TOP MODEL
Panasonic 50VT30 već na prvi pogled nije best buy HDTV. Njegova cijena nadmašuje mogućnosti prosječnog kućanstva i onda kada ih podijelite na 12 ili više rata. Ovaj HDTV dolazi u tri dijagonale – 65", 50" i 42".
Službene slike: Panasonic TH-50VT30
Proklamiranih 600Hz osvježavanja slike zapravo je teoretska zavrzlama jer dobivate isto što i kod HDTV-a od 200Hz. Bez namjere ulaženja u detalje, danas i vrapci na grani znaju da plazma nudi bolji prikaz od LCD tehnologije. Ugrađen 3D prikaz moguć je preko aktivno povezanih naočala, dok zasad jedino LG nudi pasivne naočale koje ne zahtjevaju vezu s HDTV-om i napajanje baterije.
Iako 3D sadržaja ima sve više, industrija je i dalje ta koja uporno gura 3D tehnologiju bez nekog prevelikog oduševljenja od strane konzumenata. Upravo zato pri testiranju ovog HDTV-a nismo previše obraćali pozornost na 3D prikaz koji smo već vidjeli na prezentaciji Panasonicovih novih linija u ožujku ove godine. Zanimalo nas je više što nudi top model i očekivano "najbolji" HDTV za 2011. godinu s cijenom od oko 18.000 kuna. Ako vas umjesto naših subjektivnih iskustava interesira tehnički potkovanija recenzija, svakako pogledajte što kažu na HDteleviziji.
- Panel: G14 Progressive Full-HD NeoPlasma panel
- Dijagonala: 50" (126 cm)
- Prikaz: Full HD 1920x1080 piksela
- 3D: 3D TV prikaz, konverzija 2D u 3D
- Osvježavanje slike: 600Hz IFC Pro
- Tuner: DVB-T/DVB-C/DVB-S (MPEG-2/MPEG-4 AVC h.264)
- Povezivanje: 4x HDMI, 2x USB, WiFi
- Težina: 35 kg sa stalkom
ZAŠTO KUPITI?
- dizajn HDTV-a
- staklom prekriveni zaslon
- unaprijeđen daljinski upravljač
- povezivost (HDMI, USB, WiFi...)
- prikaz Full HD slike
- MKV i DivX HD prikaz
- prikaz u uvjetima dnevnog osvjetljenja
ZAŠTO NE KUPITI?
- dizajn stalka
- komplicirani izbornici (posebice WiFi povezivanje)
- nepodržani titlovi u filmovima povezanim preko USB-a
- prikaz teleteksta
PAKIRANJE, UREĐAJ, DIZAJN
Ako se veselite dodatnoj opremi koju dobivate uz nove proizvode, ova plazma će vas svakako oduševiti. Pored paketa za gledanje 3D-a (par naočala), tu je paket kablova za povezivanje sa tunerima i tv izlazima, upute na hrvatskom jeziku, HDMI u SCART pretvarači...
Na prvi pogled, ovaj je HDTV poprilično težak, vjerojatno zbog toga što je prednja strana potpuno prekrivena staklom. To je i jedna od ključnih prednosti koja krasi novi dizajn, dostojan kvalitetne Panasonicove tehnologije koji je na prošlogodišnjem modelu bio poprilično loš.
Kako je ova plazma u dijegonali od 127 cm izuzetno tanka, konektori nisu najpraktičnije položeni. Preporučljivo je zato prvo dobro provjeriti gdje i što povezati, a zatim nataknuti HDTV na stalak. Straga osim gomile utora možete vidjeti i četiri ogromna ventilatora koja hlade ovu plazmu. U radu ih niti jednom nismo čuli.
Daljinski upravljač je izrađen od kvalitetnije čvrste plastike i ostavlja dobar dojam u ruci. Tipke su tvrde i precizne. Crveno osvjetljenje ključnih tipki može se uključiti samo na nekoliko sekundi što je pomalo nespretno. Dodana je direktna 3D tipka, dok su zajedno s kompliciranim izbornicima, jednako zakomplicirane i tipke na daljinskom. Onome tko kupi ovaj HDTV trebati će dakle neko vrijeme navikavanja iako bi voljeli vidjeti manje inženjerske opcije.
POVEZIVOST, BLU RAY PLAYER
Na testu smo imali Panasonicom 3D Blu ray player, iako smo više koristili naš vlastiti LG BD560 Blu ray player koji podržava brojne formate preko USB-a, uz veoma povoljnu cijenu.
Zbog nespretnog smještaja AV utora na HDTV-u, nismo uspjeli povezati Denon pojačalo s Kef zvučnicima. Hvalimo činjenicu da ovaj HDTV od prvog povezivanja sam postavlja pronađene kanale, povezane uređaje i slično. Sve osim WiFi konekcije.
