1. Uvod i usporedba
Nakon detaljnog testa Sony Ericsson Vivaza, drugog po redu mobitela na tržištu s mogućnošću snimanja videa u HD (720p) rezoluciji, u trgovine je stigla verzija Sony Ericsson Vivaza Pro, što upućuje na dodanu kliznu QWERTZ tipkovnicu.
Službene slike Sony Ericssona Vivaz Pro
Sony Ericsson Vivaz Pro je kao i prvi Vivaz pokretan Symbian operativnim sustavom, što mnogima pri samom spomenu daje negativan prizvuk. QWERTZ tipkovnica bi trebala naspram običnog Vivaza sa Symbianom izliječiti neke probleme koji se tiču neintuitivnosti dodirnog zaslona i biranja funkcija.
Kada smo prvi puta testirali Vivaza, čudili smo se malenim i kompaktnim dimenzijama. Uz dodanu QWERTZ tipkvonicu očekivali smo i veće dimenzije. Ipak, Vivaz Pro nije glomazan ili pretežak, što nas je iznenadilo. Razlika u debljini između običnog Vivaza i Vivaza Pro je samo 2.5 mm.
KONKURENCIJA
Za cijenu od 3.600 kuna u ovom slučaju dobivate kameru s HD video snimanjem, QWERTZ tipkovnicu u zaista malenom i tankom kućištu, kao i sve ostale najnaprednije funkcije poput GPS-a, WiFi i 3G povezivosti i sličnog. Unutar samog Sony Ericssona, u ponudi će se uskoro naći i X10 mini pro - još manjih dimenzija od Vivaza Pro, pokretan Androdi sučeljem.
Konkurenciju svakako vidimo u Nokiji N97mini koja više teži poslovnim korisnicima, dok je Vivaz okrenut multimediji.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 109 x 52 x 15 mm; 117 grama
- Zaslon: rezistivni TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 360x640 piksela, 3.2"
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth, microUSB v2.0
- Procesor: 720 MHz, PowerVR SGX graphics
- Memorija: 75 MB interne, microSD do 16GB
- Operativni sustav: Symbian Series 60, 5th edition
- Fotoaparat: 5 MP, 2560х1920 piksela, autofokus, LED bljeskalica
- Video snimanje: 720p@24fps, autofokus, video osvjetljenje
- Baterija: Li-Po 1200 mAh
- Dodaci: A-GPS, Google Mape, HTML preglednik, FM RDS radio
PREDNOSTI
- klizna QWERTZ tipkovnica u laganom i kompaktnom kućištu
- fizičke tipke ispod zaslona umjesto dodirnih
- 5 mpx kamera s HD video snimanjem
- 3G, WiFi
- GPS navigacija s Google Mapama i probnom Wisepilot navigacijom
- 3.5 mm audio utor
- baterija
NEDOSTACI
- tipke ispod zaslona su nejasne za pristiak
- tipka za uključivanje uređaja / zaključavanje tipkovnice je loše pozicionirana
- vanjski zvučnik
- Symbian sučelje
- nemoguće pregledavati Office datoteke bez registracije
- kvaliteta izrade
2. Pakiranje, oprema, uređaj
U šarenoj kutiji uz uređaj dobivate uobičajen microUSB kabel s nastavkom za punjač, kao i prosječne slušalice koje na prvi pogled djeluju jeftino. U cijeni od 3.500 kuna dakle, nema neke dodatne opreme, a prednost je što na 3.5 mm audio utor možete spojiti bilo koje bolje slušalice. Prilikom povezivanja USB kabelom na računalo, moguće je upravljati memorijom telefona i memorijske kartice što je uobičajeno na većini današnjih mobitela.
Sony Ericsson Vivaz Pro kutija i oprema
Naš testni Sony Ericsson Vivaz Pro je bio u kombinaciji bijele boje kućišta sa sivkasto-plavom tipkovnicom. Dostupan je i uređaj u crnoj boji koji nam se doima ljepšim. Prilikom kupovine svakako usporedite obje boje Vivaza Pro.
Sony Ericsson Vivaz Pro je izrađen od ne previše uvjerljive plastike, pa cijela konstrukcija uređaja ostavlja dojam kao da se radi o igračci.
