- 3.5 mm ulaz za slušalice
- Kvalitetan ekran
- Brzo i tehnički kvalitetno sučelje
- Odličan Web preglednik, Safari
- Jednostavna E-mail podrška
- Ograničeno Bluetooth dijeljenje
- Razmjena podataka ograničena na iTunes, Outlook, i adresar
- Bez podrške za Adobe Flash
- Kamera ne može snimati video
- Baterija se ne može izvaditi
Među prvima u Hrvatskoj donosimo vrlo detaljan test novog Apple iPhone-a. Zašto je toliko popularan, što nudi i isplati li ga se kupiti, te jeli bolji od LG Viewty-a? Saznajte u našem detaljnom testu s puno fotografija i screenshotova.
UVOD
Apple-ov prvi mobilni uređaj najavljen je u siječnju 2007. Danas godinu dana nakon toga, gotovo svi znaju što je iPhone. Pitanje je otkuda tolika buka oko još jednog mobitela?
Stalak u paketu s mobitelom koji ima funkciju punjenja uvijek veseli
Već ga se dugo očekuje u Europi, pa tako i u Hrvatskoj. Ipak, u Hrvatsku još nije došao. Prodaje se za sada u Njemačkoj, Francuskoj i Engleskoj, također uz obveznu dvogodišnju pretplatu (u Njemačkoj je cijena 399 eura i minimalno 50 eura mjesečno dvije godine). Odlučili smo saznati što je toliko revolucionarno u telefonu koji nema 3G (bar za sada - pojavile su se glasine i o toj opciji), zamjenjivu bateriju, «legalno» ne podržava nikakve dodatne aplikacije osim onih koje dolaze sa samim uređajem. No, diljem svijeta postoji niz hakera (Erica Suden - vodeća žena "na području iPhona" ili Dev Team) koji svakodnevno otvaraju nove mogućnosti stvarajući poprilično raznolike i maštovite aplikacije za iPhone. One službene, morat ćemo pričekati do veljače kada će S. Jobs i Apple izdati službeni SDK.
Nedavno je Vodafone dobio tužbu protiv T-mobilea u Njemačkoj, kojom je T-mobile dužan prodavati i otključanu verziju. Razlog je očiti monopol koji proizlazi iz toga da ste prisiljeni koristiti određenu mrežu, kako bi mogli koristiti iPhone. No prije nekoliko dana, Vrhovni je sud poništio presudu i dosudio u korist T-mobilea. Dakle, ipak ništa od otključanog iPhone-a.
S druge strane razlika u cijeni u Americi i Europi je poprilično velika. Možemo reći velika je i razlika u garanciji koju ćete dobiti od lokalnog prodavača, koji će nadamo se uključivati i meni na hrvatskom jeziku.
Ono što najviše privlači jest činjenica da je cijelo korisničko sučelje bazirano na ekranu osijetljivom na dodir! Ovo je jednako revolucionarno za mobitele kao što je to bio Sony Ericsson T68 kada je izašao sredinom 2002. godine na tržište kao prvi mobitel s ekranom u boji. T68 je bio zaista prestižan. Predstavljao je prekretnicu u proizvodnji mobitela. Bilo je nevjerojatno da je moguće napraviti takav ekran u boji za komercijalnu proizvodnju, a nismo mogli ni zamisliti ovakav uređaj kao što je iPhone. Naravno pitamo se, što nas to sljedeće čeka:)?
Zašto smo do sada bili skeptični i napominjali nedostatke iPhone-a?
Ne sjećamo se da je ijedan dosada proizvođač mobitela privukao ovoliko pozornosti, a kamo li još s prvim mobitelom, kao što je to slučaj s Apple-om. Stoga nije bilo logično očekivati da će iPhone biti revolucionaran jer pri tome se najviše misli na karakteristike. Ali upravo je korisničko sučelje ono što poboljšava sve karakteristike, koje očito nije teško ubaciti u uređaj. Pretpostavljamo da iPhone nije od početka predstavljanja postao toliko tražen i popularan, sigurno bi u Appleu bez problema odlučili na dodavanje par ključnih funkcija u uređaj i mobitel bi se opet prodavao. Ali zašto odmah sve staviti kada možemo zaraditi puno u više koraka?! Tako vjerojatno razmišlja Apple.
