1. Uvod
Fotoaparat kamere odlikuje 5 megapiksela, geotagiranje, stabilizacija slike, detekcija lica i funkcija BestPic, a da doživljaj bude potpun, tu je i pozadinska maska koja podsjeća na popularne Sonyjeve fotoaparate.
Osim kamere, ovaj Sony Ericsson CyberShot hvali se kvalitetnim kućištem i preglednim LCD 2.4" zaslonom. Plastika od koje je mobitel izrađen, kako nam poručuju iz SE-a, otporna je na ogrebotine, ali je zato pravi magnet za otiske prstiju.
Da ne otkrivamo sve odmah na početku, više detalja možete pročitati u sljedećem poglavlju.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 2100 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900
- Dimenzije i težina: 97 x 49 x 16 mm, 96 grama
- Zaslon: TFT, 256K boja, 240 x 320 piksela, 2.4" (6.09 cm) dijagonale
- Memorija: imenik 1000 imena x 20 polja, slika pozivatelja, zapisnik do 30 poziva, 105 MB interne memorije, memorijska kartica M2
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, LED bljeskalica, geotagiranje slika, stabilizacija, detekcija lica, BestPic
- Video: QVGA (320x240)@30fps
- Povezivost: 3.5G (HSDPA), WiFi, Edge, GPRS
- Ostalo: A-GPS (ugrađen), Wayfinder softve, radio
- Baterija: Li-Po 1000 mAh ( Na čekanju 400h, razgovora 10h)
- Cijena: oko 2300 kuna
PREDNOSTI
- zaslon i kućište otporno na ogrebotine
- tabovi u porukama
- BestPic, geotagiranje, detekcija lica i zaštićena leća
NEDOSTACI
- magnet za neželjene otiske prstiju
- siromašan bundle
- ponekad spor OS
- slabija kamera
- srebrni premaz oko kamere
2. Kutija, oprema, uređaj
KUTIJA I OPREMA
Kod ovog modela je izostavljeno dosta standardne opreme obzirom na cjenovni rang. U malenoj svjetloplavoj kutiji naći ćete obične slušalice, punjač i mobitel. Nema In–Ear slušalica, USB kabela, memorijske kartice ili USB M2 čitača. Za obične slušalice, pogotovo u odnosu na In-Ear slušalice na koje smo navikli uz ostale SE mobitele, nemamo pozitivnih komentara.
Za povremeno slušanje omiljenih glazbe i radija su i više nego dobre, ali u glasnoj okolini (autobus, tramvaj, vlak) ćete se teže koncentrirati na glazbu zbog loše izolacije zvuka. Punjač ima standardni oblik i klasični Sony Ericssonov utor (op.ur., koji će se početkom 2010. konačno standardizirati).
Siromašna dodatna oprema nas je začudila jer veliki broj slabijih i jeftinijih modela ima sve gore spomenute dodatke.
KUĆIŠTE I DIZAJN
Čim smo izvadili uređaj iz kutije, osjetili smo razliku u izradi u odnosu na ostale modela iz Sony Ericsson serije C. Sjajni plastični premaz pridonosi elegantnom izgledu, pogotovo u crnoj boji, ali zahtijeva često čišćenje krpicom, koja se također ne nalazi u kutiji.
Nakon nekoliko dana uređaj će prekriti vaši i tuđi otisci prstiju, što za sobom nosi osjećaj da vam je mobitel sav zamašćen, na što bi osobe sa znojnijim rukama trebale pogotovo pripaziti.
Ako često mijenjate SIM kartice, onda vam je najbolje da pri ruci imate svoju djevojku, jer autor teksta je sa svojim kratkim noktima imao poteškoća s otvaranjem stražnje maske kako bi ubacio SIM karticu. Nakon sličnog mehanizma na Nokiji 6710 Navigator više ne znamo je li to sada prešlo u modu, ili su se proizvođači mobitela odlučili malo našaliti s nama.
Više nema klasičnog clip–on poklopca nego morate stisnuti maleni prekidač na kraju maske i noktom (ili nekim drugim predmetom) okružiti masku kako biste je odvojili od uređaja. Iako iritantan, ovaj postupak trebate ponoviti samo nekoliko puta - kasnije se maska olabavi i tada je daljnje otvaranje znatno olakšano.
