UVOD
BlackBerry mobiteli, sinonim za poslovne uređaje s razrađenom E-mail funkcijom se na našem tržištu prodaju gotovo pet godina (globalno koju godinu duže). U isto vrijeme (sredinom 2005.) Nokia je predstavila mobitel nalik BlackBerry-u, model E61. Od tada do danas, Nokia je redovito nizala nasljednike poput E61i, E62, E63 i E72, a daleko najuspješniji bio je model E71. Samsung je redao nekolicinu modela i serije poput recentnog i780. Drugi proizvođači poput LG-a su tek nedavno predstavili svoju verziju BlackBerry nalik mobitela (model GW300) a Sony Ericsson je do nedavno bio suzdržan, uz iznimku popularnog i uspješnog modela P1i, ali s nešto drugačijom tipkovnicom.
Osim E-mail funkcije, na Nokia E seriji i BlackBerry-ima se još boljom pokazala puna QWERTZ tipkovnica - na malom uređaju poput mobitela ste napokon mogli brže tipkati. S veseljem smo dočekali i prvi Sony Ericsson nalik BlackBerry-u.
Službene slike Sony Ericsson Aspena
USPOREDBA
Sony Ericsson Aspenu su danas konkurentni Nokia E63 kao i Nokia C3 koja uskoro treba stići u trgovine. Proizvođač BlackBerry-a, kanadski RIM danas nudi također jedan povoljan model naziva 8520, cjenovno konkurentan Aspenu. BlackBerry mobiteli su do pred koju godinu bili vrlo popularni upravo zbog BB usluge operatera, koja za fiksni mjesečni iznos (nešto manje od 100 kuna) omogućava da neograničeno primate i šaljete E-mailove. Danas kada su data tarife postale puno povoljnije i pristupačnije, BlackBerry mobiteli su morali staviti naglasak i na druge stvari, poput intuitivnijeg sučelja.
Nokia E71 i Sony Ericsson Aspen
Sony Ericsson je u svoj model Aspen odlučio staviti Microsoft Windows Mobile 6.5. u novoj inačici X.X.3, što je rizičan potez ako uzmemo u obzir nepopularnost i zastarjelost WiMo-a na tržištu mobitela, kao i činjenicu da jedino HTC sa Sense doradom uspjeva koliko toliko držati WiMo na životu.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM
- Dimenzije: 117 x 60 x 12.5 mm
- Težina: 130 grama
- Zaslon: TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 320x240 piksela, 2.4"
- Memorija: 100 MB, microSD do 16 GB
- Operativni sustav: Windows Mobile 6.5.3 Professional
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3G HSDPA; Wi-Fi; Bluetooth; microUSB v2.0; 3.5mm utor za slušalice
- Kamera: 3.2 MP, 2048x1536 piksela
- Ostalo: A-GPS, Google Mape; WAP 2.0/HTML (IE), RSS kanali; FM radio s RDS-om
PREDNOSTI
- kvalitetna QWERTZ tipkovnica + ekran na dodir
- WiFi, GPS
- unaprijeđen estetski dojam WiMo 6.5 sučelja sa 6.5.3. inačicom
- mogućnost uređivanje Office dokumenata
- 3.5 mm audio konektor
- baterija
- GreenHeart ekološki koncept
NEDOSTACI
- nedostaje bočna tipka za kameru
- malen ekran sjajne površine nepregledan na otvorenom
- memorijska kartica ispod poklopca
KUTIJA, OPREMA
U kutiji uz uređaj i 1500 mAh bateriju, dolazi USB kabel s nastavkom koji služi kao punjač. Tu su i handsfree slušalice prosječne kvalitete. Cijelo pakiranje obilježava GreenHeart kampanja, pa je tako osim nepotrebnih papira i uputa (priložene su samo skraćene upute), cijeli Aspen izrađen od ekološki prihvatljivih materijala.
Pakiranje Sony Ericssona Aspen
Osim kvalitetnijih (In-Ear) slušalica, u pakiranju bi voljeli da uz uređaj dolazi i 2GB memorijska kartica.
