UVOD
Upravo zato, bežični telefon ne treba biti samo komad plastike koji služi povremenom kućnom ili uredskom komuniciranju. Znaju to i u njemačkom Gigasetu koji je proizveo novu uzdanicu najmodernijeg bežičnog telefona - model SL910 izrađen od metala sa zaslonom na dodir.
Uređaj nam je stigao na test dok smo prije njega testirali još jedan iznimno kvalitetan bežični telefon, Gigaset SL400. Radi se o prvom kućnom telefonu s korisničkim sučeljem kojim se upravlja putem 3.2" ekrana osjetljivog na dodir precizne (kapacitivne) osjetljivosti.
Teško je reći da smo se dva tjedna igrali s bežičnim telefonom kao što to možemo reći za neki pametni mobitel, ali smo isprobali više-manje sve što ovaj napredan bežični telefon nudi. Iskustva donosimo u nastavku.
KARAKTERISTIKE
- Tip: Bežični DECT analogni telefon
- Memorija imenika: 500 unosa formata vCard
- Sekretarica: Ne
- Speakerphone: Da
- Zaslon: Kapacitivni ekran na dodir s dijagonalom 3.2"
- Hrvatski izbornik: Da
- Bluetooth: Da
- Ostalo: Kalendar, budilica i nadzor prostorije
ZAŠTO KUPITI
- kvaliteta izrade
- privlačan dizajn
- velik zaslon na dodir
- hrvatski izbornik
- kalendar
- nadzor prostorije/bebafon
ZAŠTO NE KUPITI
- brzina rada sučelja
- nedostaju nam naprednije funkcije koje imaju pametni mobiteli
PRODAJNI PAKET, UREĐAJ
Kao i svaki prodajni paket Gigaset bežičnog telefona, i ovaj dolazi sa svim potrebnim dodacima i kablovima, što uključuje i miniUSB za povezivanje na računalo.
Prvo primanje u ruke ostavlja ugodan dojam. Naime, okvir i punjač uređaja izrađeni su od pravog metala što slušalici daje određenu težinu. Zaslon nažalost ne ide od ruba do ruba uređaja kao što smo na to navikli kod pametnih mobitela, ali je zato ukupna izrada puno kvalitetnija od velike većine mobitela. Kako je ovo prije svega telefon, ispod zaslona ugrađene su dvije fizičke tipke za upravljanje pozivima. Žalimo jedino što te tipke nisu malo veće i izbočenije.
Iako je ovo objektivno najbolji bežični fiksni telefon koji možete pronaći na tržištu, nama nedostaju bočne tipke za podešavanje glasnoće, kao i tipka na vrhu za zaključavanje dodirnog zaslona kakvu imaju pametni mobiteli.
Glasnoća zvučnika i slušalice superiornija je od onih na mobitelu
ISKUSTVA U KORIŠTENJU
Prvo uključivanje otkriva još više sličnosti s novim, pametnim mobitelima. Ponuđena su tri početna zaslona koja listate, od čega je lijevi zapravo virtualna tipkovnica, dok su ostala dva ona na koje možete nabacati ikone, prečace i Widgete.
Početni zasloni i postavke na Gigaset SL910
Budilica, kalendar, zvukovi i postavke
Sučelje je u potpunosti prevedeno na hrvatski zbog čega je vrlo jednostavno za korištenje, kao i zbog činjenice da ovaj telefon ne nudi nepregledan broj funkcija kao što to nude mobiteli. Upisivanje brojeva i pregledavanje liste pozvanih i propuštenih nije toliko pregledno na nijednom bežičnom telefonu, jednostavno zato što niti jedan ne nudi zaslon dijagonale 3.2". Kalendar je primjerice pregledniji nego na mnogim mobitelima pa može biti koristan za unos događaja kao što su rođendani ili neke obiteljske obljetnice. Zbog stajanja na punjaču/stalku, budilica će uvijek biti aktivna, naspram vašeg mobitela koji može ostati bez svog izvora napajanja i tako vas propustiti probuditi.
Postavke i Bluetooth povezivanje
Uz sve navedeno, ovo je vjerojatno jedini bežični telefon čije melodije zvonjave možete zamijeniti s omiljenim glazbenim brojevima. Privlačne, no ne baš i praktične su pozadine osvjetljenja (čuvari zaslona) koje vrlo vjerno prikazuju akvarij ili neku lijepu sliku.
Na kraju, mnogima će biti vrlo praktična Bebafon funkcija ili nadzor prostorije (telefon vas obavještava kada zvuk u prostoriji postigne određenu glasnost - i služi kao odličan dječji monitor). Dok je ta funkcija bila zakomplicirana u postavkama prijašnjih bežičnih telefona koje smo testirali, ovdje je ona vrlo pregledna i lako upravljiva.
ZAKLJUČAK
Komentar mnogih koji su u našim rukama vidjeli Gigaset SL910 bio je da se radi o uređaju predobrom da bi bio samo telefon. No, u usporedbi s pametnim mobitelima, ovom Gigasetu puno toga nedostaje. To u svakom slučaju opravdava cijena od "samo" 1.249 kuna, a ne 4.500 kuna kao maloprije spomenuti pametni mobiteli. Da, voljeli bismo vidjeti WiFi povezivost i mogućnost surfanja internetom, no objektivno, ovo je najbolji i najkvalitetnije izrađen bežični fiknsi telefon koji možete pronaći.
-
Naziv:Gigaset SL910