Iako vaš autor ima nešto veće ruke od prosječnih, Vivaz Pro se i u rukama kolega doimao nezgrapnim. Hvalimo što su ispod dodirnog zaslona tri fizičke tipke, ali su one kod Vivaza Pro (kao i kod običnog Vivaza), poprilično neprecizne i nejasne za pritisak. Također, pozicionirane su prenisko.
Bočne strane uređaja su prekrivene sjajnom površinom koja u estetskom smislu izgleda vrlo privlačno. Lijeva bočna strana ima razočaravajuče ružan crni plastični poklopac microSD utora, pored kojeg je i 3.5mm audio utor za slušalice. Desnu stranu kao da je radio neki drugi dizajner ili inžinjer. Tu je posebna tipka za fotoaparat i video snimanje, kao i dvije tipke za podešavanje glasnoće. Izrađene su u plastičnoj imitaciji metala, no najvažnije, vrlo su jasne za pritisak i dovoljno izbočene.
Pri zaobljenom vrhu uređaja nema tipki, pa je tipka za uključivanje uređaja i zaključavanje zaslona postavljena iznad kamere. Nažalost, to je najgore izvedena tipka za uključivanje uređaja. Vrlo kratkog i nepreciznog hoda, nakon vrlo kratkog držanja kraćeg od sekunde, isključiti će u potpunosti uređaj, dok ste možda željeli samo zaključati ekran.
Stražnjim dijelom dominira "Sony Ericsson HD" natpis i logo, uz kameru od 5.1 mpx i malenu LED bljeskalicu. Ispod poklopca koji se pomalo nespretno uklanja (imate osjećaj kao da ćete potrgati poklopac), pored baterije nalazi se i utor za microSD karticu. Spomenimo i da baterija traje u prosjeku tri dana, što je sasvim zadovoljavajuće.
Klizni mehanizam ima ugrađenu oprugu što hvalimo naspram Motorole Milestone ili Nokije N900, čiji je klizni mehanizam nešto neprecizniji. Kada otvorite tipkovnicu, početni zaslon se ne rotira što djeluje neobično. Same tipke QWERTZ tipkovnice su za pohvalu. Jasne su za pritisak i dovoljno razdvojene za ugodno tipkanje. Čak je i vrh tipkovnice dovoljno udaljen pa nećete imati problema prilikom odabira tipki iz najvišeg reda tipkovnice.
Zaslon je idetntičan kao i na običnom Vivazu. Prekriven plastikom ne pruža preciznost usporedivu sa HTC-om Legend ili pak Apple iPhone-om, ali nije nešto na što se nećete naviknuti nakon par dana. Veći problem je u refleksiji plastične površine koja ne pruža zadovoljavajuć prikaz prilikom jačeg sunčanog dana. Na prikaz u zatvorenom ili normalno osvjetljenom prostoru nemamo niti najmanjeg prigovora.
3. Symbian sučelje, osnovne funkcije
Symbian sučelje na tržištu prisutno od davne 2003. godine. Svoj vrhunac je doživljavalo s brojnim uređajima od modela Nokije N95 8GB, nakon kojeg su uslijedili sve prosječniji Symbian uređaji, nedostojni N95-ice. Prvi mobitel s dodirnim zaslonom i Symbian sučeljem (ako ne računamo Nokije 7710 i 6708) je bila Nokia 5800 Xpress Music. Iako je ekran reagirao na dodir bolje od tada konkurentnih LG-a i Samsunga, danas je svima jasno koliko je ta tehnologija dodira daleko od Apple iPhone-a ili novih HTC-a.
Od Nokije 5800, touch Symbian je nešto unaprijeđen. Dodan je i Ovi Store s aplikacijama koji Sony Ericsson Symbian mobiteli nažalost ne podržavaju. Kako god, Symbian na Sony Ericsson Vivazu Pro je danas solidan i vrlo uporabljiv. Naspram intuitivnijeg Androd OS-a, Symbian nudi estetski ugodniji prikaz izbornika, datoteka i aplikacija, te je više orijentiran multimediji. Također, nema nikakvih ograničenja po pitanju razmjene datoteka, dok je na Androidu naglasak na internetu.
Naš testni primjerak nije imao hrvatski izbornik, ali ne sumnjamo da će on biti dostupan u prodajnim primjercima jer je Sony Ericsson između ostalog bio prvi na našem tržištu s prevedenim Android izbornikom.
