- Velik i pregledan zaslon
- USB razmjena bez PC Suite-a
- Korisničko sučelje
- Snažna baterija
- Vanjski zvučnik
- Tipkovnica
- Sporo sučelje
- Neugledna stražnja plastika
- USB kabl nije u pakiranju
1. Uvod
Krajem srpnja u naše ruke je došao Sony Ericsson G502i. Najavljen u travnju 2008. godine, u prodaju na naše tržište došao je pred manje od mjesec dana.
Radi se o uređaju nove klase, štoviše G-serija je nova kod Sony Ericsson-a. Zanimljivo je kako je Sony Ericsson podijelio svoje uređaje: W serija je za "Walkman" uređaje, K serija za "Cyber-Shot"-ove (kamera), dok G serija znači "Generation Web".
Uređaj je namijenjen poslovnim korisnicima koji ne trebaju jako napredan (pametan) telefon, a traže pristupačnu cijenu.
Većina konkurenata ovog uređaja nudi smartphone sučelje, ili neke dodatke, ali bez tih sitnica i zbog niske cijene, G502 gotovo i da nema konkurencije.
Detalje Sony Ericssona G502i sa slikama i usporednim cijenama pogledajte ovdje
Službene slike Sony Ericssona G502
Usporedna slika G502 s novim Sony Ericssonima K660 i C902
2. Kutija, oprema, dizajn, uređaj
Kutija je vrlo malena, a u njoj se nalaze urađaj, baterija, punjač i slušalice. Ovoga puta USB kabl nije u pakiranju, što baš i nije za pohvalu (nema ni CD-a no to ionako ne preferiramo). Također, memorijsku karticu (Memory Stick Micro - M2) morate nabaviti dodatno. Za 2GB ćete platiti nešto više od sto kuna. Na početku 32 MB interne memorije biti će dovoljno za dvije, tri omiljene pjesme i veći broj slika s 2MP kamere.
Memorijska kartice se izmjenjuje nakon podizanja stražnjeg poklopca. Ona je sa desne strane odvojena od baterije. No nikako nam nije jasno zašto se mora dizati poklopac, umjesto da je na njemu napravljen procijep kao i na brojnim drugim uređajima.
Što se tiče dizajna uređaja, moramo reći da je ogromna razlika između smeđeg (boja šampanjca) i crnog modela. Crni uređaj je kao i kod većine mobitela puno ljepši. To se posebice očituje na okviru zaslona koji je sjajan gotovo kao zrcalo, dok se sve tipke doimaju kao premazane gustom sjajnom bojom. Ti detalji u ove dvije boje čine ovaj uređaj zasebnim, pa pri kupnji svakako provjerite je li dostupan crni model. Također debljina od 13,5 milimetara danas je već postala prevelika. Uređaji ovog cjenovnog ranga su do 10 mm.
Prednji dio uređaja ima rub opasan kromiranim čelikom, što mu daje težinu i bolji izgled. Nakon srebrne Nokije 8800 čije je kućište u potpunosti izrađeno od sjajnog nehrđajućeg čelika, sve je veći broj mobitela s kromiranim čeličnim detaljima. Inače uređaj teži samo 83 grama, pa pretpostavljamo da bi bez kromiranog čeličnog dijela težio manje od 80 grama, što ipak ne bi bilo dobro jer bi uređaj izgubio komapktnost.
Uređaj dobro leži u ruci i poprilično je lagan
Stražnji dio uređaja pak izgleda vrlo jeftino. Loša plastika mat površine odaje dojam povoljnog uređaja. Razliku stražnjih dijelova uređaja možete vidjeti na prvom poglavlju kod usporedbe G502 sa K66 i C902.
Sa lijeve strane nema niti jedne tipke, dok je s desne strane uređaja tipka za pojačavanje ili stišavanje glasnoće tokom razgovora li MP3 playera. Dok je uređaj u Stand-by modu, ta tipka prikazuje Status uređaja: status memorija, status postavki, te status baterije. Na dnu desne strane je direktna tipka za kameru.
Na dnu je standardni Sony Ericsson utor za USB kabl, punjač ili slušalice. S donje lijeve strane nalazi se procjep za trakicu.
Prilikom spajanja uređaja na računalo preko USB kabla, na uređaju odabirete: "Modemski rad", "Prijenos multimedije", "Ispis" ili "Pohranu podataka". Odabirom "Prijenos multimedije" preko USB kabla moguć je prijenos podataka i s memorije telefona i memorijske kartice, BEZ instaliranja CD Suite-a! Napokon potpuno pojednostavljen prijenos podataka! Mali nedostatak je zastarjeli tip konektora. Nadamo se da će Sony Ericsson što prije prijeći na Micro/Mini USB priključke.
