KAKO JE SVE ZAPOČELO?
Začetnik serije bio je Xperia X1, koji nažalost nije uspio ispuniti velika očekivanja koja su postavili fanovi prijašnje serije P. Nasljednik X1, Xperia X2, također je zaostajala za konkurencijom zbog nelogičnosti sučelja i nekompetentnog hardvera. A onda? Onda je slijedilo iznenađenje - Xperia X10.
X10 je svojevremeno predstavljala prvi Android model unutar Sony Ericssona, te je daljnjom nadogradnjom dostigla performanse koje su ju dodatno istaknule na tržištu. Sony Ericsson je shvatio da Windows Mobile nije idealna platforma za njihove uređaje i svu svoju pažnju preusmjerio je na Android. Kako je većina svoje primjedbe kod X10 usmjeravala na veličinu uređaja, koji je sa svojih 119 x 63 x 13 mm zaista velik, Sony Ericsson se odlučio na Mini varijante.
Time je učinjen sljedeći korak u liniji mobitela Xperia, te su predstavljeni X10 Mini i X10 Mini Pro s kliznom tipkovnicom.
Kako već brojimo tri Xperie "normalne veličine", bilo je očekivano da će sljedeći model biti još jedan od pripadnik serije Mini, pa je tako najavljena Xperia X8 - koju smo na tjedan dana koristili i usporedili sa starijom braćom.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 2100 / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije: 99 x 54 x 15 mm
- Zaslon: Kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 320x480 piksela, 3"
- Procesor: Qualcomm MSM7227 600 MHz processor
- Memorija: 128 MB interne memorije, 168 MB RAM memorije
- Operativni sustav: Android OS, v1.6 (Donut)
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3G HSDPA, 7.2 Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA; Bluetooth v2.1 (A2DP); v2.0 microUSB
- Kamera: 3.15 MP, 2048x1536 pixels, video snimanje
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Po 1200 mAh
- Ostalo: 3.5 mm audio ulaz; A-GPS, Google maps
ZAŠTO KUPITI
- Simpatičan dizajn
- Malena izrada
- Brojne maske u paketu
- GPS
- Android OS
- Odličan zvučnik
- 600MHz procesor
- Primamljiva cijena
ZAŠTO NE KUPITI
- Prosječna kamera bez autofokusa i bljeskalice
- Plastična izrada
- Ponekad zaslon teže reagira na dodire
- Nije za osobe s većim dlanovima i dužim prstima
- Siromašan glazbeni player
PAKIRANJE, UREĐAJ, OPREMA, DOJAM
Kutija sadrži brojnu opremu, za razliku od konkurencije u sličnom rangu
Dodatne maske ocijenili smo kao prednost još u testu X10 Minija, pogotovo zato što nas baca nazad u djetinjstvo, odnosno vrijeme kada je vladala Nokia, gdje smo se po prvi puta susreli s mijenjanjem maski na modelu Nokia 3310. Osim toga, vjerujemo da će mnogi naći svoju omiljenu boju među ponuđenim maskama - mi smo za fotkanje odabrali standardno bijelu boju.
Prodajni primjerak X8 dolazi s dvije maske
Nakon što smo proučili pakiranje i dodatni sadržaj, red je došao na sam uređaj. Prvi dojam je bio pomalo plastičan, šteta... Naime, Xperia X8 teži oko stotinjak grama, što u kombinaciji s njenim maskama daje dojam prosječne izrade. No, ako uzmemo u obzir ciljanu skupinu, pa čak i cijenu od 1000 kn, lako dođemo do zaključka kako X8 ni ne pokušava biti elitan proizvod.
