- Kvaliteta fotografija
- Veliki dinamički raspon
- Dobre performanse pri višim ISO osjetljivostima
- Kvalitetno izrađeno tijelo
- Spor autofokus
- Sporo kontinuirano snimanje
UVOD
Canon Powershot G1 X je najnoviji model G serije. Svojim predstavljanjem digao je prilično veliku prašinu na tržištu. Razlog je to što je Canon umjesto megapikselima ili optičkim zumom odlučio kupce privući onim što je stvarno bitno - velikim senzorom koji garantira odličnu kvalitetu fotografija. Ostatak ovog fotoaparata preuzima ono najbolje od prethodnika iz G serije (G11, G12), a radi se o vrlo čvrstom kućištu koje ulijeva osjećaj sigurnosti naprednim i lako dostupnim manualnim kontrolama. Cijena koja se za to plaća je visoka. Canon Powershot G1 X ćete u domaćim dućanima platiti oko 5.500kn. To je ne samo daleko više od većine kompaktnih aparata, nego i na razini srednje klase mirrorlessa.
Službene fotke Canon Powershot G1 X
KONKURENCIJA
Na prvi pogled direktna konkurencija Canonu G1 X su drugi napredni kompaktni fotoaparati poput Nikona P7100, Olympusa XZ-1 ili Fujifilma X10. Međutim, svi oni se s Canonom teško mogu uspoređivati jer niti jedan ne nudi tako veliki senzor. Kod Fujifilma X10 senzor je nešto veći nego kod drugih kompaktnih fotoaparata (2/3" dijagonale), ali još nije na razini Canona G1 X, dok su senzori kod Olympusa i Nikona značajno manji. Zbog činjenice da je Canon G1 X znatno skuplji od svoje "direktne konkurencije", smatramo da bi mu ozbiljnija konkurencija mogli biti mirrorless fotoaparati. I to ne oni jeftiniji nego oni iz srednje klase, poput Samsunga NX200, Sonyja NEX-5N ili Olympusa EP-3. Svi oni su cijenom konkurentni Canonu G1 X, nude senzor slične veličine te mogućnost izmjenjivanja objektiva što Canon G1 X naravno nema jer se radi o kompaktu, a ne o mirrorlessu. Za dobar dio korisnika mogućnost promjene objektiva neće biti prednost nego nepotrebna gnjavaža, i dobra je šansa da upravo na taj krug korisnika ciljaju u Canonu.
VOLIMO
- kvaliteta fotografija
- veliki dinamički raspon
- dobre performanse pri višim ISO osjetljivostima
- iznimno kvalitetno izrađeno tijelo
NE VOLIMO
- optičko tražilo koje je potpuni višak
- grip koji neće odgovarati svim korisnicima
- spor i neprecizan autofokus
- relativno sporo kontinuirano snimanje
- cijena
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Siječanj 2012.
- Tip aparata: Napredni kompakt
- Dimenzije i težina: 117 x 81 x 65 mm; 534 grama
- Senzor: 14.3 MP (4352 x 3264), 1.5" (18.7 x 14 mm) CMOS
- ISO osjetljivost: Auto, 100 do 12800
- Optički zum: 4x (28 – 112 mm, 35mm ekvivalent)
- Bljeskalica: Da
- Uzastopno snimanje: 4.5fps u burst načinu rada
- Buffer (međuspremnik uzastopnog snimanja): 6 fotografija u burst načinu rada, inače neograničeno ali brzina uzastopnog snimanja pada na 1.9 fotografija u sekundi
- Zaslon: 3.0", 920,000 točaka
- Vrsta kartice: SD (SDHC, SDXC)
- Baterija: Litij-ionska NB-10L; 250 fotografija (prema CIPA mjerenju)
- Rezolucija videa: 1920 x 1080 (24 fps), 1280 x 720 (30 fps), 640 x 480 (30 fps)
- Povezivanje: USB 2.0 (480 Mbit/sec); HDMI (mini)
PRODAJNI PAKET
Canon Powershot G1 X dolazi u standardnom, prilično siromašnom prodajnom paketu. Uz sam fotoaparat dobijete i punjač, USB kabel, vezicu za nošenje oko vrata te uputstva. Jedino što pomalo iskače iz sivila standardne ponude je mala vezica koja povezuje poklopac objektiva i vezicu za nošenje oko ramena. Dakle, s Canonom G1 X se ne morate bojati da ćete izgubiti poklopac objektiva, što nam se i prečesto događalo.
