POSTAJEMO PAMETNI
U zadnje vrijeme nam kroz ruke prolaze samo pametni telefoni. Ta teška "muka" na koju nas proizvođači mobilnih telefona stavljaju pri testiranju uređaja pomalo nam je pomutila razum - primjerice 4.3" Samsungov Galaxy S II postao je uređaj sasvim normalne veličine, a HTC-ov HD7 kul uređaj za svaki dan, iako bi mnogi među vama smatrali oba spomenuta uređaja prevelikima, nezgrapnima i nepotrebnima. Čak nam se i zaslon Nokije N8 nedavno učinio premalenim. Iskreno, u zadnje vrijeme smo razmaženi uređajima koji, ako već nisu pametni, onda barem to pokušavaju biti.
Samsung Galaxy S II (4.3") i HTC HD7 (3.7")
MOBITEL ili TABLET - SVEJEDNO
Zbog druženja s megalomanskim uređajima koji se opasno približavaju tabletima veličinom zaslona i performansama stolnih računala, sretni smo da konačno u rukama imamo uređaj za koji smo sigurni da stane u svačiji džep. Još kad znamo da se radi o nasljedniku jednog od najpopularnijih uređaja tajvanskog proizvođača (da, HTC koji sam sebe naziva globalnim dizajnerom pametnih telefona je s Tajvana), očekivanja su velika.
Subjektivno, vašem autoru ovih redaka upravo je prvi HTC Desire bio uređaj koji je na hrvatskom tržištu napravio promjenu u percepciji kupaca. Kakvu? Prije četiri godine, HTC je imao vrhunske uređaje poput TyTn-a i TyTn II, no oni su bili preskupi i prekomplicirani, preveliki i preplastični za većinu korisnika, dok su samo pravi "geekovi" znali koliko su moćni. No to nije bilo dovoljno. Snaga bez dizajna nikad nije bila popularna. Sljedeća važna točka u HTC-ovoj hrvatskoj karijeri je Diamond koji je konačno bio pametan i lijep, no po našem mišljenju nedovoljno medijski eksponiran, a imao je i nesreću što se bazirao na Windows Mobileu.
HTC Desire obitelj: Desire, Desire HD i Desire S
Do prije godinu ili dvije, razgovori s osobama koje nisu ovisnici o mobilnim tehnologijama o HTC-ovim uređajima izgledali su ovako: "Kako je dobar mobitel! Koji je to? Koliko košta?", "Ma je, predobar je, HTC novi.", "HTC?! Otkud je to? Zvuči kao neka bolest ili droga. Jel' kineski?" Nakon toga bismo uzaludno objašnjavali koje su njegove prednosti i da nije iz Kine (op.ur. iako danas ni pridjev "kineski" ne zvuči više toliko neugledno), nego s Tajvana, ali svi sugovornici bi zaključili - da, super je to, ali radije ću kupiti Nokiu, Samsung ili Apple iPhone - jer to je ipak pouzdan brand.
IPAK STE ČULI ZA HTC...?
Pokazuje to i snažan gubitak vrijednosti rabljenih HTC-ovih uređaja na domaćem tržištu, mnogo osjetniji od konkurentskih uređaja. A upravo korisnici koji ne znaju mnogo o mobilnim tehnologijama su oni koje HTC treba i koje mora privući marketingom, jer od par "geekova" među koje se i sami ubrajamo se živjeti ne može. Od vremena HTC Wildfirea (povoljnog pametnog HTC-a), a osobito HTC Desirea i ostalih modela dostupnih na hrvatskom tržištu u slobodnoj prodaji i putem operatera, svijest kupaca se mijenja u korist ove tvrtke, što osim većem broju dostupnih modela mogu zahvaliti i povezivanju s većim društvenim događajima. Zbog toga od HTC-a Desire S očekujemo mnogo. Može li on nastaviti tamo gdje je njegov prethodnik stao, provjerite nastavku koji slijedi.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Veljača 2011.
