


Ovo nije prvi puta da Nokia znatno kasni za konkurencijom - 5800 Xpress Music, prvi model s ekranom na dodir stigao je mnogo nakon brojnih konkurentnih touch mobitela.
Aktualne su naime 12.1 mpx kamere na mobitelima koje bi se na našem tržištu (Sony Ericsson Satio i Samsung Pixon 12) mogle pojaviti već nakon ljeta.
Broj piksela je samo marketinški trik, a Nokia očito smatra da joj zbog dosegnute "slave" takvi izleti nisu potrebni.
Kako smo već na usporednom testu 8-mpx fotomobitela isprobali mogućnosti Samsung INNOV8-a, Sony Ericsson C905 i LG Renoir-a, naš kolega je nakon ta tri uređaja isprobao i kameru na Nokiji N86 8MP.
Prethodnici iz N serije počinju pratiti ovakav dizajn od modela N81. Fizičkim izgledom Nokia N82 nikako ne sliči novoj N86-ici, no zajednička im je kvalitetna kamera. Prije ovog modela isprobali smo i N85 koji osim sličnog dizajna, dolazi također i s previsokom cijenom.
Srećom, osim branda, kupnjom N86-ice kupujete i kvalitetu izrade i funkcija, što je kod Nokije N96 posebno zanemareno.
U testu smo se ponajviše fokusirali na mogućnosti 8.0 mpx kamere - jer sve drugo je više manje isto kao i na drugim N ili E series Nokiama. Od GPS-a s Nokia Mapama, N-gage igara, do menija ili preglednika...
KLJUČNE KARAKTERISTIKE:
- Mreža: HSDPA / GSM / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije i težina: 103.4 x 51.4 x 16.5 mm, 149 grama
- Zaslon: OLED, 16M boja, 240 x 320 piksela, 2.6" dijagonale
- Memorija: 8GB interne, do 16 GB na microSD memorijskoj kartici
- Povezivanje: 3G (HSDPA), WiFi, Bluetooth, HSCSD, GPRS, EDGE, micro USB utor
- Kamera: 8 mpx (3264 x 2448 piksela), Carl Zeiss optika, autofokus, bljeskalica, promjenjivi otvor objektiva, geotagiranje...
- Video snimanje: VGA pri 30 sličica u sekundi
- Operativni sustav: Symbian OS, S60 rel. 3.2
- Baterija: Li-Ion 1200 mAh (BL-5K), autonomija na čekanju 312h, razgovora 6h 30 min
- Ostalo: 3.5 mm audio utor, stalak za naslon uređaja, multimedijalne tipke
PREDNOSTI:
- In Ear slušalice
- prikaz boja i kontrast na OLED ekranu
- ležanje u ruci i "odmjerena" težina
- izvrsna kamera (po našem odabiru - 2. mjesto za fotomobitele)
- izrada i korišteni materijali
NEDOSTACI:
- "packava" površina ekrana
- tipke na kliznoj tipkovnici nedovoljno jasne za pritisak
- memorijska kartica nema pokrov (potrebno ukloniti poklopac)
- uređaj se ne puni kada je spojen na USB kabel
- cijena
U kutiji dolazi punjač, USB kabel (šteta što USB kabel i punjač nisu jedno), dvodijelne In Ear slušalice s naprednim daljinskim upravljačem te upute i CD.
Ne samo da microUSB punjač onije praktično sastavljen od dva dijela (kabel i adapter), već se i prilikom spajanja USB kabela na računalo uređaj ne puni. Zaista čudno i nepraktično.
Nema futrole, stalka, kožne vezice ili memorijske kartice što kod mobitela u cjenovnom rangu od 4.500 kuna ne oduševljava.
DIZAJN i UREĐAJ
Na naš test je došao crni primjerak Nokije N86 8MP, a u prodaji je i bijeli (vjerojatno još ljepši). Kada ga primite u ruku osjetit ćete visoko kvalitetnu plastiku i dobro obrađene materijale izrade te njegovu težinu od gotovo 150 grama. Iako to zvuči previše, N86 odlično leži u ruci! Pravi muški telefon (no, ne sumnjamo da će bijela verzija privući mnoge pripadnice ljepšeg spola).