Plastična izrada osjeti se odmah pri prvom korištenju
Dok je lijeva strana Xperie X8 bez ikakvih tipki, desna sadrži tipke za podešavanje glasnoće i tipku za aktiviranje kamere. Subjektivno gledajući, iako su tipke odličnog hoda i zadovoljavajuće kvalitete, takav se raspored autoru teksta nije svidi. Prvenstveno zbog toga što je mobitel malen i kada ga držite u ruci nije vam nekako prirodno s palcem dotaknuti desnu stranu mobitela, jer je ona naslonjena na dlan - više bi imalo smisla da su postavljene na lijevu stranu uređaja.
Bočne tipke su pomalo nezgodne
Ne kažemo da je to loša stvar, nego samo kod ovako minijaturnih mobitela koje vam dlan, zbog nepropocijonalne veličine, "pojede". Naš bi prijedlog bio da prije kupnje svakako posjetite neku od ovlaštenih trgovina i isprobate držati uređaj na kratko u ruci, čisto da vidite odgovara li vašem dlanu i smeta li vam raspored tipki.
Na dalje, tipka za otključavanje, odnosno gašenje i paljenje mobitela, nalazi se s gornje strane mobitela. Ista je za naš ukus premekana i vrlo kratkog hoda. Na istoj strani nalaze se i utori za mini USB i 3.5 MM slušalice. Donja strana mobitela ne sadrži ništa više od mikrofona.
X8 ažurna je s novim standardima povezivanja
Pri dnu prednje strane mobitela nalaze se tipke za navigaciju sučeljem, pri vrhu zvučnik za razgovore i multimediju, a na stražnjoj strani 3.15 Mpx kamera. Kao i tipke za glasnoću, tako i tipke za navigaciju imaju dobar hod te sveukupno nemamo nikakvih zamjerki na njih.
Prednje tipke su odlično odmjerene
X10 i X8 - KOJA JE RAZLIKA?
Moramo napomenuti kako smo prije ovog testa Xperiu X8 vidjeli samo na online slikama, gdje smo iz prvog dojma shvatili kako se radi o X10 s umanjenim funkcijama, da bi na kraju shvatili kako se zapravo radi o mini verziji modela X10 - sa znatno manje funkcija od velikog mu brata, ali i dosta nižom cijenom.
X8 je možda samo na slikama slična X10, ali u stvarnosti nikako
Usporedba X10 i X8 ne bi imala smisla, jer hardverom su to dva različita mobitela, samo dijele donekle sličan dizajn. Više bi imalo smisla usporediti X8 s nedavno testiranim X10 Mini, gdje se odmah primjeti znatno veći zaslon na X8, ali i dimenzije. Osim toga, X8 donosi veću rezoluciju ekrana i dužu autonomiju baterije od X10 Mini, ali zato X8 ima znatno slabiju kameru i prosječnu izradu.
Naspram X10 Mini, X8 sadrži veći ekran i bolju bateriju
BATERIJA
Sony Ericsson X8 za svoju cijenu donosi nekoliko primamljivih stavki, ali iste i pošteno gutaju bateriju. Vibriranje na dodir, Wireless, GPS, Geotagging, pa čak i sam Android OS u ovoj ranijoj fazi umaraju bateriju više nego što smo očekivali.
Dva dana korištenja čini prosjek ovog modela
U praksi? Xperia X8 može izdržati dva poslovna dana, to stoji, ali više od toga nemojte očekivati od ovog mališana. S druge strane, ako ste prosječni korisnik koji ne poteže svakih par minuta za mobitelom - onda je tri dana autonomije realno za očekivati. Punjenje se kao i kod većine Sony Ericsonovih mobitela vrši unutar sat i pol, te je uređaj ponovno spreman za razne vratolomije.
Ono čemu se nadamo jest to da će ažuriranje na Android v.2.1, pored novih funkcija, donijeti i dužu autonomiju baterije.
