KAKO JE SVE ZAPOČELO?
Kao i u ostalim stvarima, tako se i kod računala korisnici dijele po vlastitim ukusima i zahtjevima. Dok su jedni ljubitelji prijenosnih računala i općenito onih manjih dimenzija, oni drugi su si vjerojatno osigurali neku "beštiju od kućišta", koja im zauzima trećinu mjesta oko radnog stola. No, u cijeloj toj priči nedostajala je zlatna sredina, tj srednji segment računala koje posjeduje kompaktnost i prenosivost prijenosnika, a sirovu snagu stolnog računala. Tu u igru dolaze takozvana Small Form Factor računala.
Iako se unazad nekoliko godina pridružilo par kvalitetnih konkurenata iz PC svijeta, njih ćemo ovaj puta izostaviti. Zašto? Zato što se ovdje radi o Mac računalu, koje nema smisla uspoređivati s PC-om i njegovom povijesti, jer se radi o sasvim različitim platformama s drugačijim korisnicima. Radije idemo pogledati kako je Apple započeo s ovim konceptom.
Apple Power Mac G4 Cube
Appleov prvi izlazak u small form factor vode rezultirao je ovom malenom kockicom veličine 20 cm x 20 cm x 20 cm. Od hardvera je sadržavala procesor Power PC od 450 ili 500 Mhz s do 512 MB RAM memorije i 20 GB diskovnog prostora. Pored toga, DVD drive s CD RW, je služio za očitavanja medija, a dva FireWire porta i dva USB porta za povezivanje.
Kućište je izrađeno od prozirne termo plastike, te se dizajnom uklapao uz tadašnje Power Macove, kao i zaslone Cinema. Nažalost, Cube se nije pretjerano proslavio, što cjenovno što po funkcionalnosti naspram tadašnjim računalima, te je ubrzo postao povijest. U prilogu je nekoliko slika, a za detaljne specifikacije pogledajte stranicu EveryMac.com: Power Mac G4 Cube
Mac Mini G4
Apple nije htio odustati od svoje verzije mini računala, te je nakon Cubea nastavio sa svojom serijom, ovaj puta rebrandiranom i drugačije "zapakiranom". Računalo je u tom razdoblju koristilo procesore od 1,25 Ghz pa sve do 1,5 Ghz, uz tadašnji maksimum od 1 GB SDRAM-a. Od povezivanja izdvojili bi ethernet ulaz, jedan firewire i dva USB 2.0 utora.
Po pitanju medija korisnik je imao na izbor combo i super drive. Dizajnom je više nalikovao na novu seriju iMacova, te se uređaj s kombinacijom plastike, aluminija i bijele boje također uklopio u novu ponudu Apple računala. Apple Mac mini G4
Mac Mini Intel
Uz minimalne kozmetičke preinake, a maksimalne po pitanju hardvera, Apple nam je dostavio novog nasljednika gore spomenutog G4 mališana. Suradnja s Intelom se učinila puno boljom investicijom te su, pored ostalih računala, iste procesore implementirali i u ovaj model. Hardver se s vremenom nadograđivao, a dizajn je ostao isti. Po pitanju procesorske snage, kroz njega su prolazili Core duo i Core 2 Duo procesori od 1,6 Ghz pa sve do 2,53 Ghz.prošle godine. Ostale stavke su ostali vjerodostojne starijem modelu, jedino je Apple s vremenom izbacio nove uređaje s DDR3 memorijom, više utora za spajanje i MiniDisplay port. Mac Mini Intel.
