- Odličan HD video i bešumni auto fokus
- Najbolji dodirni LCD među svim fotićima
- Kvalitetna izrada kućišta
- Spor AF
- Slaba baterija
- LCD nije zakretan
- Pretamne JPEG fotografije
ERGONOMIJA, DIZAJN i ZASLON
Dizajn je moderan i vrlo sexy; kućište je načinjeno od čvrste, lijepe i glatke plastike a dojam upotpunjenje tamno sivi finiš kit objektiva. Zahvaljujući dobro oblikovanom ležištu za palac aparat dobro sjedi u većini dlanova, no prednji grip je premalen za korisnike sa većim rukama što je vrlo česti slučaj kod mirrorlessa, a i početnih DSLR modela.
Prvi kontakt sa EOS M nam je bio zbunjujuć. Uopće nismo znali kako upravljati njime jer nijedna tipka nije pozivala funkcije koje smo željeli. Koliko god raskapali izbornike nigdje nije ponuđen odabir manualnih modova snimanja, a aparat nas je doveo do ludila jer nismo znali kako zumirat snimljene fotografije, no problem je bio u nama jer smo navikli kontrolirati fotiće pomoću tipki.
Canon EOS M je osmišljen tako da se upotreba bazira na 3 inčnom dodirnom zaslonu i kad smo to shvatili sve je sjelo na svoje mjesto u roku 2 sekunde. I to ne bilo kakvom - po pitanju osjetljivosti na dodir i preciznosti rada ovo je bez imalo sumnje najbolji dodirni LCD ikad ugrađen u neki fotoaparat. Moguće je bez imalo muke "napiknuti" malene tabove u izborniku, razvlačiti fokusnu točku takvom lakoćom da se Olympus E-PL5 (direktni konkurent koji isto ima dodirni zaslon) može posramiti, a podržan je i multi-touch koji omogućuje precizno zumiranje. Prikaz je također vrlo dobar i detaljan zahvaljujući 1,040,000 točkica. Šteta je što zaslon nije zakretan kao kod Sony NEX i Olympus PEN modela.
Glavni izbornik je vrlo pregledan i jasan, a funkcije su grupirane u tabovima označenim različitim bojama. Funkcijama koje se svakodnevno koriste pristupa se putem ikona na dodirnom zaslonu što je vrlo brz i lako razumljiv sistem.
BATERIJA, MEMORIJA i KONEKTORI
Li-Ion baterija pruža samo oko 200 okidanja fotografija što je ispod prosjeka konkurencije mirrorlessa koja nudi oko 300. Puni se putem isporučenog vanjskog punjača.
Fotografije i video zapisi se pohranjuju na standardne SDHC kartice.
Od konektora dostupno je sve što vam treba. Tu su USB, HDMI i 3.5mm ulaz za vanjski mikrofon. GPS je opcija (dodatno nabavljiv dongle se spaja preko hot-shoe konektora). Ugrađena je podrška za Eye-Fi kartice za bežićno umrežavanje sa računalom ili smartphoneom.
SENZOR, OBJEKTIV i KVALITETA FOTOGRAFIJA
Senzor APS-C dimenzija od 18 megapiksela je lagano prerađena jedinica korištena u modelima 600D, 650D, 60D i 7D. Prilično dobro se snalazi sa šumom na višim ISO vrijednostima, pa ga smatramo upotrebljivim do ISO 3200. Pri ISO 6400 EOS M može također proizvesto vrlo lijepe fotografije ukoliko pripazite na pravilnu exspoziciju i malo obradite fotografije.
Za EOS M trenutno postoje samo dva "nativna" objektiva (objektivi koje možete koristiti bez adaptera). To su fiksni 22mm F/2 objektiv i 18-55 F/3.5-5.6 kit sa 3x optičkim zumom koji smo i mi koristili. Jednostavni dizajn nam se svidio, a kvaliteta izrade je odlična (metalni bajunet, prednji element ne rotira pri fokusu), osjetno bolja od 18-55 objektiva koji se dobiva uz Canon DSLR aparate. Ugrađena je i optička stabilizacija.
Kvaliteta fotografija je dobra kad aparat izmjeri svjetlo kako treba. Problem je što EOS M ima tendenciju pretjerano čuvati "highligts-e" (svijetle dijelove fotografije) pa fotografije ispadaju pretamne. To je radi ovog trenutnog tmurnog vremena iznad Zagreba dodatno izraženo te smo cijelo vrijeme koristili kompenzaciju ekspozicije od minimalno +1 EV da bi dobili prihvatljivo osvjetljene fotografije. U "zelenoj automatici" kompenzacija ekspozicije uopće nije ni dostupna i to bi moglo predstavljati problem neiskusnim korisnicima.