ERGONOMIJA
Čim uzmete u ruke Canon Powershot G1 X postaje očito koji je barem dio razloga visoke cijene. Pri izradi tijela se očito nije štedilo, svaki detalj djeluje čvršće i solidnije izrađeno nego na većini vodootpornih kompakata koje smo testirali, a za njih proizvođači obično tvrde da mogu podnijeti padove s 2 metra visine. Ne kažemo da bi trebali bacati Canona Powershot G1 X (taj dio testa nismo obavili), ali iznimno čvrsto izrađeno tijelo definitivno ulijeva povjerenje.
Naravno, čvrsto znači i u odnosu na druge kompakte prilično veliko, a sa preko pola kilograma težine Canon Powershot G1 X je daleko od laganog.
Sve pohvale zaslužuju i vanjske kontrole, kao i na prethodnicima iz G serije na Canonu Powershot G1 X ih ima u izobilju, i prilično su logično smještene. Svi koji fotografiraju u manualnom modu će biti sretni što mogu kombinaciju kotačića na prednjoj i stražnjoj strani koristiti za laku promjenu blende i brzine zatvarača. Ako ne fotografirate u manualnom modu koristan dodatak je kotačić na gornjoj strani kojim se mijenja eksponiranost cijele scene. Znači, ako ste u nekom od "poluautomatskih" modova i želite reći fotoaparatu da bi željeli malo svijetliju ili tamniju fotografiju od onog što je sam fotoaparat izračunao, samo okrenete kotačić na gornjoj strani.
Ono što nam se nije svidjelo je dio o kojem svaki put pišemo a većina ljudi ga kod odluke o novom fotoaparatu zaobiđe - grip. Grip određuje koliko sigurno ćete se osjećati kada držite fotoaparat jednom rukom, a jako utječe i na to koliko će vam općenito udoban biti rad s nekim fotoaparatom. CanonPowershot G1 X ima malo izbočenje na mjestu gdje bi trebao biti grip koje doduše je gumirano, ali nama svejedno prilikom korištenja nije ulijevalo osjećaj povjerenja. Naravno, svatko ima drugačije ruke i lako je moguće da ono što nekom ne odgovara odgovara nekom drugom, tako da definitivno preporučamo da prije kupnje provjerite kako vama Canon Powershot G1 X leži u ruci.
SENZOR i OBJEKTIV
Već u uvodu rekli smo da je glavna novost kod Canona Powershot G1 X veliki senzor. Točnije, radi se o senzoru tek nešto manjem od onih koje možete pronaći u večini DSLR fotoaparata ili mirrorlessa (senzori APS-C formata), a većem od onih koje možete pronaći u Olympusovim mirrorlessima. I da, puno većem nego u Nikon mirrorlessima i puno puno većem nego u bilo kojem drugom kompaktu. Na taj senzor u Canonu su stavili 14 megapiksela, što znači da je gustoća piksela praktički jednaka onoj kod Canonovih DSLR fotoaparata sa 18 megapiksela poput npr. EOS 600D ili EOS 7D.
Pravi izazov za Canonove inženjere bilo je u (relativno) malo kućište staviti objektiv koji može "crtati" dovoljno veliku za u odnosu na druge kompakte vrlo veliki senzor. Ukratko, u tome su apsolutno uspjeli. Na prvi pogled žrtvovan je raspon optičkog zuma koji iznosi samo 4x, ali u praksi veliki optički zum većini korisnika nikad ne treba. Otvori blende nisu baš mali, ali nisu ni veliki. F/2.8 na širokom kraju objektiva je prilično dobro (manji f broj znači veći otvor blende), ali f/5.8 na dugom kraju je već sporo. No, s obzirom na to koliki objektiv je morao biti ugrađen u tako malo tijelo, sporost objektiva nećemo uzeti kao prevelik prigovor.
