UVOD
LG 3D LED Cinema je potpuno nova serija koja se sastoji od četiri HDTV-a (32", 42", 47" i 55") predstavljena za 2011. godinu. Dva su razloga zašto se upravo ova serija uvelike izdvaja nad konkurencijom. Prvi je cijena 3D LED HDTV-a koja je došla na 7.500 kuna u 42" ili na oko 8.500 kuna u 47". Drugi je činjenica da LG za gledanje 3D sadržaja koristi pasivne naočale, dok konkurencija koristi skuplje, aktivne naočale.
Što se tiče ugrađene tehnologije, LED pozadinsko osvjetljenje znači dugoročno veću uštedu energije uz nešto bolji prikaz slike. 100 Hz - no osvježavanje slike grantira bolji i čišći prikaz, dok Smart funkcije (koje odnedavno nudi sve veći broj HDTV-a) znače neograničeno surfanje internetom na ogromnom zaslonu. Uz to, ovi 3D LED HDTV-i iz LG-a imaju ugrađene IPS matrice zaslona što znači odličan kut gledanja. Kako konkurencija za sada ne nudi sličnu tehnologiju u ovom cjenovnom rangu, kroz tjedan dana korištenja isprobali smo koje su konkretne prednosti i nedostaci ovog HDTV-a, te isplati li se kupiti ga.
Službene slike uređaja
Nije na odmet spomenuti da u slučaju kupovine ovog HDTV-a do 30. lipnja 2011. dobivate 2 godine redovnog, plus još 3 godine djelomičnog jamstva. Više se raspitajte kod ovlaštenih LG prodavača.
KARAKTERISTIKE
- Tip: 3D LED LCD TV
- Dijagonala: 42", Full HD (1920x1080)
- Osvježavaje slike: 120Hz
- Pozadinsko osvjetljenje: EDGE (LED Plus)
- Odziv: 2.4ms
- Zvuk: 10W + 10W
- Podržani audio formati: AC3 (Dolby Digital), EAC3, AAC, Mpeg, MP3, PCM
- Podržani video formati: DivX3.11, DivX4.12, DivX5.x, DivX6, Xvid1.00, Xvide1.01, Xvid1.02, Xvid1.03, Xvid 1.10-beta-1/beta-2, Mpeg-1, Mpeg-2, Mpeg-4, H.264, AVC
- Povezivanje: HDMI, DLNA, USB 2.0
- Dimenzije i težina: 1012x683x256; 16 kg
ZAŠTO KUPITI?
- cijena
- ugodan prikaz 3D-a s pasivnim naočalama
- LED pozadinsko osvjetljenje
- 100 Hz
- povezivost
ZAŠTO NE KUPITI?
- 2D u 3D konverzija
- izgled i ergonomija tipki na daljinskom upravljaču
PAKIRANJE i OPREMA
Već pri dolasku ovog HDTV-a u našu redakciju, ostali smo iznenađeni koliko je kutija tanka, dok je ujedno i težina kutije mala što već govori o tome koliko su moderni televizori napredovali.
Uz sam HDTV dolazi naravno stalak, čak četiri para 3D naočala, kraća i detaljna uputstva, kablovi za SCART konverziju, daljinski upravljač, a dobivate i dvije poveće krpice za brisanje ekrana što je baš zgodno. Kabel za napajanje nije odvojen, već je trajno spojen na HDTV.
DALJINSKI UPRAVLJAČ, 3D NAOČALE
Dok od kutije pa do samog televizora sve izgleda vrlo privlačno, jedini koji kvari dojam je daljinski upravljač. Prešaren i neugledan, iako solidno leži u ruci, a uz to ima i mogućnost kratkotrajnog osvjetljenja tipki. Raspored tipki nam se doima neuobičajen - tipka za teletekst je nisko, navigacijske tipke su pretvrde i premalo izbočene, no vjerujemo i da je dio zamjerki samo stvar navike.
Uz naš testni HDTV stigla su dva para pasivnih 3D naočala. Naspram konkurentskih 3D televizora i 3D naočala, ove ne zahtjevaju napajanje baterije i bežičnu vezu s televizorom. Lakše su i praktičnije za nošenje, dok je kvaliteta 3D prikaza čak bolja nego preko nekih aktivnih naočala koje smo imali priliku isprobati (op.a. Sony).
DIZAJN i OPIS UREĐAJA
Dizajn na kojem dominira glossy plastika nije promijenjen naspram prethodnih serija LG televizora i ne predstavlja ništa posebno čemu bi se divili. Ako vam je dizajn jako bitan pri odabiru HDTV-a uzet ćete vjerojatnije Samsunga i Sonyja, uz što dolazi i puno viša cijena. Uključivanje televizora, izgled izbornika i sučelja općenito ostavljaju na kraju puno bolji dojam od onoga koji smo dobili dok je HDTV bio ugašen.
Plastičan stalak izgleda kao stakleni
Stalak televizora je poprilično velik, prekriven sjajnom plastikom koja nalikuje na staklo. Srebrni dio glave koja spaja TV i stalak zbog refleksije ostavlja dojam pod nekim kutevima kao da ga nema, pa televizor "lebdi". U svakom slučaju, kada bi bio naš, najradije bi ga montirali na zid.
Montiranje stalka na HDTV ne djeluje previše čvrsto iako je uređaj stabilan
U donjem desnom kutu nalaze se dodirne tipke za upravljanje osnovnim funkcijama. Inače preferiramo fizičke tipke, izuzev dodirnih s dobrom osjetljivošću.
POVEZIVOST, BLU RAY PLAYER
Na testu smo uz ovaj HDTV koristili i LG BD560 Blu ray player kojim nažalost nismo mogli upravljati putem daljinskog upravljača od HDTV-a (kao što je to bio slučaj u prošlosti s videorekorderima i DVD uređajima istog proizvođača). Isprobali smo i Denon pojačalo PMA-700 s KEF iQ3 zvučnicima koji su se pokazali kao nužni uz priložene zvučnike na HDTV-u ovako tankog profila.
Po pitanju povezivosti, ovaj LG nema niti jedan nedostatak. Četiri HDMI ulaza dostupna su s bočne strane, a opet, nalaze se dovoljno uvučeni da kablovi ne vire od naprijed. Od dva USB priključka, jedan služi za povezivanje USB sticka ili HDD-a s glazbom i filmovima (podržani su gotovo svi formati, od MKV-a do DivX-a s titlovima), dok na drugi možete povezati WiFi dodatak koji u ovom slučaju ne dolazi s HDTV-om (kao što primjerice dolazi s malo skupljim Panasonic plazmama).
Odlično raspoređeni utori za povezivanje, pristupačni i kada je HDTV montiran na stalku
Naš LG BD560 Blu ray player dapače ima ugrađenu Wi-Fi povezivost, no preko njega nismo uspjeli povezati sam HDTV i tako koristiti neke od Smart funkcija (više o tome u nastavku). Ostaje dakle opcija povezivanja HDTV-a putem LAN kabla na vaš DSL modem (20m takvog kabela stoji oko 60 kuna).
Na kraju, ovaj HDTV nema ugrađenih SCART priključaka, ali uređaje sa SCART-om ipak možete povezati preko konvertorskih kablova koji dolaze u pakiranju s televizorom. Dodajmo i da skuplja serija 3D Cinema HDTV-a iz LG-a ima ugrađen i digitalni satelitski tuner, dok naš testni model to nije imao.
Sučelje kojim upravljate povezanim uređajima
IZBORNIK
Izbornik na ovom LG-u nam se itekako dopao. Lijepo je dizajniran, moderan, jednostavan za pregled i lako upravljiv. Pri prvom uključivanju, sat na televizoru se podešava automatski, što je zgodno. Više prikaza ekrana tj. sučelja, pogledajte u nastavku teksta.
TELETEKST
Što se tiče teleteksta, on se može gledati samo preko cijelog ekrana što izgleda razvučeno i zahtjeva neko vrijeme privikavanja. Stranice se učitavaju relativno brzo, a dostupan je i brzi izbornik koji olakšava upravljanje sadržajem.
SMART TV FUNKCIJE, MULTIMEDIJA
U nizu novih tehnoloških termina, Smart TV je srećom jedan od onih unificiranih kod većine proizvođača. Tako smo nedavno prisustvovali prezentaciji Samsungovih Smart HDTV-a, dok je ovo prvi Smart HDTV na našem testu.
Posebnost nove generacije Smart TV-a jest da imaju ugrađen internetski preglednik kojim neograničeno možete pretraživati sadržaj. To govorimo zato što su prethodne generacije imale isključivo internetske kanale/aplikacije preko kojih ste mogli pratiti ograničen internetski sadržaj.
Ne samo to, već su uz brojne aplikacije (vrlo slične onima za mobitele), dostupne i razne igrice poput Sudokua i drugih. Zaključak koji se nameće jest da vam treba bežična tipkovnica, jer daljinski nije dovoljan.
