Većini ovisnika o E-mail servisima je najviše zasmetalo sporije sučelje i izostavljena fizička tipkovnica, koja je do ovog modela kvalitetnom općenito izdvajala BlackBerry uređaje od ostalih. Također, izbačeno je Wi-Fi povezivanje te je dizajnom odjekivao "iPhone". Kada bi sumirali sve prednosti i mane, dobili bi ono što BlackBerry nikako ne predstavlja - lijep mobitel s hrpom nedostataka.
Prošlo je dvije godine od toga, te je sam RIM shvatio da ono što treba jest uređaj koji će se dizajnom i funkcijama uklapati među današnje konkurente i zahtjeve, ali da ipak ostavi "ono nešto" što će ga i dalje činiti istinskim BlackBerryem. Tako je predstavljen Blackberry Storm2 9520. U međuvremenu se tržište zasitilo sličnim mobitelima. Od jeftinijih Android OS uređaja pa sve do onih skupljih HTC-a, ali i iPhonea. Čak bi rekli da mobiteli iste tematike čekaju iza svakog ugla.
Android OS: Samsung Galaxy S, HTC Desire, Sony Ericsson Xperia X10
Upravo iz tog razloga je ovom modelu BlackBerrya dodano nešto specifično. Radi se o zaslonu koji reagira na dodir, ali i pritisak tj. klik. Sličnu stvar smo vidjeli kod prvog Storma, no ipak, na njemu se radilo o tome da je cijeli zaslon funkcionirao kao jedan ogroman gumb. Kod novog modela, pomoću nadograđene Piezoelektrične tehnologije, svaki dio ekrana možete zasebno dotaknuti i pritisnuti do četiri puta. Kod ovakvog "eksperimentiranja" s tipkovnicom smo dobili isti slučaj koji je bio prije nekoliko godina sa Sony Ericsson P1i, gdje su se korisnici dijelili na one kojima se eksperimentalna takva tipkovnica itekako svidjela, te na one koji su ju odmah prvog dana zamrzili.
Naravno, to je samo jedna od promjena, no o tome više na sljedećim poglavljima. Sada idemo na karakteristike.
KARAKTERISTIKE
- Veličina: 112.5 x 62.2 x 14 mm
- Težina: 160 grama
- Zaslon: TFT kapacitivni, 360 x 480 pixels, 3.25" s 65K boja
- Kamera: 3.15 MP ( 2048x1536 px), autofokus, LED flash
- Memorija: Interna 2 GB, MicroSD do 16 GB
- Povezivanje: GPRS, 3G, EDGE, W-lan, Bluetooth
- GPS: Da
- Baterija: 305h / 5h
PREDNOSTI
- Odličan dizajn i izrada
- BlackBerry usluga
- Pregledan i oštar zaslon
- Jednostavno sučelje
- Sinkroniziranje s računalom i e-mail računima
NEDOSTACI
- Zahtjeva (duže) privikavanje
- Touchscreen ponekad zadaje probleme
- Baterija
- Siromašna dodatna oprema
PAKIRANJE, UREĐAJ, DIZAJN
Crna boja i srebrni detalji su unazad nekoliko godina postali zaštitni znak BlackBerrya. Tako i kod ovog modela nalazimo crnu kutiju okruženu minimalizmom. Nažalost, isto "siromaštvo" vlada i unutar nje - samo USB kabel, krpica za čišćenje, futrola i, naravno, BlackBerry Storm 2 9520. Iako rijetko tko daje futrolu s uređajem, moramo priznati kako izostanak regularnog punjača nije prednost.
Unutar crne kutije nalazi se uredno zapakirani Storm 2
Većina novijih uređaja dolazi u skromnom pakiranju, što nas u jednu ruku i ne oduševljava, pogotovo kada se radi o nekom mobitelu više klase - što Storm 2 svakako je. Što je tu je, na stranu pakiranje, ono će ionako poslužit samo kao ogledni primjerak na ormaru, ono što je bitnije jest uređaj koji već pri prvom držanju u ruci daje dojam kvalitetnog uređaja.
Kvalitetno izrađeno kućište je i kod ovog modela prisutno
Futrola koja dolazi s uređajem je kao i uvijek kvalitetna i atraktivna, no moramo priznati kako nam se ne sviđa to što uređaj nije cijeli prekriven tj. zaštićen. Iako će većina potvrditi da je lakše izvaditi mobitel kada lagano viri van futrole, s čime se slažemo, ali moramo vas podsjetit kako se Murfijev zakon pri takvim slučajevima itekako voli poigrati. Naravno, sama tema je diskutabilna, zato nastavimo dalje s izradom.
Dizajnom se odlično uklapa u radno mjesto
Očekivano od BlackBerrya, uređaj je kvalitetno izrađen i upotpunjen metalnim detaljima. Težina je jednaka kvaliteti izrade, tj punih 160 grama. Malo više teži od svog prethodnika, dok je znatno teži od starijih modela. Vaš autor je općenito obožavatelj težih mobitela, te je ovaj uređaj nakon nedavno testiranih Android Samsunga, koji su zaista lagani, pravo osvježenje. Nismo mišljenja da je sama težina gotovo uvijek znak kvalitetne izrade, ali u većini slučajeva se uspostavi da je.
Kombinacija plastike, stakla i metala odlično upotpunjuje poslovni izgled
Prednju stranu krasi staklom prekriveni zaslon, bez fizičkih tipki, dok pozadina sadrži pokrov za bateriju izrađen od aluminija. Iako odlično leži u ruci, nama se više sviđaju kožni detalji na seriji Bold. Nekako nam ima prirodniji i stabilniji osjećaj. No, ako ste i više nego zadovoljni plastičnim pokrovima, onda će vam se aluminijski još više svidjeti.
Mnoštvo utora olakšava svakodnevni rad s multimedijom
S desne bočne strane nalazimo tipke -/+ za glasnoću, tipku za kameru i 3.5 mm audio utor. S lijeve je mini USB utor i Voice Dial tipka. Tipke su dovoljno izbočene, imaju mekan hod i stabilan "klik" pri kraju. Jedino nam je malo zasmetalo to što je 3.5 mm utor s bočne strane, jer većina naših slušalica ima ravan priključak, što znači da isti stvara lagane probleme pri nošenju u džepu.
ZASLON, TIPKOVNICA
BlackBerryjevi zasloni s niti jednim modelom do sada nisu razočarali, pa tako i Blackberry Storm 2 prati taj trend. Oštar prikaz, mnoštvo boja i odlična preglednost na suncu oduševljavaju iz dana u dan. E-mailovi i ostali sadržaji izgledali su oštro i detaljno, čak i za autora teksta koji ima laganu minus dioptriju, a uporno odbija nositi naočale.
Ono što će početnicima predstavljati problem jest navigacija sučeljem, kao i samo "klikanje" po uređaju. Ipak, to jako ovisi o tome da li ste naviknuli na klasične mobitele ili one sa zaslonom osjetljivim na dodir. Primjerice, mi smo do nedavno aktivno koristili iPhone, HTC, N97 Mini i razne ostale varijacije na temu, tako da je prvi susret s tipkanjem bio i više nego zbunjujuć. Ipak, puni dan pregledavanja njegovog sadržaja, prilagođavanja postavki, te još par dana dopisivanja mailovima učinilo je tipkanje znatno lakšim, ali vrijeme navikavanja je znatno duže nego kod iPhonea ili HTC-a.
Budite spremni na to da će te se prva dva-tri dana susretati sa scenom gdje će te u žurbi zaboraviti kliknuti ekran, gdje se E-mail, SMS ili poziv neće ostvariti. Takvi slučajevi su nas u početku itekako iznervirali, pogotovo zato jer smo naviknuti na to da općenito uređaji sa zaslonom osjetljivim na dodir rade upravo to - rade na dodir, a ne kao Blackberry Storm 2 na pritisak. Ipak, ne možemo reć da se stvar nakon privikavanja ne popravi. Nakon četvrtog dana na Stormu 2 pišemo mailove i rukujemo uređajem kao profesionalci, ali zato nas sada iPhone i N97 Mini čudno gledaju kada s jakim stiskanjem kružimo njihovim sučeljem.
Od ostalih stvari nam je utipkavanje brojeva išlo otežano. Naime, brojevi su stisnuti u desnom kutu, što onemogućuje rad s dva prsta, nego tjera korisnika da se služi jednom rukom. Iako je to već od prije poznato s ostalih Blackberry uređaja, razlika je u tome što je na zaslonu znatno teže utipkati željene brojeve nego na originalnoj fizičkoj BB tipkovnici. Ako dosta često radite s brojevima to bi mogao postati veći problem, pa svakako svratite do obližnjeg T-Centra na kratku probu.
Također jedan od nedostataka kod ekrana je i taj što se "klikanje ekrana" ne zaključa prilikom razgovora. Točnije, kada se vaše uho nalazi na ekranu, laganim pokretima možete samim uhom kliknuti po ekranu gdje uređaj lagano zavibrira. Iako se ništa ne dogodi na ekranu, samo klikanje itekako nervira nakon nekog vremena, pogotovo ako dnevno obavljate nekoliko dužih poziva. Kako se vjerojatno radi o softverskom problemu, nadamo se da će sljedećim ažuriranjem softvera stvar biti riješena.
BATERIJA i PUNJENJE
Na sam spomen kvalitetnog ekrana ove veličine, te samog načina navigacijom sučelja (vibracije), očekivati od baterije više od 2 dana autonomije je stvarno nemoguće. Isto tako je prva dva dana pri aktivnom korištenju izdržala svega 20 sati u komadu, prvenstveno zato što smo konstantno visili na Blackberry usluzi, primali i odgovarali na mailove, obavljali pozive te slušali glazbu. Nakon što je početno oduševljenje splahnulo, mobitel bi uz normalno korištenje bez problema izdržao i do dva dana. Po pitanju baterije i konkurencije sličnog ranga, ove godine smo se susreli samo s Samsungovim modelom Wave, čija baterija traje oko tri dana. Samim time ovo ne možemo nazvati manom, nego regularnom autonomijom. Ovdje bi citirali jednog zaposlenika RIM-a: "If you're always connected to chat and mail, well, don't ever expect more than a day!"
Punjenje se, kao i kod većine novijih uređaja, obavlja preko mini USB kabela. Iako se kod većine novijih uređaja dobije dodatak za zidnu utičnicu, kao primjerice kod SE Xperia X10, RIM je odlučio izostaviti taj dio. Nedostatak? Ovisno o tome imate li računalo, tj raspoloživi USB utor, barem jednom dnevno na raspolaganju.
BLACKBERRY OS v5
Prebacivanje klasičnog BlackBerry OS-a na uređaj koji radi isključivo putem dodira, tj. klika, bio je veliki korak u RIM-u, kojeg s prvim Stormom nažalost nisu uspijeli u potpunosti riješiti onako intuitivno kako je isti riješen na klasičnim modelima s tipkovnicom. Storm 2 u tom segmentu donosi nekoliko poboljšanja, ali pored svih ostalih uređaja koji su izašli ove godine i s kojima smo se imali prilike igrati, jednostavno se ne možemo oteti dojmu da je moglo ispasti znatno bolje. No, moramo priznati da sam sustav radi puno brže i bolje od onoga na prvom Stormu.
Do početnog ekrana dolazimo otključavanjem uređaja s tipkom na gornjem desnom kutu, a isti možemo postaviti tako da se na njemu prikažu četiri, osam ili dvanaest ikona. Iznad njih nalazi se ikona za odabir profila glasnoće, sat, datum te odabir mreža za povezivanje. Izbornikom se krećete pomičući prste gore dolje, kao i na većini sličnih uređaja, željene stavke odabirete klikom na zaslon. Pomoću dodatnih mogućnosti, klilkom na Blackberry tipku, možete mijenjati wallpaper uređaja, namještati ikone po želji, pristupiti dodatnim stavkama unutar samih programa itd.
S dodirnim tipkama ispod zaslona ulazimo u izbornik koji se ne razlikuje previše od samog početnog ekrana, osim što nema Wallpaper nego crnu pozadinu.
IMENIK, POZIVI
Nakon što postavite vaš e-mail račun mobitel će se automatski sinkronizirati s njime te popuniti vam imenik s kontaktima - na vama je onda da upišete željene kontakte ili povućete backup sa SIM kartice, Outlooka ili nekog drugog, sličnog programa za backup kontakata. Kretanje imenikom funkcionira kao i na većini mobitela ovakvog tipa, samo što je još nadodano kinetičko scrollanje kako bi pregled dužih popisa ikona ili teksta učinilo fluidnijim. Pored toga, imenik automatski sortira vaše kontakte alfabetski prema imenu, prezimenu ili nazivu firme.
Iako se ciljano radi o poslovnjaku, voljeli bi i kod Blackberrya vidjeti automatsko ažuriranje imenika s Facebook i Tweeter računima vaših kontakata - gdje su se mnogi složili da je HTC u tome predvodnik. Ipak, ono najvažnije, imenikom se lako kretati i brzo se dolazi do željenog kontakta.