Najava Apple iPhone-a 3G u T-mobile-u
PRVI POGLED
Možemo reći da smo i mi impresionirani od prvoga trenutka kada smo ga dobili u ruke. Ne, to nije samo ona prva impresija kada ste sretni jer imate najnoviji «gadget», poželjan, s pregrštom novih funkcija (i skup).
Ne postoji novi tehnički proizvod, bio fotoaparat, digitalna kamera, mobitel ili laptop a da nije bilo onog početnog ushićenja jer imamo nešto novo i lijepo.
Kod iPhone-a, taj «osmijeh» je prisutan i nakon tjedan dana i nakon mjesec dana korištenja. Zašto?
Kao prvo zato jer vas jednostavno iznenađuje lakoća i pristupačnost određenih funkcija koje s vremenom sve bolje upoznajete. Tako i sve brže upravljate tim uređajem (primjerice tipkovnicom). Povremeno smo bili i razočarani saznanjima da iPhone ne čita sim karticu, i da ćemo cijeli imenik morati ponovno unijeti (moguća je sinkronizacija preko PC-a, ali zašto...?), da se ne možemo spajati i razmjenjivati slike i MP3 melodije samo tako.
Ali prednosti u korištenju bilo koje funkcije, dostupnost funkcija preko odličnog ekrana osjetljivog na dodir ne mogu upropastiti nedostatak 3G-a ili toga što iPhone ne može čitati imenik sa sim kartice (što zaista nema smisla).
Potrebno je i određeno vrijeme da se naviknete na taj «telefon» jer je vrlo specifičan ali u pozitivnom smislu. Naime, dosada ste koristili razne Samsunge, Nokije, Sony Ericssone, LG-e, Siemense i ostale, i niste više ni svjesni da ste se i na njih morali privikavati određeno, mogli bi smo reći, duže vrijeme. Danas većina mobitela ima iste izbornike samo drugačijeg dizajnom, a svi ih znaju koristiti jer su se navikli- ne zato što su tako jednostavni za korištenje. Pritom imamo na umu sve generacije od najmlađih do najstarijih koji se «navikavaju», brže ili sporije.
iPhone s druge strane ima menije koji su relativno novi i nepoznati većini skupina korisnika. Ali opet brže ćete se naučiti koristiti iPhone nego bilo koji drugi uređaj.
Mi smo dosada u rukama imali zaista veliki broj mobitela, neki od nas i preko 300 različitih(!) i možemo reći da je uvijek bilo zanimljivo kopati po izbornicima i tražiti funkcije, bolje reći privikavati se na njih.
Kod iPhone-a, ne samo da se brže prilagodite, već je kasnije lako pronaći gdje se koja funkcija nalazi. Druga stvar koja nas je fascinirala, upravo je brzina. Sve radi puno puno brže od Symbiana, Microsoft Mobile-a ili običnog sučelja za mobitele, a kada telefon padne na "tvrđi" pod - ne resetira se!
Pogledali smo i neke druge testove iPhone-a. Na trustedreviews.com tvrde da su sa svim iPhonovima imali problema sa razgovorima, tj. problema s antenom. Mi takvih problema nismo imali niti u jednom trenutku. Dapače, uspoređujući ga s još nekoliko uređaja (npr. u jednom shopping centru, gdje je signal stvarno očajan), jedino je iPhone imao signal.
PAKIRANJE
Kutija je prije svega vrlo mala i jednostavno oblikovana. Dizajn kutije je lijep i može se mjeriti s onom Nokije 8800. Ne možete doći u pomalo iritantnu situaciju da nakon što ste otpakirali uređaj, više ne možete zapakirati (kao što je to slučaj sa doslovno svim tehničkim uređajima, od fotoaparata, mobitela, do eksternih hard diskova ili drugih računalnih komponenti).
U kutiji se nalazi bijeli stalak za punjenje te kabel koji je ujedno i USB kabel (ovo je zaista dobro jer jedan kabel služi za sve, a ne da ih imamo po 3 ili 4). Tu je i krpica za čišćenje, naljepnice "Jabuka", kratke upute, i slušalice sa handsfree-om. Detaljnije upute naći ćete na interntu. Ovo je službena stranica: http://www.apple.com/iphone/fingertips/
Tamo možete pronaći neke primjere kako jednostavnije koristiti određene tipke i funkcije.