Sjajan premaz vrhunskog OLED ekrana mogu pokvariti brojne packe prstiju koje neminovno ostaju nakon držanja N86-ice u rukama.
Iznad ekrana je senzor osvjetljenja, a ekran ima senzor rotacije. Na vrhu je i kamera za video pozive s kojom je moguće fotografirati i snimati video isječke. Za pohvalu.
Okvir gornjeg kliznog dijela oko ekrana je metalan, premazan sjajnim lakom. Sam klizni mehanizam se doima čvrst, iako će neki ljubitelj Samsunga moći i na to prigovoriti. Svakako možemo reći da je klizni mehanizam još čvršći nego na Nokiji E66 ili na Nokiji N96.
OLED zaslon u punom sjaju. Daje puno bolji prikaz na osunčanom ili otvorenom prostoru te omogućava dulje trajanje baterije zbog svoje karakteristike štedljivosti.
TIPKE, TIPKOVNICA, UREĐAJ
Na tipke ispod ekrana nemamo niti najmanjeg prigovora, i teško da s obzirom na raspoređenost, izbočenost i tvrdoću (jasne za pritisak) nekome neće odgovarati. Na lijevom dnu je tipka za meni, dok je s desne strane tipka "C". Središnja navigacijska tipka je mogla biti i bolja. Imamo osjećaj da je nedovoljno precizna za pritisak.
Što se klizne tipkovnice tiče, tipke su također dovoljno izbočene i razdvojene ali je osjećaj prilikom pritiska na te tipke loš, nejasan i plitak. Uslijed bržeg pisanja poruke ruka se brzo umori. Onima koji namjeravaju puno pisati poruke ili e-mailove nažalost ne možemo preporučiti ovaj mobitel.
Uređaj možete "kliznuti" i prema dolje, pa će se ekran zarotirati i kao i kod N85/N95/N96.. biti će vam dostupne multimedijske tipke. Odlično je što osvjetljenjem prikazuju različitu funkciju ovisno nalazite li se u galeriji slika ili slušate glazbu. Ove tipke su praktične i jasne za pritisak.
S lijeve strane je klizna tipka za zaključavanje uređaja, što smatramo praktičnim. Nedostaje vanjski pokrov za memorijsku karticu, koju je moguće mijenjati samo nakon što podignete poklopac baterije. To smatramo nepotrebnim nedostatkom.
S desne strane su tri bočne tipke i dva zvučnika. Dvije tipke su za podešavanje glasnoće - napokon su jasne za pritisak, dok na tipku za kameru ponovno imamo prigovora, no o tome možete više pročitati u poglavlju o fotoaparatu.
Donji dio uređaja skriva samo mikrofon, dok su na vrhu redom: utor za punjač/USB kabel, 3.5 mm konektor za slušalice i tipka za paljenje/gašenje uređaja.
Kada imate propušten poziv, neotvorenu poruku ili e-mail, svjetlo oko navigacijske tipke će blago treperiti kao upozorenje.
Oko kamere je postavljen praktičan stalak pa lako možete nasloniti uređaj ako slušate glazbu ili gledate duži video isječak. U postavkama "Oslonca" je moguće odabrati koja se aplikacija otvara kada fizički otklopite stalak.
BATERIJA i PUNJENJE
Prilikom punjenja, na vrhu pored utora za punjač svijetli bijela LED dioda. Baterija je povećih dimenzija i solidne jačine od 1200 mAh. Na našem testu je uređaj izdržao skoro tri dana bez punjenja, dok je samo punjenje trajalo više od 2.5h. Nakon uhodavanja rada, ne sumnjamo da će baterija izdržati tri do četiri dana.
FOTOAPARATObzirom da su svi ostali proizvođači ponudili osam megapikselne kamere u svojim mobitelima još prije više od pola godine, mnogi su se zapitali zašto Nokia oklijeva. Napokon smo dočekali i Nokiju i rezultat je pred nama: N86 8MP.
Osim samog senzora najzanimljivija je širokokutna leća. Preračunato u 35mm format, žarišna duljina iznosi 28mm što otvara nove kreativne mogućnosti. Većina drugih fotomobitela ima leću sa otprilike 35mm žarišnom duljinom, te na donjoj slici možete vidjeti koliko više toga "stane" u onu sa Nokije.