Nakon što odvojite masku od mobitela, vidjet ćete da se ispod nje nalaze standardna BST-33 Li-Po baterija, utor za SIM karticu i utor za memorijsku karticu. Postavljanje utora za memorijsku karticu ispod maske doprinosi dizajnu, ali takav raspored nikako nije praktičan ako ih često mijenjate.
Baterija je prilikom aktivnog testiranja (multimedija, fotkanje, snimanje, tipkanje) držala 2 dana, dok pri umjerenom korištenju traje i do 5 dana.
Pod manje nedostatke mogli bismo još svrstati i otkriveni utor za slušalice, no to je sasvim subjektivan komentar.
Ako zanemarite gore spomenute mane, onda pred sobom imate jedan ugodno dizajniran mobitel. Crni sjajni premaz u kombinaciji sa srebrnim okvirom, stražnjom maskom i plavim osvjetljenjem u konačnici ostavljaju dobar dojam.
ZASLON i TIPKOVNICA
Kao što smo u početku naveli, C903 dolazi s 2,4" TFT zaslonom u rezoluciji od 320 x 240 piksela. Osim rezolucije, krase ga još i izvrstan kontrast, odličan kut gledanja i činjenica da je otporan na ogrebotine. Prilikom testiranja zaslon nije niti jednom pokazao nikakvu manu te je sve zadane screensavere (pozadine), slike i video uratke prikazivao u njihovom punom sjaju, bez ikakvih problema, čak i pod sunčevim svijetlom.
Glavna tipkovnica na C903 prekrivena je gumiranim slojem, dok su dodatne tipke i tipke ispod zaslona od tvrde plastike. Tipkovnica zahtjeva određen period privikavanja, ali nakon što ju savladate, shvatit ćete da gumirane tipkovnice ipak imaju svoje prednosti. Ako imate nešto deblje prste, ne morate brinuti da će vam tipkanje predstavljati problem jer su tipke dobro razdvojene, a gumirani sloj dodantno pridonosi osjećaju da su tipke velike.
Ono što nas je neugodno iznenadilo jest nejednako osvjetljenje tipkovnice: krajnji lijevi red, odnosno tipke 1, 4 i 7 svijetle jače od ostalih. Ova mana bi se mogla shvatiti kao tvornička greška, ali ipak, tako nešto nismo očekivali.
Tipke ispod zaslona se neće svidjeti svakome, ovisno o tome na koji način tipkate. Ako ste naviknuli da sve tipke pritišćete jagodicom, onda će vam se često dogoditi da, zbog dimenzija mobitela, ne uspijete pogoditi gornje tipke odmah ispod zaslona, odnosno Media/Options i Search/Back. No, korisnici koji se više služe noktima neće imati problema.
S ostalim tipkama ispod zaslona, zajedno s D–padom, nismo imali nikakvih problema. Dapače, D–pad je itekako koristan prilikom slikanja jer se na njemu nalaze dodatne funkcije koje su dostupne u samo jednom kliku.
Tipke koje su nam se najmanje svidjele jesu tipke za kontrolu kamere: Tipka Zoom in/out, tipka za slikanje i tipka za prebacivanje modova. Zbog prekratkog hoda često će vam se dogoditi da ih ne možete u trenutnoj poziciji stisnuti do kraja pa ćete morati premještati ruke i time pokvariti sliku. Tipka za okidanje fotki također ima kratak hod i nema nikakav otpor, tako da nam se dosta puta dogodilo da smo morali pomaknuti ruku kako bismo uspjeli tipku stisnuti do kraja, što bi rezultiralo laganim zamućivanjem slike.
3. Sučelje, multimedija, internet
SUČELJE
Ako ste već imali priliku isprobati neke od prijašnjih Sony Ericsson "dummy" modela, onda će vam sučelje odmah na prvi pogled biti poznato. Radi se o uobičajenom sučelju sa sitnijim promjenama u dizajnu i funkcijama.
Ipak, početno oduševljenje dizajnom sučelja ubrzo nas je napustilo. Nakon što smo napunili memoriju raznim sadržajima, osjetili smo lagano zastajkivanje softvera, neovisno radilo se o pjesmama, igrama ili netom uslikanim fotografijama. Iako se to dogodilo svega nekoliko puta, mišljenja smo da je sučelje, naspram konkurentnog Nokijinog sučelja S40, poprilično sporo, te smo za uređaj ovog ranga očekivali barem malo više.
