UVOD
Pametni mobilni telefoni sve su češće prisutni u džepovima „običnih“ korisnika, no oni koji ih još uvijek nemaju navode različite razloge zbog kojih ne posjeduju pametni uređaj – za neke je to navika koju ne žele promijeniti, za neke je to kompliciranost sučelja, a za većinu je to cijena. Na stranicama usporedi.hr često možete čitati o uređajima koji koštaju cijelu mjesečnu plaću prosječnog Hrvata, no ovo što trenutno držimo u rukama u potpunosti je različito iz dva razloga.
Prvi razlog je što je ovaj uređaj pristupačan i korisnicima najplićeg džepa, a drugi je što je proizvođač ovog uređaja Alcatel, pomalo zaboravljen proizvođač mobilnih uređaja koji se polako vraća na naše tržište. Stariji korisnici svakako će se sjetiti nekih davnih Alcatela koji su imali dvolinijski monokromatski zaslon, "antenicu" iznad desnog gornjeg kuta uređaja i dolazili su u razigranim, često flourescentnim bojama. No, Alcatel OT-990 je konceptualno različit od davnih predaka jer se radi o pametnom telefonu koji cijenom konkurira "dummy" uređajima. Koliko je dobar ili loš provjerite u našem testu.
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije: 116 x 62.2 x 12.2 mm
- Zaslon: Kapacitivni TFT, 256K boja, 320x480 piksela, 3.5" dijagonale
- Operativni sustav: Android v2.2
- Procesor: 600 MHz
- Memorija: 200 MB interne, microSD do 32GB
- Multimedija: MP3/AAC+/WAV/WMA, MP4/H.264, 3.5 mm audio konektor
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3.5G, WiFi, WiFi hotspot
- Fotoaparat: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, LED osvjetljenje
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1300 mAh
PRODAJNI PAKET, DIZAJN I UREĐAJ
Prvim pogledom na cijenu bit će vam jasno da od opreme Alcatela OT-990 ne treba očekivati čuda. U kutiji koja je dizajnirana po uzoru na one u kojoj dolaze HTC-ovi uređaji dolazi punjač, USB kabel i standardne slušalice s mikrofonom.
Dizajn je ozbiljniji od spomenutih "flourescentnih predaka" iz Alcatelove prošlosti, a prednjom stranom dominira zaslon veličine 3.5 inča ispod kojeg su tri senzorske tipke, a ispod njih se nalazi još jedna fizička. Ovakva kombinacija fizičke i senzorskih funkcijskih tipki sigurno nije remek djelo dizajna i funkcionalnosti, ali sve tipke obavljaju svoj posao. Uređaj je dizajniran dosta neugledno, plastika izgleda dosta jeftino, a dijelovi plastike se uvijaju pod pritiskom.
Što se dimenzija tiče, Alcatel OT 990 zasigurno nije najmanji uređaj s ovom veličinom dijagonale zaslona. Razlog tome treba potražiti u povećim rubovima oko zaslona, kao i spomenutim funkcijskim tipkama. Ovakve dimenzije će se više svidjeti muškim korisnicima koji vole veće uređaje.
Na vrhu uređaja je utor za 3.5 milimetarske slušalice i microUSB utor koji nije zaštićen plastikom što nam se ne sviđa. Na desnom boku se nalaze za naš ukus preplitke tipke za regulaciju glasnoće zvuka, a navikavanje traži i smještaj tipke za zaključavanje uređaja na donji dio lijevog boka uređaja.
ZASLON
Zaslon Alcatela OT-990 ni po čemu nije konkurentan najboljim zaslonima na tržištu, no to se od uređaja ovog cjenovnog ranga niti ne očekuje. Osim pristojne veličine, zaslon je sposoban prikazati 256 tisuća boja uz rezoluciju 320 x 480 piksela, što zasigurno neće očarati promatrača naviknutog na Super AMOLED zaslon, no onome tko prelazi s Nokije 6060 na ovaj uređaj zaslon će biti odličan.
Čitljivost pod sunčevom svjetlošću je loša, boje su isprane u svim uvjetima pregledavanja, no radi se o kapacitativnom TFT zaslonu od kojeg ni ne možete očekivati više. Kad smo već spomenuli kapacitativni zaslon, iako se radi o uređaju iz "jaftilen" kategorije, moramo naglasiti da nam se taj kapacitativni zaslon ponekad činio rezistivnim jer je kalibracija zaslona dosta loše napravljena.