VIDEO SNIMANJE
Canon EOS M snima video u rezolucijama od 1920x1080 pri 30/25/24 fps, i manji 1280x720 pri 60/50fps. Kvalitetom videa smo vrlo zadovoljni, za što je zaslužan i auto fokus koji je sa ovim objektivom posve bešuman čime se mogu pohvaliti još samo Sony NEX modeli. Olympus i Nikon (a i svi DLSR modeli svih proizvođača) nažalost hvataju zvukove AF motora i to zvuči vrlo ometajuće pri gledanju videa snimljenijh na takvim aparatima.
AUTOFOKUS, BLJESKALICA i ODZIV
Auto fokus nas je dobrano razočarao. Najsporiji je među svim mirrorless aparatima tako da u radu pruža osjećaj kao da koristite prosječan kompakt. U uvjetima slabijeg svjetla to je još naglašenije, a ni ugrađena AF assist lampica ne pomaže puno.
Isporučena vanjska bljeskalica koristi dvije AAA baterije kao izvor energije i spaja se putem hot-shoe konektora. Iako zahtijeva da kupite dodatni par baterija i punjač, smatramo to boljim rješenjem nego da se napaja iz aparata; ovako bljeskalica neće trošiti struju iz glavne baterije, ima osjetno jaču snagu bljeska, a moguće ju je koristiti ne samo na ovom nego na bilo kojem fotoaparatu koji ima hot-shoe konektor (čak ne mora biti ni Canon).
Canon EOS-M se uključuje u roku od sekunde ili dvije, a za zapisivanje fotografije treba isto toliko. Hvalimo što je tijekom zapisivanja na karticu aparat "otključan" tj. može se mijenjati postavke, ulaziti u izbornik ili snimiti sljedeću fotografiju.
Kontinuirano okidanje je također ispod razine na koju smo navikli u zadnjih par godina. Moguće je snimati do 4 fotografije u sekundi, no buffer se napuni već nakon 4 JPEG ili 6 RAW fotografija i tada brzina okidanja znatno opada.
ZAKLJUČAK
Canon je zadnji proizvođač koji je ušao na mirrorless tržište i to se vidi. EOS M nas je oduševio u nekim aspektima kao što su izrada, dodirni zaslon, odličan senzor i video snimanje, ali posve razočarao po pitanju auto fokusa. Toliko je spor da smo vrlo brzo odustali od fotografiranja bilo kakvim pokretnih objekata. Ukoliko uglavnom snimate krajolike ili obiteljske fotografije (obitelj mora biti dovoljno disciplinirana da pričeka mirno dvije tri sekunde na fokus) EOS M je dobar odabir. U slučaju da snimate bilo kakve pokretne objekte, sport ili životinje zaboravite na ovaj aparat jer takve kadrove jednostavno ne može popratiti niti fokusom niti sporim kontinuiranim snimanjem. Pozornost treba obratiti i na mjerenje svjetla koje ponekad rezultira pretamnim fotografijam.
Sve skupa nije loše za prvi put, ali u vrijeme kad konkurenti imaju daleko dorađenije modele sa hrpetinom objektiva u ponudi (micro 4/3 sustav ih ima oko 35 trenutno), EOS M će kupiti vjerojatno korisnici koji izričito žele Canon ili smatraju da im ograničenja EOS M modela ne predstavljaju nikakav problem u svakodnevnom korištenju.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
-
Naziv:Canon EOS M
-
Dimenzije:109 x 66 x 32 mm
-
Težina:298 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 1,040,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 875 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):230
-
Megapiksela:18
-
RAW format:Da
-
Kontinuirano okidanje:4,3 fps
-
Tip:Izmjenjivi, Canon EF-M mount
-
Rezolucija (fps):1920 x 1080 (30, 25, 24 fps)
-
AF točaka:31
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tražilo9
-
Baterija5
-
Senzor i kvaliteta fotografija7
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada9
-
Povezivost i pohrana podataka8
-
Video snimanje8
-
Autofokus i bljeskalica4
-
-
Canon EOS M - crveno kućište + EF-M 18-55mm IS STM + EOS SPEEDLITE 90EXCanon EOS M - crveno kućište + EF-M 18-55mm IS STM + EOS SPEEDLITE 90EX, Digitalni fotoaparat s izmjenjivim objektivima, Kvaliteta koju daje digitalni SLR u kompaktnom kućištu, Scene Intelligent Auto, Budite svestrani uz izmjenjive objektive, Stvarajte upečatljive zamućene pozadine, Jednostavan zaslon osjetljiv na dodir, Fotografije pune ugođaja pri slabom osvjetljenju, Full HD videozapisi s isječcima videozapisa (EOSM1855ISRE)Raspoloživo
-
2.699,00 knPogledaj ponudu