Ispod poklopca (koji se na sreću vrlo jednostavno diže i vraća) s desne strane (kao što smo već rekli) je utor za memorijsku karticu. Li-Polymer baterija BST-33 je velika svojim dimenzijama naspram uređaja (i kapacitetom od 960mAh), dok je ispod nje utor za SIM karticu. Baterija uz slabo korištenje (bez aktivirane 3G mreže) traje tri i pol dana, dok uz intenzivno korištenje traje nešto više od dva dana. Uključivanjem prijema 3G mreže i uz intenzivnije korištenje trajanje baterije se smanjuje na dva dana.
Punjenje traje poprilično dugo (više od tri sata). Ono je moguće i preko USB kabla. Baterija je Info-Li-Polymer tako da u svako vrijeme punjenja možete vidjeti kapacitet baterije (što su nudili još i prvi Ericsson mobiteli).
Uređaj ne može radiit u izvanmrežnom modu (bez SIM kartice) i jedino što možete bez SIM kartice je gledati Demo prezentaciju funkcija uređaja. SIM kartica se vrlo jedostavno izmjenjuje. Svakim vađenjem baterije vrijeme i datum na uređaju će se resetirati. Malen broj ljudi često mijenja SIM kartice, no u tom slučaju je pohvalno kada uređaj sadrži internu među bateriju.
Zaslon je velik i vrlo pregledan. Prikazuje 240 x 320 piksela na samo 5,08 cm dijagonale. Do nedavno povoljniji uređaji imali su manju rezoluciju i veličinu zaslona. G502 na sreću nije u toj skupini.
Korisničko sučelje je odlično, vrlo pregledno, no kao i kod nekih prijašnjih modela Sony Ericssona sučelje je malo usporeno. Nadamo se da će se to promijeniti kroz budući firmware. Kao i mnogi drugi Sony Ericssoni i G502 nudi multitasking tj. istovremeno obavljanje više funkcija, kao da se radi o pametnom telefonu.
Na kraju ovog poglavlja došli smo do navigacijskih tipki i tipkovnice. Ukratko, tipkovnica je izvrsna, tvrda s dobrim odzivom. Isto ne možemo reći i za godnji dio tipki (poklapanje/podizanje poziva, okolne i navigacijske). Nažalost ove tipke su prenabijene i nepravilno odvojene pa treba zaista duže vremena dok se na njih naviknete. Često nam se događalo da umjesto tipke za poklapanje poziva pritisnemo tipku "C". Ovo je ujedno i najveći minus ovog uređaja, koji je objektivno gledano savladiv, jer se na svaku tipkovnicu nakon nekog vremena naviknete. Autoru ovog testa to je bio problem ponajviše zbog povećih prstiju.
Pozadinsko osvjetljenje je odlično, a u mraku posebno lijepo izgleda tipkovnica.
3. Multimedija, kamera, poslovne funkcije, igre i ostalo
Iako je ovo 3G uređaj, on ne podržava 3G video pozive, koji su u Hrvatskoj ostvarivi jedino preko dviju pretplata istog operatera. Što je zapravo najgore u cijeloj priči iako je sve pompozno najavljivano pred čak godinu ili dvije. Čujnost prilikom telefoniranja je izvrsna, kao i prijem mreže. Ako utipkavat broj za pozivanje, sučelje će vam ponuditi već prije birane brojeve koji počinju isto, ili brojeve iz imenika. Ovo smatramo jako bitnim i korisnim.
Ono što je bilo dobro kod Sony Ericssona još od modela K700i, je pregled poziva (birani, pozivani, propušteni). Prvo se prikazuju "Svi pozivi" a posebno možete filtrirati propuštene, birane.... Uređaj na žalost memorira samo deset biranih/pozivanih/propuštenih poziva.
U imenik se može pohraniti 1000 kontakata koji se mogu sortirati prema imenu ili prezimenu. Dodavanjem datuma rođendana unečiji kontakt imenika, rođendan se automatski prikazuje i u kalendaru, što je sitnica koju apsolutno pohvaljujemo.
Pritiskom tipke za pisanje poruke odabirete prvo između SMS, MMS poruke ili E-maila. Prilikom pregleda pristigle poruke vidljivo je čak devet redova teksta, broj, datum i vrijeme pristizanja poruke.
Poruke je moguće kategorizirati po skupinama kao na slici na dnu. To je izvrsno ako imate mnoštvo poruka koje jednostavno ne želite obrisati.