BATERIJA i PUNJENJE
Testni uređaj punio se nešto više od dva sata, no smatramo da se ne radi o reprezentativnom uređaju jer smo s baterijom uređaja imali iznimno puno problema. Uređaj se praznio velikom brzinom čak i dok je bio zaključan, tj. u stand byu, a pritom je bilo ugašeno i traženje WiFi-a, GPS-a i sve ostale konekcije. Ovaj problem je doveo do neugodne situacije da je vaš autor namjestio alarm na uređaju pri bateriji punoj otprilike 70 posto, ali uređaj se do jutra sam ispraznio, alarm nije zvonio, a autor je prespavao dogovorenu obvezu. Pri korištenju se baterija uređaja još brže praznila pa smo Alcatel OT-990 punili četiri puta dnevno. Ipak, gledajući veličinu zaslona i kapacitet baterije od 1300 mAh skloni smo ovakvu glad za električnom energijom pripisati neispravnom prvom punjenju koje je prekratko trajalo pa se kapacitet baterije smanjio ili se kako se to u narodu kaže baterija krivo "formatirala".
SUČELJE i HARDVER
Ono što najviše odaje cjenovni rang ovog uređaja je njegovo sučelje. I dok na tržište stižu prvi uređaji bazirani na Androidu oznake 4.0 Ice Cream Sandwich, Alcatel OT-990 "zapeo" je na oznaci 2.2 imena Froyo. Iako sama softverska platforma nije loša, dorada sučelja od strane Alcatela je prilično loša i svodi se više-manje na preuzimanje rješenja od strane drugih proizvođača i pokušaj implementiranja u Alcatelov operativni sustav. Dizajn sučelja je spartanski, tako da na animacije i "trikove" s TouchWiz-a ili Sensea zaboravite.
Spominjući sučelje, moramo se osvrnuti na hardversku pozadinu priče - 600 megahercni procesor i prilično malu količinu unutarnje memorije. Naime, svima je jasno kako u ovom uređaju nećete pronaći dvojezgreni procesor jer onda on ne bi koštao ovoliko koliko košta, no od svakog uređaja se očekuje da možete koristiti predinstalirane aplikacije s kojima dolazi. Nažalost, zbog slabih hardverskih temelja korištenje aplikacije poput Google Mapsa, a dosta često i pregledavanje multimedijalnih sadržaja vas može jako naživcirati jer će se uređaj smrzavati, gasiti ili resetirati pri korištenju. Zaključak hardverske priče o Alcatelu OT-990 glasi - da, radi se o jeftinom pametnom telefonu, ali kupci istog moraju biti mudri i strpljivi da ga ne zabiju u obližnji zid dok "polako razmišlja".
POVEZIVOST, INTERNET, FOTOAPARAT, MULTIMEDIJA
Iz sivila općeg kaskanja za recentnim rješenjima u području pametnih telefona, ovaj se jeftini Alcatel izdvaja u dvije rubrike. Prva jest povezivost, koja je baš kao i kod ostalih Android pametnjakovića na razini - podržani su svi komunikacijski standardi, a među njima se nalazi i ažurirana verzija Bluetootha oznake 3.0 s A2DP te mogućnost korištenja uređaja kao mobilnog hotspota.
Pregledavanje interneta se obavlja putem standardnog Android preglednika koji je bio dostupan na Froyo verziji, a zbog relativno loše rezolucije i slabog odaziva zaslona na pritisak, kao i nepostojanja podrške za Flash ni u jednom obliku, zahtjevnijim korisnicima se surfanje neće svidjeti.
Druga mogućnost koja nas je s obzirom na cijenu uređaja ugodno iznenadila jest fotoaparat koji vas možda neće zadiviti brojkama, ali radi se o solidnom fotaparatu s pet megapiksela, autofokusom i LED bljeskalicom. Iako rezultati nisu fascinantni, svakako su bolji od onoga što nudi konkurencija.
Što se multimedije tiče, nemojte misliti da ćete na Alcatelu OT-990 gledati DivX filmove, ali podrška za FM radio, MP3 player i osnovni video player s podrškom za MP4 format jamče vam da ćete na putu iz škole ili s posla ipak moći uživati u svojoj omiljenoj pjesmi ili radijskoj postaji.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
ZAKLJUČAK
Stara narodna izreka "koliko para - toliko muzike" ni ovaj put nije iznevjerila pa je zaključak da se radi o pametnom mobitelu najnižeg cjenovnog ranga koji će korisnici nakon upoznavanja s mogućnostima ovog tipa uređaja ubrzo zamijeniti nekim boljim i stabilnijim modelom.
Svi naši prigovori koji nisu esencijalni po pitanju funkcionalnosti uređaja vrlo brzo će nestati u očima kupaca kada shvate da je ovaj uređaj moguće dobiti za par stotina kuna, a osim što može "zvati i poslati poruku" ponosni vlasnici će se za tu nisku cijenu moći svrstati u grupu "onih koji imaju smartphone".
-
Naziv:Alcatel One Touch 990
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade4
-
Zaslon i tipkovnica5
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja6
-
Tehnička osnovica5
-
Kamera6
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija7