- Lijep dizajn
- Skladne dimenzije i težina
- Kvalitetne slušalice izvrsnog zvuka
- MP3 player i FM radio
- Cijena
- Kamera nema video
- Vanjski ekran
- Nekvalitetan vanjski zvučnik
1. Uvod
Prvi model W iliti Walkman serije bio je Sony Ericsson W800i koji je na europsko tržište stigao u kolovozu 2005. godine. Preklopni Sony Ericsson W380i koji je stigao u naše ruke na test, najavljen je krajem 2007. godine zajedno s modelom W890i (nešto naprednijih funkcija).
Službene slike Sony Ericssona W380i
W380i nema neke napredne funkcije; 1,3 mpx kamera, 176 x 220 pikselni zaslon, Bluetooth... pa je shodno tome i njegova cijena niža. Dolazi u sivoj i ljubičastoj boji, a posebnost je vanjski "nevidljivi" OLED ekran, tipke osjetljive na dodir s haptičnim svojstvima (kada pritisnete tipku mobitel lagano zavibrira), te senzorom pokreta kojime možete utišati zvonjavu dolaznog poziva. Još zabavnijim ovaj uređaj čine tri igre koje su nas vrlo pozitivno iznenadile.
Proporcionalno cijeni ovog modela, te datumu izlaska na tržište, teško bi mu bilo pronaći nedostatak. Ipak moramo uzeti u obzir današnju ponudu najnovijih mobitela (nakon gotovo godinu dana) i njihove vrlo napredne karakteristike koje se šire strelovitom brzinom. Tako je kamera od 1,3 mpx već sada preslaba, a unutrašnji zaslon mogao bi biti većih dimenzija, iako je i postojeći pregledan.
Konkurenti
Nokijin konkurent u ovom cjenovnom rangu je Nokia 5200 ili nešto skuplja ali i puno ljepša Nokia 6555. Od Samsunga možemo izdvojiti Samsung F210 ili popularni Samsung U600 koji je noviji i dosta skupji od W380. LG nudi mnogo uređaja naprednih karakteristika i povoljne cijene. Zanimljivi su klizni model LG KE500 ili popularni LG KE970 Shine. Na kraju Motorola ima novi model Motorola U9 Papaya MotoMusic čiji test također možete uskoro očekivati. Ipak, teško je usporediti W380i i U9 jer je ovaj drugi potpuno nov uređaj, softverski nešto napredniji i cijenom skuplji.
Detalje Sony Ericssona W380i s cijenama u trgovinama pogledajte ovdje
2. Kutija, oprema, dizajn, osnovne funkcije i zaslon
Kutija i oprema
Kutija je praktična i malena. U njoj se nalaze uputstva, jamstvo, CD sa softverom, USB data kabl, slušalice u dva dijela s tipkom za javljanje i poklapanje poziva, punjač, uređaj, baterija i memorijska kartica od 512MB.
S obzirom da se radi o uređaju nižeg cjenovnog ranga, dodatna oprema je zadovoljavajuća.
Otpakiravanje
Dizajn
Uređaj je u rukama vrlo lijep i kompaktan, a ljubičasta verzija posebno će se svidjeti pripadnicama ljepšeg spola. Kada smo ga upalili shvatili smo da je unutrašnji zaslon nešto manji nego što se doimao ugašen. Ipak pred godinu dana kada je ovaj uređaj izišao u prodaju bilo je puno modela s takvim ekranima, pa se to samo na najnovijem modelu može smatrati većim nedostatkom.
Izvana je vidljiv Walkman logo.
Otklapanje uređaja
Uređaj se malo teže otklapa jer je širok i tanak. Ili mi već duže nismo koristili preklopne telefone? Procijep kojime ga otklapate trebao je biti malo udubljeniji, pa bi ga se moglo brže otklopiti primjerice dok ste u pokretu.