ZASLON, TRAŽILO
Zaslon je genijalan, a tražilo ne zaslužuje da se tako zove. Zaslon ima dijagonalu od tri inča, veliku rezoluciju od 920 tisuća točaka (što znači da je sve na njemu oštro), a najbolje od svega je da se može okretati u svim mogućim smjerovima kao i zaklopiti da bi bio zaštićen od oštećenja. Optičko tražilo je s druge strane staklena rupica iznad objektiva. Vrlo malena, mračna rupica kroz koju bi navodno trebali vidjeti ono što kadrirate i štedjeti bateriju, ali u njenom kutu vidite i sam objektiv. Da nema te rupice za koju nećemo trošiti riječ tražilo Canon Powershot G1 X bi bio malo manji i malo jeftiniji što bi mu jako dobro došlo, a mi ne bi imali razlog za jedinu pravu zamjerku (barem do sada).
MEMORIJA i BATERIJA
Interne memorije nema a od kartica možete koristiti danas najpopularnije SD memorijske kartice. Spomenimo još samo da su podržane najnovije SDXC kartice i tu priča o memoriji završava.
Canon Powershot G1 X koristi standardnu litij-ionsku bateriju uz koju prema CIPA standardu možete dobiti isto tako standardnih 250 snimaka. Ako mislite da smo ponovili riječ "standardno" sasvim dovoljno puta za jedan mali dio testa, reći ćemo samo još da smo mi standardnim korištenjem uz jedno punjenje baterije dobijali nešto više fotografija nego što CIPA standard predviđa, ali i to je, pogađate, standardno.
AUTOFOKUS, KONTINUIRANO SNIMANJE
Jesmo li rekli da je ona rupica koja glumi da je otpičko tražilo do sada jedina ozbiljna zamjerka CanonuPowershot G1 X? E pa tako smo došli i do priče o autofokusu i kontinuiranom snimanju. Naša ocjena autofokusa je prilično subjektivna, jednostavno testirate jako puno fotoaparata i dobijete osjećaj za to što je brz a što je spor autofokus. Npr., svi DSLR fotoaparati imaju brz autofokus, a kod onih profesionalnih je vrlo brz. Većina kompaktnih fotoaparata koji koriste potpuno drukčiji sustav nego DSLR imaju spor autofokus. Mirrorlessi su na pola puta, oni koriste sustav koji je bazično isti kao i kod kompaktnih fotoaparata, ali npr. Olympusovi mirrorlessi u zadnje vrijeme imaju jako brz autofokus, vrlo blizu ako ne i na razini većine DSLR-ova. Ovaj uvod je bio potreban da bi rekli da je autofokus kod Canona Powershot G1 X jednostavno spor, a pritom ga činjenica da se radi o kompaktu uopće ne opravdava. Još gore, autofokus nije samo spor nego i neprecizan i nesiguran, više puta nam se dogodilo da Canon G1 X ispravno fokusira, a onda se predomisli i krene fokusirati ponovno.
Kontinuirano snimanje nije puno bolje. Postoji nešto što se zove High-speed Burst HQ način fotografiranja, i u njemu Canon G1 X može snimati otprilike 4 i pol fotografije u sekundi. Nije baš previše impresivno, posebno kad uzmete u obzir da uzastopno u tom načinu rada možete napraviti tek šest fotografija. Ako želite više od toga, brzina fotografiranja pada na manje od dvije fotografije u sekundi.
IZBORNIK
Izbornik je sličan onom koje možete naći i kod drugih Canon fotoaparata. To znači da pritiskom na središnju tipku "func. set" brzo dolazite do svih češće korištenih funckija. Ako želite promijeniti nešto oko samog fotoaparata morate kliknuti na "menu", a pozitivno je to što se zbog izobilja tipki do nekih najčešćih opcija poput promjene ISO-a, paljenja blica ili ulaska u makro način rada može doći direktno pritiskom na tek jednu tipku.