Povezivanjem vanjskog čvrstog diska ili USB sticka na utor, moguće je na HDTV-u pregledavati glazbu, slike ili video. Prikaz sadržaja sa vanjske memorije nije uobičajen kao na računalu (hijerarhija datoteka), već ga je Panasonic preuredio što ima svoje prednosti i nedostatke (lakše je pronaći sve videe na jednom mjestu, no ako ih ima puno, nema hijerarhiskog rasporeda koji ste postavili). Podržani su gotovo svi formati videa uz nedostatak prikaza titlova.
IZBORNIK, TELETEKST
Kao što su napredni mobiteli pred nekoliko godina imali gomilu izbornika i podopcija razvrstanih u raznim podizbornicima, takav je slučaj i s naprednim HTDV-ima. Glavni izbornik za podešavanje slike, zvuka i ostalog još je nešto na što smo navikli. 3D prikaz srećom ima direktnu tipku što je ispravljeno naspram prethodnog modela. Ali su zato VIERA funkcije i internet odvojeni zasebno. Ne samo to već je podešavanje internet veze (WiFi) jednako komplicirano kao i na Symbian mobitelu pred pet godina.
Teletekst se može prikazivati samo na pola zaslona što nas je prvo začudilo, a zatim i razočaralo.
SD (TV i DVD) PRIKAZ
Na 127 cm dijagonale u maksimalnom Full HD (1920x1080 piksela) prikazu, vrlo je važno imati što više sadržaja koji je barem HD (1280x720 piksela) rezolucije. Kako domaći programi još uvijek ne nude prikaz u HD formatu, HRT, NOVU, RTL i ostale programe morate još uvijek gledati u SD formatu (768x576 piksela).
Naš subjektivan dojam je da 50VT30 nudi lošiji prikaz SD formata, bilo da se radi o TV programima ili DVD slici, naspram prethodnog 50VT20 modela Panasonic plazme. Posebice pri gledanju DVD-a slika je zrnata, dok je prethodnik imao glatki prikaz, čak i kada se radi o detaljima.
Full HD i HD PRIKAZ
Kada je u pitanju prikaz sadržaja visoke kvalitete, ova plazma vjerojatno je najbolji izbor na tržištu. Crna boja i kontrast čak i bez mjerenja, subjektivno djeluju vrlo uvjerljivo naspram većine LCD-a koje smo testirali. Uz to, prijelazi nemaju niti najmanjih zamućenja.
ISKUSTVA U GLEDANJU 3D-a
3D na ovom testu nismo previše gledali. Isprobali smo konverziju 2D u 3D, gdje Panasonic nije pokazao ništa bolje rezultate od nedavno testiranog LG-a s pasivnim naočalama. Na našem testu ćete ostati zakinuti za više iskustava, jednostavno zato što nam 3D nije "ušao u krv", ne samo kod Panasonica, već kod bilo kojeg proizvođača.
INTERNET, VIERA CAST i APLIKACIJE
Na kraju, ovaj "pametni" HDTV nudi i napredne opcije koje uključuju korištenje aplikacija i surfanje internetom. Voljeli bi da su postavke pronalaženja bežične mreže malo jednostavnije, voljeli bi i da je VIERA izbornik s aplikacijama intuitivniji. Imamo dojam da Samsung i LG nude puno jednostavnije izbornike i pregled funkcija naspram Panasonica. Ipak, pohvalno je da ovaj model podržava sve ono što nudi i konkurencija.
ZAKLJUČAK
Prethodni model TH-50VT20 imao je neprivlačan dizajn, običan daljinski kakvog nije dostojan top model HDTV-a, ali je imao vrhunski prikaz SD sadržaja. Nasljednik ima prekrasan dizajn sa puno kvalitetnijim daljinskim upravljačem, nudi bolji 3D prikaz, ali nas prikaz SD sadržaja nije toliko oduševio. Istina, SD sadržaja je sve manje, dok je sve više HD i Full HD materijala pa ovaj prigovor i nema neku ozbiljnu težinu dugoročno gledano.
Prikaz HD i Full HD sadržaja je pak besprijekoran i teško da može bilo koga razočarati. Uz to, najveća prednost ove plazme je što pri dnevnom osvjetljenju prostorije nudi jednako dobar i jasan prikaz kao i najnoviji LED LCD. Filmofili neće puno razmišljati, dok će ostale zadovoljiti i poneki povoljniji model Panasonica ako se radi o plazmama, jer vjerujemo da s Neo PDP panelom nude jednako dobar prikaz HD i Full HD-a.
-
Naziv:Panasonic 50VT30