1. Uvod
Još jedan u nizu fotomobitela s ekranom na dodir ovaj puta dolazi uz iznimno malu težinu i dimenzije. Sony Ericsson Vivaz nam najdirektnije pokazuje koliko tehnologija napreduje. Dok smo se prije čudili kako napredne funcije poput GPS-a, WiFi/Interneta, 8.0 mpx kamere i sličnog stanu u jedan mobitel, danas su pak očekivanja kupaca prevelika. Naviknuti da u mobitelu dobijemo velik broj funkcija, tražimo nešto više. Novi model dakle neće biti najprodavaniji ako proizvođač ponudi više megapiksela ili još manje dimenzije. Naglasak je na kvaliteti i inituitivnosti pojedine karakteristike, te ukupno brzom i intuitivnom sučelju (po čemu Symbian nije previše poznat).
Prednost Vivaza je dostupnost u raznim bojama što smatramo uvijek dobrodošlim na tržištu ako se cilja na mlađu skupinu korisnika. Nije nam jasno zašto je primjerice Nokia prestala proizvoditi uređaje s izmjenjivim maskama (danas ih ima samo nekoliko na tržištu)? Možda zato da što češće poželite kupiti novi model...
Službene fotografije Sony Ericssona Vivaz
Sony Ericsson Vivaz pogonjen je Symbian operativnim sustavom. Objektivno gledano, to sučelje je imalo i boljih dana. Novi modeli Nokia s prvim ekranima u boji su upravo zahvaljujući Symbianu omogućavali da mijenjate teme, ikone, dodajete programe (...). Nakon monokromatskih ekrana, Symbian je donio revoluciju. Od tada je prošlo pet i više godina. Android OS, iPhone OS pa čak i često kritiziran (a nekad dominantan) Windows Mobile prestigli su Symbian OS. Nude više opcija podešavanja uz načelno brži rad (posebice Android i iPhone OS).
Tako je Sony Ericsson Vivaz na samom početku testa pokazao da nema nedostataka osim jednog, nekima ključnog - sučelja kao takvog. Ostavljamo vam na maštu koliko bi zapravo Vivaz mogao ponuditi s primjerice Googleovim Android OS-om. Svi oni koji žele saznati više o ovom uređaju, preporučamo da pogledaju sva ostala detaljna poglavlja našeg testa.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 107 x 51.7 x 12.5 mm, 97 grama
- Ekran: TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 360x640 piksela, 3.2", autorotacija
- Memorija: 75MB interne, microSD, 16 GB, 8GB kartica u paketu
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth (A2DP), micro USB
- Kamera: 8 MP, 3264x2448 piksela, autofokus, LED bljeskalica, HD (1280x720 piksela), osvjetljenje
- GPS: A-GPS, Wisepilot navigacija
- Baterija: Li-Po 1200 mAh (na čekanju do 430h, razgovora do 13h)
PREDNOSTI
- prikaz ekrana i osjetljivost na dodir
- dimenzije, težina i dizajn
- 8.0 mpx kamera uz HD video snimanje
- 8GB micro SDHC kartica u pakiranju
- brz internet preglednik
NEDOSTACI
- Symbian sučelje na dodir nedovoljno unaprijeđeno i ponekad sporo
- nedostupna on-line trgovina poput Ovi store-a
- ekran preosjetljiv na otiske prstiju
- materijali izrade preplastični
2. Kutija, oprema, uređaj, dizajn
KUTIJA, OPREMA
U posljednjih nekoliko godina sve kutije Sony Ericsson mobitela djeluju identično (uz malu razliku u dimenzijama). Iako se time promovira ekološka osjetljivost, problem vidimo u činjenici da se pri kupnji ne želite poistovjetiti sa osobom koja je izdvojila tisuću kuna manje od vas pri kupnji mobitela, iako je dobila potpuno drugačiji uređaj u identičnoj kutiji. Možda smo naporni s ovakvim primjedbama, ali znamo i sami kakav je osjećaj kad izdvojimo veću količinu novčanica i ponosno izlazimo iz trgovine znajući što smo dobili na te silne novce. Jedino što kutija to ne pokazuje.
Od opreme u kutiji nalazimo sve što je potrebno. Dodatak koji će razveseliti kupca je 8GB micro SDHC memorijska kartica, dok je punjač u kombinaciji utičnice i microUSB kabela (prije dostupan samo kod skupljih Windows Mobile smartphone-a) postao standard. Pored uputa tu je i malena stylus olovčica za tipkanje po zaslonu, dok su slušalice na veliko razočarenje obične i staromodne. Očekivali smo In-ear slušalice s daljinskim kontrolama za glazbu kakve pored LG-a i Samsunga nudi već i Nokia.