ANDROID OS
Početni izbornik i njegovi dodatni zasloni
Karakteristično za Android, povlačenjem ekrana prema dolje prikazujeu se notifikacije, a povlačenjem ekrana prema gore prikazuje se glavni meni. Glavni meni, kao i task manager, pokreću se vrlo brzo bez ikakvih zamjerki - no pokretanje prije spomenutih kratice na početnom zaslonu (poruke, glazba, telefon i imenik) zna ponekad potrajat i do 3 sekunde.
Glavni izbornik i njegovi dodatni zasloni
Glavni se izbornik također sastoji od četiri zaslona na kojima možete postaviti željene aplikacije. Ikonama rukujete pomoću stavke "Arange Icons" gdje jednostavnim pokretima prsta premještate ikone s neželjenog na željeno mjesto.
Također valja napomenuti kako sustav podržava naš jezik.
POZIVI, VIRTUALNA TIPKOVNICA, SMS
Iako Xperia X8 posjeduje virtualnu QWERTZ tipkovnicu u okomitom i vodoravnom položaju, gdje se ista pri svakodnevnom radu i nije nešto iskazala. Spor odaziv tipki osjetno je primjetan, pogotovo pri prvom tipkanju u novonastaloj SMS poruci - za što svakako krivimo Android v1.6 koji je realno gledajući već zastario. Ipak, u usporedbi s LG GT540 Optimus, koji ima rezistivni ekran, X8 sa svojim kapacitivnim ekranom pruža znatno precizniji rad.
Ponukani iskustvom s Xperia X10 očekujemo poboljšanu virtualnu tipkovnicu na nadolazećem Android v2.1.
ALARM, KALENDAR I ORGANIZATOR
Alarm je jednostavan i praktičan. Na jednom zaslonu imate sve postavke, bez dodatnog tipkanja ili skrolanja. Odaberete sat buđenja, tekst, da li ponoviti alarm i, naravno, melodiju alarma. Za melodiju alarma možete odabrati i neku iz vaše glazbene kolekcije. Glasnoća alarma se nažalost unutar opcija ne može namjestiti.
Kalendar nam se is prve činio zbunjujućim, jer smo mislili da je prazan dio gornjeg ekrana namijenjen kratkom izlistu svih obaveza taj dan - no nažalost ne služi tome. Kratkim stiskom na željeni dan upisujete svoje obaveze, te se one zatim upisuju u slobodna polja. Ono što bi nakon unosa preporučili jest postavljanje Widgeta Calendar na jedan od početnih zaslona, kako bi onda vidjeli nadolazeće obaveze. Isto tako, X8 vas prije svake obaveze obavjesti alarmom.
REPRODUKCIJA GLAZBE, MEDIA PLAYER, SLIKE
Kao što su nas oduševili X10 Mini i X10 Mini Pro s njihovim malenim zvučnicima, tako nas ni X8 nije ostavila ravnodušnim po pitanju kvalitete reprodukcije glazbe. Čak bi rekli da međusobno dijele istu elektroniku unutar zvučnika. XPERIA X8 time servira kvalitetniji zvuk od onog s velikog mu brata X10, gdje su dublji i srednji tonovi znatno bolje istaknuti nego kod večine mobitela u ovom, pa čak i višem rangu mobitela. Jedina zamjerka je ta što se pri višoj glasnoći osjeti lagana distorzija dubljih tonova, ali za cijenu od 1.000 kn je ovo sigurno najkvalitetniji dostupan zvučnik.
Glazbeni player je pomalo siromašan funkcijama
Glazbeni player se ne očituje s mnoštvom mogućnosti, ali mišljenja smo da su i osnovne funkcije u njemu dovoljne za ugodno slušanje glazbe. Play, Pause, Back, Forward, Shuffle i Repeat osnovne su funkcije svakog playera, a sve ostalo je više nepotrebno nego važno. Ono što nam nedostaje jest stvaranje svojih playlisti s dostupnom glazbom. No, glazbeni player se zbog manjka spomenutih funkcija vrlo brzo podiže i učitava pjesme za manje od sekunde, tako da nekih većih zamjerki na njega nemamo.