Početni zaslon, Widgeti, izbornik i tipkovnica za pozive
Otključavanje i zaključavanje zaslona je nešto bolje odrađeno naspram većine mobitela s ekranom na dodir, pa je tako dovoljno stisnuti jednu fizičku tipku i jednu dodirnu tipku. Voljeli bi ipak da postoji bočna tipka koja omogućava direktno otključavanje ili zaključavanje dodirnog zaslona.
Čak i sama rotacija zaslona radi brže, ali je problem što se početni zaslon (koji je rješen nešto drugačije nego na Symbian Nokiama) ne rotira prilikom otvaranja klizne QWERTZ tipkovnice. Dostupno je pet vrsta početnog zaslona, što daje korisniku da maksimalno prilagodi mobitel svojim potrebama i navikama.
Načini izgleda početnog ekrana
Izbornik prikazuje 12 ikona koje su dovoljno velike pa je gotovo nemoguće da pogriješite pri odabiru željene funkcije. Još od samog početka, Symbian je imao dobro izveden multitasking koji i danas radi jednako praktično.
Za razliku od LG-evih S-class ili Samsung Touch Wiz sučelja, Symbian je uvijek obilovao brojnim temama koje su oku vrlo ugodne, a to je i možda najveća prednost naspram ružnjikavog Android-a.
Aplikacije za Sony Ericsson Symbian i memorija
5. Multimedija, fotoaparat i video snimanje
Vivaz Pro sa Symbianom dolazi do izražaja upravo kod multimedije. Pregled multimedije i njihovo uređivanje je bolje rješeno nego na Android OS mobitelima, dok se sadržaj učitava brže nego na konkurentnim LG S-class mobitelima.
U Vivazu Pro su bili priloženi i neki promotivni video isječci. Službeno nije podržana reprodukcija DivX/Xvid datoteka ali je taj problem rješiv instaliravanjem dodatne Symbian aplikacije koju možete potražiti na Symbian forumima.
KAMERA
Svi oni koji ne vole ili mrze iPhone, pozor: Apple je ponudio u svom mobitelu ograničen broj funkcija - dakle, nema puno toga što uobičajeni napredni mobiteli nude. Sony Ericsson pak s Vivazom Pro nudi svašta. Ipak, jedino su kamera i tipkovnica dvije karakteristike na ovom uređaju, više manje dostojne cijene koju plaćate. Više bi voljeli da se Sony Ericsson po tom pitanju ugleda na Apple i ponudi manji broj funkcija s većom pažnjom pri izradi samog uređaja i doradi pojednih funkcija.
Iako klasičan Vivaz ima 8.0 mpx fotoaparat, Vivaz Pro nudi 5.0 megapiksela. Kako već duže vrijeme sve veći broj korisnika shvaća da broj megapiskela nije presudan za kvalitetu fotografije, tako uzimamo 5.0 mpx kao sasvim dovoljno.
Počeli smo u negativnom kontekstu, više razočarani mobitelom ukupno. Kameru za video snimanje na Vivazu Pro hvalimo, dok je fotoaparat malo razočarao.
Same fotografije koje smo dobili u prilično dobrim uvjetima dnevnog osvjetljenja, previše su zrnaste, dok je stabilizacija očito usporena zbog softverske nabrijanosti kamere. Običan Vivaz je radio bolje fotke. Iznimka je makro fokus koji u automatskom modu daje odične fotke
Pored zasebne dvije tipke na desnoj strani uređaja (jedna za kameru, druga za fotoaparat), dodirno sučelje je poprilično intuitivno, a pregršt funkcija je poredano na logičan način.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE
Naspram prosječne kamere, video u HD-u (1280x720 piksela) radi nešto bolje. Autofokus je vjerojatno najbolje dorađena stavka, iako ne možete očekivati kvalitetu kakvu nude fotoaparati s HD video snimanjem u cijenovnom rangu od oko 2.000 kuna. Stabilizacija i framerate je nešto lošiji, dok naspram drugih mobitela Vivaz Pro nudi nešto bolji video. Dojam je nažalost da se radi o prenabrijanom broju piksela.
6. Povezivost, internet, GPS navigacija, zaključak
Po pitanju povezivosti Vivaz Pro sa Symbianom nema ograničenja za razmjenu podataka. Uz Bluetooth, 3G brzinu data prometa, tu je i WiFi koji nažalost nije dovoljno kvalitetno razrađen kao na Androidu (ne pamti predefiniranu mrežu, već stalno pita za potvrdu načina spajanja). USB konkecija putem računala omogućava upravljanje memorijom uređaja i memorijom microSD kartice.