Gledajući s pozitivne strane, sve igre, teme i programi za prijašnje modele kompatibilni su i s ovim. Mnoštvo sadržaja na internetu sigurno će zadovoljiti i najzagriženije ljubitelje Java igara i šarenih tema.
Kad već spominjemo teme, možemo navesti i jednu zanimljivu funkciju na ovom modelu – Flash Lite teme. Pomoću spomenutih tema vaš mobitel može svakih nekoliko sekundi promjeniti pozadinu na glavnom zaslonu ili boje unutar menija. Zanimljiva opcija koju bismo rado vidjeli i u budućim modelima
Automatska rotacija je također ubačena, ali radi samo u media centru. Iako ponekad ta funkcija zna biti korisna, u većini slučajeva to nije. Kod pregledavanja fotografija i više je nego poželjna, ali kod slušanja glazbe može vam pokvariti preglednost i kontrolu nad sadržajem.
Za ljubitelje SMS–anja SE je ubacio novu funkciju, tzv. Threaded SMS–ing. Nakon što primite prvu poruku, možete se prebaciti u novi prozor, gdje će svi vaši odgovori i buduće primljene poruke biti prikazane u balončićima, što vaše sms logove čini puno preglednijim.
Ovakav način dopisivanja sličan je onome kad chatate preko nekog web messengera. Primljena vam se poruka neće prikazati na glavnom zaslonu u klasičnom stilu "You have a new message", nego će se automatski ubaciti u novi balončić.
Osim toga, sve konverzacije možete spremiti na memoriju telefona ili memorijsku karticu te backup prebaciti na vaše računalo. Vrlo korisna opcija.
MULTIMEDIJA
Prije je SE-ova serija W bila poznata po izvrsnom softveru za reprodukciju multimedije, a u zadnje je vrijeme isti softver dostupan i na ostalim modelima. Među te modele spada i naš testni C903, u kojem se ugodno smjestio popularni player WalkMan 3.0.
Podrška za mnoge audio formate (MP3, WAV, WMA, M4A , AAC) itekako je dobro došla, a standardni equalizer je, kao i uvijek, vrlo koristan pri slušanju različitih žanrova.
Gledanje videa i slušanje glazbe prolazi bez ikakvih problema, a uređaj vam čak može ponekad poslužiti i kao prijenosni video player. Korisna stvar na dugim putovanjima.
Ako ste fan glazbe, tada odmah prilikom kupnje mobitela uzmite i neke kvalitetnije slušalice jer vas ove u paketu neće nimalo oduševiti. Iako se ponekad jave zastajkivanja, WalkMan 3.0 odlično obavlja svoj posao, te je u kombinaciji s nekim boljim slušalicama prava poslastica za audiofile.
Osim slabijih slušalica, tu je i prosječan vanjski zvučnik, koji nažalost ne može pružiti ni blizu ugodno iskustvo kao Nokia 6720 Navi. Naglašeni visoki tonovi guše ionako slab bass, tako da ako ste fan MP3 ringtoneova, nemojte očekivati previše.
FM radio skupa s uslugom TrackID ne predstavlja ništa novo. 20 mjesta za radio postaje, ugodno sučelje i podrška za RDS već su više-manje standard na svim SE-ovim modelima.
INTERNET
Ako ste barem na kratko probali bilo koji od novijih uređaja s većim zaslonom osjetljivim na dodir, onda ćete se na ovom modelu osjećati hendikepirano. Iako je zaslon kvalitetan, za današnje je standarde prilično malen, te nam nije pružio potpuno web iskustvo, kakvo možete dobiti na modelima s većim zaslonom u sličnom cjenovnom rangu. Osim toga, nedostatak WiFi-ja otežava besplatno surfanje, tako da ćete ostati prikovani uz GSM, 3G, EDGE ili GPRS signal.
Ugodno dizajnirano sučelje trudi se konkurirati pregledniku OperaMini, a mnoštvo linkova na početnoj stranici odmah vam u startu nudi razne sadržaje sa SE-ove stranice. Osim klasičnog skrolanja, program vam na raspolaganje daje i nekoliko drugih funkcija, poput virtualnog miša, zumiranja i tražilice. Kako bilo, za pregledavanje mailova i web chatova preglednik je i više nego dobar, dok ćete od pregledavanja nekog ozbiljnijeg sadržaja vrlo brzo odustati.
