- Širok 21:9 format slike sa 2560x1080 piksela
- ISP matrica, kvaliteta prikaza (kontrast i boje)
- Povezivost
- Nije podesiv po visini
VOLIMO
- širok 21:9 format slike sa 2560x1080 piksela
- ISP matrica, kvaliteta prikaza (kontrast i boje)
- povezivost
NE VOLIMO
- nije podesiv po visini
DIZAJN i KVALITETA IZRADE
LG često stavlja naglasak na dizajn. Stoga je za očekivati da njihovi monitori izgledaju potpuno "modno osvješteno". Vidi se to sve od lijepo oblikovanog stalka monitora, pa do tankog profila kućišta koji se neupadljivo širi prema dnu. Tamo se nalaze dva ugrađena zvučnika snage 7W. Dizajn nije presudan za kupovinu, no važno je da materijali korišteni pri izradi ovog monitora djeluju jednako dobro pod prstima, kao što djeluju i na PR fotografijama.Nije bilo osobe koja je prošla kroz našu redakciju u zadnja dva tjedna, a da se nije zagledala u ovaj širok format slike 29-inčnog monitora s nekim "WOW" komentarom.
Osim sa prednje strane, LG 29EA93 vrlo privlačno izgleda i straga. Bijela pozadina s velikim LG logotipom odaje dojam premium uređaja. Ponuđen je pregršt konektora, od DVI, 2xHDMI i DisplayPorta, sve do utora za povezivanje zvučnika, dva dodatna USB priključka i izlaz za slušalice. S uređajem dobivate sve potrebne kablove i nema dodatne gnjavaže oko postavljanja ili instalacije.
ISKUSTVA U KORIŠTENJU, PRIKAZ
Kada nam je uređaj stigao na test, kontrast i osvjetljenje bili su nabrijani na oko 70% što je definitivno previše za svakodnevnu uredsku upotrebu. Nakon spuštanja na oko 35%, izuzetno brzo smo se naviknuli na ovaj format slike. Vrlo je prirodno gledati širok 21:9 format slike. Svi dijelovi ekrana na punoj dijagonali nude jednako kvalitetan prikaz. Dakle, nema promjene kontrasta ili boja pri rubovima. Ugrađene tipke za upravljanje funkcijama monitora su dodirne, što je inače trend kod svih novih modela koji ne preferiramo.
Kada prvi puta upogonite neku igru na 2560x1080 rezoluciji, teško da ćete se dignuti sa računala slijedećih par sati. Gledanje filmova na YouTubeu nije ništa posebno jer je velika većina isječaka prikazuje u Full HD rezoluciji sa 16:10 omjerom slike − što znači da vam bočne stranice ekrana ostaju prazne, dok je visina popunjena maksimalno.
Kada je video sadržaj snimljen u nekoj rezoluciji sa 21:9 formatom slike, LG "reže sliku" (upscaling) na puni 21:9 format i crne praznine pri dnu i vrhu monitora se ne prikazuju. Također, prilikom gledanja filmova, većina media playera će izrezati stranice slike na 21:9 format slike. Dakle, nećete vidjeti one crne crte na vrhu i na dnu ekrana što je usitinu sjajno. Slika filma prekriva svih 29-inča dijagonale. Pravi kino doživljaj.
Za koju god namjenu željeli koristiti ovaj monitor, on djeluje idealno. Prozore različitih aplikacija možete podijeliti na četiri funkcionalna dijela. U dva dijela čak aplikacije na ekranu izgledaju preširoko, dok na klasičnom 16:9 monitoru ne stanu dva paralelena prozora u punoj širini. Kod rada u Adobe Photoshopu ipak možemo reći da nedostaje visine slike kakvu nudi 16:10 monitor sa 1920x1200 piksela.
ZAKLJUČAK
Danas kada računalo možete kupiti za samo "par" tisuća kuna, preko četiri tisuće za ovaj monitor doima se puno. Realno, radi se o velikoj dijagonali od 29-inča čija se cijena ionako kreće u tom rangu. Kvalitetna IPS matrica i visoka rezolucija definitivno idu u prilog svemu, posebice jer je u praksi prikaz sjajan (što potvrđuje i Anandtechov detaljan test sa raznim benchmark mjerenjima). Jedino što nam u praktičnom smislu nedostaje je mogućnost podešavanja monitora po visini.
Navikavanje na 21:9 širinu zaslona bilo je trenutno i vjerujemo kako je ovo smjer u kojem će ići većina monitora u budućnosti. Dva spojena monitora s paralelnim prikazom postati će prošlost. Definitivno jedan od uređaja kojeg sa žaljenjem vraćamo s testa.
-
Naziv:LG 29EA93
-
Tip uređaja:29-inčni 21:9 monitor