N86 podržava i Geotagiranje fotografija (GPS pamti gdje ste fotografirali koju fotografiju) što dodatno povećava upotrebljivost fotografija.
Osim uobičajenog posve automatskog moda, N86 poput mnogih fotoaparata nudi i scenske modove.
Sučelje stražnje kamere • Sučelje prednje kamere
Među njima istaknuli bi mogućnost automatskog snimanja panorame, gdje korisnik pomiče mobitel u smjeru naznačenom na ekranu, a N86 snima i sastavlja slike posve sam. Kvaliteta takvih panorama je ovisila o pažnji pri pomicanju mobitela i zahtjevnosti same scene. Iako uspijeva sastavit panoramu, teško je postići da se ne vide prijelazi među slikama, a dodatni problem stvara i činjenica da je mobitel nekad samovoljno mijenjao ekspoziciju što stvara jednu sliku tamniju ili svjetliju od svih ostalih.
N86 također nudi i određenu količinu ručnih kontrola, ali manje nego bi većina "pravih" fotografa poželjela. Kompenzacija ekspozicije je prisutna, kao i kontrola nad balansom bijele boje. Nažalost, nema mogućnosti ručnog određivanja bijele boje.
Ugrađeno je i intervalno snimanje koje okida jednu sliku svakih 10, 30 ili 60 sek. te 5, 10 ili 30 min dok ne napuni memoriju. Ukoliko ne iskoristite memoriju mobitela za druge podatke, stane oko 8000 fotografija u najvećoj rezoluciji što je više nego dovoljno za bilo koga.
ISO vrijednost se može postaviti na automatsku ili tri razine koje su u meniju označene samo kao Low, Medium i High. Naknadnim uvidom u EXIF iščitali smo da je riječ o ISO 100, 200 i 800. Slike na ISO 100 i 200 izgledaju gotovo isto, s razlikom da ISO 100 nešto vjernije prenosi boje. Na ISO 800 redukcija šuma "pegla" sliku pa se gubi na reprodukciji detalja, ali finalni rezultat je upotrebljiviji nego što smo očekivali.
Ispod: ISO 100, 200 i 800 primjeri:
N86 posjeduje na desnom boku posebnu tipku za okidanje fotografija koja ima uobičajene dvije dubine pritiska (fokus i okidanje). Nažalost, njome nismo baš oduševljeni. Premalena je i druga dubina pritiska je teška za stisnut, tako da nam se često događalo da smo ju previše "gnječili" i time zatresli mobitel što je pak rezultiralo mutnom slikom. Ista stvar se događa još od Nokije N96, pa se ponavlja na Nokiji N85...
Izrazito nas je smetalo da se zvuk pri snimanju slike ne može isključiti. Meni nudi četiri zvuka zatvarača i jedini način da snimite sliku, a da ne privučete pažnju na sebe jest da se uključi Bešumno. Vrlo iritantno.
Također nas je smetalo što mobitel ne pamti isključeni blic tako da se on pri svakom novom pokretanju postavljao na automatski način rada.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
VIDEO SNIMANJE
N86 snima video najveće rezolucije od 640 x 480 piksela pri 30 sličica u sekundi. Kvaliteta je prilično dobra i generalno nismo zamijetili tragove kompresije.
USPOREDBA S KONKURENCIJOM
Od N86 se još i prije izlaska na tržište puno očekivalo. Glavni konkurenti su ostali 8.0 megapiksleni mobiteli, Samsung INNOV8, Sony Ericsson C905 i LG Renoir. Sva tri modela smo prije nekoliko mjeseci testirali u velikom usporednom testu i očiti pobjednik (premda ne savršen) je ispao Samsung.
Ukupnu ocjenu o kvaliteti slika je malo teže donijeti. Nakon pažljive usporedbe, možemo zaključit da je N86 vrlo blizu Samsunga, ali slike sa Nokije su na našem testu u određenoj mjeri oscilirale u kvaliteti tako da ipak laganu prednost i dalje dajemo Samsungu.
Slike su generalno dobro eksponirane i pogođenog balansa bijele boje. Na nekim scenama oštrina je posve u razini ili čak bolja od Samsunga, ali na drugima redukcija šuma je propisno uništila detalje pa slika djeluje kao naslikana vodenim bojicama.