- Dimenzije i težina: 115 x 59.8 x 11.6 mm; 130 grama
- Zaslon: Kapacitivni Super LCD osjetljiv na dodir, 16M boja, 3.7" (480 x 800 piksela)
- Operativni sustav: Android OS, v2.3 (Gingerbread)
- Procesor: 1 GHz, Adreno 200 GPU, Qualcomm 8250 Snapdragon čipset
- Memorija: 1.1 GB RAM, 768 MB ROM, microSD kartica do 32 GB
- Multimedija: 3.5 mm utor za slušalice, Stereo FM radio s RDS-om, audio formati MP3/AAC+/WAV/WMA, video formati DivX/XviD/MP4/H.263/H.264/WMV
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3.5G HSDPA 14.4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Bluetooth v2.1 A2DP, EDR, v2.0 microUSB
- Kamera: 5.0 MP, 2592 x 1944 piksela, Autofokus, LED bljeskalica, stabilizacija, dodirni fokus, geotagiranje; HD video snimanje (720p@30fps), VGA sporedna za video pozive
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1450 mAh
ZAŠTO KUPITI?
- kvaliteta izrade
- 1 Ghz procesor s Adreno 205 grafičkim procesorom uz 768 MB RAM i 1.1 GB ROM memorije
- Android 2.3 Gingerbread
- multimedijske funkcije
- Android Market
- HTC Sense dorada sučelja
ZAŠTO NE KUPITI?
- priložene slušalice
- nema bočne tipke za kameru
- kvaliteta fotoaparata
- trajanje baterije
ZAŠTO KUPITI?
- kvaliteta izrade
- 1 Ghz procesor s Adreno 205 grafičkim procesorom uz 768 MB RAM i 1.1 GB ROM memorije
- Android 2.3 Gingerbread
- multimedijske funkcije
- Android Market
- HTC Sense dorada sučelja
UREĐAJ, DIZAJN, KONSTRUKCIJA
Prije nego što smo u ruke dobili Desire S, družili smo se sa Samsungovim Galaxy S II.Desire S se nakon takvog "kapitalca" učinio "malenim". Ipak, kriva je naša poremećena percepcija - Desire S je konačno pametni high-end mobilni uređaj prihvatljivih dimenzija. Zbog toga ćete ga moći normalno nositi u džepu bez da pola uređaja viri iz njega ili da niste u mogućnosti sjesti zbog njega.
Zbog dobro odmjerene veličine i težine odlično leži u šaci, bez obzira kolika ona bila
Ono što nas osvaja na prvi dodir je aluminijsko tijelo u kombinaciji s gumiranom plastikom na stražnjem dijelu uređaja. Kada tome dodamo i Gorilla staklo kojim je zaštićen zaslon, jasno vam je kako se radi o iznimno dobro izrađenom uređaju.
Metalno gumirana konstrukcija pruža idealan grip u ruci
Kako sami ne mazimo previše testne primjerke, nerijetko se događa da nam uređaju ispadnu, budu nošeni uz kovanice i ključeve u džepu, jer većina uređaja koje vi kupite proživljavaju istu sudbinu. U takvom režimu rada, uspjeli smo ostaviti i vidljive tragove korištenja čak i na uređajima poput Nokije N8, dok na Desireu S, ma koliko se trudili nismo uspjeli ostaviti vidljivije tragove.
Tipka za otključavanje/zaključavanje i 3.5 mm audio ulaz prvi vrhu
Sviđa nam se i rijetko viđen sistem otvaranja stražnje strane uređaja, pri čemu je pomična samo plastična donja trećina uređaja, a bateriji, SIM kartici i microSD kartici se lako može pristupiti otvaranjem malih plastičnih "vrata".
Način zamjene baterije je specifičan - aluminijsko kućište je napravljeno iz jednog komada metala
Kao još veći plus upisujemo 3.7" S-LCD zaslon kojim se HTC približava Samsungovim i ostalim konkurentskim high-end rješenjima, iako mjesta za napredak još itekako ima, pogotovo što se tiče vjernosti prikaza crne boje i čitljivosti pod suncem, no po pitanju kutova pod kojima je moguće gledati sadržaj prikazan na zaslonu, te po pitanju same kvalitete prikaza je napravljen velik korak unaprijed. S obzirom na klasu kojoj ovaj uređaj pripada smatramo da nije potrebno isticati kako zaslon izvrsno reagira na dodir, te kako podržava multitouch, to se od njega očekuje. Isto vrijedi i za svu silu senzora kojima je ovaj uređaj opskrbljen.
3.7" Super LCD zaslon osjetljiv na dodir, Android virtualne tipke ispod zaslona
HARDVER i SUČELJE
Ono što svakako zaslužuje pohvalu je fascinantna brzina Desirea S i "fluidnost" korištenja i animacije sučelja. Kada pogledamo što se krije "ispod maske" ovog uređaja, jasno nam je zašto je tomu tako. Iako nije dvojezgren Scorpion procesor koji kuca na 1 Ghz, uparen sa čak 768 MB RAM, 1.1 GB ROM memorije i Adreno 205 grafičkim procesorom izvrsno vrti Android verzije 2.3 (Gingerbread). U prijevodu to znači da čak ni zahtjevni korisnici poput nas nisu uspjeli dovesti uređaj u stanje preopterećenosti to jest "smrzavanja" što nam redovito uspijeva na većini uređaja.
HTC je Sense doradom napokon kategorizirao izbornik
Imali smo jedan slučaj pri spajanju uređajem na WLAN mrežu u kojem je preglednik odbio poslušnost, no uređaj se nije smrznuo, već je porukom prijavio grešku, napravio zapisnik i izvijestio nas o slanju istog HTC-u. Nakon toga je sve bilo u redu. Kad smo se već dotakli Gingerbreada, odnosno Androidove verzije 2.3 i nju moramo pohvaliti, kao i najnoviju HTC-ovu doradu sučelja HTC Sense.
Prva uočljivija promjena je dodatak kratice "Quick Settings" koja omogućava brz pristup osnovnim komunikacijskim postavkama uređaja poput Wi-Fi, Hotspota, GPS-a i sličnog, što će cijeniti velika većina korisnika. Mogućnosti prilagođavanja i personaliziranja izgleda početnog zaslona su iznimno bogate, što će cijeniti svi koji se žele izdvojiti iz mase, a ako standardnima dodamo i one putem HTC Huba, usudili bismo se reći da su mogućnosti neograničene.
Ono što nam je posebno zapelo za oko posvećenost detaljima vidljiva u HTC-ovom Senseu. Na primjer, ukoliko kao Scene odaberete Travel, a kao Skin - Slate, na prvom početnom zaslonu pojavit će se dvostruki analogni sat. Jedan od satova prikazuje vrijeme u gradu koji ste odabrali kao "Hometown", dok se drugi prilagođava mjestu na kojem trenutno boravite. O detaljima poput natpisa "Limited Edition" na tim istim satovima kojima se pokušava i sa softverske strane dati doza ekskluzivnosti mogli bismo napisati kartice i kartice teksta. Sve u svemu, HTC Desire S je što se softverske strane uređaja tiče optimiziran, ažuriran, oku ugodan, brz i efikasan uređaj.
Početni zaslon, traka s događanjima i postavke
Jedna od korisnih tekovina Gingerbreada je što sada možete koristiti funkciju copy/paste koliko god vam srce želi, jer je ova opcija izvrsno implementirana u gotovo sve tekstualne sadržaje, od teksta na Internet stranicama, do onog u vašim SMS-ovima. Time je znatno olakšano kopiranje sadržaja s interneta koji zatim jednostavno zalijepite u MMS i pošaljete prijatelju.
Facebook je maksimalno prilagođen korisničkom iskustvu
Hvalimo i opciju "Share" implementiranu u pregledniku. Također, poboljšana je i suradnja između društvenih mreža i uređaja, te nam sad koncept "Facebook" ili "Twitter" mobitela i ne izgleda toliko nerealnim kao prije godinu dana.
Internet preglednik je jedan od najboljih na mobitelima
U istom stilu je izveden i glazbeni svirač, a osim što je bogat opcijama i vrlo lijepo izgleda, vrlo dobro reproducira zvuk nudi i SRS poboljšanje zvuka. Također, moguće je i ekvalizator prilagoditi vlastitom ukusu. Sve što vrijedi za glazbeni svirač, vrijedi i za aplikaciju FM prijemnika i preglednik fotografija.
Pozitivna ocjena glezbenog svirača ne odnosi se nažalost i na priložene slušalice,
no srećom možete spojiti bilo koje s 3.5 mm konektorom
Glazbeni player je puno ljepši od onoga koji standardno dolazi s Androdi mobitelima
Video preglednik zaslužuje pak posebne pohvale, ali ne zbog dizajna, koji usput rečeno nije uopće loš, nego zbog funkcionalnosti, jer je u stanju bez zastoja reproducirati 720p XviD video zapise, a tu je i podrška za MKV format iste razolucije.