Kao što smo već naglasili W380i vrlo dobro leži u ruci i idealne je težine. Sony Ericsson već duže nema klasičnih tipki za pozivanje i poklapanje poziva (zelena i crvena slušalica) što je neobično ako prije niste koristili Sony Ericsson, ali nije nikakva mana jer sve tipke dobro zamijenjiu spomenute.
Iako je ovo prvenstvenom Walkman, tj. MP3 mobitel, možda bi dobro došla direktna tipka za kameru sa neke od strana uređaja. S lijeve strane nalazi se utor za USB, punjač ili slušalice dok je s desne strane tipka za smanjivanje ili pojačavanje zvuka.
Zaslon - unutrašnji i vanjski
Na prvi pogled vanjski ekran nećete ni uočiti. Aktivira se (otključava) povlačanjem gumba na stražnjem dijelu uređaja (pogledajte video na slijedećem poglavlju uz Walkman). Prilikom dolaznog poziva na vanjskom zaslonu nije potpuno pregledno tko zove jer se ime vrti s desna na lijevo pa ćete najćešće morati čekati dok se izvrti ime prije nego što se javite.
Vanjski "nevidljivi" ekran s tipkama osjetljivim na dodir je pravo osvježenje. Posebice što pritiskom na tipke osjetljive na dodir uređaj reagira laganom vibracijom. Vanjski zaslon prikazuje osnovne podatke kao što su baterija, signal vrijeme te ikona propuštenog poziva ili nove poruke.
Dok svira Walkman vidjet ćete naziv pjesme.
Pri jačem suncu vanjski zaslon možda i neće biti najpregledniji.
Gornji dio uređaja pored kamere ima senzor. Kada prođete rukom pored senzora utišati ćete dolazni poziv ili aktivirani alarm. To se službeno zove "Upravljanje mahanjem". Omogućava da utišate uređaj dok zvoni zaklopljen.
Unutrašnji zaslon već smo opisali. Vrlo je pregledan, ali je mogao biti i veći.
Tipkovnica
Ukupno, sve tipke na uređaju odlično reagiraju i na njih se lako naviknuti jer su tvrđe. Kod Nokia se nažalost često zna dogoditi da neke tipke ne valjaju.
Kad se uređaj zaklopi, vanjske tipke – osim što su osjetljive na dodir, reagiraju i laganom vibracijom: haptične su! To je odlično jer kod klasičnih tipki znate kada ste ih pritisnuli jer to fizički osjećate, dok kod onih na dodir osjeta nema. Tako se treba naviknuti na tipke na dodir kako na PlayStationu tako i na primjerice Samsungu U600. No kod W380i pritiskom uređaj reagira laganom vibracijom što je izvrsno.
Vanjske tipke za MP3 player su i posebnost ovog uređajaj. Nekada je potrebno jače kliknuti na tipku osjetljivu na dodir. Kako se otključava i zaključava vanjske pogledajte na slijedećem poglavlju kod Walkmana-
Tipke su dobro raspoređene i dobro osvjetljene.
Paljenje uređaja
Prije nego što smo upalili W380, malo smo bili zbunjeni jer nismo mogli pronaći tipku za paljenje. Jednostavno nismo duže naviknuti na korištenje Sony Ericsson uređaja. Tipka za paljenje/gašenje nalazi se u srediniizmeđu navigacijskih tipki i brojčane tipkovnice.
Pri paljenju se svaki puta mora odabrati avionski ili normalan mod (puno je bolja opcija Symbiana ili iPhone-a na kojima možete uređaj staviti u izvanmrežni rad). Tako se paljenje usporava za par sekunid svaki puta, što i nije stašno ali ne vidimo čemu je to potrebno.
Uređaj ne radi bez SIM kartice, tj. izvanmrežno.
Pri prvom stavljanju kartice odabire se jezik uređaja, vrijeme i datum. Izbornik je ostao nepromijenjen od prvih Sony Ericssona, samo što je grafički prikaz bolji.
Korisničko sučelje
Korisničko sučelje je jednako kao i na većini Sony Ericssona. Pozdaina je interaktivna (Walkman znak malo poskakuje). Sučelje sadrži nekoliko predinstaliranih tema i skinova za Walkman player.