Ako budete zaista zainteresirani što sve ovaj telefon može pratit ćete to na Internetu te otkriti da je «customizacija» maksimalno moguća. Naravno preko "crackiranog" softwera.
Što se tiče opreme, umjesto krpice za čišćenje od mikrofibre (kao za naočale) bili bi smo sretniji da dobijemo torbicu od nekog finog materijala u kojoj bi držali telefon i svaki puta kada bi ga izvadili iz nje, zapravo bi i obrisali uređaj (koji se svodi na ekran). Zašto? Jer se ekran dosta brzo «zamasti». Samsung na primjer uz svoju P seriju nudi kožne futorle koje su jako praktične. Za iPhone, dodatna originalna oprema košta jako puno ( kod nas na tržištu je dostupna jedino originalna kožna navlaka za iPod koja kosta preko 800 kuna, previše, definitivno previše!)
UREĐAJ
Jedina tipka je ona Home, tj. tipka koja uvijek vraća na početak. Nije nezgrapna, ali s obzirom da je tvrda, mogla je biti bar malo ispupčena a ne udubljena. Ipak zadovoljni smo.
Dizajnerski (bolje reći šminkerski) gledano možda nam je žao što stražnji dio iPhone-a nije isti kao i na iPod touchu, ali možda bi se tako prije i grebao, a i težina od 150 grama bila bi nadmašena. Ukupno i dizajn impresionira. Vrlo je lijepo oblikovan. Vidimo da se pazilo na detalje. Poprilično tanak, tanji nego što smo očekivali.
Ugodan za držanje u ruci. Težina je izjednačena čime se smanjuje mogućnost da vam tako tanak ispadne iz ruke. Ipak i to će se dogoditi upavo zato jer je tanak.
SIM KARTICA
S obzirom da je baterija nezamjenjiva, SIM kartica se izmjenjuje na vrhu uređaja, između utora za slušalice i tipke za "gašenje" uređaja.No, za to je potrebna iglica, ili tehnička olovka koja se pritisne kako bi kartica iskočila.
Verzija 1.1.1. može se otključati za sve kartice, dok to za 1.1.2. i 1.1.3. verziju većinom nije moguće (osim uz određene pretpostavke - uređaj je moguće "podići na 1.1.2 ali nije ga moguće "spustiti"). Ako imate takav uređaj, prilikom spajanja na iTunes preko USB-a, ni slučajno nemojte stisnuti Restore ili Update, jer će se telefon instalacijom nove verzije ponovno zaključati – dakle ako se ne razumijete u otključavanje iPhona, to nemojte dirati.
SUČELJE - OPĆENITO
Preporučamo vam instaliranje aplikacija za iPhone, kako bi ga lakše koristili. Neke od najpopularnijih naći ćete na www.appleiphoneschool.com, ili na forumu www.hackintosh.com ili modmyifone.com. Ako doma imate WLAN, rijeđe će te paliti računalo radi provjere e-maila i sličnog, što je izvrsno.
Paljenje i gašenje uređaja je odlično izvedeno. Brzo i opet jednostavno, uređaj ide na "Stand By" mode. Za to vrijeme bilježi propuštene pozive.
Nema stotina profila. Postoji Avionski mod koji se uključuje u postavkama, te bez zvuka, s vibracijom ili oboje. Tonovi i ostalo se, naravno, mogu podesiti.
Otključavanje tipkovnice je vrlo dobro izvedeno. Sve što treba je prijeći prstom u desnu stranu, i tipkovnica se otključava.
Postoje tri senzora, senzor pomicanja uređaja (horizontalno, vertikalno), senzor dodira i osvjetljenja.
Kada naslonite uređaj na uho tipke se ne pritišću spontano, već se ekran ugasi. Kada ga udaljite ponovno se pojavi na ekranu mogućnost odabira tipki. Telefon prati udaljenost uređaja, tj. nalazi li se on na vašem uhu ili na «otvorenom». Kada naslonite uređaj na uho ekran se gasi, čime se, za vrijeme, razgovora štedi baterija. Senzor pokreta funkcionira ovisno o tome kako je uređaj postavljen okomito od poda te se tako i rotira slika. Stoga ne računajte na preglednost u - na primjer ležećem položaju.
Senzor osvjetljenja štedi bateriju ali nije toliko uočljiv kao prethodna dva.