UREĐAJ, DIZAJN
Ključna karakteristika Sony Ericsson Vivaza je HD video snimanje (1280x720 piksela rezolucije), pa je stoga neizbježna usporedba s jedinim konkurentnom koji također nudi video snimanje u HD rezoluciji. Radi se o Samsungu i8910 HD, također pogonjenim Symbian sučeljem, ali preglomaznih dimenzija. Upravo zato nas je iznenadilo koliko je Sony Ericsson Vivaz dimenzijama malen.
Zaslon ide gotovo do rubova uređaja
Dizajn je privlačan uz ugodna bočna zaobljenja što je karakteristika svih novih Sony Ericsson modela. Ipak nedostaje nam neka različitost, neki metalni dio koji bi uz malu težinu činio ovaj uređaj drugačijim - da ga osjetite da "leži u ruci". Plastika je identične površine na svim dijelovima što u rukama ne ostavlja previše zapažen dojam.
Svakako hvalimo nešto što bi trebalo biti standard pri izradi mobitela s ekranima na dodir: tri fizičke tipke ispod zaslona koje znatno ubrzavaju korištenje touch mobitela. Upravo to nedostaje Nokiji N97mini ili pak LG-u Pop. Te tri tipke su na Vivazu izvrsno izbočene i odlično reagiraju na pritisak
Pri vrhu je vrlo malena i slabo izbočena tipka za zaključavanje uređaja čija je funkcionalnost dobro pogođena. Dužim držanjem te tipke uključujete ili pak isključujete uređaj, dok kratkim pritiskom dolazite u meni izbora profila (Bešumno, Normalno, Izvanmrežno...), a još jedan kratak pritisak tipke s vrha zaključati će zaslon.
Otključavanje nažalost ne funkcionira na isti način (dvostruki klik tipke s vrha uređaja), već morate jednom pritisnuti tipku na vrhu a zatim virtualnu tupku na zaslonu ("Otključaj").
Raduju nas i brojne bočne tipke koje su na Sony Ericsson modelima u tolikoj mjeri prisutne još od modela C905. Tako Vivaz s desne strane ima posebnu tipku za fotografiranje, dok je pored nje tipka za video snimanje, čime se znatno povećava uporabljivost kamere.
Pri vrhu desne strane su dvije intuitivno izbočene tipke za podešavanje glasnoće koje ujedno služe uvećavanju ili umanjivanju sadržaja na internet pregledniku. Jedino gdje su bile neuporabljive je pri igranju igrica (ne reagiraju na podešavanje glasnoće).
S lijeve pak strane uređaja nema tipki (dobro bi došla tipka za glazbu), već se samo pri vrhu nalaze 3.5 mm utor za slušalice i micro USB utor za kabel i punjač. Činjenica da uređaj ima 3.5 mm utor značiti će mnogo ljubiteljima dobre glazbe jer je tako moguće spojiti puno bolje slušalice od onih koje dolaze u pakiranju s Vivazom.
Stražnji poklopac premazan je lijepo toniranom sivom bojom. U središtu kamera naizgled sitnih dimenzija koja zahvajujući brzom softveru i snažnom hardveru pruža izvrsne mogućnosti (više na poglavaju o kameri).
Kamera na stražnjem dijelu nema svoj pokrov, no to ne smatramo nedostatkom jer je sam pokrov leće uvućen. Kada bi postojao poklopac prašina bi lakše ulazila na površinu leće. Ovako je dovoljno da prebrišete pokrov kamere ako primjetite da je zamućen.
Ispod poklopca nalazi se utor za microSD karticu, dok je zvučnik vješto skriven negdje pored utora i širi se ravnomjerno iz uređaja. Baterija snage 1200 mAh se u praksi punila dva sata, dok nam je uz napredno korištenje trajala jedva dva dana.
4. Multimedija, fotoaparat i video snimanje
MULTIMEDIJA
Multimedijski izbornik je složen prema uobičajenom Sony Ericssonovom rasporedu prikaza. Na mobitelima s klasičnim, fizičkim tipkama teško smo se privikavali na takvo sučelje. Na uređajima sa zaslonom na dodir, upravljanje je pak puno jednostavnije i ugodnije.
Galerija slika je pregledna, dok su za razliku od drugih, naprednijih mobitela direktno dostupne brojne opcije uređivanja slika (HTC HD2 bio je po tom pitanju ograničen).
U izborniku za prikaz video datoteka dodana je i YouTube ikona što nam se čini vrlo praktičnim. Uređaj se nije usporavao prikazivajući video datoteke, dok su formati po tom pitanju ograničeni (nije podržan DivX).