MULTIMEDIJA
Kod Storm 2 nalazimo glazbeni player s osnovnim funkcijama, gdje se očekivalo kako poslovni korisnici ne žele dodatne stavke kod slušanja glazbe, nego samo žele uredno posložene pjesme i tipke play i pause. Siromašne mogućnosti pri reprodukciji glazbe nikako ne idu u korist, no moramo napomenuti kako se zvučnik itekako iskazao, što u zatvorenom tako i u otvorenom okruženju. Dublji tonovi su za naš ukus mogli biti malo izraženiji, no cijelokupan dojam je i više nego odličan.
Po pitanju video reprodukcije Blackberry još uvijek drži prvo mjesto. Ogromna podrška codeca za većinu današnjih standarda olakšava svakodnevno rukovanje videom, a ogroman zaslon pridonosi preglednosti samog medija. Tako, primjerice, vaše omiljene video materijale u DivX ili Xvid formatu možete bez problema prebaciti na vaš Blackberry, bez potrebe za prethodnim konvertiranjem. No, iako se tu radi o prednosti nad ostalim uređajima, ovom modelu nažalost nedostaje dovoljno memorije za neko uhodano gledanje filmova, a i trackbar zna ponekad zadavati poteškoće prilikom premotavanja dužih filmova. Naravno, memorija se može povećati SD karticom, koje su danas itekako jeftine. Za kojih 100 kn možete nabaviti karticu od 4 GB memorije.
KAMERA
3.2 Mpx kamera, uz autofokus, donosi prosječne rezultate. Zbog nezgodnog položaja kamere morate pripaziti da prstima ne zasmetate leći, što nam se znalo češće dogoditi. Pored toga, do dodatnih opcija unutar sučelja dolazimo na nezgodan način. Prilikom postavljanja dodatnih opcija iste prekriju pola ekrana, a pri punom prikazu cijeli ekran. Time se postavljanje opcija "na brzaka" zapravo svodi na više od četiri klika, bez ikakvih mogućnosti za kratice.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA: Pri jačem osvjetljenju
PRIMJERI FOTOGRAFIJA: Pri slabijem osvjetljenju
Što se fotografija tiče, kamera pri kvalitetnom osvjetljenju može ponuditi odlične slike, no pri slabijim uvjetima javlja se lagan gubitak kontrasta i kvalitete. Za manje zahtjevne korisnike i one sklone čestom MMS-anju kamera će poslužiti, ali oni zahtjevniji će vjerojatno imati još dodatnih primjedbi. Prosječna fotografija uslikana Blackberry Storm 2 iznosi od 500 do 600 kb, iste slike pregledavat će te kroz sporije sučelje mobitela, gdje se pri pomicanju prsta (za prebacivanje na drugu sliku) sam potez evidentira tek dvije sekunde kasnije, vjerojatno uređaju treba malo predaha dok ne učita.
Također, kod kamere je prisutan Geotagging, čime sve vaše slike u EXIF file pridobe informacije o lokaciji gdje se trenutno nalazite, zgodno za kasnije pregledavanje na računalu.
VIDEO SNIMANJE
Storm 2 snima u rezoluciji od 480 x 360 u 25 sličica u sekundi, rezultati su dosljedni 3gp formatu.
SLANJE I PRIMANJE E-MAILOVA
Glavna prednost BlackBerrya je oduvijek bila jednostavnost korištenja E-mailova: od samog postavljanja računa pa sve do vođenja istog. Kod ovog modela smo naišli na nekoliko prednosti kod pregledavanja mailova, ali nažalost i mana kod odgovaranja na njih.
Na početnom zaslonu možete postaviti vaš račun, gdje smo u našem primjeru osposobili Gmail račun. Jedino što je bilo potrebno za upisat jest korisničko ime i lozinku, te bi vas uređaj odmah nakon sinkroniziranja sa serverom obavjestio o svakom pristiglom mailu. Nakon signala o primljenom mailu otključavanjem uređaja se isti odmah prikazuje na zaslonu, bez dodatnog učitavanja samog teksta
Problemi, vezani uz tipkovnicu, javljali su se i kod e-mailova. Za početak nam je zasmetalo to što na raspolaganju za tekst imate jako mali dio ekrana. Kada se podigne virtualna tipkovnica imate svega centimetar za pregled unešenog teksta. Također, zbog specifičnog načina unosa teksta nemojte očekivati već prvi dan da ćete u potpunosti odgovarati na svaki mail. Mišljenja smo kako je samo pisanje znatno bolje odrađeno na Blackberryima s tipkovnicom, te se u ovom slučaju ne može nikako mjeriti s Androidovom ili iPhoneoovom virtualnom tipkovnicom. Odgovaranje na mailove zahtjevalo je malo više vremena i koncentracije, slijepo tipkanje nažalost unutar tjedan dana nismo savladali u potpunosti.