U postavkama možete pogledati koji trenutno softver za uređaj imate te provjeriti na internetu najnoviju verziju.
Imenik
Nakon ubacivanja SIM kartice odabirete korištenje memorije imenika ili uređaja. Na listi se prikazuje pet imena, a ono koje ste označili se podebljava i prikazuje naziv kontakta i broj, što je izvrsno. Za svaki kontakt moguće je dodavanje slike, melodije i gomile drugih podataka što je također izvrsno.
Poruke
Kada započnete pisati poruku i naglo zaklopite uređaj, on će spremiti poruku u "Nedovršeno". Pritiskom na direktnu tipku za pisanje poruke, kao i kod svih Sony Ericssona prvo odabirete želite li pisati SMS/MMS/E-mail. Na izlistu svih datoteka poruka (Primljene, Odlazne...) piše na kraju koliko im poruka u toj datoteci i koliko ima novi poruka.
Telefoniranje i pozivi
Kod preklopnih uređaja čujnost je većinom dobra jer je mikrofon vrlo blizu usta, a slušalica točno na uhu. Sam zvuk pri razgovoru je izvrstan. Sa signalom nije bilo niti najmanjih problema. Zvonjava je ugodna.
Rokovnik, kalendar, alarm, radio...
U rokovniku nalaze se alarmi, programi, kalenda, notes i slične aplikacije. Kalendar je klasičan i da bi mogli pregledavati događaje morate ući u svaki pojedinačni datum.
Radio ima RDS, a moguće je pohraniti 20 postaja. Naravno da bi radio funkcionirao morate priključiti slušalice.
SIM kartica, baterija i punjenje
Pokrov baterije lako je ukloniti iako na početku imate osjećaj kao da ćete ga potrgati. SIM kartica ubacuje jednostavno. Li-ion baterija je snage 930 mAh.
Punjenje traje više od dva i pol sata. Trajanje baterije uz povremeno slušanje glazbe, pet, šest telefonskih poziva i slanje nekoliko poruka smanjiti će trajanje baterije na dva i pol dana. Inače uz manje korištenje baterija traje malo više od tri dana.
Baterija je odlična, traje dugo a kada se počeo javljati signal da je baterija prazna, uspjeli smo obaviti još par razgovora. Uređaj se može puniti preko USB kabela što je izvrsno.
Memorijska kartica
Utor za memorijsku karticu nalazi se ispod poklopca baterije. U paketu je kartica od 512MB.
Ubacivanjem USB kabla i spajanjem na računalo uređaj se resetirao. Nakon toga pojavila se datoteka kao da ste ubacili USB memorijski ključ. Naravno radi se o memorijskoj kartici. Prebacivanje ide vrlo jednostavno. Za početak smo prebacili neke pjesme.
3. Walkman – MP3 player, kamera
Walkman 2.0 player
MP3 player iliti Walkman može se pokrenuti bez otklapanja uređaja.
Razlika u zvuku na vanjskom zvučniku je gotovo očajna, dok je zvuk sa slušalica potpuna suprotnost - izvrstan je. Basovi su odlično naglašeni, a pritom se ne gubi čistoća vokala. Zvuk sa slušalica nas je oduševio! Garanitramo da ćete uživati u tom zvuku. Šum je na vrlo niskoj razini pri većoj glasnoći. Možda bi najjači ton mogao biti još malo jači ali to i nije toliko bitno. To nam je nedostajalo kada bi se potpuno uživili u glazbu.
Player može svirati u pozadini dok primjerice; pišete poruku. Na vrhu ekrana se prikazuje naziv pjesme. Pjesme se mogu sortirati u datotekama na različite načine.
Za pohvalu je da ako vam je prošla pjesma stala na nekom dijelu, W380 će zapamtiti gdje je stala pjesma.