IMENIK, SMS, ORGANIZATOR, KALENDAR, OSTALO
Desire S-ov imenik je pravi dokaz do kuda je sinkroniziranje različitih računa na socijalnim mrežama i mail računima došlo. Ukoliko mu dopustite, u imeniku ćete uz broj telefona kontakta dobiti i njegovu fotografiju s neke od društvenih mreža i još mnoštvo podataka poput najnovijeg statusa i sličnog. Na primjer ukoliko dozvolite imeniku pristup vašem Facebook računu, kada vas zove neki od kontakata, pri dolaznom pozivu će na zaslonu biti prikazan njegov zadnji status. Ne znamo mnogo ljudi kojima je ovolika količina podataka u imeniku zaista potrebna, no od viška glava ne boli.
Kao i velika većina do sad spomenutih stvari i dopisivanje putem Desire S-a je vrlo ugodan zadatak. Bilo da se radi o dopisivanju putem SMS, MMS, e-maila ili nekog drugog komunikacijskog standarda.
SMS poruke i virtualna tipkovnica
Virtualna QWERTY tipkovnica je ugodna za korištenje, no osobama s većim prstima savjetujemo isključivo njeno korištenje u horizonstalnom položaju uređaja. SMS i MMS komunikacija bit će prikazana u obliku konverzacije, a o novim porukama bit ćete obavješteni i laganim treperenjem zelene LED diode. Što se mailanja tiče, uz zasebnu Gmail aplikaciju, tu je i HTC mail aplikacija pomoću koje možete dobivati poruke sa svih mail računa koje posjedujete na jednom mjestu. Sada bismo vam mogli ovdje prepisati dugu listu komunikacijskih standarda i protokola koje Desire S podržava, ali nećemo, zato jer jednostavno podržava sve što će vam ikada zatrebati.
Ono što je bitno, a to je podrška za Smart i Voice dial, je tu. Sviđaju nam se i "trikovi" kojih je Desire S prepun. Za početak, ukoliko vam je mobitel u džepu, senzori za udaljenost će to registrirati i mobitel će zvoniti glasnije nego inače pri dolaznom pozivu. Tu je i trik sa stišavanjem dolaznog poziva okretanjem uređaja zaslonom prema dolje, zatim stišavanje zvuka zvona pomicanjem uređaj ili pak uključivanje vanjskog zvučnika okretanjem uređaja zaslonom prema dolje tijekom razgovora.
Kalkulator, kalendar, snimač zvuka i odbrojavanje
Našu pohvalu zaslužuje i mogućnost konfiguriranja HTC Desire S-a kao hotspot pristupne točke za vaš laptop ili tablet. Već smo pomalo sami sebi dosadni koliko smo ishvalili i pozitivnih strana ovog uređaja pronašli, no on to zaslužuje. Zbog toga ćemo na kraju još pohvaliti organizator koji sadrži sve što vam treba, od kalendara bogatog opcijama, preglednog alarma, do QuickOfficea, Adobe Readera, kalkulatora, korisne svjetiljke, aplikacije koja služi kao ogledalo, diktafona... I kako bi to rekli "dosadnjakovići" s TV prodaje "To još uvijek nije sve", jer Desire S ima i podršku za e-knjige, a za čitanje istih postoji i zasebna aplikacija s osam predinstaliranih naslova među kojima i remek djela poput Dickensove "Priče o dva grada", Stokerovog "Drakule" ili pak Sun Tzuovog "Umijeća ratovanja".
Knjiga Sun Tzu "Umijeće ratovanja"
ZAŠTO NE KUPITI?
- priložene slušalice
- nema bočne tipke za kameru
- kvaliteta fotoaparata
- trajanje baterije
PAKIRANJE, OPREMA, UREĐAJ
Čitajući pozitivne dojmove vezane uz test Desire S-a, mogli biste pomisliti kako se radi o savršenom uređaju, no ništa nije savršeno, pa tako ni on. Za početak, u opremi uređaja bismo voljeli vidjeti microSD karticu. Iako smo primijetili kako na nekim tržištima uz uređaj dolazi microSD kartica kapaciteta 8 GB, u našem slučaju uz uređaj je došao microUSB kabel, punjač i standardne slušalice s mikrofonom prosječne kvalitete. Konkurencija nudi više.
Pakiranje i oprema koja dolazi uz HTC Desire S
Ne sviđa nam se ni što microUSB utor na lijevom boku uređaja nije zaštićen.