Nakon nekog vremena korisnici su se zaželjeli novog Mac Minija, koji bi odgovarao unibody modelima. Portali i blogovi su vrvili raznim informacijama, što istinitih što izmišljenih. Glasine su bile u pravu, te je negdje sredinom drugog kvartala ove godine Apple predstavio svog novog mališana, koji je ovaj puta izgledao još bolje, a sastojao se i od još boljih komponenti. Radi se o:
Mac Mini Unibody
Po nama najljepši Mac Mini do sada, te smo ga s nestrpljenjem dočekali u ruke i krenuli s našim testiranjem. Za početak bacite oko na specifikacije, a na idućem poglavlju slijedi opis uređaja:
SPECIFIKACIJE
- Operativni sustav: Mac OS X Snow Leopard
- Matična ploča: Apple Inc. Mac-F2208EC8
- Grafička kartica: NVIDIA GeForce 320M graphic
- Hard disk: 320GB hard drive
- Procesor: Intel Core 2 Duo CPU P8600 @ 2.40GHz
- RAM memorija: 2 GB 1067 MHz DDR3
- SuperDrive: 8x double-layer
- Cijena: 6499,00 kn
PREDNOSTI
- Odličan dizajn i izrada
- Malene dimenzije
- Još jači hardver od prijašnjih Minija
- Predinstalirani OS i iLife paketi
- Jesmo spomenuli dizajn i izradu? :)
.
NEDOSTACI
- Slabašan bundle
- Spor disk od 5400 Rpm-a
- Visoka cijena
PAKIRANJE
Ako na išta patimo, to su vjerojatno lijepe kutije i wow efekt pri otvaranja. Koliko god geekovski zvučalo, to je ono što je Apple oduvijek znao napraviti kako treba. Sam doživljaj kupnje ovakvog malenog stroja, te otpakiravanje i prvi dojam jednostavno ne možemo opisati riječima, ali ćemo ipak probat našim unboxing videom:
Kako glavna kutija i nije nešto osigurana, uređaj dolazi u još jednoj vanjskoj.
Ako ste pogledali video vjerojatno ste vidjeli da se kutija otvara lagano, a maleni stroj vas sa smiješkom dočeka spreman u svojoj kutiji. Ispod njega se vješto sakrivaju kablovi za napajanje i spajanje na monitor (HDMI na DVI konverter), te DVD-i i upute. Cijeli raspored unutar kutije posložen je skladno, bez mana. Ipak, oduševljenju je stao kraj kada smo shvatili da je to zapravo sve što ćete naći u kutiji. Nemojte očekivati dodatni Apple Remote ili nedavno predstavljeni Trackpad.
Unutar glavne kutije je sve uredno posloženo
OPIS UREĐAJA, PRVI DOJAM
Nešto što je do sada rijetko koji proizvođač uspio, a Apple stalno ponavlja, jest neopisivi wow efekt koji njegovi proizvodi pružaju. Mac Mini spada u tu kategoriju, te već prvo vađenje iz kutije mami susjedne poglede. Dok su se u redakciji jedni zapitkivali kako je to sve stalo u tako malen uređaj, drugi su s upitnim pogledima razmišljali radi li se o eksternoj pržili za iMac ili o prijenosnom hard disku. Kako god, Mac Mini ostavlja odličan dojam, ali i hrpu smijeha među ostalim kolegama kada shvate da se zapravo radi o računalu, a ne nekoj Apple periferiji.
Kao i svaki dosadašnji Mac Miniji, tako se i najnoviji model odlično uklapa u ostalu ponudu sa svojim Unibody kućištem. Brušeni aluminij zaobljenih rubova čini glavni dio kućišta, na površini se nalazi urezani Apple logo, pozadinu krasi crni obrub i razni utori, a ispod njega otvor za nadogradnju napravljen od kvalitetne mekane plastike.
Brušeni aluminij odlično izgleda
Donji dio Mac Minija služi za dvije stvari. Prva je da se uz svega jedan klik može nadograditi RAM memorija, a druga je da se, u slučaju prolivene tekućine, ovom mališanu ne dogodi (više - manje) ništa.
Pristup utorima i radnoj memoriji je dodatno olakšano
OPERATIVNI SUSTAV
Mac Mini Unibody dolazi s predinstaliranim operativnim sustavom Snow Leopard, pored njega, ukoliko vam je po volji, možete instalirati i Windows 7. Uz sustav dolazi iLife paket, a za kojih 700kn možete uzeti iWork paket, odnosno 1100kn za MS Office 2011. Iako smo u početku bili više oduševljeni Leopardom nego njegovim nasljednikom, moramo priznati da je Snow Leopard sada sa zadnjim updateom napokon dostigao koliku toliku stabilnost prijašnje edicije.