Otključavanje i zaključavanje vanjskih tipki
Već smo rekli da je zanimljivo čemu služi stražnji klizni gumb za koji se čini kako se odnosi na poklopac baterije. Njime se zapravo zaključavaju i otključavaju vanjske tipke za Walkman pa se on može koristiit bez otklapanja uređaja što je jako bitno.
Kako W380i nema 3,5mm jack utor ne možete koristiti gornji dio slušalica. Njih morate prikopčati u prekidač i nastavak žice koji uključujete u pinski utor na mobitelu.
Kamera
Ovom uređaju puno bi bolje pristajala 2 megapiskelna kamera. Postojeća od 1,3 mpx automatski podešava tamniju sliku koja se naravno može obraditi na računalu i posvijetliti.No ne radi se o Cyber-shot uređaju, već Walkmanu pa od kamere ne bi trebali niti očekivati previše. Slike su zadovoljavajuće dobre. Evo i nekih primjera slika:
Prva fotografija uslikana je pri osvjetljenju u zatvorenoj prostoriji, dok je na trećoj uočljiv nedostatak autofokusa
Fotografije su dobre, ali očekivanja od prosječnih uređaja danas su visoka
Korisničko sučelje kamere je odlično. Brojčanim tipkama možete podešavati direktne opcije kamere. Primjerice tipkom 2 možete mijenjati rezoluciju, kao na Symbian uređajima. Kamera nema autofocus, bljeskalicu niti može snimati video.
Video player
Iako ne može snimati video, W380i ga može reproducirati, primjerice ako primite video preko MMS-a.
Igre
Za svaku pohvalu su 3D igre. U uređaju su predinstalirane tri igre koje su apsolutno zabavne!
Extreme Air Snowboarding vrlo je sličan onome na računalu.
Sims 2 je identičan kao na računalu. Naravno da su opcije upravljanja ograničene jer se radi "samo" o mobitelu. Nakon malo navikavanja igranje će biti vrlo jednostavno. Obožavatelji Simsa, nećete se razočarati.
Na kraju tu je igra Quadra Pop, zanimljiva verzija tetrisa. Ako volite igrice na mobitelima, one su danas vrlo napredne i igrive, pa će vrijeme čekanja u nekom dužem redu kod doktora proći brže.
Naravno moguće ih je još instalirati preko Java-e.
Prijenos podataka
Osim što je moguć prijenos podataka s memorijske kartice uređaja preko USB kabla na i s računalo, moguće je instaliranje PC Suite-a te prijenos podataka sa samog uređaja.
Osim toga moguć je i prijenos putem Bluetootha. Klasično kao i na svim drugim uređajima.
Ako kao mi nećete htjet instalirat PC Suite možete datoteke s memorije uređaja kopirati u memorijsku karticu te putem USB kabla na računalo.
4. Zaključak
Ovaj uređaj smo već duže vrijeme željeli testirati jer nas je privukla niska cijena, lijep dizajn i prosječno dobre karakteristike.
Na kraju nakon par tjedana korištenja W380i nije nas ni na koji način razočaro.
Iako je kvaliteta vanjskog zvučnika loša, slušalice s bass refleksom su vrhunske i zaista smo se mogli uživiti u glazbu slušajući je preko W380i.
Na kraju upravo je za to ovaj uređaj i namijenjen: slušanju MP3-a tj. Walkmana. Kamera će možda biti nezadovoljavajuća, ali nedostatak autofokusa jedina je ozbiljna mana.
Ovo je vrlo lijepo dizajniran uređaj, s kojim će posebno mladi biti zadovoljni, da ne govorimo pripadnice ljepšeg spola koje ne mogu ne zamijetiti ljubičasti model. Odlične igre upotpunjuju uređaj, a apsolutnu pohvalu su vanjske tipke na dodir čijim pritiskom mobitel lagano vibrira (iste takve tipke su prisutne i kod Samsunga U900 Soul).
Ustupio: Sony Ericsson Hrvatska
-
Naziv:Sony Ericsson Sony Ericsson W380i: preklopni Walkman