Galerija je jednostavna za korištenje
Galerija slika je također pojednostavljena do maksimuma. Nakon što album napunite istima, očekuje vas pregledan prikaz na sve albume, sortirano prema datumu unosa ili fotografiranja. Pomakom prsta prema gore ili dolje pomičete se listom, a dodirom na sliku otvarate željeni sadržaj. Nakon što se slika otvori možete ju pregledavati u vodoravnom i okomitom položaju, a daljnje pregledavanje vrši se listanjem u lijevo ili desno - standardno za mobitele sa zaslonom na dodir.
KAMERA, FOTOGRAFIJE, VIDEO
Vjerojatno vam je još na početku teksta u oko upala rezolucija kamere, kao i naša napomena da fotoaparat X8 nema autofokus niti bljeskalicu. Ponovno ćemo napomenuti kako se ovdje radi o uređaju koji je prenatrpan mogućnostima, tako da se za ciljanu cijenu moralo srezati na ostalim resursima. Samim time smo dobili kameru prosječnih mogućnosti, sa siromašnim dodatnim postavkama i isto takvim rezultatima.
Postavke i nisu nešto raznovrsne
Video način rada snima u VGA rezoluciji s 30 FPS-a, a nudi samo dvije postavke: Normal i MMS. Postavke slikanja nude nešto više izbora, njih čak četiri: Auto, Beach/Snow, Twilight i Sports.
Nama se svidio Sports način rada, koji pojačava stabilizaciju te je time završna slika znatno manje pogođena Blurom nego u Auto načinu fotkanja.
POVEZIVANJE, SURFANJE
Spajanje na mrežu odvija se slično kao i na ostalim Android uređajima. Nakon što upalite stavku Wireless uređaj skenira područje za dostupnim mrežama, te ih pod stavkom Wi-Fi Settings uredno izlista. Testa radi smo se spojili na našu mrežu i započeli surfanje.
Surfanje na X8 je zbog rezolucije i većeg ekrana u jednu ruku ugodnije nego na X10 Mini, odnosno X10 Mini Pro, ali zamjeramo to što je izostavljeno zoomiranje pomoću dva tapa, kao što smo naviknuli na X10. Zoomiranje odrađujete pomoću tipki + i - na zaslonu. No, Android Market je pun raznih alternativa za internet preglednike, pa ako vam se ovaj ne svidi svakako bacite oko na ostalu ponudu na Marketu.
NAVIGACIJA
Također specifično za uređaj ovog ranga jest predinstalirani WisePilot i ugrađeni GPS u njemu. Pri korištenju GPS-a nismo imali nekih većih zamjerki, jedino nas je SE X10 razmazio njegovim velikim ekranom i visokom rezolucijom, pa je "GPS-anje" s X8 bilo u nešto manjoj veličini - no i dalje ugodno.
ZAKLJUČAK
Glavna zamjerka izvornoj X10 bila je njena veličina, a X10 Mini njena malena rezolucija - što je onda X8? Nešto poput zlatne sredine Sony Ericsonove ponude.
Xperia X8 nam je bez problema stala u svaki džep, bez "onog" osjećaja da imate ciglu u džepu, čemu doprinose njene malene dimenzije i težina od svega stotinjak grama. Kako se radi o znatno jeftinijem modelu od ostale Xperia obitelji, gdje je u igri cijena od 1.000kn, negativni komentari po pitanju izrade bili bi suvišni. Za 1.000 kn dobijete maleni uređaj simpatičnog dizajna, s nekoliko raznovrsnih maski, GPS-om i Android operativnim sustavom.
Jedino nam je kod našeg modela zasmetalo to što je došao s predinstaliranim Android v1.6 bez trenutno dostupnog ažuriranja na v2.1. No, što je tu je, do kraja godine će vjerojatno biti dostupan.
-
Naziv:Sony Ericsson Xperia X8