Ispod: primjeri vrhunske oštrine
Ispod: primjeri na kojima N86 previše obrađuje sliku i uništava detalje
Ugrađena LED bljeskalica je solidno osvjetljavala kadar, ali kao i na drugim modelima N-serije, ima neku specifičnu zelenkastu nijansu u boji svjetla koji emitira. Zbog toga se često znalo događat da balans bijele ne može odredit pravu vrijednost i slika dobije vrlo neprirodnu zelenu nijansu.
Ispod: regal sa knjigama je vrlo solidno osvijetljen. Na hodniku, iako je snaga blica dovoljno jaka, balans bijele je potpuno promašen - zidovi su u stvarnosti roza boje.
Također, iako smo 28mm lećom vrlo zadovoljni, pokazalo se da ima gadnih problema sa "flare"-om, tj. raspršenim svjetlom u elementima leće (primjer ispod). Međutim, situacije kada je sunce direktno u kadru nisu tako česte i generalno flare ne bi trebao predstavljat problem.
ZAKLJUČAK
Glavna prepreka kod ove Nokije je ponovno cijena. Četiri i pol tisuće kuna (iliti oko €615,00!) teško će izdvojiti i veći Nokijin obožavatelj. Ipak, neupitno je da N86 u rukama ostavlja dojam vrhunski izrađenog i kvalitetnog uređaja s mnoštvom naprednih karakteristika.
AMOLED zaslon s predivnim prikazom boja možda će navući i neki osmjeh, a kamera koju ocjenjujemo kao drugo mjesto na tronu fotomobitela, odmah nakon ništa manje povoljnog Samsunga INNOV8, trebala bi zamijeniti fotoaparat svakom prosječnom korisniku.
Nadamo se da će cijena kod operatera barem malo kompenzirati činjenicu da uz ovako skup uređaj ne dolazi niti futrola ili stalak za punjenje. Jer ovaj bi uređaj i sebi rado priskrbili.
SYMBIAN S60 - KORISNIČKO SUČELJE
Verzija Symbian 9.3 S60 3rd Edition zbunjuje ne samo prosječnog ljubitelja Symbian Nokia, već vrlo vjerojatno i ljude zaposlene u Nokiji. Umjesto jednog jedinstvenog sustava koji se s vremenom nadograđuje, Nokia nudi različite verzije Symbiana za poslovne ili multimedijalne uređaje čije inačice pritom nisu iste za modele iste serije, npr. N80, N81, N82, N85, N95, N96 itd.
Tomu je još gore što aplikacije ili pojedine opcije koje bi hvalili nisu uvijek dostupne u istoj seriji. Ako kupite N81, pa zatim N85 i onda možda i N86 ponadati ćete se da je ista opcija dostupna u svim ovim uređajima - jer svi koriste Symbian. Ne.
Dio tržišnog "kolača" Nokia je tako izgubila i gubi zbog konkurentnih iPhone OS-a, Androida i manje Windows Mobile-a. Općenito Symbian je zastario u mnogim dijelovima... No, to je tema za neku drugu priliku. Vratimo se na N86 8MP.
Symbian na N86-ici je općenito brz. Ipak, sporo čita memorijsku karticu, zablokirao se nekoliko puta kada smo otvorili N-gage igre, no, bez problema je prolazio kroz galeriju natrpanu slikama ili glazbom.
Predinstalirane su ponovno samo dvije teme, a više ih je dostupno na novom Ovi store-u. Sve što trebate je brzo i jednostavno se registrirati, i kao i na iPhone-u preko AppStore-a (iako ljubitelji iPhone-a neće nikada biti zadovoljni s ničim osim upravo s iPhone-om i AppStore-om) možete pregledavati aplikacije (besplatne ili naplatne) za vaš telefon. Ima tu svega, no stvar se tek razvija pa se nadamo da će pravi bum Ovi-ja biti za nekih godinu dana.Aktivan zaslon kao stvoren za poslovne korisnike, u ovoj inačici Symbian-a još je bolji nego na poslovnoj Nokiji E75! Još ako Nokija "popusti" svoj ego i omogući da se na zaslonu prikazuju omiljene ikone (kao što je to moguće na touch LG-u, Samsungu ili najbolje na iPhone-u), takva nova opcija mogla bi privući još veći broj Symbian obožavatelja.