Internet preglednik radi zadovoljavajuće brzo, ali ekran zbog svoje veličine, osjetljivosti na dodir i neintuitivnosti nije idealan za surfanje poput iPhone OS-a ili Androida.
Facebook aplikacija je dodatno dorađena naspram prethodnog korištenja Symbiana s dodirnim zaslonom. Možemo reći da je Facebook sasvim ugodan za korištenje na Vivazu Pro.
GPS navigacija
Vivaz Pro ima ugrađen Asissted GPS uređaj uz koji dolaze Google Mape i probna verzija popularnog Wisepilota.
U praksi, Vivaz Pro nalazi satelite nešto teže nego drugi testirani mobiteli (pretpostavljamo da je u male dimenzije naguran slabiji prijemnik). Google Mape se kao i na većini uređaja učitavaju brzo, uz malu potrošnju prometa podataka.
Wisepilot djeluje vrlo ozbiljno i kvalitetno iako smo ga na testu samo kratko isprobali. Velike ikone su dobro prilagođene ekanu, iako Vivaz Pro ukupno ne bi preporučili kao mobitel za navigiranje, jer dodirna tehnologija, plastičan pokrov i drugi detalji ne ulijevaju povjerenje.
ZAKLJUČAK
Na kraju dvotjednog druženja sa Sony Ericsson Vivazom Pro pomalo smo ravnodušni. Voljeli bi da je u produkciju telefona uloženo više pažnje i truda inžinjera.
Ipak, ovako male dimenzije čine Vivaz Pro jedinstvenim. Unutra je gomila naprednih funkcija, te solidna kamera sa mogućnošću HD video (720p) snimanja. Vivaz Pro je i izvrstan za razmjenu SMS poruka jer na kliznu QWERTZ tipkovnicu nemamo prigovora. Koliko na dojam utječe kvaliteta sučelja, govori činjenica da nas je Sony Ericsson X10 mini s Androidom potpuno oduševio, iako se ne ističe niti jednom spektakularnom funkcijom, kao što se Vivaz Pro ističe HD kamerom.
S Vivazom Pro će ponajprije biti zadovoljni mlađi korisnici orijentirani multimediji češćoj i razmjeni SMS poruka.
4. Pozivi, imenik, SMS, organizator
Listu poziva je moguće pregledavati direktno preko fizičke tipke za pozivanje, što nedostaje na velikom broju mobitela s ekranima na dodir (posebice Android OS mobitelima). Vivaz Pro nažalost nema Smart Dial funckiju, za razliku od Symbian Nokije E71 gdje ukucavanjem početnih slova kontakta preko tipkovnice, sučelje ponudi kontakte koji počinju s tim imenom.
Za razliku od prve verzije touch Symbiana gdje je listanje imenikom bilo nespretno, to je sada rješeno bolje, pa prstom bez problema pomičete cijelu listu prema gore ili dolje. Za svaki označeni kontakt, pri dnu je direktna ikona za pozive i slanje poruke, dok dvostrukim pritiskom na sam kontakt ulazite u njegove detalje.
Imenik, pregled konatakata i detalji unosa
Pisanje SMS poruka je pojednostavljeno jer je tu klizna QWERTZ tipkovnica. U pregledu poruka, postoji klasičan način pregleda (Inbox, ...) kao i pregled poruka u obliku konverzacije. Ukupno, Vivaz Pro ima vrlo dobro rješeno sučelje za razmjenu SMS poruka (bolje nego konkurentni Symbiani bez QWERTZ tipkovnice).
Klasičan pregled SMS poruka i virtualna tipkovnica
ORGANIZATOR
Organizator je vrlo pregledan, iako i dalje nedostaje mogućnosti unosa različitih događaja pored četri predefinirana (sastanak, podsjetnik, obljetnica, obveza).
Kalendar, unos događaja i kalkulator
Office datoteke bez prethodne registracije nije ih moguće niti pregledavati, a kamo li uređivati što je poveći nedostatak obzirom na priloženu QWERTZ tipkovnicu.
Moguće je postaviti nekoliko budilica iliti alarma, a tu je i opcija trenutnog alarma. U postavkma je moguće odabrati melodiju za alarm, ali nije moguće podesiti intenzitet zvonjave.
-
Naziv:Sony Ericsson Vivaz Pro