Ono što je svakako za pohvalit jest brzina primanja i slanja e-mailova, koja je uz Blackberry uslugu funkcionirala odlično, od raznih djelova Zagreba pa sve do Bjelovara u kojem smo kratko boravili. Zahvaljujući ogromnom i oštrom zaslonu pregledavanje mailova, PDF-a, WORD ili EXCEL datoteka bilo je zaista ugodno iskustvo, bez nekih dodatnih mana.
OFFICE PROGRAMI, DRUŠTVENE INTERNET MREŽE
Na samom uređaju nalaze se besplatne aplikacije za pregled WORD, EXCEL i PPT datoteka, te one za društvene mreže i razne chatove poput aplikacija Facebook, MSN, G-talk i Blackberry messenger. Office datoteke možete samo pregledavati, dok za uređivanje morate nadoplatit 15-tak dolara. Već smo spomenuli kako je prikaz datoteka bio odličan zahvaljujući čitkom ekranu, ali uređivanje istih je bilo malo nagurano zbog manjka mjesta na ekranu prilikom dignute virtualne tipkovnice.
Po pitanju ostalih aplikacija za društvene mreže i chatanje, one su radile bezprijekorno. Jedino što vam je bilo potrebno jest upisati vaše korisničko ime i lozinku, nakon toga bi aplikacija u roku nekoliko sekundi dostavila željene zabave. Putem spomenutih aplikacija više nije potrebno slati SMS-ove ili zvati frendove, prvo pogledate da li su online i pochatate s njima ukoliko ste u tramvaju; ili ih nazovete putem Skypea i smanjite si mjesečne troškove.
ISKUSTVA S APLIKACIJAMA
Kroz tjedan dana aktivnog korištenja gore spomenutih aplikacija nismo ostali razočarani, iako je u ponekim trenucima sam OS pokazao nekoliko mana po pitanju multitaskinga. U dodatnim opcijama većine aplikacija nudi vam se stavka "Switch App", gdje možete pauzirati trenutnu aktivnost i provjeriti mailove ili drugu aplikaciju. Pri tome se mobitel optereti ukoliko su te dvije stavke recimo neka veća WORD datoteka i istovremeno otvaranje neke zahtjevnijom stranice s puno sadržaja. Usporavanje nije jako, ali se ipak osjeti, jer se pri tome virtualna tipkovnica na kratko zblesira i odbija suradnju s vlasnikom. No moramo priznati da je sam OS općenito dosta stabilan, tjedan dana je prošlo bez ikakvih potreba za gašenjem ili hard resetom.
ZAKLJUČAK
BlackBerry je među prvima uspio tržištu predstaviti drugačiji oblik navigacije sučeljem, točije - klikanje po ekranu. Dodatne "plus bodove" na originalnosti od nas svakako dobiva, ali neke stavke ipak trebaju malenu doradu. Za početak bi kod tipkovnice izdvojili previše nagurane brojeve i potrebno vrijeme za navikavanje na istu, pogotovo ako ste prije ovog uređaja imali sličan uređaj baziran na touchscreen tehnologiji.
No, ako izostavimo te mane i pogledamo na pozitivnu stranu, tu nas čeka odličan i pregledan zaslon, kvalitetna izrada i neusporediva BlackBerry usluga. Čak se više puta znalo dogodit da bi e-mailove, iako bi računalo bilo u blizini, pročitali radije na mobitelu; što je, osim iPhonea, rijetko koji mobitel uspio do sada.
Kome je uređaj namijenjen? Zbog zahtjevnosti sučelja i samog načina utipkavanja ne možemo ga preporučiti početnicima u business klasi mobitela, radije im savjetujemo odličan BlackBerry Bold koji zahtjeva manje privikavanja. S druge strane, ako ste s iščekivanjem pratili RIM-ovu scenu i čekali nasljednika Storma, moramo priznati kako se u tom slučaju čekanje isplatilo. Sada se radi o znatno dorađenijem uređaju s mnoštvo prednosti naspram starijeg modela.
-
Naziv:Blackberry Storm2 9520