Za E-mail potrebno je samo prijaviti korisnički račun i spojiti se na web preko. Poruke pristigle preko e-maila vrlo su pregledne, a uz brzu 3G vezu razmjena sa exchange serverom ići će odlično.
G502 ima 2 megapikselnu kameru (1600 x 1200 piksela) i može snimati video u izvrsnih 320 x 240 piksela. No kamera nema autofokus, pa nemojte očekivati kvalitetne slike u mraku ili ako slikate na brzinu. Slike su dobre, a kamera na ovom uređaju zadovoljiti će svakog prosječnog korisnika.
Posebno ćemo pohvaliti sučelje kamere koje je iznimno intuitivno i dobro povezano s tipkama, pa je promjena opcija na kameri potpuno jednostavna.
Evo i primjera slika s kamere. Možete vidjeti da su dnevne slike odlične, dok je pri manjem osvjetljenju potrebno podešavati opcije. Također na nekim fotografijama osjeća se nedostatak autofokusa. No s kamerom smo na kraju zadovoljni.
Slike se vrlo jednostavno mogu obraditi.
Primjer videa možete pogledati ovdje. Pri boljem osvjetljenju video bi bio puno kvalitetniji.
Za svaku pohvalu je opcija kojim neki video možete prebaciti u slowmotion.
Multimedijski centar u uređaju određena je novost u SE sučelju. Pregled slika, glazbe, videa i sličnog unaprijeđen je. Vaše fotografije možete pregledavati prema mjesecima (odlično), a pregled slika ide brzo u sučelju. Osim toga slike je moguće pregledavati horizontalno i vodoravno.
Walkman (iliti MP3 player) u ovom uređaju je model 3.0. Vanjski zvučnik je skriven iznad kamere, a zvuk s njega je zaista odličan. Ipak nekako nam se činilo bolje sučelje Walkmana 2.0. Nismo mogli naviknuti na postojeći 3.0.
G502 ima i radio s RDS-om. Naravno potrebno je prikopčati slušalice. Radio pretražuje stanice poprilično brzo i prijem je dobar.
Osim standardnog povezivanja preko Stereo Bluetooth-a, razmjena podataka je moguća i preko memorijske kartice, USB kabla i najvažnije preko 3G HSDPA konekcija na internet. Sigurno da na ovom uređaju nedostaje WiFi konekcija, no sumnjamo da ćete to dobiti u novom uređaju za 1200 kuna. Možda nekom kineskom. Za pregled Interneta G502 koristi Access NetFront HTML browser 3.4. Tu su i RSS kanali. Surfanje preko 3G-a na maksimalnih 7,2 Mbps ide, jako dobro. Ipak bili smo štedljivi.
U Rokovniku nalaze se Datoteke, Programi (konverter svega i svačega, vremenska prognoza), Kalendar (nažalost ne nudi pregled zbivanja za označeni datum na dnu, već je potrebno ući u svaki datum), Bilješke, Kalkulator (običan) itd. Alarmi su posebno odvojeni u meniju.
Na kraju tu su i dvije predinstalirane igre, na koje nismo gubili previše vremena. Dakako moguća je instalacija dodatnih Java igara.
4. Zaključak
Nakon podužeg vremena koje smo proveli s ovim uređajem, svakako ga možemo preporučiti. Nama je zbog većih prstiju ruke, najveći nedostatak bila nabijenost gornjih tipki. Kamera je zadovoljavajuća, jer od nje nismo očekivali ništa previše a sučelje na njoj je izvrsno.
Ukupno najviše oduševljava vrlo pregledan meni. Korisničko sučelje daje puno izvrsnih sitnica koje će vam na kraju značiti najviše (primjerice upisivanjem rođendana u kontakt imenika, on se prikazuje i u kalendaru, ili ukucavanjem broja za pozivanje, uređaj će vam predložiti slične birane brojeve), ali veći nedostatak je po nama što u pregledu kalendara nema prikaza za odabrani datum na dnu, već je za detalje potrebno ući u datum.
Poslovnim korisnicima kojima je ovaj uređaj i namijenjen, brz prijenos podataka (za E-mail i ostale informacije), kako preko 3G veze, tako i preko USB kabla značiti će mnogo. Posebno smo odušavljeni što je konekcija preko USB kabla pojednostavljena (napokon bez instalacije PC Suite-a).
Za cijenu od 1100 kuna u nekim trgovinama, teško da ćete dobiti jednako napredan uređaj druge marke.-
Naziv:Sony Ericsson Sony Ericsson G502i: povoljno za poslovne