4. Kamera, zaključak
KAMERA
Sony Ericsson C903 ponajviše se hvali svojim CyberShot logom i 5.0 megapiskelnom kamerom, pomoću koje možete dobiti slike u rezoluciji do 2592 x 1944 piksela. Osim visoke rezolucije, tu je i nekoliko dodatnih mogućnosti poput Geotagiranja, stabilizacije slike, automatske detekcije lica, auto rotacije itd.. Osim fotkanja možete snimati i video isječke u QVGA rezoluciji pri trideset fps-a, a da bi sve skupa funkcioniralo i pri mračnim scenama u pomoć uskače LED Flash.
Softver kamere je i dalje standardni CyberShot, ugodno dizajniran, jednostavan i upotpunjen shortcutima na D-padu. Jedina novost je detekcija smješka, koja se aktivira kratkim stiskom na tipku za okidanje fotografije i funkcionira odlično na udaljenosti od dva–tri metra. Osim toga, jedna od također korisnih stvari jest i funkcija BestPic. Nakon što ju uključite, možete pustiti uređaj da uslika 9 fotki u razmaku od nekoliko sekundi, a zatim možete odabrati najbolju. Vrlo zanimljiva stvar ako ste fan smiješnih slika i uploadanja istih na Facebook/Tweeter.
Po pitanju kvalitete uslikanih fotografija možemo reći da je sva slava stečena s modelom Sony Ericsson C905 pala u vodu jer se kod ovog modela ne radi o malo downgradeanoj kameri, nego o znatno lošijem primjerku. Iako u većini slučajeva možete dobiti kvalitetne slike s dobro odmjerenim kontrastom, ta ista kvaliteta nažalost varira ovisno o prevladavajućoj boji i stupnju osvjetljenja u kojem se nalazite, što nismo očekivali kod jednog CyberShot uređaja.
No, ako se nalazite u dobro osvjetljenoj sceni, bez jakih boja, onda možete očekivati zadovoljavajuće rezultate poput ovih u prilogu:
Ali, ako se scena zakomplicira sa sjenama ili jačim bojama, onda ćete dobite znatno lošije slike:
Jedna od mana kod kamere su defitnitivno i tipke kojima upravljate kamerom, što smo već spomenuli u drugom poglavlju. Iako softver podržava stabilizaciju slike, često nam se znalo dogoditi da upravo zbog loših tipki i premještanja prstiju, da bismo ih uspješno stisnuli, dobijemo lagano zamućenu sliku. Da su tipke malo više izbočene i da pružaju barem nekakav otpor, problem bi bio riješen, ali očito moramo sačekati sljedećeg nasljednika za takvo što. Druga, najveća mana, jest srebrni premaz oko kamere na pozadini uređaja. Sigurno sada zbunjeno gledate, ali da, isti premaz nam je više puta upropastio sliku pri osunčanim scenama, u što se možete uvjeriti u priloženim fotografijama:
Krivac za loše slike iz priloga su zrake sunca, koje se odbijaju od srebrnog premaza oko kamere. Stoga, ako ste željni naslikavanja po sunčanom danu, onda prije okidanja fotke svakako okrenite leđa suncu.
Pored slikanja tu je i video snimanje u QVGA rezoluciji. 3Gp format je izostavljen te se na ovom modelu vaši video uradci spremaju u Mp4 formatu, što je definitivno plus. Nažalost, senzor na kameri ne može ponuditi više od već spomenutu QVGA rezolucije, te se pri većoj količini detalja javlja povremeno zastajkivanje frameova, iako se radi o 30fps-a.
ZAKLJUČAK
Ako odvagnemo sve prednosti i mane, dolazimo do zaključka da ovaj uređaj nije za svakoga. Specifičan materijal izrade može vam se na prvi pogled svidjeti, ali kroz aktivno korištenje može korisnicima sa znojnijim rukama predstavljati velik problem.
Kamera će one zahtjevnije razočarati, dok će prosječnim korisnicima BestPic pružati sate zabave s ekipom u parku, te kasnije na Facebooku.
Iako smo dobili kućište otporno na ogrebotine, ušminkano korisničko sučelje i nekoliko dodatnih funkcija za kameru, ostaje da je C903 ostavio prosječan dojam. Posebice zato jer isti proizvođač i konkurencija nude vrlo napredne telefone po istim ili čak povoljnijim cijenama.
-
Naziv:Sony Ericsson C903