Bočne strane bez previše tipki
Također, težnja ka minimalizmu dovela je do toga da na uređaju ne postoji hardverska tipka za fotografiranje. Kad smo već kod tipki, ne sviđaju nam se niti četiri senzorske tipke ispod zaslona uređaja, koje smatramo neergonomskima, te smo mišljenja kako bi se fizičke tipke puno bolje uklopile u koncept uređaja, prvenstveno zato jer nam se nebrojeno puta pri pokušaju odabira opcije na zaslonu događalo da pritisnemo neku od te četiri funkcijske tipke osjetljive na dodir.
Virtualne Android tipke ispod zaslona
Već smo kao nedostatak fotoaparata spomenuli nedostatak fizičke tipke na boku uređaja, no i sam fotoaparat je razočaravajuć. Iako na papiru 5.0 mega pikselni fotoaparat s autofokusom i LED bljeskalicom ne čini lošim, te ukoliko ga pregledavate na zaslonu mobitela rezultati ni ne izgledaju loše, pri pregledavanju fotografija na računalu sva čarolija će nestati.
Nije nam jasno kako fotografije od 3 do 4 MB snimljene fotaoaparatom koji po svojim tehničkim karakteristikama nije loš mogu izgledati tako isprano, neoštro, s vidljivim defektima, te ponekad čak i pikselizirano. Slični prigovori vrijede i za video snimanje koje je na papiru označeno kao 720p, ali rezultat mu nije ni približno usporediv s, na primjer, onima Nokije N8.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO PRIMJERI
Iako smo zaslon Desire S-a naveli i pohvalili kao korak naprijed za HTC, negativno je što se približilo doba godine kada ćete sve češće boraviti na suncu, a upravo je to najveća mana ovog zaslona, kao što je već prije spomenuto. Potaknuti napisima na GSMareni o smanjenju kvalitete prijema WLAN-a do čak 80% ukoliko ruku držite blizu otvora kamere, odlučili smo to istražiti. Prema našem istraživanju prijem signala jest smanjen, ali nikako za navedenih 80%, već se maksimalno radi o 30% slabijem prijemu signala.
Od poboljšanja koja bismo voljeli vidjeti na Desire S- u, prvo mjesto svakako zauzima baterija. Ne znamo kako su neki portali uspijevali dva dana bez punjenja iste, no uz stalno uključen Mobile Network, povremeno korištenje GPS-a, Wi-Fi i standardno korištenje poziva i SMS-a između dva punjenja proteći će maksimalno dan i pol vremena, dok ćete uz imalo intenzivnije korištenje multimedije za punjačem posezati svaki dan.
Baterija unatoč kapacitetu od 1450 mAh nije oduševila
I na kraju, voljeli bismo kada bi Android uređaji dobili pouzdanu i brzu navigaciju. Standardni Google Mapsi znaju biti i korisni i zabavni, no oni su nedovoljni za navigaciju automobilom po gradskim uličicama. HTC je to shvatio te je Desire S opremio aplikacijama poput HTC Places i Locations koje su tek pokušaj ostvarivanja onog što Nokia s OviMapsima ima. Pohvaljujemo inicijativu i trud, no poboljšanja na tom području su nužna.
Navigacija preko Google Mapa
službeno nije dostupna kod nas
ZAKLJUČAK
HTC Desire S uređaj je koji je prema našem mišljenju opravdao naslov nasljednika legendarnog Desirea. Radi se o hardverski i softverski ispoliranom proizvodu kojeg čiste savjesti možemo preporučiti svim naprednim korisnicima. Bogatstvo opcija, dizajn, kvaliteta izrade i nebrojene pozitivne strane prikrivaju malobrojne nedostatke od kojih je najozbiljniji vezan onaj uz fotografske sposobnosti uređaja.
Na pitanje da li je HTC Desire S najbolji među high-end uređajima današnjice dat ćemo vam negativan odgovor. Isti odgovor dat ćemo vam i na pitanje posjeduje li ovaj uređaj nešto revolucionarno, sasvim različito od drugih uređaja. No to ga ne čini ništa manje poželjnim.
U sjeni Sensationa koji će biti perjanica HTC-ove ponude i Dual Core mobitela s većim i boljim zaslonima, Desire S uzima najbolje od onoga što je postigla generacija jednojezgrenih pametnih telefona i diže to na jednu višu razinu funkcionalnosti u kombinaciji s najnovijim softverom. Ne sumnjamo da će ovaj uređaj, kao što mu i ime kaže, biti želja mnogih korisnika koji traže pametni telefon normalne veličine sa pokojim trikom više.
-
Naziv:HTC Desire S