EKRAN OSJETLJIV NA DODIR i VIRTUALNA TIPKOVNICA
Pri prvom korištenju problem je ako imate veće prste. Događa se da kod unosa broja napišete pogrešnu znamenku, što ako unosite kontakte, nije nimalo dobro jer nije moguće čitati kontakte sa sim kartice. Još veće pogreške nastaju kada napišete krivo slovo na tipkovnici. Kada stisnete tipku na klasičnoj tipkovnici, kakva god ona bila, uvijek znate jeste li stisnuli tu tipku, dok stiskanje po ekranu sve je isto. Ipak nakon određeng perioda korištenja, shvaćamo da je ova tipkovnica odlična i tipkanje ide zaista brzo. Jednostavno smo se navikli gdje točno treba koje slovo stisnuti. Treba svakako istaknuti da ovaj pametni telefon prepoznaje jeste li imali namjeru stvarno nesto pritisnuti ili ste se zabunili.
Za vidljivost ekrana sve pohvale. Rezolucija ekrana od 320x480 piksela je fenomenalna. Boje su kvalitetne i čiste. Podesivost osvjetljenja je odlična ali nismo forsirali do maksimuma jer se baterija troši brže. Ekran se dobro vidi i pri manjem osvjetljenju. Najvažnije, tekst na ekranu je vrlo čitljiv, jednako na otvorenom prostoru i sunčanom vremenu kao i u zatvorenom prostoru s manjim osvijetljenjem.
Raspored ikona moguće je izmjenjivati i sastavljati po želji. Nedostaje nam tipka natrag (Back) u nekim opcijama.
Mana bi mogla biti ta što će vaš iPhone svaki trenutak izgledati zaprljano i masno, jer otisci prstiju ostaju vidljivi. Preporučamo korištenje vrećaste pliš futrole. Koliko je ekran zaista izdržljiv? PC WORLD je isprobao.
GLAVNA TIPKA i OSTALE
Osim ekrana osjetljivog na dodir i glavne Home tipke koja vas uvijek vraća na glavni meni, tu su još četiri prekidača. Dva su namijenjena za pojačavanje i smanjivanje tona, jedan za opciju bešumno ili sa zvukom (što je također jako dobro i napokon jednostavno izvedeno), i treći kojime mobitel "ide" na standby, dakle prividno se gasi a zapravo prati propuštene pozive a moguće je i primiti poziv ili dojavu o pristihloj sms poruci ili e-mailu (moguće je namijestit da telefon sam svakih 15, 30 ili 60 minuta provijerava pristiglu poštu).
Posljednju i najveću tipku za Stand-by lako je stisnuti, jer je tvrda (za razliku od nekih mobitela (čitaj Nokija) kod kojih morate doslovno "nabiti" prst kako bi isključili mobitel.
Ako koristite iPod, moguće ga je posebno uzgasiti jer muzika svira i nakon što ste uključili Stand-by. Razlog tomu vjerojatno je ušteda energije prilikom korištenja iPod-a.
RAZMJENA PODATAKA, PREGLED MULTIMEDIJE
Razmjena je ograničena na Apple software. Apple time želi naravno da što veći broj ljudi koristi njihove aplikacije, što opet nije dobro. Kakav je to jednostavan uređaj od 8GB za pohranu podataka, a na koji se ne mogu ubacivati podatci preko USB-a kao na druge mobitele? (navodno ta mogućnost dolazi u 1.1.3 verziji)
Većina dosada nikada nije koristila iTunes. Ako imate iPhone morat ćete se priviknuti na njih iako su iTunes jednostavi i naviknete se za par sati korištenja. Narvno kao što je očekivano, odlično funkcioniraju s iPhonom.
Slike, MP3, Video i ostalo ne može se uređivati niti brisati ni na koji način osim korištenjem iTunesa, što je vrlo iritantno. Ipak ovo ovisi i o verziji koju koristite i aplikacijama koje ste dodali. Mogu se brisati slike slikane kamerom.
iPod
Dok je mobitel zaključan moguće je prelistavati pjesme, što ovaj uređaj zapravo čini zasebnim iPod-om neovisnim o telefonu. Da bi prelistavali pjesme dok je mobitel zaključan, potrebno je dvaput stisnuti Home tipku (na 1.1.1. verziji, dok na 1.0.2 nije moguće).
U usporedbi s ostalim MP3 playerima na mobitelima, ovo je pravi multimedijalni uređaj. Ako vam je stalo do MP3 playera i slušanja glazbe, ovo je uređaj za vas!