Danas sveprisutan FM radio na Vivazu i dalje funkcionira isključivo ako spojite slušalice. Može memorirati 20 postaja i ne predstavlja ništa novo naspram prošlih Symbiana. Walkman pak radi više manje dobro. Jedinih problema smo imali s kretanjem po listi glazbenih brojeva gdje ekran na dodir nije funkcionirao najbolje.
KAMERA
Sony Ericsson Vivaz koristi 8 megapikselnu kameru s auto fokusom i LED bljeskalicom. Na bočnoj strani nalaze se već spomenute, zasebne tipke za fotoaparati i video snimanje što olakšava uporabu. Prilikom aktivacije kamere, uključuju se zanimljivi plavi detalji, kao što je to bio slučaj na drugim CyberShot modelima.
FOTOAPARAT
Kvaliteta fotografija po danjem svjetlu je odlična. Fotografije su dobro eksponirane i atraktivnih boja. Pri manjim ispisima li pregledavanju fotografija na ekranu računalu ne bi trebalo biti pretjerano vidljivih razlika u odnosu na jeftine fotoaparate klase do 1500 kn. Vivaz može to zahvaliti i dobroj internoj obradi fotografija koja je zaslužna za posvjetljivanje tamnih dijelova slike tako da su naknadne korekcije skoro posve neptrebne.
Bljeskalica je nažalost relativno slaba. U stanju je osvijetliti objekt snimanja do možda metra udaljenosti, no sve iza toga ostaje u mraku, tako da je najupotrebljivija za makro snimanje.
Nažalost, kako to biva kod gotovo svih mobitela, kamera ne može izaći na kraj sa finim detaljima na fotografijama. Grane drveća ili vlasi trave će biti zamućeni ili pretjerano ispikselizirani agresivnim oštrenjem i redukcijom šuma. Također, šum je vidljiv na jednoličnim površinama poput neba čak i pri ISO 50. U izrazito kontrastnim scenama (npr. osvjetljeni oblaci ponad tamnijeg krajolika) primjećujemo manjak dinamičkog raspona u odnosu na fotoaparate.
Sučelje kamere Sony Ericsson Vivaza
Iako u odnosu na prave fotoaparate Vivaz posustaje, među mobitelima proizvodi vrlo kvalitete fotografije. Pri dnevnom fotografiranju nedostaci će biti vidljivi uglavnom pri 100% uvećanju ili printanju na formate veće od 10x15 cm, ali za usputno fotografiranje Vivaz je posve dorastao zadatku.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
VIDEO SNIMANJE
Sony Ericsson Vivaz snima video u HD rezoluciji (1280x720 piksela) pri 24 sličice u seknundi. U zamračenom prostoru broj sličica u sekuni se dvostruko umanjuje što znači i da su noćne video snimke duplo lošije.
HD video je dobrodošla novost u mobitelu, no čini se da će proći još neko vrijeme dok se ne usavrši. Iako su video snimke relativno dobre kvalitete, nedostajalo nam je detalja i finoće u snimkama, dok je svakako iznenadio autofokus koji radi puno bolje nego na Samsung ui8910 HD.
5. Povezivost, internet, zaključak
POVEZIVOST, INTERNET
Vivaz nudi slične mogućnosti povezivanja kao i većina današnjih mobitela tog ranga. Pored napokon standardiziranog microUSB utora za kabel i punjač, tu su redom Bluetooth, GPRS, EGDE, 3G, ali i vrlo važan WiFi. Povezivanje preko WiFi-ja je maksimalno pojednostavljeno naspram prošlih Symbiana, ali sučelje i dalje ne pamti jednom povezanu mrežu.
Uz to, ovo je bio jedan od najbržih web preglednika na Symbian OS-u koji smo do sada testirali. Još važnije je da bez problema učitava Flash sadržaj.
Popularne Facebook, Youtube i Twitter aplikacije su uobičajeno predinstalirane, dok je njihovo učitavanje bilo na sasvim zadovoljavajućoj razini za Symbian.
GPS NAVIGACIJA
Vivaz nudi GPS navigaciju putem Wisepilot aplikacije koju je potrebno nadoplatit ili preko Google Mapa što zahtjeva 3G ili WiFi povezivanje na mrežu. U ovom slučaju, Nokijini Symbian uređaji imaju veliku prednost s Ovi mapama koje su često predinstalirane na samom uređaju što olakšava navigaciju.
ZAKLJUČAK
Sony Ericsson Vivaz ostavio je bolji dojam na kraju testa nego na početku. Možda nas je malo razočarala plastika kućišta, ali izvrstan prikaz ekrana uz nevjerojatno male dimenzije uređaja će zasigurno privući veliki broj mlađih kupaca. Uz to, pri kupnji se možete personalizirati s uređajem odabirući jednu od vrlo različitih boja kućišta.