KVALITETA FOTOGRAFIJE
Od velikog senzora koji ima istu gustoću fotografija kao i senzori na DSLR fotoaparatima očekujemo i takvu kvalitetu fotografija. Ako vam se ne čita dalje - da, fotografije Canona G1 X su na razini DSLR fotoaparata.ISO ide čak do 12800, a fotografije koje radite na ISO vrijednostima od 1600, pa čak i 3200, su potpuno upotrebljive. Ako fotografirate u RAW formatu i ne smeta vam obrada svake fotografije (što svakako preporučujemo), onda možete izvući vrlo upotrebljive fotografije čak i iz ISO vrijednosti 6400. Ono što nas je pomalo iznenadilo je reprodukcija boja Canona G1 X. Canonovi DSLR fotoaparati obično imaju malo prigušenije boje (što mnogim korisnicima odgovara), no G1 X odmah iz fotoaparata daje fotografije snaglašenim bojama punim saturacije. Znamo vrlo uspješne fotografe pejzaža koji su umjesto velikih DSLR-ova koristili Canone G serije, njima će se reprodukcija boja sigurno svidjeti.
VIDEO SNIMANJE
Snimanje Full HD videa danas više nije nikakva novost, i Canon Powershot G1 X tu ne kasni za konkurencijom. Kao i kvaliteta fotografija, i kvaliteta slike kod videa je na razini DSLR fotoaparata. Kvaliteta slike je praćena i solidnom kvalitetom zvuka, ali nažalost ne i manualnim kontrolama. Nama to nije previše smetalo, ali ako volite kod videa sami namještati parametre snimanja, tražite dalje od Canona PowershotG1 X. Uz to, video je Full HD rezolucije ali i u (samo) 24 slike u sekundi, na tržištu već ima fotoaparata kod kojih je ta brojka značajno veća.
DODATNE MOGUĆNOSTI
ZAKLJUČAK
Canonova G serija naprednih kompaktnih fotoaparata do sada je bila vrlo uspješna, i ne sumnjamo da će Canon Powershot G1 X nastaviti pozitivan trend. Hvalimo to što su se u Canonu umjesto na povećanje broja megapiksela ili optičkog zuma koncentrirali na ono što je stvarno bitno - povećanje senzora s ciljem dobijanja bolje kvalitete fotografija. U tome su definitivno uspjeli, s Canonom Powershot G1 X možete bez previše kompliciranja dobivati odlične fotografije direktno "iz aparata", a ako se potrudite i fotografirate u RAW načinu rada, možete dobijati fotografije koje nisu ništa lošije od onih napravljenih većinom Canonovih DSLR fotoaparata. Negativna strana je cijena, i to što za 5.500 kn očekujemo savršen kompaktni fotoaparat. Do toga mu nedostaju bolji autofokus i brže kontinuirano snimanje. Također, optičko tražilo u ovakvom obliku je samo višak, a nudi li grip ugodno držanje je stvar ukusa - to morate sami isprobati prije kupnje.
Da u ovom trenutku sami tražimo mali fotoaparat koji radi odlične fotografije, za ovu cijenu bi se odlučili za neki od mirrorless modela - Samsung NX200, Sony NEX-5N ili Olympus EP-3. Međutim, ako vam je promjena objektiva nepotrebna gnjavaža, kupnju Canona G1 X svakako treba uzeti u obzir.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
-
Naziv:Canon Powershot G1 X
-
Dimenzije:117 x 81 x 65 mm
-
Težina:534 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 920,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 920 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):250
-
Megapiksela:14,3
-
RAW format:Da
-
Kontinuirano okidanje:1,9 fps
-
Optički zum:4x (28 - 112mm)
-
Stabilizacija:Da
-
Rezolucija (fps):1920x1080 (24 fps)
-
AF točaka:9
-
Doseg bljeskalice:7 metara
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tražilo8
-
Baterija6
-
Senzor i kvaliteta fotografija8
-
Objektiv8
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada8
-
Povezivost i pohrana podataka8
-
Video snimanje7
-
Autofokus i bljeskalica6
-
-
Canon PowerShot G1 X Digitalni kompaktni fotoaparatCanon PowerShot G1 X Digitalni kompaktni fotoaparat, CMOS senzor od 14.3 MP, DIGIC 5, HS sustav, LCD od 7.5 cm, OVF, Full HD, HDMI (PSG1X)Nije raspoloživo
-
5.199,00 knPogledaj ponudu