SAFARI (internet preglednik)
Korištenje na bežičnoj lokalnoj mreži je vrlo dobro, jednako kao i na računalu. Korištenje EDGE-a naravno zahtjeva postavke mreže. Pritome bi trebali paziti koji korisnički paket za korištenje EDGE-a imate na svojoj mreži.
Kao što smo rekli još nema 3G, što je zaista šteta jer smatramo da tako dobar uređaj sa multimedijalnim funkcijama i dobrim internet/e-mail pregledom mora imati 3G povezivost.
GOOGLE MAPS i YouTube
Obje aplikacije se koriste odlično. Jučer je službeno najavljen GPS modul za iPhone koji će u Americi biti dostupan u veljači po cijeni od oko 60-tak dolara. Time iPhone zaista biti još bolji jer je preglednost mapa odlična (zbog ekrana).
Pregled poruka je zaista fenomenalan, niti na jednom mobitelu dosada nismo vidjeli tako pregledan e-mail. Ima brojne opcije i podešavanja. Korištenje e-maila i spajanje na WLAN je neopisivo jednostavnije nego na Symbianu. E-mail i imenik su odlično povezani. Kad pišete novi e-mail, jednostavno je dodati adresu iz kontakata. Igrali smo i Teksas Holdem na njemu. Također jednostavno se veže i adresa u nekom mailu na kontakt.
KALENDAR
Kalendar je dobar. Možete pregledavati listu obaveza, dan, ili mjesec. Kod mjesečnog pregleda na dnu se prikazuju događaji. Jedina zamjerka mogla bi biti veličina slova kod prikaza detalja tog dana. Naime stanu dva i pol sastanka (ili zabilježena događaja) tog dana, te se oni mogu vrtiti prstom dolje/gore. Ali bilo bi bolje kada bi bila vidljiva npr. četiri zapisa tog dana, napisana manjim slovima.
Ako kliknete samo na pregled dana, imat ćete dobar prikaz svih obaveza tog dana.
Namješteno je da tjedan počinje nedjeljom, i nismo uspjeli pronaći opciju (vrlo vjerojatno ne postoji) kojom bi tjedan u kalendaru započinjao ponedjeljkom, kao što je to moguće namjestiti na nekim drugim mobitelima.
Što se tiče unosa događaja oni su također napravljeni na najbolji način od onog što smo dosada vidjeli na kalendarima mobitela (ne i PDA).
KAMERA
Kvaliteta kamere nije na visokoj razini niti je ona konkurentna s kamerama na drugim mobitelima. No to ne znači da slike nisu dobre.
2 mega piksela je sasvim dovoljna rezolucija, no ponuda kamera u mobitelima je toliko konkurentna da iPhone jednostavno ispada iz utrke.
Što se tiče videa, nedavno je razvijena beta video aplikacija koja će navodno uskoro biti znatno optimizirana. Zasada je dakle moguće snimati s tom beta verzijom samo 5 sekundi videa i nije moguće pohraniti snimljeni video. Ali dobro, to je samo beta faza programa.
Kao što vidite posebno poglavlje posvećeno je samo telefoniranju. Možda zato što je to više sporedna funkcija, ali ne i manje važna koja postoji kao baza na koju je nadograđen "multimedijalni uređaj".
IMENIK
Već smo nešto rekli o odličnoj povezanosti imenika i e-maila. Iz nekog kontakta u imeniku, moguće je poslati e-mail, a i SMS poruku. Imenik je samo na telefonu, što znači da iPhone nema mogućnost učitavanja sim kartice. To nije najsretnija vijest pogotovo ako imate gomilu kontakata, a niste navikli na unos preko tipkovnice na dodir ekrana.
Za postojeći imenik postoje aplikacije kao što su «search» pa kontakt ne morate tražiti listajući kroz cijeli imenik. Kada pišete poruku dovoljno je upisati prvih par slova i pojave se kontakti pod tim slovima (kao kada pišete e-mail adresu u novoj poruci na Gmailu, Yahoo i sličnim e-mail providerima). Zbog brzine iPhonea kretanje kroz imenik je fenomenalno. Pretagu određujete brzinom kretanja prstiju po ekranu. No nema klasične tipke kojom direktno dolazite u imenik, i odabirete broj koji se potom poziva.
