostora na ekranu ili možete sa Android Marketa skinuti aplikaciju Home++.
Za početni zaslon i same izbornike Sony Ericsson nije komplicirao, već se zadržao na relativno čistom ekranu uz dodatak svojih posebnih aplikacija, Timescape i Mediascape o kojima nešto kasnije.
Otključavanje i početni zaslon
Mogućnosti dodavanja Widgeta, programa i sličnog na početni zaslon
Brojčana tipkovnica i lista poziva
Sony Ericsson je pružio i jednu alternativu klasičnom početnom ekranu kod Android operativnog sustava pa se isporučena aplikacija Timescape može odabrati kao aplikacija zadužena za početni ekran. U tom slučaju nemate ekrane lijevo i desno za prečace i Widgete, Teksas Holdem već se krećete direktno između poruka, e-mail-ova, Facebook poruka… a naravno povlačenjem prsta prema gore, dolazite do aplikacija na uređaju. Ova opcija inače ne postoji ukoliko Timescape nije postavljen kao početni ekran.
Uobičajen Android izbornik - nedostaje nam hijerarjihe
IMENIK, POZIVI, PORUKE
Sony Ericsson je odlučio izbaciti tipke za uspostavljanje i završanje poziva tako da se do svih opcija mobitela ili kontakata dolazi direktno sa početnog ekrana pritiskom na aplikaciju „Pozivatelj“. Unutar aplikaije sve je riješeno vrlo jednostavno i intuitivno te se sastoji od četiri grupe kroz koje možete nazvati novi broj, vidjeti popis poziva, doći do imenika (koji posjeduje napredno pretraživanje kontakata) ili pak vidjeti svoje omiljene kontakte. Organizacija je jednostavna, pregledna i za svaku pohvalu (nazivi i linkovi su veći nego na HTC Desireu, pa je mogućnost pogreške smanjena). Pregledavanje imenika sa nekoliko stotina kontakata odvija se munjevitom brzinom i stvarno vam stavlja osmijeh na lice.
Imenik i pretraživanje kontakata
Što se tiče poruka, X10 ima standardni SMS i MMS software od Androida i po tom pitanju nema nikakvih nejasnoća ili problema, no ukoliko želite nekakav napredniji klijent, možete ga skinuti sa Android Market-a.
Poruke se prikazuju kao lista konverzacije
5. Multimedija, kamera, Mediascape
Za multimediju je Sony Ericsson ponudio nešto novo u obliku aplikacije Mediascape. Aplikacija je kao takva vrlo jednostavna, animirana, lijepa i brza. Podjeljena je u tri kategorije: Glazba, Vidozapisi i Fotografije. Jedna od dodatnih mogućnosti je što si možete povezati Facebook ili Picasa račun u preglednik slika, te ih direktno sa telefona slati na spomenute stranice.
Žao nam je što na X10 nije moguće pregledavati multimediju na uobičajen način kao na ostalim Sony Ericssonima i tako imati izbor između Mediascape-a i starog izbornika.
Također, na Androidu nam nedostaju mogućnosti upravljanja multimedijom u samoj memoriji telefona ili memorijskoj kartici. Kao i na Milestonu, Legendu ili Desireu, fokus je na društvenim mrežama, na što iskreno nismo potpuno navikli. Srećom, na Marketu je dostupna posebna aplikacija koja radi kao klasičan File Manager.
Pregled multimediju i dodatna aplikacija za File Manager
KAMERA
Ugrađena 8.0 mega pikselna kamera sa autofokusom, detekcijom lica i detekcijom osmijeha je nešto što će vas najviše iznenaditi kada prebacite fotografije na računalo.
Upravljanje fotoaparatom i video snimačem je vrlo jednostavno preko dodirnog ekrana, pa je na ovom području X10 bolji od HTC-ovih Android modela.
Snimanje videa može se obavljati u nekoliko rezolucija od kojih je najjzanimljivija WVGA (800x480) kao i "YouTube" rezolucija koja snima video u formatu kojeg možete direktno podignuti na Youtoube servis.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
7. Zaključak
Osjećaj koji Xperia X10 ostavlja nakon korištenja je vrlo pozitivan iako ima mjesta napretku i optimizaciji, što očekujemo sa sljedećom nadogradnjom telefona na Android 2.1. Ugrađena kamera zadovoljava sva očekivanja te su slike ili snimljeni video izvrsni. Uz uređaj dolazi i micoSD kartica kapaciteta 8 GB. Kako se X10 trenutačno nudi po cijeni od oko 3.600,00 kuna u ponudi T-mobilea bez ugovora i pretplate, to smatramo vrlo povoljnom cijenom za ovakav uređaj, prvenstveno orijentiran multimediji.
Timescape i Mediascape aplikacije koje je Sony Ericsson dao uz uređaj su definitino svijež i drugačiji pristup od onoga što nudi konkurencija i u suštini nije loš, iako i tu ima mjesta za dorade i poboljšanja, te nam se ne sviđa što ne možemo birati između starog, klasičnog pregleda multimedije i ovog novog.
Ako tražite pametan telefon sa Android operativnim sustavom, orjentiran najviše multimediji, sa jakim procesorom i izvrsnom kamerom te mogućnošću snimanja videa u visokoj rezoluciji, Xperija X10 se postavlja kao jako dobar telefon, koji pri tome uživo svojim izgledom zbilja plijeni pažnju.
Nokia N900, Motorola Milestone, Sony Ericsson X10
Sony Ericsson X10 pored Nokije X6
Playboy futrole za mobitele dostupne su u trgovini www.sole-commerce.com (01/3734-500), po cijeni od 78,00 kn po komadu.
6. Povezivanje, internet, GPS navigacija, Market
Stavljanjem SIM kartice operatera, uređaj automatski skida i podešava sve potrebne postavke za spajanje na internet putem HSDPA konekcije, te postavke za slanje i primanje MMS poruka. Kada se mobitel spoji na računalo putem USB kabela, moguća je razmjena podataka sa 1 GB interne memorije, kao i sa memorijske kartice. To nije slučaj sa HTC Desireom, Legendom ili pak Motorolom Milestone (premala interna memorija).
Ugrađeni internet pretraživač radi neobično jer se stranica otvara već zumirana, pa se može vraćati nazad i pogledati čitavu stranicu u cijelosti. Opera Mini 5 za Android radi bolje od ugrađenog pretraživača te ga toplo preporučamo svima koji nisu zadovoljni tvorničkim rješenjem. Uz ovo valja napomenuti da trenutačno sa sadašnjom verzijom ROM-a niti jedan od preglednika ne podržava Adobe Flash Player, a kako ga je sada po prvi puta integrirao HTC na svojim najnovijim primjercima sa Androidom 2.1, nadajmo se da će i Sony Ericsson pratiti taj trend prilikom prelaska na noviju verziju operativnog sustava.
Što se tiče navigacije, uz već tvornički Google maps koji dolazi standardno na svakom telefonu, Sony Ericsson se odlučio dodati aplikaciju za GPS navigaciju Wisepilot koja radi izvrsno. Nažalost, program je samo 30-dnevni probni. Ako vam se svidi, možete ga kupiti po cijeni od €69.95 za trajanje od jedne godine ili izabrati neko drugo riješenje.
Wisepilot postepeno radi lokalnu bazu mapa prema cestama op kojima se vozite, čak čitavu rutu možrete napraviti doma se skinuti podatke s WiFi sučelja te kasnije na putu uređaj ne mora koristiti data uslugu, naravno pod uvjetom da ne morate skrenuti s predviđene rute. Uz novi ROM i Android 2.1 trebali bi ste dobiti i 3D navigaciju iz samog Google Maps-a, no to je tek za vidjeti i isprobati.
Android Market vizualno se ne razlikuje od drugih Andorid uređaja koje smo imali priliku testirati (Motorola Milestone i HTC Legend) pa umjesto pavljanja vrlo pozitivnih iskustava, donosimo samo pogled na slike ekrana.
Android Market sa Sony Ericssona Xperia X10
4. Timescape, Office dokumenti
Po prvi puta kada se susretnete sa aplikacijom Timescape koju je X10 uveo, aplikacija izgleda zanimljivo, no nije previše jasno kako se s njom služiti. Nakon što podesite svoje podatke, e-mail, Facebook račun, Tweeter i sl., softver pokreće sinkronizaciju i u vremenskom nizu sve se izmješa i poveže. Daljnjim korištenjem, fotografiranjem, snimanjem filmova, dopisivanjem, telefonskim pozivima, jednostavno sve ulazi u jedan vremenski niz u sličicama i što više vrijeme odmiče, to sam Timescape postaje privlačnija i zanimljivija aplikacija u kojoj dobijete osjećaj da ste uvijek u toku s događanjima, nebitno o čemu se radilo. Zapravo, tek nakon nekog vremena korištenja vidite punu funkcionalnost same aplikacije. Jedina stvar koju možemo prigovoriti Sony Ericssonu, je ako odaberete samo grupu poruka ne možete napisati novu poruku već samo odgovoriti na postojeću poruku. Nadajmo se da će to ispraviti sa sljedećom verzijom jer bi tada dobili stvarno kompletan program.
Nakon nekoliko dana korištenja uređaja centralni dio Timescape-a postane pomalo natrpan jer u njega ulazi čak i svaka pjesma koju ste poslušali, no tom problemu možemo lagano doskočiti jer se upravo taj ekran u opcijama može podešavati. Ukoliko vam to stvara zbrku među korisnim informacijama, može isključiti pojavljivanje pjesama koje slušate među porukama koje želite imati centralizirane na jednom mjestu.
Kalendar, kalkulator i neke druge aplikacije su standardne android aplikacije i ne treba ih posbno opisivati (nažalost nema ni unaprijeđenja po tom pitanju, za razliku od HTC-a koji je unaprijedio mnogo sa Sense sučeljem). Bitno je napomenuti OfficeSuite.
OfficeSuite je aplikacija koja koja omogućava samo pregledavanje Office dokumenata, no ne i kreiranje ili editiranje novih. Sama aplikacija na Android Marketu košta oko $20, pa je lijepo što ju je Sony Ericsson odlučio dati sa uređajem besplatno.
Sljedeća bitna stvar većine poslovnih ljudi je podrška za Exchange. Tu smo došli do manjeg problema. Naime, X10 ne podržava nativno Microsoft Exchange već se Sony Ericsson odlučio na dodatnu aplikaciju naziva Moixer sinkronizacija.
Sama aplikacija radi sa Exchange-om, no najveći problem je što sinkronizirane kontakte u telefonu možete uređivati ili brisati u samoj aplikaciji, dok u kontaktima možete raditi samo pregeld i pozivanje, ali ne i uređivanje. Nadajmo se da će podrška za Exchange doći u sljedećoj verziji ROM-a, jer to HTC sa svojim Android telefonima već ima i to kod njih radi bez problema i ograničenja.
-
Naziv:Sony Ericsson Xperia X10