IMENIK, SMS PORUKE
Imenik je obzirom na velik ekran vrlo pregledan. Kao što smo spomenuli kod E75, i ova inačica Symbiana napokon čita kontakte iz SIM kartice. Za napredne opcije imenika, preporučljivo je prebaciti kontakte u telefon.
S60 3.2 UI korisničko sučelje ispravilo je još jednu sitnicu: kada ulazite u pisanje poruka, klasično, prvo unosite primatelja. U prošlim verzijama (3.1 UI) automatski bi za pisanje bila predodređena slova, dok su na 3.2 verziji napokon za unos predodređene brojke.
Inače, s početnog zaslona je moguće predodrediti direktnu tipku za pisanje SMS poruke (sučelje srećom ne pita ponovno želite li sastaviti Poruku, Audio poruku ili E-poštu). O tipkovnici i problemima s brzim tipkanjem već smo pisali u prethodnom poglavlju.
ORGANIZATOR, APLIKACIJE, GPS
Za razliku od poslovne Nokije E75, N86 na našu žalost detalje odabranog dana ne prikazuje odvojeno, sa strane već u pop-up prozorčiću.
Od novo predinstaliranih aplikacija, na N86 su dostupne Facebook i YouTube aplikacije. Ova druga učitava isječke s interneta puno sporije nego konkurencija.
GPS smo tokom testa isprobavali vrlo malo. Nokia Mape su na N86 još više unaprijeđene i sada su zaista praktičnije. Entuzijastima preporučamo kupnju Garmina XT ili TomTom-a za Symbian.
POVEZIVANJE
Povezivost putem WiFi mreže radi besprijekorno, a ponovno smo isprobali i funkcionalnost uz fenomenalnu Motorola T505 auto instalaciju.
Dovoljno je spojiti Nokiju N86 s Motorolinim uređajem i on će preko radio frekvencije emitirati glazbu ili poziv na audio sustavu vašeg automobila. Kompletna instalacija je moguća u samo par minuta.
4. Internet, multimedija, igre
INTERNET, YOUTUBE, FACEBOOK
Kao što smo već spomenuli, dostupne su predinstalirane aplikacije za Facebook te Youtube, a internet preglednik koji napokon radi brže, nudi čak i mapu direktnih tipki za upravljanje internet preglednikom (slika 4.).
Internet je uz N86 puno pristupačniji, ali je i dalje daleko od konkurentnih touch mobitela.
MULTIMEDIJA
Kako je N86 multimedijski fotomobitel, potrebno je nešto više pažnje posvetiti multimediji.
Prije spomenuta dodatna oprema oduševiti će ljubitelje glazbe jer In Ear slušalice (Nokia - napokon!) reproduciraju vrlo čist zvuk. Ono što im nedostaje, kao i vanjskim zvučnicima je visoka maksimalna glasnoća.
I bas je pomalo slabašan (u konkurenciji Samsungovih ICE B&O power mobitela), no to je i jedini nedostatak koji možemo uputiti reprodukciji. Ostalo je zaista savršeno.
Daljinski upravljač je odličan, a nedostaje nam što tipke na njemu nemaju osvjetljenje.
Glazbeni reproduktor svojim dizajnom nije izmijenjen, dok su LG-evi i Samsungovi glazbeni svirači puno privlačniji.
Nokia N86 pored radio prijemnika ima i FM radio transmiter. To znači da vam za slušanje MP3-ca s mobitela ne treba USB veza, već možete odašiljati frekvenciju te istu hvatati preko auto radija.
Šteta što se u Nokiji ne sjete omogućiti funkcioniranje radija bez potrebe za spajanjem slušalica, kao što to nudi Motorola VE66.
Pregled multimedije se nastavlja se na modele N90 i N95. Nije nam jasno zašto ovako privlačan pregled nije dostupan i u drugim Symbian Nokiama.
IGRE
Igre koje nudi N86 su ponovno N-gage. Radi se o velikom broju Trial (probnih) verzija koje su fenomenalno dizajnirane. Još da ne usporavaju rad sučelja i dovode do resetiranja telefona...
Kao što smo spomenuli i kod testa Nokije N96, smatramo da bi uz svoje skupe uređaje Nokia trebala ponuditi bar nekoliko besplatnih igara.

-
Naziv:Nokia N86