TELEFONIRANJE
Iako se spominje loša povezivost s mrežom zbog "loše" antene, mi s razgovorima, dugim ili kratkim nismo imali ni najmanjih problema.
Ako se pak nađete u situaciji da taj tren morate što prije nazvati neku osobu, koristite radije neki drugi telefon. Naime prvo ga morate otključati. Ok, to nije problem. Onda morate stisnuti tipku Phone. Tek tada ste ušli u «telefon». Sada koristite mobitel. Zatim morate stisnuti na kontakte, ili tipkovnicu sa brojevima što je pri dnu i nije baš najdohvatljivije «na brzinu». Tražite kontakt, osim ako ne birate direktan broj. Oboje ide brzo. E kada ste našli kontakt, stisnete na njega, pa vam se prikažu detalji. Nakon toga pritišćete broj i NAPOKON broj se poziva... Moglo je biti i lakše. Pogotovo ako su druge funkcije tako dobre.
Što se tiče samog razgovora, nakon korištenja Nokije 8800 Sirocco, na kojoj se jedva čuje išta, svaki mobitel bio bi bolji, ali iPhone je svakako iznad očekivanja. Čujnost i čistoća zvuka su odlični.
SMS PORUKE
Na zaslonu se može staviti direktna tipka za pisanje poruke. Prilikom pisanja poruke prvo se unosi destinacija poruke. Dovoljno je upisati nekoliko slova i otvore se kontakti. Caps-lock ondnosno velika slova je moguće namjestiti ali je za to potrebno otići u postavke, gdje ih je moguće i onemogućiti. Čemu to?
MMS
Generalno iPhone ne može slati i primati MMS-ove. No nedavno je i to hakirano pa je u Hrvatskoj moguće slati MMS-ove preko Vipnet-a, dok je s T-mobile-om problem, jer su postavke nepodržane. Primanje nije moguće ni u jednom slučaju makar je najavljena aplikacija koja nije beta i koja će podržavati funkciju u potpunosti.
SLUŠALICE, ZVUČNIK, MIKROFON
Nije ni moguće stavljanje MP3 melodije kao zvonjave, osim opet preko hakerske aplikacije, dostupne kroz Installer - aplikacija koja je dijelo svjetskih hakera i omogućava direktnu instalaciju niza programa direktno na iPhone (Send song).
Slušalice koje dobijete u paketu na prvi pogled su kvalitetne. Ono što nedostaje na njima je podešavanje glasnoće. Mikrofon je fiksno postavljen na žici jedne od slušalica, što je pravo mjesto gdje i treba biti. To govorimo jer nije tako na svim mobitelima.
Žica slušalica nije nepotrebno zakomplicirana (kao kod Sony Ericssona ili Nokija), preduga ili prekratka kao kod ostalih proizvođača. Duljina žice je točno onolika koliko ima od vašeg džepa do uha.
Inače slušalice dobro pašu u uhu. Na kraju ako vam se slušalice ne svide uvijek možete prikopčati neke druge na standardni 3.5 mm ulaz. (al pripazite na sam izgled ulaznog 3.5 mm «džeka», jer ne idu svi u ulaz za slušalice na vrhu samog iPhona).
Zvučnik je jedan na lijevom dnu uređaja. Mikrofon je na desnom dnu. Kvaliteta zvuka nije najbolja, pogotovo ako ju usporedimo s Nokijom N95/8GB (koja ima dva zvučnika) ili sa Samsungom U600.
BATERIJA, PUNJENJE
Neobično je što nema standardne zamjenjive baterije. Zašto kupiti novu bateriju kada možete kupiti novi iPhone? Ne baš lijepo.
Dobro je što se uređaj puni preko USB-a. Trajanje baterije, s obzirom da nam je doma stajao na stalku, znatno se produživalo. Isto kao i sa Nokijom 8800 Sirocco. Stalci za mobitele su definitvno poželjni!
Brzina punjenja je jako spora. Ako ste uređaj nabavili u Americi trebat će vam i pretvarač struje.