UREĐAJ, DIZAJN
Pri prvom primanju u ruke, Aspen ostavlja dojam povoljnog uređaja, iako stoji gotovo tisuću kuna više od po izradi sličnog LG GW300. Ono za čim žalimo je što su iz Sony Ericssona u Aspen ugradili 2.4" ekran rezolucije (320x240 piksela) koji djeluje maleno naspram cjelokupne širine kućišta, a još je veći problem njegova reflektirajuća površina.
Na bočnim stranama nalazimo samo tipke za podešavanje glasnoće, koje su inuitivno izbočene, a pritom jasne za pritisak. S druge strane je microUSB konektor. Spajanjem na računalo, učitava se samo memorija memorijske kartice, naravno ako ju dodatno kupite. Šteta je što nema uobičajene bočne tipke za kameru, a još je veća šteta što se utor za microSD karticu nalazi ispod poklopca, iako je fizički bilo moguće napraviti otvor za nju (bez potrebe da se uklanja poklopac baterije).
Kako je Aspenov ekran osjetljiv na dodir, iz Sony Ericssona su odlučili priložiti stylus iliti olovku za tipkanje, iako je ona nakon iPhone-ove revolucije dodirnog ekrana potpuno izašla iz mode.
Stražnji poklopac krije poveću bateriju snage 1500 mAh koja će omogućiti tri ili više dana korištenja. Punjenje nažalost nije moguće preko USB kabela na računalu, već samo preko dodatnog nastavka za struju. Nakon testa Sony Ericsson Hazela, srećom ovdje ne nalazimo zastarjeli konektor, već se radi o standardiziranom microUSB-u v2.0.
WINDOWS MOBILE 6.5.3.
Prvo uključivanje Sony Ericsson Aspena nije nas previše oduševilo. Zapravo, sjetili smo se koliko dugo nismo u rukama imali Windows Mobile uređaj - još od Sony Ericssona Xperia 2. Jedini Windows Mobile uređaj koji se izdigao iz prosjeka, bio je HTC HD2, zbog HTC Sense dorade Windows Mobile sučelja.
Početni ekran i izbornik
Naravno, i dalje postoje oni koji će naglasiti prednosti podešavanja ovog naprednog sučelja, ali je ono ukupno vizualno zastarjelo, a korisnički nije najintuitivnije. Kako je sve stvar navike, tako ćete se naviknuti i na WiMo nakon par dana korištenja. Većinom se kombinira navigacija tipkama s ekranom na dodir.
Primjer dva načina pregleda sučelja
Pored WiMo načina pregleda izbornika, dodani su Xperia paneli za početni ekran koji bi trebali olakšati uporabu. Izbor panela je velik što hvalimo.
Xperia paneli za početni ekran
Naspram prethodnog WiMo 6.5. vidljiva su unaprijeđenja na aktualnoj 6.5.3. verziji. Pritom mislimo na pregled imenika, organizatora ili multimedije, iako su neke ikone neprilagođeno velike za 2.4" dijagonalu ekrana na Aspenu.
Imenik, multimedija i igre na WiMo-u
ZAKLJUČAK
Na kraju druženja s Aspenom dojam je prosječan. Ako prije ste koristili Windows Mobile sučelje i volite njegove napredne opcije i funkcije kakve ne nudi Symbian ili ih ograničeno nudi Android, tada je Aspen za vas, jer je WiMo vizualno dorađeniji. Hvalimo činjenicu da se uz QWERTZ tipkovnicu BlackBerry tipa nudi ekran na dodir što ubrzava upravljanje uređajem, kao što općenito hvalimo odluku Sony Ericssona da ponudi ovakav tip kućišta. GPS navigaciju nismo isprobavali, dok je surfanje internetom preko WiFi-ja bilo ugodno unatoč malom ekranu zbog njegove osjetljivosti na dodir.
Vjerojatno najveća prednost poslovnim korisnicima kod Aspena je mogućnost pregleda i uređivanja Office dokumenata, kao i stvaranje novih, te eventualna razmjena s računalom preko WiFi-ja ili Bluetootha.
-
Naziv:Sony Ericsson Aspen