3. Symbian sučelje, osnovne funkcije
Na Sony Ericsson Vivazu instaliran je Symbian S60 5th edicija, za uređaje s ekranom na dodir - ista edicija kakva je i na Nokia 5800 XpressMusic. Srećom Symbian je nešto dorađen od strane Sony Ericssona kao i na modelu U1i Satio, a dodana je i nešto bolja osjetljivost dodirnog zaslona. Brzinu sučelja smo osjetili nakon ubacivanja memorijske kartice sa 2 GB glazbe. Uređaj je iznimno brzo učitao sve datotetke (za manje od 10 sekundi), što nije slučaj na novijim LG modelima, iako se sučelje na drugim dijelovima izbornika često usporavalo tokom korištenja Vivaza .
Početni zaslon i izbornik na Sony Ericsson Vivazu
Pri vrhu početnog zaslona su ikone (tabovi) s prečacima, dok je pri dnu ekrana ugodno smješten pravokutnik s datumom, vremenom, mrežnim informacijama kao i ključnim ikonama: za virtualnu brojčanu tipkovnicu, multimediju, SMS poruke i tražilicu (koja može pretraživati telefon ili internet). Početni zaslon nudi napredne opcije uređivanja koje nam se sviđaju više nego na Symbian Nokiama.
Jedan od prikaza početnog zaslona je i akvarij s ribicama
Kao i na brojnim LG i Samsung mobitelima s ekranom na dodir, i na Vivazu je moguće "pomicati ekrane" lijevo ili desno, čime se zapravo otvara novi tab s vrha zaslona. "Pomicanje zaslona" je bez premca dosada najbolje radilo na Nokiji N900.
Unutar samog izbornika ikone djeluju bolje dizajnirane nego na Nokijama, a dostupno je i nekoliko tema koje prikazuju različit dizajn ikona. Za razliku od već spomenutih LG i Samsung mobitela s ekranima na dodir, ikone na Vivazu djeluju nešto ozbiljnije.
Najveći problem Symbian sučelja za uređaje s ekranom osjetljivim na dodir je dvostruki klik. Za razliku od Androida i sličnih operativnih sustava, na Symbianu morate prvo označiti željenu ikonu, a potom ju možete otvoriti ponovnim pritiskom na nju. Razlog tomu je što ekrani na Symbian uređajima ne prepoznaju više pritisaka po površini zaslona odjednom (nisu multi-touch).
Još jedan veći problem koji se tiče Symbian sučelja na mobitelima koji nisu proizvedeni od strane Nokije je nedostatak on-line trgovine za aplikacije (poput Ovi store-a) što znatno ograničava mogućnosti ovog uređaja.
POZIVI, IMENIK, PORUKE
Virtualna brojčana tipkovnica nažalost ne nudi "preporuke" pozivanih brojeva ili pak preporuke unesenih kontakata kao što je to dostupno na LG i Samsung mobitelima. Time je za odabir kontakata ključan imenik.
Kontakte je preporučljivo kopirati u memoriju uređaja jer se tada mogu dodavati na početni zaslon (tab s omiljenim kontaktima), te je moguće uređivati dodatne opcije. Na listi kontakata nedostaje nam prikaz imena i broj ili pak prikaz broja bar za označeni kontakt. U tome Symbian nažalost još nije napredovao.
Popis poziva je pregledan zahvaljujući uobičajenim tabovima pri vrhu (propušteni/primjeni/odlazni pozivi).
Što se SMS poruka tiče, dostupno je nekoliko programa za razne načine pregledavanja poruka (pregled u obliku konverzacije). Ipak, najvažnija je virtualna tipkovnica. Na nju smo imali prigovora još od prvog Symbian modela s dodirnim zaslonom (Nokia 5800 XpressMusic). Upravo zato je dodana stylus olovka, što je trend koji bi trebao nestajati.
ORGANIZATOR, KALENDAR, APLIKACIJE, IGRE
Iako se radi o mobitelu namjenjenom uporabi za multimediju, poslovne funkcije nisu zanemarene. File Manager vam omogućava napredno upravljanje datotekama jednako kao i na Windows Mobile ili pak Andorid OS-u. Kod aplikacija, problem je već spomenut nedostatak on-line trgovine aplikacijama. Nama najzanimljvija bila je aplikacija s libelom koja funkcionira na temelju senzora pokreta.
Symbian kalendar je po nama već dugo jedan od najpreglednijih na mobitelima, dok nedostaje mogućnost unosa različitih događaja pored onih koji su predviđeni (sastanak, podsjetnik, obljetnica, obveza). Dostupne su i aplikacije za pregled PDF, Word i sl. datoteka.
Predinstalirane igre na Vivazu su zaista fenomenalne, ali radi se mahom o probnim verzijama.
-
Naziv:Sony Ericsson Vivaz