RESETIRANJE iPhone-a
Ako se dogodi neki bug, to je zaista rijetko (nama se dogodilo samo jednom, a puno smo isprobavali i "kopali" po menijima). Ipak kada se dogodi potrebno je stisnuti Home tipku i tipku za gašenje (stand-by) te oboje držati nekih 8 sekundi. Najbolje je da ih pustite čim se na ekranu pojavi bijela jabučica. Ako nastavite, telefon će se prebaciti u recovery mode te ćete ga, najvjerojatnije, trebati restorati preko iTunesa. Postoji i opasnost da ga na taj način zaključate i dodatno si zakomplicirate život. Kada se uređaj resetirava potrebno je pričekati pola minute.
KALKULATOR, ŠTOPERICA, TIMER, ALARM, IGRE
Kalkulator je pregledan, ali nedostaju tipke za izračun postotaka i slično. Štoperica i timer su klasični, alarm dobar i glasan. Igre možete instalirati kao dodatne aplikacije.
ZAKLJUČAK
Rijetki su uređaji koji su imali istodobno i vrhunski dizajn i vrhunske funkcije. Ovakva konkurencija poput iPhone-a možda može natjerati ostale proizvođače da rade puno bolje uređaje i da se orjentiraju na korisničko sučelje.
Vrhunske funkcije? Kako?
Zato što odlično korisničko sučelje svaku karakteristiku ovog mobitela ističe, i čini ju uporabljivom.
Primjer:
Koliko mobitela podržava E-mail aplikaciju? Jako, jako puno. Koliko ljudi je svjesno da njihov mobitel podržava slanje i primanje emaila? Malo. Koliko ga zaista koristi na mobitelu. Još manje.
Razlog koji se nameće je nejednostavnost korištenja te usluge na velikoj većini uređaja.
Koliko mobitela ima web preglednik? Puno. Tko ga koristi? Gotovo nitko. Razlog je isti, nepreglednost i neiskoristivost funkcija.
Ovo je jedini mobitel koji smo dosada koristili, sa naprednim sučeljem a da se pri (slučajnom) padu na pod nije resetirao. Ne samo to nego je radna memorija točno pogođena za operativni sustav.
Ovo nipošto nije klasičan mobitel, ovo je pravi multimedijalni uređaj. Ako ste navikli na Apple sviđat će vam se jako. S druge strane ako niste navikli na Apple i ne volite uređaje koji ne dopuštaju sinkronizaciju s ničim što nije ista tvrtka, tada bi vas iPhone mogao nervirati. Ali tu su brojni hakerski siteovi i programi koji to sve uklanjaju, otvarajući granice iPhone-a.
Ako želite koristiti iPhone kao poslovni telefon, tada ćete biti u nekim segmentima ograničeni. Na primjer Safari web pretraživač je odličan. Ako želite na poslovnom sastanku predočiti nešto bez da palite računalo i spajate se na internet možete to učiniti preko iPhone-a. Ali nedostatak 3G-a i surfanje preko EDGE-a neće baš biti najbrže, te je u tom slučaju bolje koristiti laptop. Također možete pregledavati Word i PDF dokumente, ali ne i uređivati ih. Za poslovne korisnike samo mogućnost pregleda neće puno značiti. Tu je Notes ali...
Školarcima i studentima kao šalabahter biti će odličan, prije svega zbog velikog i preglednog ekrana. Kada bi još postojao Ctrl+F za Word i PDF, prepisivanju ne bi bilo kraja (ne sumnjamo da će se i to "shakirat"). Da ne govorimo o tome što bi bilo ako je moguće tipkati po tipkovnici bez da se gleda u nju, kao što je to moguće na klasičnim mobitelima. Hm...
KONKURENCIJA
U ovom zasebnom poglavlju pokušat ćemo vam dočarati najznačajnije prednosti i mane te međusobno usporediti dva velikana mobilne tehnologije. Zanimalo nas je kako bi u ringu prošao LG Viewty s iPhone-om, no nemamo rukavice…
Apple iPhone vs. LG Viewty
Uzmete li u ruke najnoviji LG-jev model, odmah će vam se činiti da ste to već negdje vidjeli, Prada?! Moguće! Ali i iPhone. No, ipak…postoje velike razlike između iPhona i LG-a, a isto tako i Prade. Ekran na LG-u je daleko manji, a i sam uređaj je poprilično deblji, no to nije bez razloga.
Prednost LG-a je svakako u daleko boljoj kameri i mogućnosti video zapisa, normalan MMS, potpuno funkcionalan Bluetooth i 3G kamera s 3G mogućnostima. Sam izbornik isti je kao i na Pradi, s nekoliko manjih promjena i dodataka.
