- Upadljiv dizajn
- Dugotrajna baterija
- Dovoljno velika tipkovnica
- Prenosivost netbooka
- Nema Glossy ekran
- Windows Starter inačnica
- Zastarjeli Atom procesor
ASUS EEE U NEŠTO DRUGAČIJEM SVIJETLU
Prilikom održavanja našeg kataloga i kategorije prijenosnih računala, jedan maleni netbook nam je posebno upao u oči - radi se o modelu Asus EEE PC1001PX. Samo ime nam ništa nije značilo, ali upadljiv dizajn je učinio svoje. Kako nam se uređaj učinio zanimljivim, odllučili smo napraviti kratki osvrt na njegove performanse i same mogućnosti.
Prva asocijacija vam sigurno pada na sportski automobil, na što smo od Asusa već i naviknuli zbog primjeraka poput Asus EEE PC VX6 Lamborghini. S time da ipak nemojte očekivati brzinu rada jednaku brzini spomenutih automobila.
PAKIRANJE, DIZAJN, UREĐAJ, PRVI DOJAM
Kutija Asus EEE-a je kvalitetno izrađena
Nakon što otvorite kutiju čekaju vas naljepnice s kojima možete personalizirati vaš maleni Eee, koji odmah pri prvom susretu odvlači pažnju sa svojom upadljivom žutom bojom i crnim crtama. Osim naljepnica, tu su razne upute i punjač.
U malenoj kutiji dolazi maleni prijenosnik s još manjim punjačem
Ako se osvrnemo na kvalitetu izrade, moramo primjetiti da je Asus napravio odličan posao. Tvrta plastika obuhvaća većinski dio uređaja, dok prostor oko tipkovnice čini slična plastika prekrivena sjajnim premazom. Kada već spominjemo sjajni premaz, moramo napomenuti kako je ovo jedan od rijetkih prijenosnika koji ne sadrži sjajni premaz na zaslonu - pohvalno.
Uređj posjeduje dva USB utora, jedan VGA utor i utor za memorijsku karticu
Kvaliteta izrade vanjskog kućišta se nažalost ne odnosi i na USB utore, koji su za naš ukus zaista tvrdi, te za umetanje nekog USB sticka morate pošteno pritisnuti da ga ubacite na mjesto. Ovo možda nije neki veći problem pri USB stickovima, ali zamislite da imate Logitech Unifying prijamnik koji je zaista malih dimenzija.
S druge strane, preklopni mehanizam nam se svidio. Stabilan i gladak hod ne doima se kao da će s vremenom olabaviti.
TIPKOVNICA, TOUCHPAD
Tipkovnica dizajnom ne postiže neke dodatne plus bodove
Tipkovnica nam se čini nekako pretvrdom
Kada je riječ o zaslonu, onda standardno za netbookove nalazimo TN matricu s nešto boljim kutem gledanja nego kod većih modela. Neke veće primjedbe na zaslon nemamo, bacite pogled i prosudite sami:
Gubitak u bojama je primjetljiv, ali naspram konkurencije je i više nego odličan. U realnim uvjetima nismo imali nikakvih problema s kutem vidljivosti, a posebno nam se svidio MAT zaslon.
PRVO POKRETANJE, PERFORMANSE, BATERIJA
Kada je riječ o netbookovima, rijetko tko na upit postavlja performanse, pogotovo kada se radi o Atom procesoru. Stoga nismo odlučili ubijati ovog mališana s raznim benchmark programima, nego smo instalirali nama četiri najbitnije aplikacije, to su Firefox, Winrar, Winamp i IrFan. Prije instalacije smo morali punih 15 minuta čekat "konfiguriranje računala od strane Asusa" što nas je u jednu ruku i dobro iznerviralo. Ako za prosječno prvo bootanje Windowse 7 treba manje od dvije minute, zašto prvo bootanje na Asus računalu s nekoliko widgeta više zahtjeva 15 minuta i dva restarta? Ne znamo, ali nakon prvog bootanja se stvar vratila u normalu, te su sljedeća podizanja sustava trajala manje od par minuta.
Windows Starter edicija se nažalost ponekad nateže s 1 GB RAM memorije
Činjenica koja je prije godinu dana smetala netbookovima, a to isto radi i danas, jest nedostatak RAM memorije za neki konkretniji posao. Gore spomenute aplikacije rade uredno, ali ako očekujete više prozora, više dokumenata i više tabova u vašem Firefox prozoru, onda trebate razmotriti nabavku od još dodatnih 1 GB RAM memorije. Posebno nam se svidjela činjenica da ovaj mališan posjeduje HDD brzine 7200 RPM-a, što bi u konačnici s 2 GB RAM memorije moglo biti dovoljno da zadovolji vaše svakodnevne potrebe za internetom i multimedijom.
Rezultati Battery Marka su odlični
-
Naziv:Asus EEE PC1001PX