TV PROGRAM
Pri prvom povezivanju i uključivanju, HDTV je odmah sam učitao sve TV programe putem digitalne antene bez ikakvog podešavanja postavki, što je zaista ugodno. Sam digitalni prijemnik učitao je neke programe (iako sa isprekidanim prikazom) koje naš privatni HDTV starije generacije nije nalazio.
Ukoliko neki programi poput Kapital Networka nemaju teletekst, dostupan je digitalni vodič na HDTV-u koji je u slučaju ovog LG-a vrlo upravljiv i pregledan.
SD (DVD) PRIKAZ i Full HD i HD PRIKAZ
Pri 100Hz osvježavanju uz LED pozadinsko osvjetljenje, slika s DVD-a je kristalno čista i vrlo živa, uz rijetka i ne previše uočljiva zamućenja. Ovo je uočljivo čak do tolike mjere da može smetati pri gledanju filmova koji ne sadrže velik broj brzih scena. U tom slučaju, valja kopati po postavkama i donekle ublažiti prikaz.
Kada je u pitanju HD (720p) Full HD (1080p) prikaz, što se nas (više kao laika na ovom području) tiče, slika je besprijekorno čista, s vrlo jasnim spektrom boja. Za više detalja, valja pričekati mjerenja i detaljan test HDtelevizije.
ISKUSTVA U GLEDANJU 3D-a
Iako pri samom testiranju 3D sadržaj nismo mogli gledati bez 3D Blu ray playera, donosimo iskustva s prezentacije za novinare koja je trajala otprilike sat vremena uz prikaz 20-minutnih isječaka iz dva filma i jednog dokumentarca.
Činjenica je da će 3D HDTV-a biti sve više, a shodno tome pojavljivati će se i više 3D sadržaja kojeg u ovom trenutku nema puno. Uz to, cijena 3D Blu ray playera polako pada na oko 2.500 kuna, što ih čini pristupačnima širem krugu kupaca.
Nije nam jasno zašto, no naš se 3D Blu ray film nije mogao gledati u 2D-u
Sam 3D prikaz unaprijed snimljenog 3D sadržaja je vjerojatno najdetaljniji koji smo do sada uspjeli vidjeli. A gledali smo 3D sadržaj na Samsungu, Sonyju i Panasonicu. Prvo, pasivne naočale puno su ugodnije za nošenje. Drugo, kut gledanja nije ograničen samo na 90 stupnjeva ispred HDTV-a, već je puno širi iako vaša glava mora biti uspravna (nema naslanjanja na bok jer 3D nije ugodan za gledanje). I treće, najvažnije, glava gotovo i da ne boli uslijed dužeg gledanja iako to ovisi od korisnika do korisnika.
Kada je u pitanju 3D konverzija sadržaja, 3D se još donekle ističe ako gledate Full HD (1080p) 2D sadržaj koji je konvertiran. Pri gledanju SD 2D sadržaja koji se konvertira u 3D, ta treća dimenzija jedva se može primjetiti. Upravo je na ovom polju konverzije 2D u 3D sadržaja, Panasonic na svojoj prezenaciji pred mjesec dana pokazao s novim modelima da doista može pretočiti običan 2D u 3D.
ZVUK
Tanje je bolje, no ne i onda kada je u pitanju zvuk. Dva ugrađena zvučnika snage 10W pri dnu uređaja su prilikom prikaza TV sadržaja dovoljno glasni što nije bio slučaj i kod prikaza DVD filma. Slična situacija je i s većinom konkurentnih HDTV-a od čijih zvučnika ne možete očekivati previše, pogotovo ako namjeravate uživati u 2D ili 3D filmovima. Kućno kino ili sustav s pojačalom i zvučnicima u cjenovnom rangu od 2.500 kuna na više je nužnost.
ZAKLJUČAK
LG HDTV prijemnici već su duže vrijeme poznati po dobrom omjeru cijene (uloženog) i dobivenog. Zapravo, jedina ozbiljnija zamjerka može biti daljinski upravljač koji nam se vrlo subjektivno nije svidio. Uz to, pri kupovini ovog HDTV-a definitivno bi odabrali dijagonalu od 47" ili više inča. Zašto? 42" danas predstavlja ono što je nekada predstavljalo 32" - početnu dijagonalu svakog televizora.
Nije teško zaključiti da bi LG upravo s ovom serijom televizora mogao napraviti preokret na tržištu, nakon čega u ožujku 2012. možemo očekivati od konkurencije pasivne naočale za 3D prikaz koje su puno jednostavnije za upotrebu. Ne samo to, već je originalan 3D sadržaj na ovim televizorima ostavio bolji dojam nego 3D u Blitz-Cinestar kinu.
-
Naziv:LG 42LW5500