PERFORMANSE, VIDEO IGRE, HD VIDEO
Snow Leopard nažalost nije toliko "nabrijan" na benchmark programe, kao što je to u PC svijetu, tako da po tom pitanu raspolažemo s jako malo programa za benchmarkanje. Ipak, Geekbench je jedan od rijetkih programa, te smo u njegovom testu dobili oko 3383 bodova.
ŠTO RADITI S MAC MINIJEM?
Pri samom razmišljanju o kupnji su vam kolege, poznanici pa čak i šef na poslu rekli da se za tu svotu sastavi "brutalna PC konfa", ali vi uporno želite tog aluminijskog mališana? Kako da uvjerite sami sebe da vam to zapravo treba? Pa, ukoliko se nađete u ovih naših par primjera, onda ste vjerojatno predodređeni da postanete vlasnikom Mac Minija. Ako već imate iskustva s njime, nadopune svakako očekujemo u našim komentarima, a ako ste pak zagriženi PC-jaš, preskočite ovaj test i uputite se na našu kategoriju računala :)
Svakodnevno računalo uz minimalno problema
Tražite računalo koje ćete koristiti za surfanje internetom, gledanjem multimedije, editiranje dokumenata, photoshop, programiranje i ostale skoro pa svakodnevne radnje prosječnog korisnika - a ne razumijete se pretjerano u računala, onda je ovo idealan izbor za vas. Mac Mini će vas uz minimalno buke i muke (heh rima štima) svakodnevno čekati u vašem dnevnom boravku ili u radnoj sobi, spreman na rad bez mukotrpnih updateova, virusa, programa ovakvih, triala onakvih. Manje zahtjevni korisici koji traže nekoliko ikona na desktopu koje s jednim klikom rade ono za što su namijenjene će vjerojatno najviše uživati u Macu.
Modni dodatak vašem uredu, ali i manji trošak
Mac Mini je idealno uredsko računalo. Vjerojatno sada upitno dižete obrvu i smatrate konstataciju čudnom. Ako gledamo s vizualne strane, Mac Mini ostavlja odličan dojam u uredu. Ako pak pogledamo financijsku stranu, Mac Mini zauzima malo prostora, troši svega 10W struje u čekanju, a održavanje je skoro pa nepotrebno. Također se pridodaje činjenica da uređaj dolazi s predinstaliranim operativnim sustavom i iLife paketom, što je odlično jer ne morate kupovati naknadno legalan softver potreban za rad u firmi.
Računalo za Media Centar
Od kako su HDTV-i postali sve pristupačniji, mnogo korisnika se odluči na HTPC kombinaciju. Ono što za takav sustav predstavlja idealnu kombinaciju jest Mac Mini, HDTV i kućno kino. Svojim dimenzijama ne smeta ispod televizora, a pomoću Apple Remotea i odličnog Home Theater softvera možete bez ikakvih problema provoditi vrijeme gledajući najdraže filmove ili slušajući omiljenu glazbu. Minimalna buka, potrošnja i brzi rad opet dolaze kao prednost.
Što ne očekivati od Mac Minija?
Mac mini je malen, kompaktan i tih, ali to za sobom i nosi određene mane. Iako se RAM memorija može nadograditi, hard disk nažalost ne - bez da ne zaobiđete legalne načine otvaranja uređaja pod garancijom. Grafička kartica je integrirana, tako da nju također prekrižite s liste nadogradnje, kao i procesor. Smatramo li to minusom? Ako ste zaljubljenik u video igre, onda svakako, nemojte očekivati najnovije naslove u punoj rezoluciji... A po pitanju ostalih zadaća, moramo nadodati kako je Mac OS X sustav baziran na Unix kodu, koji znatno više dobije s nadogradnjom RAM memorije nego s nadogradnjom jačeg procesora, ako se radi o istom broju jezgri. Time možete i najzahtjevnije aplikacije vrtiti 24/7, dapače, čak više njih.
Cijena
Cijena Apple računala je u našoj državi ponešto viša nego u susjednim zemljama, ali to je priča za jednu drugu temu. Ovdje bi samo voljeli izdvojiti cijenu Mac Minija kod nas, koja iznosi 6400,00 kn. U susjednim državama cijena iznosi oko 5100,00 kn, što je lijepa razlika, ali što je tu je.
-
Naziv:Apple Mac Mini