No, "scrolanje" i kretanje po izbornicima i kvaliteta ekrana u svakom slučaju idu na stranu iPhone-a. Bez obzira koju tehnologiju koriste, iPhone ima daleko kvalitetniji ekran, sam odaziv nakon dodira je neusporedivo bolji nego na LG-u. Oba uređaja koriste touch-sistem, ali je Apple obavio puno bolji posao. Samo pisanje poruka malo je jednostavnije kod iPhone-a makar, Viewty ima nekoliko mogućnosti, klasično kao i kod drugih uređaja samo u virtualnom obliku, landscape način s QWERTY tipkovnicom i prepoznavanje rukopisa.
Pregledavanje slika je također plus za iPhone. Kod LG-a osim skrolanja prstom, moguće se kretati izbornikom i kotačićem koji se nalazi kod samog objektiva kamera. Pakiranje je poprilično bogato, svaki komad u svojoj kutiji, slušalice u svojoj, punjač u svojoj, USB kabel u svojoj. Ekološke udruge će sigurno biti zabrinute!
Također, prednost dajemo iPhonu s obzirom na mogućnosti koje će se otvoriti izlaskom SDK za nadobudne programere, u veljači, s obzirom na sam Os X operativni sustav.
U oba uređaja smo pronašli Google Maps koje podjednako dobro funkcioniraju. Mogućnost slanja E-maila i surfanje Internetom ne treba niti posebno isticati.
iPhone je “maštovitiji” mobitel. U svakom slučaju, sada je svima jasno da nema neke opcije koje su danas standardne i što je svakako zamjerka, ali ima nebrojene opcije i pomalo nespecificne mogućnosti koje ne nalazimo u klasičnim telefonima. Vjerojatno će se velikom broju svidjet LG jer iPhone možda i nije telefon za svakoga, pogotovo za hrvatsko tržište koji i nije naklono Appleovim proizvodima.
| Apple iPhone | LG Viewty |
PAKIRANJE | punjač, slušalice, stolni punjač, USB kabel, krpica za čišćenje ekrana, malene upute (nedostaje torbica za nošenje) | olovčica za pisanje po ekranu, zaštita za ekran, punjač, slušalice, USB kabel, upute, CD sa softverom (nedostaje torbica za nošenje) |
KAMERA | 2 MP (trenutno bez video mogućnosti) | 5 MP, auto i ručni fokus, video zapis |
EKRAN | 320x480, 16 milijuna boja, osjetljiv na dodir uz odlacin odaziv | 240x400, 256K, osjetljiv na dodir (potrebno je kratko navikavanje) |
POZIVANJE BROJEVA (VIRTUALNA TIPKOVNICA) | Odličan odaziv (ugodnije korištenje nego na LG-u), ali kompliciran nacin biranjabrojeva (opisano u testu), photocall | Poprilicno dobar odaziv, nesto jednostavnije nego na iPhonu, memorija imenika 500 unosa, photocall |
MEMORIJSKE MOGUĆNOSTI | 8 GB (ili 4GB) ugrađene memorije bez mogućnosti proširivanja | 100 MB plus moguće prosirenje Micro SD karticom (nije u paketu) |
POVEZIVANJE | USB kabel za komunikaciju s računalom, Bluetooth za spajanje sa slusalicom, EDGE, WLAN, GPRS | GPRS EDGE, 3G HSPDA, nema WLAN, Bluetooth za razmjenu podataka i spajanje sa slušalicom |
MULTIMEDIJA | trenutno ograničen MMS, iPod (bas kao zaseban iPod Classic ili Nano) s play listama, podebnim pregledom pjesama, cowerfolw, pregledavanje video zapisa, podcasta, vremenska prognoza, podrška za widgeds, google maps, aplikacija za MSN i ostale slicne programe (odlično funkcionira), preglednik s mogućnosti uređivanja slika | MMS, mp3 player, video player (divix), google maps, FM radio s RDS-om, podržava mp3, mpeg4, aac i wma |
INTERNET | Safari (Applov najpoznatiji preglednik), Mail aplikacija (najbolja do sada), podrška za Widgets | Opera mini preglednik, mail aplikacija |
BATERIJA | Kratkog vijeka (oko 24 h uz korištenje svih "čari" mobitela) | Li-ion 1000 mAh |
-
Naziv:Apple iPhone